kobieta z dzieckiem i mężczyznami płyną w kajakach ubrani w  kapoki kajakowe

Transport kajaka na dachu samochodu osobowego – jak przewieźć kajak?

Transport kajaka na dachu samochodu to sposób na przewożenie kajaka. Sprawdź, jak możesz przetransportować własny kajak

Kajaki to jedne z najmniejszych łódek, które są całkiem lubiane w naszym kraju. Rodziny potrafią chętnie wybierać się na spływy kajakowe i zwiedzać nowe rzeki jednocześnie zapewniając sobie tak potrzebną dawkę aktywności fizycznej. Jak przewozić kajaki samochodem, by było wygodnie i bezpiecznie? O czym powinniśmy pamiętać podczas transportu kajaka na dachu samochodu osobowego?

Sposoby na przewożenie kajaka samochodem – jak przetransportować kajak?

Tak w zasadzie istnieją dwa sposoby na samodzielne przewiezienie kajaka z pomocą samochodu. Wpierw warto wspomnieć o dość wygodnej alternatywie, która nie wymaga męczenia się z tym samodzielnie. Istnieją bowiem specjalne firmy transportowe wyposażone w dostosowane do przewozu kajaków przyczepki, którym można zapłacić za przewiezienie kajaka w ustalone miejsce. Wiele osób nie lubi jednak płacenia za usługi, które można wykonać samodzielnie. W takim razie pora przedstawić na to sposoby. Jak transportować kajak?

Mężczyźni idący z kajakami do samochodu

Kajak na dachu

Najczęściej spotykanym sposobem jest przewiezienie kajaka na dachu. Maksymalnie zmieszczą się dwa kajaki. Wynika to oczywiście z technicznych ograniczeń. Łódki nie tylko swoje ważą, ale mają też wbrew pozorom całkiem spore wymiary.

Do przetransportowania kajaków w ten sposób służą bagażniki dachowe, czyli specjalne uchwyty na kajak na dach. Mogą być to specjalne modele wykonane z myślą właśnie o transporcie kajaków, jak i zwyczajne w formie stelaża z dwóch metalowych belek. Z pomocą obu można wygodnie przewieźć kajaki. Istotna jest w tym przypadku kwestia mocowania kajaka do bagażnika. Na belkach bagażnika musi zostać zamontowany podkład z gąbki, który będzie zapobiegał przesuwaniu się sprzętu – czyli jego uszkodzeniom. Jeśli przewozisz więcej niż jeden kajak, zamontuj je do góry dnem. Do mocowania użyj specjalnych pasów transportowych z klamrami i upewnij się przed jazdą, że wszystko dobrze się trzyma

Do bagażnika dachowego można też dokupić specjalne uchwyty, które pozwolą znacznie wygodniej zamocować sprzęt na dachu samochodu. Różnego rodzaju bagażniki są też wyposażone w specjalne podnośniki, dzięki którym transport sprzętu zajmie znacznie mniej czasu, gdyż nie trzeba będzie się męczyć z jego podniesieniem.

Przyczepka

Druga metoda zakłada wykorzystanie specjalnej przyczepki na kajaki. Tutaj sprawa jest nieco trudniejsza, trzeba bowiem pamiętać o ograniczeniach wynikających z prawa jazdy. Taka przyczepka potrafi być całkiem ciężka i często nie kwalifikuje się do definicji przyczepy lekkiej, przez co DMC, czyli dopuszczalna masa całkowita całego zestawu może wynosić maksymalnie 3,5 tony. Jednocześnie do jej wygodnego ciągnięcia potrzebny jest dość mocny i masywny samochód osobowy.

Do tego zakup przyczepki lub nawet jej wynajem to dodatkowy i to niemały koszt. Utrudnia to również przewóz. Mimo wszystko jest to jedyny sposób na to, by jednocześnie zabrać nie tylko swój kajak i ewentualnie jeden dodatkowy, ale trzy lub nawet i więcej, gdyż znaleźć można przyczepki służące do transportu nawet sześciu lub ośmiu łódek.

Przewożenie kajaka na dachu samochodu – przepisy. Jak bezpiecznie przewieźć kajak?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by wszystko odbywało się w zgodzie z przepisami. Te jasno określają to, co można przewozić i jak trzeba zabezpieczać ładunek, który nie mieści się w obrysie samochodu. Przy transporcie kajaka na dachu samochodu praktycznie zawsze pewna jego część będzie wystawać poza obrys, więc warto zapoznać się z przepisami tworzącymi Kodeks Drogowy.

