Kobieta i mężczyzna wędrująca górskim szlakiem

Chodzenie po górach – poznaj przyjemność wędrówek górskimi szlakami

Chodzenie po górskich szlakach to duży wysiłek fizyczny. O czym pamiętać, wybierając się na turystyczną wędrówkę? Poznaj trekking i turystykę górską.

Przed Tobą debiut na górskim szlaku? Jeśli chcesz połknąć górskiego bakcyla, zakochać się w widokach, które nie sposób opisać i odkryć nowe tereny, warto odpowiednio się przygotować. Chodzenie po górach jest wymagające i często zaskakuje ekstremalnie zmienną pogodą, ale dzięki niemu doświadczysz, czym jest dyscyplina, pokora i dobra organizacja. Jak zacząć chodzić po górach? O czym pamiętać? Czy chodzenie po górach odchudza?

Chodzenie po górach – fizyczne przygotowanie do trekkingu 

Jeśli postawiłeś sobie za cel zdobycie górskiego szczytu Tatr lub spacer po bieszczadzkich grzbietach, warto upewnić się, że mierzysz siły na zamiary. Wyprawa w góry dla wielu, szczególnie początkujących, osób może okazać się nie lada wyzwaniem. Góry – niezależnie od tego, które wybierzesz – bardzo szybko weryfikują kondycję i umiejętności. Pamiętaj, że kilometraż w górach liczony jest razy dwa w stosunku do tego, który robisz na płaskim terenie. Zarówno Twoja kondycja, jak i odporność organizmu zostaną wystawione ponadto na próbę wiatru, deszczu, słońca, a nawet zupełnie niespodziewanego śniegu. Musisz mieć również świadomość wymagającego podłoża, pełnego kamieni, skał i błota, a także trudnych technicznie szlaków.

Dlatego, zanim zdecydujesz się na wyprawę, zadbaj o swoją kondycję i popracuj nad wytrzymałością organizmu. Zacznij od intensywnego marszu, stopniowo zwiększając jego długość. Ćwicz z obciążeniem, wzmacniając poszczególne partie ciała. Biegaj, jeździj rowerem lub na rolkach. Ćwiczeniem świetnie przygotowującym ciało do chodzenia po górach jest marsz po schodach. Ten z pozoru prosty trening wzmacnia nogi i dolne partie pleców, co jest niezbędne do długich wypraw górskich. Kiedy nabierzesz wprawy, marsz po schodach zamień na bieg po schodach, pamiętając o równomiernym oddechu. Planując trasę, wybierz szlak dopasowany poziomem trudności do swoich możliwości. Pamiętaj, że zdobycie szczytu to tylko połowa sukcesu, bo jeszcze musisz z niego zejść i wrócić do bazy. 

Kobieta i mężczyzna wędrujący górskimi szlakami zimą

Wędrówki po górach – dlaczego warto wybrać się na trekking górskimi szlakami?

Wielu zastanawia się, co tak naprawdę daje chodzenie po górach? Czy górskie eskapady dają pozytywne efekty dla naszego organizmu? Odpowiedź może być tylko jedna – oczywiście, że tak! Nawet turystyczne wypady w góry (nie mówiąc o profesjonalnej wspinaczce) niosą szereg korzyści zarówno dla ciała, jak i umysłu. Oto kilka z nich:

1. Piesze wędrówki w górach mają wpływ na rozwój mięśni i poprawę ich wytrzymałości. Dzięki chodzeniu po górach, mięśnie nóg, pleców i ramion intensywnie pracują. Taka kilkugodzinna wycieczka po szlakach to nie tylko sposób spędzania wolnego czasu, ale także bardzo dobra forma treningu. Taki wysiłek fizyczny pozwoli wzmocnić i uelastycznić stawy i mięśnie.

2. Górskie wycieczki wzmacniają naszą wydolność i wpływają na zachowanie dobrej kondycji fizycznej. W trudnych warunkach, w wyższych partiach gór, tam, gdzie naprawdę jest stromo, można się naprawdę porządnie zmęczyć. Dotarcie do celu pomoże w wypracowaniu odpowiedniej kondycji. Układ oddechowy i krążenia także będzie musiał nastawić się na intensywną pracę, by dotleniać komórki organizmu. Wyprawy trekkingowe w góry to naprawdę dobry trening wydolnościowy.

