mężczyźni w sportowych strojach z rakietkami do squasha w rękach

Jaka rakieta do squasha dla początkujących i nie tylko? Jak dobrać rakietę do gry w squasha?

Rakietka squash to najważniejszy element wyposażenia gracza. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni model dla siebie!

Większość obiektów sportowych pozwala na wypożyczenie sprzętu do squasha, ale dla własnej wygody i komfortu – kiedy już upewnimy się, że to coś dla nas – warto zainwestować w nowy sprzęt. Do squasha potrzebujemy odpowiedniego stroju, piłek oraz rakiety. Tę kupuje się na podstawie poziomu zaawansowania, zwracając uwagę na jej ciężar i materiał, z którego jest wykonana. Zobacz, jak dobrać rakietę do squasha, jaka rakieta do squasha dla średniozaawansowanych, a jaka dla początkujących? 

Jaka rakieta do squasha? Materiał wykonania

Gra w squasha staje się coraz popularniejsza. W tym sporcie w zależności od poziomu dobieramy inny sprzęt. Przykładowo piłeczki do squasha dzielimy na piłki turniejowe, piłki dla osób trenujących zaawansowanych i piłki dla początkujących. Rakiety do squasha też się od siebie różnią, a niektóre modele są odradzane osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem. Jednym z kryteriów wyboru jest materiał, z którego została wykonana rakieta:

mężczyźni trzymający rakietki do squasha

Aluminium

Rakiety wykonane z aluminium są stosunkowo ciężkie, ale za to bardzo wytrzymałe. Jeśli nie masz doświadczenia na korcie do squasha, bądź często zdarza Ci się uderzyć w ścianę lub podłogę, taka rakieta będzie dobrym wyborem dla Ciebie. Pozwoli Ci to doskonalić Twoje umiejętności, nie martwiąc się o to, że rakieta ulegnie zniszczeniu. Ciężka rakieta daje także większą moc uderzenia. Dodatkowym atutem tych rakiet są ich stosunkowo niskie ceny, które zaczynają się od około 30-40 zł. Wszystkie te cechy sprawiają, że są to polecane rakiety do squasha na początek, jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze squashem.

Grafit

Rakiety wykonane w całości z grafitu to najlepsze rakiety squash dla zaawansowanych graczy. Jeśli grasz już od pewnego czasu, potrzebujesz lekkiej rakiety, którą łatwo manewrować podczas gry, a dodatkowo potrafisz wyczuć odległość między rakietą a ścianami kortu oraz chciałbyś móc dostosować naciąg rakiety do swoich potrzeb, powinieneś wybrać rakietę wykonaną właśnie z grafitu. Dla średniozaawansowanych graczy zaleca się wybór rakiet kompozytowych (mieszanek stopów grafitu, aluminium itp.), które są bardziej wytrzymałe od rakiet grafitowych, oraz lżejsze od rakiet aluminiowych. Jest to w pewnym sensie “złoty środek” w sprzęcie do squasha.

Podsumowując: im cięższa rakieta tym bardziej wytrzymała i nadająca mocy, im lżejsza, tym bardziej manewrowa i jednocześnie mniej wytrzymała, stworzona z myślą o bardziej zaawansowanych graczach.


„Złotym środkiem” są rakiety kompozytowe, będące połączenie cech rakiet aluminiowych i grafitowych. Jest to lekka rakieta squash, odpowiednia dla graczy na każdym stopniu zaawansowania.

kobieta w stroju do gry w squasha z rakietką do squasha w dłoni

Rakiety do squasha – kształt

Rodzaje rakiet do squasha dzieli się nie tylko ze względu na ich materiał, ale też inne czynniki, takie jak kształt. Istnieją dwa główne kształty główek rakiet: łezkowa – wydłużona przy rączce, przypominająca kształt kropli oraz owalna, częściej wymieniania jako rakieta do squasha dla początkujących.

– Paletka do squasha o kształcie łezkowym z dłuższymi pionowymi strunami naciągu pozwala na mocniejsze odbicie dzięki tak zwanemu efektowi trampoliny

– Rakieta w kształcie owalnym daje nam większą tolerancję. Co to oznacza? Aby czysto uderzyć rakietą w piłeczkę, należy trafić maksymalnie precyzyjnie w środek naciągu. Dzięki okrągłej główce nawet w przypadku nieprecyzyjnego trafienia uderzenie może się zakończyć czystym odbiciem piłeczki. Dodatkowo owalny kształt pozwala na lepsze czucie piłki, lepszą kontrolę i większą precyzję uderzeń.

