Wynik BMI, a możliwość biegania
Bieganie to świetna forma aktywności fizycznej, która pomaga spalić kalorie, zrzucić kilogramy i poprawić ogólną wydolność. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach może nie być najlepszym pomysłem. Nie wszystkie osoby borykające się z nadwagą powinny decydować się na tę formę aktywności fizycznej, gdyż może prowadzić do poważnych kontuzji. W efekcie proces odchudzania będzie jeszcze bardziej utrudniony. Za wyznaczenie nadwagi lub otyłości odpowiada wskaźnik BMI. Jeszcze przed rozpoczęciem treningów warto go ustalić, aby móc ocenić czy bieganie jest w danym momencie możliwe. Przedstawiamy przedziały wraz z wytycznymi dla biegaczy:
— BMI w zakresie 25,0-29,9 oznacza nadwagę. W przypadku znalezienia się w dolnej granicy przedziału można jak najbardziej rozpocząć bieganie. Kilka nadmiarowych kilogramów nie stanowi dużej przeszkody do tego, aby uprawiać aktywność fizyczną. Osoby w górnej granicy mające kilkanaście dodatkowych kilogramów powinny wykazać się większą ostrożnością. Spacery czy delikatny trucht będą lepszym wyborem i pozwolą przygotować organizm na większy wysiłek.
— BMI w przedziale 30,0-34,99 oznacza I stopień otyłości. Osoby z takim wynikiem powinny przynajmniej na samym początku unikać biegania. Długie spacery i właściwa dieta pomoże początkowo zgubić nadmiarowe kilogramy i przygotować się na bardziej intensywny wysiłek.
— BMI na poziomie 35,0-39,99 oznacza II stopień otyłości. Taki wynik przekreśla możliwość bezpiecznego biegania. Wszelkie formy intensywnej aktywności fizycznej będą stanowiły zbyt duże obciążenie dla stawów. Krótkie spacery i zmiana nawyków żywieniowych stanowią podstawę dla osób z dużą nadwagą.
— BMI powyżej 40.0 oznacza otyłość skrajną. W takim przypadku proces przemiany należy zacząć od wizyty u lekarza, który zdiagnozuje przyczynę nadmiernej wagi i zaleci najbardziej skuteczne działanie w takiej sytuacji.