Krążek leżący na lodowisku hokeiści wznawiający grę po bramce czyli buliku w hokeju

Bulik w hokeju, czyli gdzie przejść po zdobyciu bramki

W hokeju podobnie jak w piłce nożnej gra jest wznawiana w konkretnym z 9-ciu miejsc. Czym jest bulik w hokeju? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Oglądając hokej, można dojść do wniosku, że jest to sport o bardzo prostych zasadach. Im bardziej się jednak w niego zagłębiamy, tym więcej skomplikowanych elementów jesteśmy w stanie dostrzec. Jednym z kluczowych aspektów dla taktyki obydwu zespołów jest skuteczne rozgrywanie bulików. Czym one dokładnie są i jakie mają znaczenie dla przebiegu spotkania? O tym możecie przeczytać w naszym artykule!

Bulik w hokeju – zobacz, czym jest!

Bulik to profesjonalna nazwa, która określa miejsca wznowienia gry w hokeju. Na lodowisku znajduje się ich dokładnie dziewięć. Konkretne miejsce, z którego zostanie wznowiona gra, jest zależne od tego, co było przyczyną jej przerwania. Rozpoczęcie gry od bulika ma miejsce w jednej z trzech podstawowych sytuacji: wznowienie po przerwie, przewinienie lub zdobycie bramki.

W jaki dokładnie sposób następuje wznowienie gry? Aby to zrobić, naprzeciwko siebie musi stanąć dwóch zawodników przeciwnych drużyn. Sędzia wyrzuca pomiędzy nich krążek, a hokeiści próbują wywalczyć go za pomocą kija hokejowego dla swojej drużyny. Od tego momentu gra jest kontynuowana. Przejęcie krążka daje w danym momencie przewagę w meczu.

Hokeista trzymający w ręku kij trenujący trącenia krążka

Umiejscowienie bulików na boisku

Jak już wspomnieliśmy, na lodowisku łącznie znajduje się 9 bulików. Miejsca wznowień zostały rozmieszczone w strategicznych miejscach, aby umożliwić sprawne wznawianie gry. Każda osoba interesująca się hokejem powinna znać położenie i funkcje konkretnych punktów. Co dokładnie warto wiedzieć o ich rozmieszczeniu na lodowisku?

Bulik środkowy

Najważniejszy w obrębie lodowiska jest bulik środkowy, zwany również centralnym. Znajduje się on dokładnie na samym środku tafli, w punkcie przecięcia się czerwonej linii środkowej z linią dzielącą lodowisko na pół. Zaczęcie gry „od środka” ma miejsce na początku każdej tercji oraz po zdobyciu bramki, nieco analogicznie do zasad znanych z piłki nożnej.

Centralny punkt znajduje się w samym środku koła bulikowego. W tym przypadku ma ono średnicę 4,5 metra. W jego wnętrzu narysowane jest nieco mniejsze, czerwone kółko. To właśnie w nim sędzia wyrzuca krążek w celu wznowienia gry. Bulik środkowy ma bardzo duże znaczenie, ponieważ wygranie bulika przez drużynę, która właśnie straciła bramkę, oznacza możliwość szybkiego ruszenia po odrabianie strat.

Buliki w strefie neutralnej

Następne dwa buliki znajdują się w strefie neutralnej – po jednym na każdej połowie. Są one położone symetrycznie względem bulika środkowego, a dokładnie na linii dzielącej strefę neutralną i strefy obronne obu drużyn. Odległość od wspomnianego bulika centralnego wynosi dokładnie 6,1 metra w kierunku obu bramek.

Buliki zlokalizowane w strefie neutralnej pełnią jednak zupełnie inne funkcje od swojego centralnego odpowiednika. Wznowienia z nich mają miejsce po spalonych, niecelnych podaniach lub innych przerwaniach gry, które nie miały żadnego wpływu na strefy obronne obu drużyn. Można więc powiedzieć, że to punkty służące do wznawiania gry po łagodnych przewinieniach.

