Przyrost mięśni, a wiek – czy budowanie masy mięśniowej po 40 jest możliwe?
W naszym ciele wraz z upływem lat zachodzi wiele zmian. Dużą część z nich, jak na przykład spadek siły czy zmianę jakości i wyglądu skóry, jesteśmy w stanie zauważyć sami. Jednak niektóre z nich nie zawsze dają o sobie znać. Jeśli zastanawiasz się, czy masz jeszcze szanse na zbudowanie masy mięśniowej i wyrzeźbienie swojej sylwetki, choć nie jesteś już nastolatkiem, mamy dobrą wiadomość – oczywiście, że jest taka możliwość! Musisz jednak wziąć kilka kwestii pod uwagę, zanim weźmiesz się za trening siłowy.
Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że nasze ciało nie będzie reagowało na treningi tak samo jak jeszcze kilka lat temu. Co to oznacza? Że zwyczajnie na zadowalające efekty trzeba będzie nieco dłużej poczekać. Jest to spowodowane zmianami, których na pierwszy rzut oka nie jesteś w stanie dostrzec, a mianowicie odpowiadają za to hormony, zmniejszona wydolność tlenowa oraz spowolniony metabolizm. Trudniej jest utrzymać prawidłową masę ciała, a o wiele łatwiej jest nabawić się nieprzyjemnej kontuzji. Nie ma jednak powodów do zmartwień – to naturalne procesy i jeśli jesteś w dobrej formie i nie cierpisz na żadne schorzenia, nie powinieneś nadmiernie się nimi przejmować. Co więcej, część z nich jesteś w stanie spowolnić dobrze dobraną aktywnością fizyczną.
Wróćmy jednak do kluczowej kwestii – co trzeba zrobić, by skutecznie i widocznie powiększyć masę mięśniową po 40 roku życia? Ważne jest, byś słuchał swojego ciała i podczas wykonywania ćwiczeń obserwował jego reakcje. Jeśli odczuwasz ból lub dyskomfort w trakcie treningu, zmodyfikuj wykonywane ćwiczenie bądź zastąp je innym, które równie dobrze wpływa na trenowaną partię mięśniową. Mierz siły na zamiary i nie nadwerężaj się – przemęczone mięśnie będą miały mniej czasu na regenerację, a tym samym będą zwyczajnie słabsze.