Kobieta i mężczyzna jadący na rowerach z męską ramą

Rower damski czy męski? Czym się różnią modele damskie i męskie?

Rower damski czy męski – który wybrać? Czym się różnią damskie i męskie modele jednośladów? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Dostępne na rynku rowery są podzielone głównie ze względu na przeznaczenie – szosowe, górskie, trekkingowe... Istnieje jednak także inny podział, który warto uwzględnić – damskie i męskie. Różnice w ich budowie są dosyć znaczne, ponieważ producenci starają się jak najlepiej dopasować je do anatomii każdej z płci. Jakie są najważniejsze z nich? Na jaki model postawić? Odpowiadamy!

Rowery damskie i męskie, czyli jakie?

Rower damski, czyli po prostu damka, to typ jednośladu, który swoją konstrukcją dostosowany jest do potrzeb kobiet. Zamysłem producentów jest jak najlepsze uwzględnienie różnic anatomicznych, tak aby jazda była wygodna i komfortowa. Tego rodzaju rowery są bardzo często wykorzystywane jako modele przeznaczone do jazdy po mieście. Warto również dodać, że nazwa wcale nie oznacza, że nie mogą z nich korzystać również mężczyźni.

I na odwrót – nazwa rower męski nie oznacza, że nie mogą na nim jeździć kobiety. Trzeba jednak wiedzieć, że ten rodzaj jednośladu ma zupełnie inne przeznaczenie i budowę. Rowery te są skonstruowane w taki sposób, aby były jak najlepiej dopasowane do sportowo-rekreacyjnej jazdy. Mniejsze ma tutaj znaczenie wygoda użytkowania, a bardziej efektywność jazdy. Przed zdecydowaniem się na zakup, któregoś z nich, warto dokładniej zapoznać się z różnicami pomiędzy tymi odmianami jednośladów.

Mężczyzna jadący na rowerze z męską ramą

Czym różni się rower męski od damskiego?

Należy zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie rowery to tak zwany unisex, czyli typ przeznaczony dla obydwu płci. Za oznaczeniem, że mamy do czynienia z jednośladem męskim lub rowerem damskim kryją się zazwyczaj konkretne różnice, które można zauważyć właściwie w każdym elemencie. Omówmy pokrótce każdą z nich.

Rama

Różnicą, która zdecydowanie najbardziej rzuca się w oczy, jest budowa ramy. Czym się różni rama rowerowa damska od męskiej? Jednoślady przeznaczone dla kobiet mają charakterystyczną obniżoną górną rurę. Taka konstrukcja ma uwarunkowania historyczne – pozwalała ona kobietom na jeżdżenie rowerem w sukienkach. Rozwiązanie to się przyjęło, ale obecnie pełni ono głównie funkcje praktyczne – ułatwia wsiadanie i zsiadanie z roweru. Rowery męskie posiadają prostą górną rurę.

Odmienne rozwiązania kryją się także w długości ramy. Mężczyźni co do zasady są wyżsi od kobiet, a to oznacza, że odległość pomiędzy kierownicą a siodełkiem jest większa. Pozwala to na przyjęcie bardziej sportowej sylwetki podczas jazdy. Jak można się domyślić – w damkach odległość pomiędzy siodełkiem a kierownicą jest mniejsza. Konsekwencją tego jest możliwość przyjęcia bardziej naturalnej, a przez to wygodniejszej pozycji.

Kobieta jadąca na rowerze miejskim damskim

Kierownica

Jedna z największych różnic między rowerami damskimi i męskimi leży w kierownicy. To właśnie obsługa tego elementu w głównej mierze odpowiada za utrzymywanie równowagi podczas jazdy, dlatego też niezwykle istotne jest dobre dopasowanie jej do męskich oraz damskich rąk.

Mężczyźni mają anatomicznie szersze ramiona, dlatego też kierownice w jednośladach męskich są proste i tym samym szersze. Są one również położone nieco niżej względem damskich odpowiedników. Analogicznie, w przypadku kobiet kierownice rowerowe węższe oraz zakrzywione w kierunku rowerzysty. Pozwala to na wygodną jazdę w naturalnej posturze. Zastosowanie zbyt szerokiej kierownicy w rowerze przeznaczonym dla kobiet może skutkować bólem ramion.

