kobieta biegnąca po śniegu w odzieży do biegania z rękawiczkami na dłoniach

W czym biegać zimą? Sprawdź, w co się ubrać i jak skompletować strój do biegania w zimie

Bieganie zimą jest bezpieczne, gdy właściwie się ubierzemy. Sprawdź, w czym biegać w zimie i jak wybrać strój do biegania w zimowym okresie.

Zimowa aura często nie zachęca nas do opuszczania ciepłego mieszkania, zwłaszcza gdy temperatura spada dużo poniżej zera. Jednak trening biegowy zimą jest naprawdę cenny dla utrzymania sprawności i hartowania organizmu. Oczywiście trzeba zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć się w odpowiedni strój do biegania w takich warunkach. Sprawdź, jak się ubrać na bieganie zimą i jak skompletować funkcjonalny oraz wygodny strój do joggingu.

Dlaczego bieganie zimą wymaga odpowiedniego stroju?

Każdy biegacz ma swoje podejście do biegania. Dla niektórych trening może odbywać się niemal w każdych warunkach – również w niskiej temperaturze. Nieważne, czy pada deszcz, czy na dworze jest bardzo mroźno, oni zawsze z chęcią wyjdą pobiegać. Są też biegacze, dla których minus 10 stopni Celsjusza jest temperaturą graniczną. Jeśli jest, choć o jeden stopień zimniej, rezygnują z treningu biegowego na zewnątrz i wybierają alternatywną metodę ćwiczeń – bieżnię domową albo siłownię.

Bieganie zimą to więc kwestia wyboru i odpowiedniego podejścia. Jeśli decydujemy się na trening o tej porze roku, powinniśmy wiedzieć, jak wybrać strój do biegania. Musimy sobie zapewnić komfort termiczny – dopasować odzież do panujących warunków atmosferycznych. W co się ubrać na bieganie zimą? Odpowiedni strój do biegania na świeżym powietrzu:

– zapewni komfort treningu w niskich temperaturach,
– pozwoli nam budować kondycję bez ryzyka przeziębienia – to wymagająca aktywność fizyczna,
– zadba o nasze bezpieczeństwo w czasie biegania (dobre buty zmniejszają ryzyko poślizgnięcia się na śliskiej, oblodzonej nawierzchni),
zwiększy naszą widoczność na górskich ścieżkach i trasach (wmontowane w nią elementy odblaskowe to świetne rozwiązanie na jesienno-zimową szarówkę),
– sprawi, że bieganie zimą będzie nam się kojarzyło z przyjemnością, a nie walką z mrozem.

kobieta biegająca w bluzie termoaktywnej

Bieganie w zimie – jak się ubrać? Zasady zimowego ubioru

Jeśli na co dzień jest nam zimno, ubieramy się „na cebulkę”. Ta zasada sprawdza się także w bieganiu. Jaki strój do biegania zimą będzie odpowiedni? Do treningu biegowego na mrozie w Polsce dobrze stworzyć strój złożony z trzech warstw. Podczas aktywności w trudniejszych warunkach (niektórzy biegacze specjalnie sprawdzają swoje siły w naprawdę trudnych realiach zimowych) można liczbę warstw dowolnie powiększać. Jak się ubrać na jogging zimą? Skompletuj swój trzywarstwowy zestaw według poniższych rad.

Pierwsza warstwa odzieży do biegania – bielizna termiczna, koszulka

Jak nietrudno się domyślić, pierwszą warstwą odzieży do biegania zimą jest bielizna termoaktywna. Powinna ona przylegać do ciała, ale nie krępować ruchów. Ważne jest, by wykonana była z materiału termoaktywnego, który utrzymuje właściwą temperaturę ciała. W przypadku bielizny termoaktywnej zastosowanie mają zastosowanie najczęściej takie materiały jak wełna naturalna i połączenie włókien syntetycznych. Ma ona za zadanie odprowadzać pot na zewnątrz ubrania, aby chronić biegacza przed przegrzaniem się, przepoceniem i ewentualnym późniejszym przeziębieniem. Dobrze będzie, jeśli wszystkie elementy bielizny uszyte będą z materiału, który zapewni przewiewność i zagwarantuje skuteczne odprowadzanie wilgoci.

Druga warstwa stroju do biegania – legginsy, bluza

Warstwa druga składa się z legginsów i ewentualnych spodenek do biegania oraz bluzy. Zadaniem tych elementów garderoby jest ochrona przed zimnym powietrzem. Jeśli chodzi o legginsy do biegania, znajdziesz specjalne modele przeznaczone do biegania w zimowej temperaturze. Są one grubsze bądź ocieplone od środka. Sprawdzą się więc na treningach zewnętrznych, mimo panującej na dworze specyficznej pogody.

Równie pomocna będzie wysokiej jakości bluza do biegania z długim rękawem. Wybierając model do trenowania zimą, zwróć uwagę na to, czy rękawy zakończone są dodatkowym zabezpieczeniem dłoni (zakłada się je na połowę dłoni i kciuk) oraz na wykończenie dekoltu. Warto wybrać model z długim bądź krótkim golfem lub półgolfem, który zapobiegnie przedostawaniu się chłodu. Spodnie do biegania są elementem uzupełniającym. Zakłada się je na legginsy jeśli są krótkie bądź samodzielnie, jeśli są długie. Legginsy są jednak opcją, która sprawdzi się przy panującym na zewnątrz mrozie.