Hokeiści z kijkami w rękach walczący o krążek na lodzie

Buliki w strefie ataku i obrony

To najliczniej reprezentowane buliki na lodowisku. Łącznie jest ich cztery – dwa w strefie ataku i obrony każdej z drużyn. Znajdują się one blisko bramki, dokładnie 6 metrów od słupków bramkowych i równolegle względem nich. To bardzo ważne punkty, ponieważ znajdują się bardzo blisko bramki. Wznowienie gry z nich następuje po wyjściu krążka poza lodowisko, przewinieniach lub innych rodzajach przerwania gry.

Miejsca wznowień, które znajdują się w strefie ataku/obrony również znajdują się wewnątrz kół bulikowych. Dzięki nim sędzia może kontrolować ustawienie graczy oraz przestrzeganie przez nich reguł. Wspomniane buliki mają ogromne znaczenie taktyczne. Wygranie krążka w strefie ataku daje możliwość szybkiego oddania strzału lub rozegrania akcji ofensywnej. Jeżeli jednak krążek zostanie wygrany przez drużynę broniącą, może ona szybko oddalić zagrożenie od własnej bramki.

Buliki w strefach bramkowych

Na koniec pozostaje jeszcze jeden rodzaj punktów wznowienia. Są to buliki zlokalizowane w strefach bramkowych. Znajdują się one po obu stronach lodowiska, blisko band i w pobliżu linii bramkowych. Wznowienia w tych punktach mają miejsce zazwyczaj po obronach bramkarza, spalonych, faulach lub przerwaniach gry w strefie bramkowej.

Ten rodzaj bulików znajduje się jeszcze bliżej bramki niż opisywane wyżej. Dla obu drużyn wznowienie gry z nich oznacza coś zupełnie innego. Drużyna atakująca może wykorzystać wznowienie gry do oddania szybkiego strzału. Z racji bliskiej odległości od bramki, może się on skończyć golem. Drużyna broniąca musi za to przyłożyć dużą wagę do organizacji gry w obronie.

Znaczenie bulików w hokeju

Buliki mają ogromne znaczenie dla przebiegu meczu hokejowego. Zawodnicy muszą stosować różne techniki, aby wygrać wznowienie. Jest ich naprawdę dużo, między innymi szybkie przekierowanie krążka do partnera, zablokowanie kija przeciwnika lub wypracowanie sobie miejsca do zrealizowania szybkiego podania. Kreatywność zagrań jest naprawdę duża.

Wygrywanie bulików jest kluczowym elementem w strategii hokejowej. Statystyki meczów jasno pokazują, że zespoły, które dominują podczas wygrywania wznowień, są tymi, które kontrolują tempo gry i stwarzają więcej sytuacji bramkowych. Sprawia to, że rozgrywanie bulików jest regularnie opracowywane podczas sesji treningowych.

Przeczytaj także:

Sędzia trzymający krążek hokejowy w ręku obok zawodnicy  z kijakami w rękach

Krążek hokejowy – z czego wykonany jest krążek do gry w hokeja?

Krążek hokejowy musi być wytrzymały, aby znosić obciążenia tego sportu. Z czego wykonany jest profesjonalny krążek do hokeja? Sprawdź!

Zawodnicy hokeja na lodzie ubrani w akcesoria ochronne by uniknąć kontuzji podczas gry

Jakie kontuzje w hokeju na lodzie zdarzają się najczęściej?

Hokej na lodzie to sport drużynowy, w którym kontuzje zdarzają się dość często. Jakich urazów zawodnicy doznają najczęściej?

Chłopak ubierający strój bramkarza hokejowego w szatni

Jak wygląda i z czego składa się strój bramkarza hokejowego?

Hokej na lodzie wymaga zaopatrzenia się w odpowiedni strój, sprzęt bramkarski i akcesoria. Sprawdź, jak wygląda strój bramkarza hokejowego.

Drużyna kobiet w kaskach hokejowych dopingująca się w okręgu przed meczem

Jaki kask hokejowy wybrać? Rozmiary kasków dla graczy

Hokej na lodzie to sport, który wymaga odpowiedniej ochrony wielu części ciała, w szczególności jednak głowy. Sprawdź, jaki kask hokejowy wybrać.

mężczyzna grający w hokeja na lodzie

Hokej na lodzie – historia hokeja w Polsce i na świecie

Interesuje Cię temat hokeja? Warto wiedzieć, jaka jest historia hokeja na lodzie i czym cechuje się ta dyscyplina sportu. Sprawdź!