3. Miłośnicy gór mogą cieszyć się także świetną jakością powietrza. Oddychanie czystym, górskim i orzeźwiającym powietrzem z pewnością pozwoli odetchnąć pełną piersią, a w połączeniu z niemałym wysiłkiem, przełoży się na jakoś snu.

4. Dzięki wysiłkowi i angażowaniu wielu partii mięśniowych, górski trekking przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej, co z pewnością ucieszy osoby, które chcą pozbyć się kilku nadprogramowych kilogramów.

Korzyści dla umysłu z wędrówek po górach

Nie da się ukryć, że chodzenie po górach świetnie wpływa na stan naszego ciała. Jak jednak wpływa na ludzką psychikę? Czy wędrowanie po szlakach wpływa także na umysł? Bez wątpienia!

1. Górskie wędrówki skutecznie wyciszają i poprawiają nastrój. Bliskość natury i możliwość obcowania z nią koi nerwy, sprawia, że poziom stresu maleje, a my jesteśmy odprężeni i zrelaksowani.

2. Zdobycie upragnionego szczytu wiąże się także z pokonywaniem własnych słabości. Zapewne nieraz podczas wyprawy będziesz czuć zmęczenie i będzie wydawało Ci się, że nie dasz rady. Jednak po przełamaniu takiego kryzysowego momentu i ruszeniu w dalszą drogę, poczujesz się o wiele silniejszy.

3. Każdy miłośnik gór zapewne potwierdzi, że przygoda z górami wiąże się także z niesamowitymi doznaniami estetycznymi. Góry to majestat i piękno, które można podziwiać bez przerwy. Wędrowanie w ich pobliżu może dać niezapomniane przeżycia, a piękne krajobrazy gór z pewnością na długo zapiszą się w Twojej pamięci.

4. Wyruszenie na szlak to bardzo dobra okazja, by odciąć się od codzienności, również tej wirtualnej. Detoks od internetu i elektronicznych gadżetów w imię obcowania z przyrodą i napawania się pięknem gór to coś, za co Twój umysł z pewnością Ci podziękuje!

Od czego zacząć chodzenie po górach? Pamiętaj, że na bezpieczną i udaną wyprawę w góry składa się wiele czynników: odpowiedni ubiór i obuwie trekkingowe, dobrze spakowany plecak turystyczny, wcześniej przygotowany i przemyślany plan wyprawy, odpowiedzialne zachowanie na trasie i kondycja, która pozwoli dojść w upragnione miejsca. Możesz mieć jednak pewność, że wyprawa w góry będzie wiązała się z wieloma korzyściami, które poczujesz nie tylko w mięśniach, ale także w głowie! Życzymy miłych wrażeń i do zobaczenia na szlaku.

Przeczytaj także:

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

kobieta zawiązująca włosy ze smartwatchem na ręce w górach

Jaki zegarek w góry? Sprawdź jakie parametry są ważne

Outdoorowy zegarek sportowy to bardzo przydatny w górach sprzęt. Jaki kupić zegarek w góry? Sprawdź najlepsze porady.

 Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Dobrze dobrane obuwie to podstawa udanych wędrówek. Jakie sandały trekkingowe sprawdzą się w górach? Zapoznaj się z naszymi poradami!

Kobieta z plecakiem trekkingowym na plecach schodząca z gór z bolącym kolanem

Bolące kolana przy schodzeniu z gór – przyczyny i leczenie

Bolą Cię kolana przy schodzeniu z góry? Ból w kolanie nasila się przy zginaniu? Poznaj przyczyny bólu i dolegliwości kolana przy chodzeniu po górach.

Kobieta idąca z ekwipunkiem górskim zapakowanym w niosący na plecach plecak turystyczny

Górski ekwipunek – ile powinien ważyć plecak w góry?

Jak spakować plecak turystyczny na kilkudniowe górskie wędrówki, by ekwipunek nie był ciężki? Ile powinien ważyć plecak w góry? Sprawdź!