Kobieta i mężczyzna biegający w zimie ubrany w termoaktywne stroje sportowe

Zimą często należy zakładać dodatkową warstwę w postaci kurtki lub kamizelki. Odczuwanie zimna jest kwestią indywidualną, dlatego niektórzy potrzebują do zatrzymania ciepłoty ciała lekkiej wiatrówki, a inni cieplejszej kurtki z membraną. Na rynku odzieży sportowej można znaleźć kurtki wykonane z technicznego materiału, który jest cienki, ale gwarantuje komfort cieplny nawet wtedy, gdy na dworze panują złe warunki atmosferyczne jak wiatr, śnieg czy deszcz. Trzy warstwy odzieży zalecane są przy niskich temperaturach zewnętrznych. Jeśli na dworze jest 5 stopni na plusie, co zimą także może się wydarzyć, można zrezygnować z ostatniej warstwy.

Jeśli podczas treningu będzie nam za ciepło, zawsze możemy rozpiąć lub zdjąć wybraną warstwę. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić. Dotyczy to zwłaszcza ochrony szyi, głowy i kostek. Zimową porą łatwo o przeziębienie, szczególnie jeśli wieje mroźny wiatr. Przy dużej intensywności treningu ciało szybko się nagrzewa, pojawia się pot. Dlatego rozpięcie się nie zawsze jest dobrą decyzją. Zawsze miej na uwadze intensywność wysiłku i stan organizmu.

Ochrona głowy, szyi i dłoni – czapka, buff, opaska, rękawiczki

Jak wiadomo, znaczna część ciepła ucieka przez głowę. Z tego powodu warto nabyć specjalną czapkę do biegania. Od zwykłej różni się ona krojem i materiałem. Czapka sportowa odprowadza wilgoć na zewnątrz materiału, dzięki czemu nie nasiąka nią i nie wyziębia głowy. Zapewnia komfort cieplny i wygodę użytkowania. Rękawiczki do biegania również powinny być wykonane z materiału termoaktywnego. 

Jeśli nie lubisz trenować w czapce, dobrą alternatywą będzie opaska. Osłoni ona uszy przed zimnem, jednak nie zapewni wystarczającego ciepła głowie. Sprawdzi się więc w nieco wyższych temperaturach. Ciekawym akcesorium sportowym jest natomiast buff. Jest to wielofunkcyjny element garderoby, który wyglądem przypomina komin. Można nosić go zarówno na szyi jak wspomniany komin, ale można także używać go jako czapki, opaski, a nawet frotki na nadgarstek. Jest to produkt, który każdy biegacz powinien mieć w swojej szafie.

Dodatkowe wyposażenie biegacza – skarpetki, stuptuty, nakładki antypoślizgowe

Wybierając się na trening zimową porą, warto założyć specjalne skarpetki do biegania. Zwykłe bawełniane modele oczywiście również mogą być, jednak wykonane z technicznej tkaniny skarpety odprowadzają wilgoć na zewnątrz i zapewnią stopom komfort termiczny. Podobnie jak modele z wełny merino.

Jeżeli zdarza Ci się trenować w głębokim śniegu, rozważ zakup nakładek antypoślizgowych i stuptutów. Stuptuty to ochraniacze, które zakłada się na but i łydkę. Chronią one zarówno obuwie przed dostaniem się śniegu do środka, jak i nogi przed wyziębieniem. Jeśli trenujesz także w błocie, na topniejącym lodzie i podobnych temu warunkach, posłużą Ci one także w ochronie odzieży i obuwia przed zabrudzeniem. Nakładki zapobiegną natomiast ślizganiu się na obitym śniegu oraz na lodzie, który często kryje się pod warstwą puchu.

Najważniejsze cechy, jakie ubranie do biegania w zimie powinno spełniać, to ochrona przed zimnem, wilgocią oraz śliską nawierzchnią. Jeśli dobrze skompletujesz swój strój, z pewnością zimowe treningi przyniosą Ci wiele satysfakcji i pozytywnej energii, a Twoja forma nie ulegnie pogorszeniu.

Przeczytaj także:

mężczyzna i kobieta biegnący zimą w czapkach i strojach do biegania

Jak się ubrać na bieganie zimą? Czy zimowy trening jest bezpieczny?

Czy bieganie zimą jest bezpieczne? Jak dobrać strój do biegania w zimę? Czy można biegać po śniegu? Sprawdź jak powinien wyglądać zimowy trening.

Jesienny trening - w czym biegać jesienią?

Jesienny trening - w czym biegać jesienią?

Dlaczego warto biegać jesienią? Jak ubrać się na trening biegowy w niskiej temperaturze? Czy kurtka jest obowiązkowa? Sprawdź w naszym poradniku.

mężczyźni biegnący w kurtkach do biegania

Bieganie w deszczu - o czym pamiętać, jak trenować? [PORADNIK]

Pada deszcz a Ty boisz się przemoczenia i chcesz zrezygnować z treningu? Nie musisz! Sprawdź nasze wskazówki dotyczące tego, jak biegać w deszczu.

kobieta biegnąca w legginsach i staniku sportowym

Jaka bielizna do biegania będzie najlepsza? Jaką wybrać?

Jaka bielizna do biegania będzie najlepsza? Dobrze dobrana zapewnia komfort podczas aktywności fizycznej, "oddycha" i odprowadza wilgoć biegacza.

mężczyźni biegający w odzieży i butach do biegania

Buty na maraton - jak wybrać najlepsze buty do biegania?

Dobrze wybrane buty na maraton to klucz do sukcesu. Ułatwiają bieganie i pozwalają uniknąć wielu kontuzji. Dowiedz się jak wybrać buty do biegania.