Mężczyzna stojący na boisku do badmintona trzymając rakietę do gry w badmintona w ręce

Zasady gry w badmintona – gra pojedyncza. Na czym polega badminton?

Na czym polega gra w badmintona? W skrócie na przebijaniu lotki rakietą na drugą stronę boiska ponad siatką. Czy to rzeczywiście takie proste?

Rakietka, siatka, lotka, partner i boisko – tylko tego fizycznie potrzebujesz, by zacząć swoją przygodę z badmintonem! Warto jednak przed przystąpieniem do pierwszej rozgrywki zapoznać się z zasadami tej gry. Co musisz o niej wiedzieć? Jak wygląda w badmintonie serw, jaka jest wysokość siatki w badmintonie i ile właściwie trwa mecz badmintona?

Czym jest badminton?

Nazwa badminton pochodzi od posiadłości angielskiego księcia. Na jej terenie sto pięćdziesiąt lat temu zorganizowano pokaz gry, polegającej na odbijaniu rakietami nad siatką piórkowej lotki. W czym tkwi źródło jego popularności? Przede wszystkim w prostocie i dostępności akcesoriów niezbędnych do gry. Jeżeli nie masz możliwości zagrać w którąś z odmian tenisa, a nadal chciałbyś poodbijać rakietką, badminton jest idealnym rozwiązaniem.

To gra, która świetnie sprawdzi się jako rozrywka na świeżym powietrzu. Nie trzeba mieć specjalnych umiejętności, by spróbować w niej swoich sił. To ciekawy pomysł na spędzenie wolnego czasu z rodziną lub przyjaciółmi – badminton to bardzo przyjazna gra dla początkujących, która może dać mnóstwo frajdy.

Kobiety w odzieży do badmintona idące po boisku omawiając zasady gry w badmintona

Badminton – zasady gry

W badmintona można grać pojedynczo, czyli w tak zwanego singla lub w parach – debel. Gra w badmintona polega na przebijaniu lotki nad siatką w taki sposób, aby zawodnik po przeciwnej stronie nie był w stanie jej odebrać. Bardzo ważne jest również unikanie popełniania błędów, ponieważ mogą one skutkować stratą punktu. Mecz rozpoczyna się od serwisu, który wykonywany jest ze strefy serwisowej. Podobnie jak w przypadku tenisa, odbywa się on z jednej strony pola gry i jest kierowany na stronę przeciwną.

Drużyna zdobywa punkt, jeżeli przeciwnik nie jest w stanie odebrać lotki lub gdy popełni błąd na przykład gdy lotka upadnie poza polem gry. Wśród innych błędów warto wymienić: dotknięcie lotki ręką, odbicie lotki poza polem gry (uderzający może jednak podążyć rakietą za lotką ponad siatką) lub dotknięcie siatki. Mecz rozgrywa się do dwóch wygranych setów, a każdy z nich grany jest do 21 punktów. Aby wygrać seta, zawodnik musi uzyskać dwa punkty przewagi nad rywalem.

W sytuacji, kiedy po dwóch setach wynik jest remisowy, rozgrywany jest set trzeci, który rozstrzyga o zwycięstwie w meczu. Po każdym secie następuje zmiana stron. Gra jest ciągła, jedynie na rozgrywkach wyższego szczebla dopuszczalna jest przerwa 90 sekund pomiędzy pierwszym i drugim setem i nieprzekraczająca 5 minut pomiędzy drugim i trzecim setem.

W przypadku okoliczności niezależnych od zawodników sędzia prowadzący może wstrzymać grę na taki czas, jaki uzna za właściwy. Może także podczas meczu nastąpić powtórzenie zagrania – jest ono ogłaszane przez sędziego prowadzącego.

Badminton – technika trzymania rakiety

Jak trzymać rakietę do badmintona? Można ją trzymać chwytem forhendowym albo bekhendowym. Chwyt forhendowy polega na chwyceniu lewą ręką za trzonek rakiety tak, żeby oś długa rakietki znajdowała się w linii poziomej. Krawędzie obręczy muszą być ustawione prostopadle do powierzchni boiska. Palec wskazujący i kciuk tworzą wtedy kształt „V”. Najlepiej wyobrazić sobie, że rakieta jest naturalnym przedłużeniem ręki.

Z kolei zmieniając chwyt na bekhendowy, wystarczy przekręcić rakietę o 90° w prawo. Kciuk będzie pełnił rolę dźwigni podczas zamachu. Prawidłową technikę trzymania rakiety do badmintona najlepiej ćwiczyć pod okiem instruktora, który dokładnie pokaże opisane ruchy, a w razie potrzeby od razu skoryguje uchwyt.

Mężczyzna szykujący się do wykonania serwu zgodnie z zasadami gry w badmintona

Badminton – właściwa technika serwowania

Zasady gry w badmintona określają także między innymi sposób serwowania lotki i trzymania rakiety. Lotka przy serwisie musi znajdować się poniżej linii pasa zagrywającego. Nie można przy tym oderwać stóp od podłoża.

Serwy dzielimy na:

– krótkie – lotkę kieruje się na przód pola serwisowego przeciwnika i w okolice linii krótkiego serwisu,
– długie – lotka musi polecieć jak najwyżej, dolatując tuż przed linię końcową pola przeciwnika.

Serwis wykonuje się po przekątnej boiska, a lotka powinna być zagrywana na prawe pole przeciwnika. Gdy liczba punktów podającego jest parzysta, to serw wykonuje się z prawego pola. Serwować można również z linii końcowej boiska. O tym, kto jako pierwszy zagrywa, decyduje losowanie.