Siodełko

Kolejny element, który wyraźnie różni się pomiędzy omawianymi modelami to siodełko rowerowe. Siodła przeznaczone dla kobietkrótsze i szersze. Jest to spowodowane różnicami anatomicznymi w budowie miednicy pomiędzy kobietami a mężczyznami. U kobiet występują bardziej rozwinięte mięśnie kulszowe, więc szersze modele pozwalają wygodnie oprzeć je o siodełko.

Siodła w przypadku męskich rowerów są dłuższe i węższe. Budowa miednicy u mężczyzn determinuje taką konstrukcję, a poza tym modele tego typu pozwalają na bardziej efektywne pedałowanie. Trzeba jednak przy tym wszystkim pamiętać, że dopasowanie siodełka to kwestia bardzo indywidualna. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kobieta jeździła na węższym siodełku, które pozwoli jej na lepsze pedałowanie. Na takie rozwiązanie często decydują się kobiety, które preferują bardziej sportowy styl jazdy na rowerze.

Rower damski czy męski – który wybrać?

Na początek warto zaznaczyć, że podział na rowery męskie i damskie jest dosyć umowny. Oczywiście, znacznie różnią się one budową, która jest dostosowana do anatomii obydwu płci. Nie oznacza to jednak, że kobiety nie będą czuły się dobrze podczas jazdy na rowerze typowo męskim, a mężczyznom trudność będzie sprawiać jazda na damce. Jest to bardziej kwestia przeznaczenia oraz osobistych preferencji.

Konstrukcja damek skupia się na zapewnieniu jak największego komfortu jazdy. Jeśli Twoim celem jest głównie przemieszczanie się po mieście, jeżdżąc do pracy lub na zakupy, damka będzie bardzo dobrym wyborem. Jeśli jednak rower ma Ci służyć przede wszystkim do wycieczek i uprawiania sportu, lepiej postawić na rower męski. I to niezależnie od płci.

Najlepsze modele rowerów damskich oraz męskich znajdziesz w Decathlon! 

Wybór damki lub roweru męskiego jest głównie uzależniony od rodzaju tras, które masz w planach pokonywać. Jest to Twoja osobista decyzja, a wybrany typ roweru powinien być kwestią upodobań. Niezależnie od tego, czy ostatecznie zdecydujesz się na rower damski, czy męski, szeroki wybór obydwu modeli znajdziesz w naszym sklepie rowerowym. Sprawdź  ofertę Decathlon i wybierz jednoślad idealnie dopasowany do swoich potrzeb!

Przeczytaj także:

mężczyzna jadący na rowerze miejskim

Jaki rower miejski wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Rower miejski ⭐ Zobacz, jaki rower miejski wybrać ⭐ Sprawdź męskie oraz damskie rowery miejskie ⭐ Wybierz dobry rower miejski

Jak złożyć rower? Składanie roweru od podstaw

Jak złożyć rower? Składanie roweru od podstaw

Samodzielne składanie roweru od podstaw to duże wyzwanie. Jak złożyć rower? Przedstawiamy montaż roweru składanego krok po kroku!

Co to jest rower dirt i jaki wybrać?

Co to jest rower dirt i jaki wybrać?

Dirt jumping to sport polegający na wykonywaniu skoków i ewolucji rowerowych. Co to jest rower typu dirt i czym się charakteryzuje? Sprawdź!

mężczyzna jadący na rowerze typu gravel w kasku i okularach rowerowych

Jaki rower gravel wybrać? Które parametry są ważne?

Rowery gravelowe cieszą się coraz większą popularnością. Są to jednoślady łączące jazdę szosową i szutrową. Jak wybrać rower gravel? Podpowiadamy!

mężczyzna zjeżdżający rowerem MTB z góry w odzieży rowerowej

Kolarstwo grawitacyjne - ekstremalna jazda na rowerze MTB

Czym jest kolarstwo grawitacyjne? Jeśli chcesz poczytać o ekstremalnej jeździe na rowerze górskim MTB po nachylonych stokach, zapraszamy do lektury!