mężczyzna jadący na rowerze XC w kasku i okularach rowerowych

 Rower XC – czym jest? Wszystko, co należy wiedzieć

Czym jest rower XC? Przekonaj się, czy jest rower górski MTB służący do uprawiania kolarstwa cross country. Rower MTB może dać ci wiele frajdy!

Czym jest rower XC? Na czym polega kolarstwo uprawiane na tego rodzaju sprzęcie? Poznaj wszystkie najważniejsze informacje na temat roweru XC!
Nazwa „rower XC” może brzmieć tajemniczo, ale w istocie jest to bardzo znana i popularna odmiana roweru. A także szerzej – określenie związane z konkretną odmianą kolarstwa. XC to bowiem nic innego jak kolarstwo w stylu cross-country. To dyscyplina sportowa uprawiana na rowerach MTB. W Polsce określana czasem potocznie po prostu jako kolarstwo górskie.

mężczyzna jadący na rowerze górski w odzieży rowerowej

Rower XC – cross-country jako dyscyplina sportowa

W istocie cross-country to jedna z konkurencji wchodzących w skład sportowego kolarstwa górskiego. To wyczerpujące fizycznie i niezwykle wymagające technicznie wyścigi, w których zawodnicy ścigają się po specjalnie do tego celu przygotowanych trasach. Pokonują oni wiele wzniesień, trudnych zjazdów i podjazdów na stromej trasie. To jedna z najtrudniejszych konkurencji w całym kolarstwie.

Co ciekawe, jest to także dyscyplina olimpijska. Rower XC zadebiutował na igrzyskach olimpijskich w Atlancie w 1996 roku. Swoje sukcesy w konkurencji cross-country odnosili także Polacy. Największą polską gwiazdą tego sportu jest Maja Włoszczowska. Kolarka to mistrzyni świata z 2010 roku oraz czterokrotna srebrna medalistka tej imprezy w konkurencji pań. Co jednak najważniejsze, Włoszczowska w swojej karierze sięgnęła po dwa srebrne medale olimpijskie. Miało to miejsce w Pekinie w 2008 roku oraz w Rio de Janeiro w 2016 roku.

Rower XC i trasy w cross-country

Jako się rzekło, trasy przystosowane do tego rodzaju wyścigów są niezwykle wymagające. Zawodnicy jadą zarówno po płaskich odcinkach jak i po wzniesieniach. Muszą się też mierzyć z bardzo trudnymi zjazdami i krętymi odcinkami, na których ogromne znaczenie ma technika. Kolarzy biorących udział w wyścigu cross-country nieraz zaskoczy wystający korzeń, luźna nawierzchnia, niespodziewany nawrót czy inne niespodzianki.

W przypadku zawodów oficjalnych takich jak mistrzostwa świata czy igrzyska olimpijskie zawodnicy muszą pokonać na rowerach XC kilka pętli. Z zasady mają one od czterech do sześciu kilometrów. Istnieją jednak także inne odmiany wyścigów, takie jak maraton. W tej konkurencji rozgrywany jest oddzielny globalny czempionat. Mistrzynią świata w tej specjalności w 2003 roku była, a jakże, Maja Włoszczowska.

Rower XC – charakterystyka

Czas jednak zapytać o to, jakie są najważniejsze cechy roweru XC. Przede wszystkim jest to jednoślad z zasady lżejszy niż typowe rowery MTB. Powinien on być wyposażony w jak najmniejszą liczbę dodatków. Często posiada karbonową ramę (lub aluminiową, która jest nieco cięższa). Taka budowa roweru XC sprawia, że jest on bardzo zwrotny i daje kolarzowi możliwość uzyskania odpowiedniego przyspieszenia.

mężczyzna jadący na rowerze XC w kasku przez las

W przypadku napędu w rowerze górskim, o którym tu mówimy, może występować jedna tarcza z przodu, lub dwie. Pierwsze wyjście jest lepsze w przypadku typowych wyścigów (takich jak rozgrywane na olimpiadzie). Drugie to wyjście stosowane w przypadku maratonów. Koła z zasady mają dwadzieścia dziewięć cali, opony zaś są wyposażone w terenowy bieżnik. Niegdyś charakterystyczną cechą roweru XC była także wąska kierownica. To ona pozwalała na efektywne manewrowanie. Obecnie zdarzają się też jednoślady wyposażone w szersze kierownice.

