ludzie wędrujący po górach

Trekking wokół Mont Blanc - jak się przygotować na wyprawę?

Trekking Tour du Mont Blanc to jeden z najpiękniejszych szlaków w Alpach. Sprawdź trasę trekkingu wokół Mont Blanc. Poznaj szczegóły wędrówki TMB.

Zdobycie najwyższego szczytu Alp, Mont Blanc, to wyzwanie, o którym marzy wielu miłośników trekkingu górskiego na całym świecie. Nie jest to jednak propozycja dla każdego. Aby w bezpieczny sposób pokonać trasę na wierzchołek Białej Góry (4807,81 m n.p.m.), należy znać zasady aklimatyzacji i asekuracji. Trzeba zaznajomić się z wieloma zagadnieniem alpinizmu a także posiadać wysokiej jakości wyposażenie i doświadczenie w chodzeniu po wymagających górach. Dla osób, które nie należą do grupy aż tak wytrawnych uczestników turystyki kwalifikowanej, Alpy mają jednak w ofercie bardziej przystępną propozycję. Jest nią szlak wokół Mont Blanc, znany jako Tour du Mont Blanc. Szlak ten, który często opisuje się skrótem TMB, to wędrówka po trasie, położonej zaledwie kilkanaście kilometrów od wierzchołka Białej Góry. Jeśli marzy Ci się zapoznanie z trekkingiem wysokogórskim z możliwością podziwiania tego majestatycznego szczytu, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Trekking Tour du Mont Blanc - dla kogo jest ta wędrówka

Tour du Mont Blanc to szlak o długości prawie 170 kilometrów. Na trasie pokonuje się podejścia o łącznej wartości 10 000 metrów. Pokonanie całości trwa od 7 do 11 dni. Największa ilość turystów rozkłada ją tak, by przejście całego szlaku zajęło 10 dni. Czy oznacza to, że trasa trekkingu Mont Blanc dedykowana jest tylko wytrawnym wędrowcom? Na szczęście nie. Mimo, że przebiega ona u stóp majestatycznego masywu Mont Blanc, pokonać ją może każdy, kto regularnie uprawia sport i cechuje się sprawnością fizyczną, która pozwala na swobodne wędrowanie przez kilka dni z rzędu. Wycieczka jest co prawda wymagająca, jednak spokojnie poradzi sobie z nią każdy, kto ma doświadczenie w chodzeniu po górach i dużą dozę samozaparcia. W końcu codziennie trzeba na niej pokonywać różnice wysokości o wartości około 1 kilometra. Szlak obfituje bowiem w liczne podejścia i zejścia. Na szczęście, aby przejść cały szlak Tour du Mont Blanc, nie trzeba mieć przy sobie specjalistycznego zaopatrzenia. Nie są na nim także wymagane umiejętności wspinaczkowe. Jeśli więc kochasz góry i marzy Ci się wędrówka po najpiękniejszych terenach Alp, z widokiem na Mont Blanc, zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią poradnika.

mężczyzna i kobieta czytający mapę w górach

Termin - kiedy można przejść szlak TMB?

Szlak Tour du Mont Blanc przechodzi się zazwyczaj w okresie od czerwca do września. Należy jednak mieć na uwadze, że na początku sezonu, w wyższych partiach gór, może jeszcze zalegać śnieg i lód. Oznacza to, że wymagane będą raki oraz czekany. Niepodważalną zaletą tego terminu jest jednak to, że czerwcu na trasie porusza się znacznie mniej turystów niż w środku sezonu. Nie można też oczywiście zapomnieć o niezwykłej przyrodzie, która z początkiem czerwca budzi się do życia. Widok alpejskich łąk, które pokryte są kolorowymi kwiatami zapiera dech w piersiach. Jeśli więc posiadasz umiejętności korzystania z czekana i raków, rozważ wędrówkę na początku sezonu. Jeżeli wolisz poruszać się bez wymienionych sprzętów, zachęcamy do wybrania nieco późniejszego terminu. Odpowiedni będzie sezon wakacyjny, czyli ten trwający od lipca do sierpnia. Chyba, że nadmiar turystów budzi w Tobie niechęć. Wtedy postaw na wędrówkę wrześniową porą. Turystów będzie znacznie mniej, ale temperatura znacząco spadnie.

