Mężczyzna wynurzający się z wody po skończonym nurkowaniu z butlą i analizatorem tlenowym

Analizator tlenowy – co to jest, jak go używać i do czego służy?

Analizator tlenowy umożliwia pomiar zawartości tlenu w oddechowej mieszance gazowej. Czym jest ten sprzęt nurkowy i jak używać tego czujnika?

Analizator tlenowy to niewielkie, poręczne urządzenie pomiarowe, które z dużą dokładnością kontroluje natężenie tlenu w mieszance nitroksowej. Dzięki czujnikowi, w który wyposażony jest ten sprzęt, nurek wie, czy przygotowana mieszanka spełnia jego oczekiwania. Sensory takie wyróżniają się prostą konstrukcją, a ich obsługa nie sprawia problemu nawet niedoświadczonym użytkownikom. Czym dokładnie jest analizator tlenowy? Jak działa i kiedy warto z niego korzystać?

Co to jest analizator tlenowy?

Analizator tlenowy to urządzenie, które składa się z czujnika elektrochemicznego i mikrokontrolera, który mierzy stężenie tlenu. Sprzęt ten wyróżnia się niewielkimi rozmiarami, a także prostotą użytkowania. Mimo to jednak analizator taki wyposażony jest w czujnik charakteryzujący się dużą dokładnością pomiaru. Zazwyczaj mierzy stężenie tlenu od 0 do 99%. Modele, które charakteryzują się większą dokładnością, oferują zakres pomiarowy w granicach od 0,1 do 100%.

Obecnie nurkowanie jest coraz bardziej popularną pasją. Działanie takie nie może jednak odbyć się bez profesjonalnego sprzętu nurkowego. Jego ważnym elementem jest analizator tlenowy. Urządzenie to pozwala zmierzyć zawartość tlenu w mieszance nitroksowej. Dzięki temu nurek wie, czy przygotowana mieszanina spełnia jego oczekiwania. Taki sprzęt mierzy zawartość O2 i pokazuje poziom tego pierwiastka w procentach na wyświetlaczu. Czas działania sensora tlenowego określony jest na 12 do 24 miesięcy. Ze względu na to, że taki analizator z czujnikiem jest nierozbieralny, po tym czasie nie powinien być on już wykorzystywany jako sprzęt nurkowy, ponieważ po tym okresie pomiar nie jest już możliwy ani wiarygodny.

Kobieta w piance neoprenowej przygotowująca się do nurkowania z butlą z przypiętym analizatorem tlenowym

Do czego służy analizator tlenowy?

Analizator tlenowy służy do pomiaru tlenu w mieszaninie oddechowej. To ważny sprzęt nurkowy, który zapewnia bezpieczeństwo pasjonatom eksplorowania podwodnego świata. Analizatory tlenowe nazywane też miernikami zawartości tlenu pokazują w procentach na ciekłokrystalicznym wyświetlaczu zawartość O2.

Sercem analizatora jest sensor tlenowy, a także specjalny elektroniczny element. Ten pierwszy generuje zmienne napięciowo sygnały elektryczne, które zależą od stężenia tlenu w powietrzu, a następnie przesyła je do pomiarowego układu elektronicznego. Ten zamienia sygnał na wyświetlany na monitorze wynik. Zazwyczaj sprzęty, które służą do pomiaru zawartości tlenu, otrzymaną wartość pokazują ją w procentach użytkownikowi i mogą być kompatybilne z innym osprzętem.

Urządzenia takie można wykorzystywać zarówno do ciągłego, jak i czasowego monitoringu tlenu w pomieszczeniu w systemie nurkowym czy butli do nurkowania. Z tego powodu wykorzystywane są nie tylko w nurkowaniu ale również medycynie. Obecnie na rynku dostępne są też produkty do komputerów. Taki sprzęt posiada funkcję, za pomocą której można przekształcić go w profesjonalny analizator mieszanek gazowych.

Jak używać analizatora tlenowego?