Rowery XC to pojazdy o tak zwanej geometrii progresywnej. Oznacza to, że łatwiej jest w nich przenosić ciężar na przód roweru. Wynika to z kształtu wyścigowych rowerów cross-country oraz specyfiki amortyzatorów. Ma to znaczenie tak w kontekście utrzymywania przyczepności na trudnym terenie jak i przy skomplikowanych podjazdach. Nie ma się co oszukiwać – taka charakterystyka roweru nie sprawia, że jest on wygodny i komfortowy. Ale przecież w jeździe wyczynowej cele są zgoła odmienne.

Rower XC a potrzebne akcesoria

Rower to jedno, ale o czym jeszcze warto pamiętać, decydując się na niesamowitą przygodę, jaką bez wątpienia jest cross-country? Jeżeli decydujesz się wsiąść na rower XC, warto się zaopatrzyć w odpowiednie i dostosowane do twoich potrzeb akcesoria. Jakie to elementy wyposażenia? Przede wszystkim dobry i sprawdzony kask rowerowy. W przypadku tak trudnej, pełnej zakrętów i przeszkód jazdy ma on ogromne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa. Niekoniecznie należy szukać kasku drogiego, ale na pewno takiego, który ma odpowiednie europejskie atesty.

Istotna jest również stosowna odzież rowerowa. Wygodne i dobrze dopasowane do twojej stopy buty rowerowe sprawią, że pokonywanie kolejnych podjazdów będzie łatwiejsze i bardziej efektywne. Z kolei nie za ciasne i nie za luźne spodenki rowerowe oraz koszulki rowerowe to gwarancja, że jazda nie będzie zakłócana przez niepotrzebną walkę z niedopasowanym strojem. Zresztą czy sportowca należy przekonywać, jak kluczowa w kontekście wyniku jest właściwa odzież?

Rower XC – podsumowanie

Jak nietrudno spostrzec, rower XC to gratka dla fanów emocjonującej i naprawdę wymagającej jazdy. Cross-country to typ kolarstwa dla prawdziwych zapaleńców. Trudny i męczący, ale także dostarczający wrażeń, które trudno porównać choćby z kolarstwem szosowym. Jeżeli jesteś żądny właśnie takich wrażeń i posiadasz odpowiednie umiejętności techniczne, sięgnij po rower XC. Jeśli jednak nie do końca jesteś przekonany czy taki rodzaj sportu będzie Ci odpowiadał, możesz skorzystać z wypożyczalni rowerów i potrenować kilka dni, zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zakupie jednośladu.

Przeczytaj także

mężczyźni w kaskach jadący na rowerach górskich

Ile kalorii spalamy na rowerze? Jak to sprawdzić?

Rower - ile kalorii spalamy podczas jazdy? Trening na jednośladzie może pomóc nam szybko zrzucić wagę. Sprawdź, ile kalorii spalamy na rowerze.

Kobieta i mężczyzna jadący na rowerach trekkingowych w kaskach

Rower trekkingowy - co to takiego? Czym różni się od miejskiego?

Wybierając właściwy dla siebie jednoślad, warto uwzględnić rodzaj jazdy. Co to jest rower trekkingowy i kiedy warto na niego postawić? Podpowiadamy!

mężczyzna jadący na rowerze górskim w kasku

Singletrack - co to? Najlepsze trasy na ambitne rowerowe wycieczki

Ścieżki singletrack - co to takiego? Jakie trasy single track wybrać na górskie wycieczki? Dowiedz się jakie są najpopularniejsze trasy w Polsce.

mężczyźni w kaskach na rowerach górskich w lesie

Jaki rower na singletrack wybrać? Najlepsze rowery mtb

Jakie rowery singletrack są najlepsze? Jaki rower MTB wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Dobre rowery górskie do zjazdów i jazdy po lesie.