Dojazd

Trekking Mont Blanc - jak dojechać do miejsca rozpoczynającego szlak TMB? Odpowiedź na to pytanie jest tak samo mało skomplikowana jak sama organizacja transportu. Najlepiej i najszybciej jest polecieć samolotem do Genewy a następnie, na lotnisku przesiąść się w autobus jadący do Chamonix. Można również polecieć do Mediolanu i stamtąd udać się busem do Comayeur albo polecieć do Lyonu i tam przesiąść się w autobus do Chamonix. Zarówno przelot jak i przejazd busem można zarezerwować online, dlatego nie powinno to stanowić problemu.

ośnieżone góry

Jak przebiega szlak wokół najwyższego szczytu Alp?

Szlak Tour du Mont Blanc to wędrówka o długości około 165 kilometrów. Podążając nim odwiedza się Francję, Włochy oraz Szwajcarię.

Istnieje kilka wariantów trasy, my postanowiliśmy przedstawić ten podstawowy. Swój początek i koniec ma on w miejscowości Les Houches we Francji. W pobliżu znajduje się wejście na trasę, prowadzącą na szczyt Mont Blanc oraz turystyczna miejscowość Chamonix. Dlaczego wspominamy o Chamonix? Ponieważ to właśnie tam odbyły się pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie (miało to miejsce w 1924 roku).

Szlak obfituje w liczne atrakcje turystyczne oraz miejsca noclegowe. Warto zajrzeć do miejscowości takich jak między innymi Les Contamines, Argentiere czy włoskie Courmayer. Poza miasteczkami i wsiami, szlak wokół Mont Blanc przecina kilka, imponujących pod względem wysokości, przełęczy. Do najwyższych, należą miejsca takie jak licząca 2665 metrów przełęcz Col des Fours we Francji i Fenêtre d’Arpette w Szwajcarii, która cechuje się taką samą wysokością. Niektóre odcinki trasy wokół Mont Blanc łączą się na jakiś czas z różnymi szlakami alpejskimi. Do najbardziej znanych należą: Via Alpina (trasa Monako - Triest), szlak GR5 (trasa od Morze Północnego aż do Morza Śródziemnego) i Haute Route (szlak Chamonix - Zermatt).

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas poruszania się po szlaku? Między innymi na widok na Mont Blanc de Courmayeur i Glacier du Miage oraz na dolinę Val Veny. Na ścianę lodową Aiguille du Bionassay, lodowiec Bionnassay, Col de Tricot, Chalets de Miage, turnie skalne Aiquilette d'Argientiere, jezioro Lac Blanc, kolejkę linową Aiguille du Midi, lodowiec Mer de Glace, kościół Notre Dame de la Gorge, most Pont de la Tena, Col de la Fenetre, jezioro Lac de Roselette, przełęcz Col de la Forclaz, lodowiec Glacier du Trient i Glacier des Grands, Col de Balme, Col des Posettes, l’Aiguillette des Posettes, Tre Le Champ, Col du Brevent. Wymienione miesjca są tylko częścią tego, czemu warto się przyjrzeć podczas trekkingu Mont Blanc. Szlak obfituje we wspaniałe widoki na szczyty i doliny, jeziora i inne atrakcje turystyczno-krajoznawcze.

Oznakowanie trasy TMB - jak nie zgubić się na szlaku

Jak wspomnieliśmy wyżej, szlak TMB posiada różne warianty. Jest oczywiście jeden, wyznaczony na ogólnie dostępnych mapach, przebieg podstawowy, jednak można z niego wielokrotnie zbaczać, aby zapoznać się z leżącymi nieopodal atrakcjami. Jako, że główna trasa jest uczęszczana przez rzeszę turystów, cechuje się wysokim poziom oznaczeń. Można powiedzieć, że trudno się na niej zgubić, jeśli tylko patrzy się na oznakowanie. Wystarczy wyszukiwać żółtych znaków ze strzałkami, wskazującymi kierunek oraz napisem TMB. Główny wariant szlaku dodatkowo wyposażony jest także w biało-czerwono-białe oznaczenia. Mimo wszystko warto zaopatrzyć się w papierową mapę. Dzięki niej na bieżąco można kontrolować poszczególne odcinki przemarszu.