Rodzaje rakiet do squasha – układ strun

Choć na ten parametr zwraca uwagę mało który gracz, jest to dosyć istotne podczas samej rozgrywki w squasha. Ich układ zwykle oznaczony jest na ramie rakiety. Jeśli na przykład dostrzeżesz oznaczenie 14 x 18, to znaczy, że rakieta ma 14 strun pionowych i 18 strun poziomych. Co do zasady wymienia się dwa główne układy strun w rakietach:

Gęsty – umożliwia słabszą moc uderzenia, choć jednocześnie zapewnia większą kontrolę. Gęsty splot jest bardziej wytrzymały i nie zmienia położenia strun. Trzeba liczyć się jednak z tym, że trudno będzie rakietą z takim splotem bardzo podkręcić piłkę do squasha.

Rzadki – umożliwia znacznie mocniejsze uderzenie, ale daje mniejszą kontrolę nad piłką. Możliwe jest dzięki rzadkiemu wzorowi nadanie większej rotacji piłce, co może urozmaicić rozgrywkę i zaskoczyć przeciwnika. Minusem jest fakt, że w rzadkim splocie struny mogą przemieszczać się i o wiele łatwiej jest go zerwać.

Balans rakiet do squasha

Balans to nic innego jak wyważenie rakiety, czyli określenie, gdzie znajduje się środek ciężkości rakiety. Jeśli środek ciężkości ma około 355 mm (odległość od końca rączki) to rakieta ma balans neutralny. Im mniejszy jest balans (tak zwany balans na rączkę <355 mm) tym bardziej manewrowa jest rakieta. Im większy (tak zwany balans na główkę>355 mm) tym większa jest moc rakietki do squasha.

Jeśli zależy Ci na rakiecie precyzyjnej, którą łatwo manewrować, szukaj rakiety z balansem na rączkę. Jeśli szukasz rakiety, która doda mocy Twoim uderzeniom, znajdź rakietę z balansem na główkę. Jeśli zależy CI na obu tych parametrach – wybierz rakietę z balansem neutralnym.

Jak trzymać rakietę do squasha?

Prawidłowy chwyt należy ćwiczyć od samego początku, aby nie utrwalać na korcie złych nawyków. Chwyt ma wpływ na jakość i siłę uderzeń. W squashu stosowany jest tylko jeden rodzaj chwytu do każdego rodzaju uderzeń. Określa się go jako “chwyt V”, gdzie V wskazuje na sposób ułożenia dłoni na rączce rakiety.

Palec wskazujący wysunięty do przodu oraz kciuk przypominają właśnie tę literę. Pozostała część dłoni mocno oplata rączkę. Lewy górny kant rączki ma wychodzić z miejsca w którym zaczyna się kciuk. Większość osób początkujących łapie rakietę intuicyjnie całą dłonią, tak, aby trzymać ją w garści – taki uchwyt nazywany jest młotkowym i jest nieprawidłowy. Tylko uchwyt w kształcie litery V daje pewność trzymania rączki i silne uderzenia piłki.

Squash to sport, w którym należy zwrócić uwagę szczególnie na dobór odpowiedniego sprzętu, czyli przede wszystkim rakiety. To zapewni nie tylko lepszą technikę, ale także komfort gry. Niektóre rakiety przeznaczone dla graczy początkujących nie sprawdzą się u profesjonalistów i na odwrót. Zwróć uwagę, z czego wykonana jest rakieta, jaki ma kształt, układ strun i środek ciężkości. Dobierz idealną rakietę i ciesz się grą w squasha.

Przeczytaj także:

kobieta odbijająca piłkę rakietą do padla

Padel – poznaj zasady gry tego sportu

Padel to sport, który rozgrywa się na korcie podobnie jak tenis i squash. Sprawdź zasady gry w padla i spróbuj swoich sił.

mężczyźni w sportowych strojach z rakietkami do squasha w rękach

Jaka rakieta do squasha dla początkujących i nie tylko? Poradnik

Jak wybrać rakietę do squasha zależnie od stopnia zaawansowania gracza? Sprawdź, jak wybrać odpowiedni model rakiety.

mężczyźni w odzieży do squasha grający w squasha na korcie

Squash Poznań – kluby i korty do squasha. Gdzie się wybrać?

Squash to sport dobry dla każdego niezależnie od poziomu. Squash Poznań - sprawdź kluby w mieście i znajdź coś dla siebie.

osoba trzymająca rakietę do squasha w dłoni

Squash dla początkujących - kort, sprzęt, zasady gry, porady

Czym jest gra w squasha? Jak wygląda kort, rakieta i piłka? Jakie są zasady tej dynamicznej dyscypliny sportu? Jak zacząć grać? Jak odbijać piłeczkę?

mężczyzna otwierający torbę do sportów rakietowych

Torba squash – jak wybrać torbę do squasha?

Torba na rakiety do squasha to niezbędne wyposażenie każdego miłośnika tej dyscypliny. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?