Serw można wykonać z forehandu albo z backhandu. Nie można przy tym popełniać błędów, takich jak odrywanie nóg od podłoża, ustawienie tułowia przodem do siatki, ustawienie stóp na jednej linii czy wyraźne przeniesienie ciężaru ciała na nogę zakroczną. Wszystkie te elementy są szczegółowo oceniane podczas treningów, na których ćwiczy się technikę badmintona. Właściwie wykonywane serwy i odbicia są kluczem do wygranego meczu.

Rodzaje zagrań w badmintonie

W jaki sposób można odbić lotkę? Istnieje kilka podstawowych możliwości uderzeń w badmintonie.  Jakie wyróżniamy?

– Klir – wykonywany z forhendu. Zagrywa się go, aby skierować lotkę z głębi swojego pola na tył pola przeciwnika.

– Smecz – uderzenie ofensywne. Służy przechwyceniu inicjatywy, tak aby utrzymać albo zakończyć wymianę (wtedy zagranie musi być nie do odebrania).

– Drajw – to płaskie i szybkie zagranie z półkortu. Także służy przechwyceniu inicjatywy. Może też być kontratakiem po niedokładnym zagraniu smeczu lub odpowiedzią na drajw.

– Drop shot (skrót z głębi kortu) – uderzenie atakujące, które kierowane jest z głębi kortu tuż za siatkę, trudne do odebrania.

– Net shot (skrót przy siatce) – to odpowiedź na drop shot lub inny net shot. Polega na odbiciu lotki w taki sposób, aby spadła tuż za siatką. Przeciwnik albo nie da rady odebrać lotki, albo odbierze ją niedokładnie.

Wszystkie uderzenia i technikę ich wykonywania należy ćwiczyć z instruktorem. Tylko osoba posiadająca doświadczenie w graniu w badmintona będzie w stanie dostrzec niuanse poszczególnych ruchów i podpowiedzieć nam, co należy robić.

Mężczyzna w butach i odzieży do badminota grający na boisku do badmintona trzymając rakietę

Boisko do gry w badmintona – wymiary

Jakie wymiary kortu do badmintona są wymagane? Boisko w tej grze to prostokąt o wymiarach 13,40 na 6,10 metra. Siatka do badmintona powinna znajdować się równo na środku boiska i wisieć na wysokości 155 cm (górne brzegi siatki przy słupkach), natomiast na środku kortu górny brzeg siatki powinien znajdować się na wysokości 152 cm. Sama siatka musi być wykonana z ciemnego sznurka i posiadać bardzo konkretne wymiary oczek, czyli nie mniej niż 15 mm i nie więcej niż 20 mm.

Boisko do gry obejmuje cały kort – jego zakres wyznaczają linie. Powinny być łatwo dostrzegalne, najlepiej białe albo żółte. W grach pojedynczych wyłączone są boczne korytarze. To wąskie przestrzenie z każdej strony boiska. Pole serwisowe na boisku w grze podwójnej znajduje się na połówce kortu bez pola przy siatce i tylnego korytarza. Natomiast pole serwisowe w grze pojedynczej obejmuje połowę kortu bez pola czy siatce i bocznego korytarza.

Jak zawodnik musi się przygotować do gry w badmintona?

Przede wszystkim musi znać wytyczne gry ustalone przez Międzynarodową Federację Badmintona (IBF). To właśnie ta organizacja orzeka, czy używane rakiety, czy lotki do badmintona są zgodne ze specyfikacją i czy można je dopuścić do gry. Niezbędna będzie profesjonalna odzież do badmintona, w przypadku oficjalnych rozgrywek może się na niej znaleźć logo sponsorów.

Przed meczem warto sprawdzić stan rakiety, a jeśli jest taka potrzeba, można wymienić owijki do rakiety na nowe. Tak jak w każdym sporcie, musimy dbać o kondycję i sprawność. Badminton to dyscyplina, która wymaga szybkości reakcji i refleksu.

Badminton to bardzo energiczny sport. Może dać mnóstwo radości i porządnie nas zmęczyć. By odnosić sukcesy w tej grze rakietowej, warto dobrze znać jej zasady i wyposażyć się w dobry jakościowo sprzęt do badmintona.

Warto poszukać zorganizowanych zajęć z badmintona, które można znaleźć w wyszukiwarce Decathlon GO.

Przeczytaj także:

kobieta grająca rakietą do badmintona w stroju do gry w badmintona

Jak wybrać buty do badmintona?

Sprawdź czym się kierować przy wyborze butów do badmintona, aby były komfortowe i pomagały w lepszym poruszaniu się po boisku. Przeczytaj!

Lotka i rakiety do crossmintona leżące na piasku

Speedminton (crossminton, speed badminton) – zasady gry

Crossminton, znany też jako speedminton, to sport, który można uprawiać wszędzie. Czym się charakteryzuje ta dyscyplina? Oto zasady gry.

Dziewczynka w stroju sportowym trzymająca w górze rakietkę chcąc odbić lotkę podczas gry w kometkę

Gra w kometkę – zasady. Czym się różni od badmintona?

Gra w kometkę to popularny sport rekreacyjny. Czy zasady gry w badmintona i kometkę są takie same? Jak rozgrywać mecz w kometkę?

zawodnicy trzymający w rękach uniesione rakiety do badmintona

Jaką rakietę do badmintona wybrać?

Istotne parametry przy wyborze rakiety do badmintona. Czym jest balans i elastyczność rakiety ? Jak dobrać rakietę do poziomu zaawansowania gracza.

Kobieta w stroju badmintonowym trzymająca rakietkę i lotkę do gry w badmintona

Jakie lotki do badmintona wybrać? Piórowe czy syntetyczne?

Jaki rodzaj lotek do badmintona wybrać? Na rynku dostępne są nylonowe i piórowe lotki. Czym różnią się lotki syntetyczne od lotek piórowych?