Kierunek - przeciwnie do ruchu wskazówek zegara czy zgodnie z nim

Tour du Mont Blanc pokonuje się zazwyczaj  przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Nie jest to jednak wymóg konieczny. Całą trasę można przejść zgodnie ze wskazówkami zegara. Obie możliwości są tak samo trudne (bądź tak samo łatwe, w zależności od kondycji), ponieważ taka sama jest zarówno suma podejść oraz zejść. Są również tak samo atrakcyjne pod względem turystyczno-krajoznawczym. Jeżeli zdecydujesz się na wędrowanie zgodnie z ruchem wskazówek zegara, rozważ rozpoczęcie wycieczki w Courmayeur, Champex lub Argentiere. Zaczynając w Les Houches narażasz się na rozpoczęcie trekkingu Mont Blanc od podejścia do Le Brevent, które cechuje się 1500 metrowym podejściem. Bezpośrednio po podróży może być to niezbyt przyjemny początek wycieczki.

ludzie siedzący przy rozbitych namiotach w lesie

Nocowanie na trasie Tour de Mont Blanc - gdzie znaleźć nocleg na każdą kieszeń

Na całej długości trasy, znaleźć można liczne schroniska, pensjonaty, kwatery prywatne oraz pokoje na wynajem. Jako, że TMB jest szlakiem niezwykle popularnym wśród miłośników trekkingu górskiego na całym świecie, ceny w miejscowościach na trasie są stosunkowo wysokie. Mimo wysokich cen, miejsca w schroniskach znikają jak świeże bułeczki, dlatego jeśli masz zamiar odwiedzić któreś z nich, pokuś się o wcześniejszą rezerwację. Gdzie warto szukać noclegów? W miejscowościach takich jak między innymi Chamonix, Courmayeur czy Les Contamines.

Mniej kosztownym rozwiązaniem jest wędrowanie z namiotem. Należy mieć na uwadze, że ceny włoskich i francuskich pól namiotowych również nie należą do najniższych. Nie mówiąc już o tych, które leżą na terenach szwajcarskich. Szukając wyjścia niskobudżetowego, można pokusić się więc o spanie na dziko. Oczywiście, nie wszędzie jest to dozwolone. Na większości terenów leżących na lub przy TMB, nocowanie pod chmurką, poza wyznaczonymi do tego miejscami jest zakazane. Dopuszcza się w zasadzie tylko możliwość awaryjnego biwakowania na wysokości ponad 2500 m n.p.m. na terenie Włoch. W Szwajcarii biwakowanie na dziko jest zabronione. Za złamanie zakazu grożą surowe kary. Mimo wszystko wiele osób decyduje się na rozłożenie namiotu poza polem namiotowym, w pobliżu wsi i miasteczek. Jeżeli zdecydujesz się na spanie na polu namiotowym lub biwakowym, rozważ odwiedzenie następujących miejsc: Chamonix, Les Contamines, Les Chapieux, Courmayeur, Arp Nouva, La Fouly, Champex, Trient, Le Flegere.

Niezbędny sprzęt - co należy zabrać ze sobą na wędrówkę po szlaku TMB

Jak pisaliśmy we wcześniejszej części poradnika, wędrowanie po TMB nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu, jak jest to w przypadku wejścia na Mont Blanc. Niemniej jednak nie oznacza to, że można obejść traskę w sandałach i jeansach. Co więc należy zabrać ze sobą na tę wyprawę? Jak należy się spakować, aby być przygotowanym/przygotowaną na ewentualne zmiany pogody? Spieszymy z pomocą. Pakując plecak na TMB, spakuj się jakbyś wybierał/wybierała się w Tatry. Tak, mimo że nasze góry są znacznie niższe, posiadają wiele wspólnych cech z tą alpejską przeprawą. Spakuj więc produkty takie jak:

Sprzęt turystyczny:

plecak górski o pojemności minimum 50 litrów,

namiot,

mata samopompująca się,

śpiwór,

kije trekkingowe,

latarka czołówka.

Odzież, obuwie i akcesoria:

buty trekkingowe z wysoką cholewką,

skarpety trekkingowe (minimum 3 pary),

bielizna (minimum 3 pary majtek a w przypadku kobiet także 2 biustonosze sportowe),

bielizna termoaktywna,

koszulki termoaktywne z krótkim rękawem (najlepiej minimum 3 sztuki),

koszulka termoaktywna z długim rękawem,

polar,

spodnie trekkingowe,

krótkie spodenki sportowe,

kurtka przeciwdeszczowa (może być harshell),

lekka kurtka puchowa,

czapka z daszkiem,

czapka,

rękawiczki (najlepiej 2 pary),

komin (najlepiej 2 sztuki),

dres,

piżama,

sandały.