Analizator posiada czujnik tlenu z dużą dokładnością pomiaru. Wyróżnia się niewielkimi rozmiarami i wagą, dzięki czemu to świetne rozwiązanie dla nurków ceniących sobie szybkie i precyzyjne pomiary. Analizator O2 jest dostępny z różnymi typami końcówek i można podłączyć go do każdego typu zaworu nitroksowego. Opcjonalnie w niektórych modelach dostępna jest również wygodna końcówka, dzięki której można przeprowadzić analizę przez wąż inflatora. Te niewielkie urządzenia są stale gotowe do działania. Ze względu na to, że wyposażone są w nierozbieralny czujnik tlenowy, służy użytkownikowi około dwóch lat.

Najprostszym sposobem ich wykorzystania jest zbliżenie na kilka sekund czujnika do odkręconego zaworu przy butli, a następnie odczytanie wyniku. Należy pamiętać, by zawór gazu w butli odkręcić w niewielkim stopniu tak, aby utrzymywać jego przepływ na poziomie 2-4 litry na minutę. Dodatkowo należy takie działania przeprowadzać ostrożnie, aby wypływająca mieszanka pod ciśnieniem nie uszkodziła czujnika. Analizator tlenowy może dokonać pomiaru również w inny sposób. 

Kolejnym rozwiązaniem jest założenie na zawór lub wkręcenie do zaworu butli DIN specjalnego plastikowego trójnika, który podłącza się kątowo do czujnika lub specjalnego rejestratora przepływu. Takiej analizy należy jednak dokonać kilkukrotnie, przynajmniej dwa lub trzy razy i obliczyć średnią z pomiarów.

Ludzie w piankach neoprenowych nurkujący na dnie morza z butlami i przypiętymi do nich analizatorami tlenowymi

Jak przeprowadzić kalibrację analizatora tlenu?

Przed wykonaniem analizy zawartości tlenu w mieszance gazowej za pomocą czujnika należy dokonać kalibracji analizatora. Najlepiej na butli, w której znajduje się 100% O2. Jeżeli nie posiadamy takiej butli, wówczas można w warunkach polowych skalibrować analizator tlenu, przyjmując, że w powietrzu atmosferycznym na poziomie morza jest 20,9% tlenu.

Po zakupie nowego analizatora warto go nie tylko skalibrować, ale również zapoznać się z instrukcją obsługi. Należy również pamiętać, że tego typu urządzenia są bardzo delikatne. Dlatego trzeba je chronić przed wilgocią, niską temperaturą oraz wstrząsami. Gdy czujniki analizatora prawidłowo nie pracują, dobrze jest odłączyć je od urządzenia i zabezpieczyć specjalnym korkiem. Takie działanie może spowodować, że jego żywotność może dojść nawet do 36 miesięcy.

Przeczytaj także:

mężczyzna nurkujący z butlą

Nurkowanie - jak zacząć nurkować?

Przeczytaj praktyczny poradnik, jak zacząć nurkować ✨ Poznaj technikę oraz podstawy nurkowania ⭐ Zobacz jak wybrać kurs nurkowania

kobieta w kombinezonie nurkowym zakładająca buty nurkowe o bok butli nurkowania

Pierwsze nurkowanie z butlą - podstawowe umiejętności nurka

Czy warto robić podstawowy kurs nurkowania z butlą? Jakie są zasady panujące w podwodnym świecie? Jakich umiejętności potrzebuje nurek pod wodą?

chłopiec zakładający dziewczynce maskę do snorkelinguu

Nurkowanie powierzchniowe - czym jest? Jak nurkować w masce snorkeling

Snorkeling to nurkowanie, od którego warto zacząć przygodę z podwodnym światem. Jak uprawiać snorkeling? Jaki sprzęt nurkowy musisz mieć?

kobieta nurkująca z butlą w stroju do nurkowania

Jak dobrać balast do nurkowania? Jak go prawidłowo wyważyć?

Jednym z ważnych zadań nurka jest odpowiednie dobranie balastu. Sprawdź co to jest, jak wpływa na nurkowanie i pływalność. Jak go wyważyć?

mężczyźni w skafandrach nurkowych z butlami do nurkowania stojący na brzegu

Nurkowanie techniczne - od nurka rekreacyjnego do tec divera

Czym jest nurkowanie techniczne? Co zrobić by z nurka rekreacyjnego zostać nurkiem technicznym? Czy warto iść na kurs tec divingu? Sprawdź sam/a!