Ładunek w trakcie transportu może wystawać poza przedni lub tylny obrys pojazdu. Zacznijmy od tego, co trzeba zrobić w wypadku tego, który będzie wystawać z przodu pojazdu. Wtedy konieczne jest oznaczenie go chorągiewką lub tarczą barwy pomarańczowej. Alternatywą będzie wykorzystanie dwóch czerwonych pasów. Ponadto w okresie niedostatecznej widoczności, czyli na przykład w nocy na najbardziej wystającej z przodu części ładunku należy skorzystać ze światła białego, które pozwoli na zobaczenie przewożonego przedmiotu nawet z dystansu.

Jeśli zabezpieczamy ładunek wystający z tyłu samochodu osobowego lub przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy, to sposób oznaczenia będzie się różnić. Wtedy, aby legalnie transportować kajak, który wystaje z tyłu pojazdu, oznacza się pasami białymi i czerwonymi umieszczonymi bezpośrednio na ładunku, czyli kajaku. Przepisy dotyczące transportu mówią również o tym, że taki ładunek może być dodatkowo oznaczony chorągiewką barwy czerwonej o wymiarach co najmniej 50 × 50 cm. Nie jest to jednak wymóg, a jedynie możliwość. 

Do tego warto pamiętać o zdrowym rozsądku i zwrócić uwagę na to, czy kajaki zostały solidnie zamontowane. Aby to sprawdzić, wystarczy nieco nimi poruszać. Jeśli zostały dobrze przymocowane za pomocą pasów, to nie powinny mieć przestrzeni do ruchu. 

Osoby, które zdecydują się na korzystanie z przyczepki, muszą uważać na nieco inne rzeczy. Najważniejsze jest, by nie przekroczyć dopuszczalnej ładowności pojazdu oraz przyczepki. Jeśli zestaw będzie ważył zbyt wiele, to kategoria B może być niewystarczająca do poprowadzenia go. 

Transport kajaka – bagażnik na dachu samochodu czy przyczepka?

Czas odpowiedzieć na najważniejsze pytanie. Jaki sposób transportowania kajaka będzie najwygodniejszy? W wypadku jednej lub dwóch łódek oczywiście najwygodniejszy będzie bagażnik mocowany do dachu samochodu. W ten sposób nie trzeba się martwić o prowadzenie długiego zestawu, czy też to ile wynosi jego waga. 

Naturalnie specjalne przyczepy również mogą być komfortowe. Znacznie łatwiej jest na nich umieścić kajaki, nie występuje ryzyko uszkodzenia dachu pojazdu, a do tego można w ten sposób przewieźć znacznie więcej łódek. Jest to jednak opcja dla rodzin, które składają się z wielu zagorzałych kajakarzy, bardzo często wybierających się na spływy korzystając w tym celu z własnych łódek.

Przeraża cię logistyka transportu kajaka sztywnego? W takim przypadku pomyśl o kupnie kajaka pneumatycznego. Taki sprzęt można łatwo złożyć i schować do plecaka.

Sposobów na transport kajaka jest kilka. Wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada. Pamiętaj, by sprawdzić, czy przymocowany kajak jest stabilny i przestrzegaj wszystkich zasad oznakowania ładunku na dachu bądź przyczepce.

Przeczytaj także

ludzie pływający na kajakach

Szlaki kajakowe na Podkarpaciu - TOP 5 najlepszych szlaków

Marzą Ci się zjawiskowe spływy kajakowe? Podkarpacie ma do zaoferowania wiele ciekawych propozycji. Sprawdź zestawienie na Decablogu!

Grupa osób pływająca kajakami dmuchanymi po rzece

Jaki kajak dmuchany czy sztywny wybrać? Rodzaje kajaków

Nie wiesz, jaki kajak wybrać? Jaki będzie odpowiedni dla początkujących? Kajak pneumatyczny czy sztywny? Oto porady, jaki kajak kupić.

kobiety z chłopcem w kajaku

Kajakarstwo górskie w Polsce - gdzie uprawiać ten sport?

Kajakarstwo górskie w Polsce to dość popularny sport Gdzie można uprawiać kajakarstwo górskie? Po jakich szlakach kajakowych pływać?

kobieta i mężczyzna w kamizelkach asekuracyjnych  płynący kajakiem

Rodzaje kajaków. Jaki kajak wybrać?

Jaki kajak będzie dobry dla początkujących, a jaki przyda się osobom, które wiosłują od dawna? Poznaj rodzaje kajaków i dobierz odpowiedni dla siebie

rodzina w kamizelkach asekuracyjnych płynąca kajakiem

Kanadyjka czy kajak? Różnice między kajakiem a kanadyjką.

Czym różni się kajak od kanadyjki? Jaki sprzęt wybrać na długi spływ: tradycyjny kajak czy rodzinne kanu? Poznaj charakterystyczne elementy