Kosmetyki:

krem z filtrem (wysokim),

pomadka do ust z filtrem,

mydło w kostce,

szampon w kostce,

szczoteczka i pasta do zębów,

antyperspirant,

chusteczki nawilżane,

żel antybakteryjny.


Sprzęt kuchenny:

termos,

bidon,

butelka z filtrem,

kuchenka turystyczna,

menażka,

plastikowy zestaw naczyń turystycznych,

plastikowy zestaw sztućców turystycznych,

metalowy kubek.


Pozostałe sprzęty i akcesoria:

ręcznik szybkoschnący,

telefon i ładowarka,

powerbank,

apteczka górska,

scyzoryk,

zapalniczka.

Właściwe przygotowanie do takiej wyprawy jest bardzo ważne, dlatego jeśli nie posiadasz namiotu lub innych akcesoriów niezbędnych w trakcie takiej ekspedycji, wynajmij je w wypożyczalni sprzętu turystycznego Decathlon Rent

kobieta i mężczyźni siedzący przed namiotem w górach z żywnością liofilizowaną

Prowiant na trekking Mont Blanc

Trekking po górach to aktywność wymagająca stałego uzupełniania spalonych kalorii i utraconej w wyniku wysiłku wody. Nie musimy chyba pisać, że woda jest w tym zestawieniu znacznie ważniejsza. Jak wiadomo, bez wody człowiek jest w stanie przeżyć średnio około 3 dni, podczas gdy bez jedzenia wytrzyma nawet 3 tygodnie. Dlatego zawsze należy mieć ze sobą odpowiednią ilość płynów.

Jak wiele razy wspominaliśmy w powyższej części poradnika, szlak Tour du Mont Blanc jest bardzo popularny, dlatego w sezonie nietrudno na nim o uzupełnienie wody i pożywienia. Wystarczy mieć przy sobie prowiant na 1-2 dni i uzupełniać go na bieżąco na trasie. W większości miejscowości, mijanych codziennie na TMB, kupić można wszystko, co potrzebne. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu wydatków, możesz zaopatrzyć się w Polsce w dania liofilizowane lub dania instant oraz kabanosy i suszone mięso. Resztę bez problemu nabędziesz podczas wycieczki. Warto rozważyć zabranie ze sobą kuchenki turystycznej, na której można przyrządzić ciepły posiłek. Pozwoli to znacząco obniżyć koszty wycieczki. Jeśli chodzi o napoje, to na TMB znaleźć można liczne źródła wody pitnej. W górach pić można bezpośrednio ze strumyków, w miejscowościach natomiast z ogólnodostępnych ujęć wody. W większości wsi korzystać można z kraników z wodą pitną, dlatego nie trzeba robić jakichś dużych zapasów na przyszłość.

Jak wygląda Tour du Mont Blanc w liczbach i statystykach

Trekking Mont Blanc w liczbach kształtuje się następująco:

3 kraje - tyle odwiedza się podczas wycieczki dookoła Mont Blanc,

165 - 170 km - długość szlaku wokół Mont Blanc w Alpach,

10 km - suma przewyższeń na trasie,

7 - 11 dni - tyle trwa pokonanie całego szlaku TMB.

Przeczytaj także

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

ludzie idący w górach z plecakami

Raki czy raczki na buty - co wybrać na zimowy wyjazd w góry?

Wybierasz się zimą w góry? Co wybrać - raki czy raczki na buty? Które rozwiązanie zapewni wygodę i bezpieczeństwo? Sprawdź nasz poradnik

kobiety w odzieży trekkingowej w górach

Trekking w Alpach Sabaudzkich. Co musisz wiedzieć o Tour du Mont Blanc

Szlak Tour du Mont Blanc - jak przebiega trasa, dlaczego warto pojechać na tę wyprawę górską? Sprawdź w poradniku: Trekking w Alpach Sabaudzkich

kobieta jedząca baton energetyczny w górach

Prowiant na wycieczkę – co zabrać do jedzenia w góry na wyprawę

Co warto ze sobą zabrać do jedzenia w góry? Jaki prowiant wybierać na kaloryczną przekąskę i posiłek główny? Czego potrzebuje organizm na wędrówce?