Pilkarze w strojach piłkarskich trenujący na boisku do piłki nożnej

Co to jest spalony w piłce nożnej? Na czym polega?

Słysząc podczas meczu piłki nożnej spalony, nie wiesz, co to takiego? Kiedy zawodnicy znajdują się w tej pozycji? Tutaj dowiesz się, czym jest spalony.

Jedna piłka, dwie bramki, dwie drużyny. Cel: strzelić przeciwnikom jak największą liczbę goli. Jednak to tylko podstawa gry w piłkę nożną, która ma znacznie więcej zasad. Jedną z najbardziej znanych jest spalony. Co to takiego? Sprawdź tutaj!

Co to jest spalony w piłce nożnej?

Mecz piłki nożnej kieruje się sztywnymi zasadami. Żeby rozpocząć oficjalną rozgrywkę, trzeba mieć do niej odpowiednie warunki: boisko zgodne z wytycznymi, dwie pełne drużyny (maksymalnie 11, minimum 7 zawodników) i odpowiednie stroje piłkarskie. Sportowcy nie mogą dopuszczać się fauli czy nadmiernej ekspresji emocji, jeśli dobrze nie otrzymuje piłki, albo obrażania zawodników drugiej drużyny. Nie powinni też dopuszczać do spalonego, ponieważ niesie to ze sobą duże konsekwencje.

Co to jest i na czym polega spalony? To sytuacja, w której piłkarz danej drużyny znajduje się na pozycji spalonej i wykonuje akcję. Można powiedzieć, że piłka wyznacza linię spalonego, gdyż ma on miejsce wtedy, gdy zawodnik jest bliżej linii bramkowej drużyny przeciwnej niż piłka nożna i bliżej niż przedostatni zawodnik drużyny przeciwnej. Czyli sportowiec, do którego się podaje, musi mieć przed sobą co najmniej dwóch oponentów. Jeden z nich może być bramkarzem, ale nie ma takiego wymogu.

Od kiedy obowiązuje spalony w piłce nożnej? Występuje od połowy XIX wieku, jednak wcześniej, przed 1990 rokiem, celem jego uniknięcia sportowiec musiał mieć przed sobą trzech, a nie tak jak obecnie dwóch zawodników z drugiej drużyny.

Pozycja spalonego w piłce nożnej

Kiedy jest spalony, a kiedy nie? Zasady gry

Jak z potencjalnej sytuacji przechodzi się do karalnego spalonego, którego odgwizduje sędzia? A kiedy nie zostanie wskazany przez sędziego? Oto odpowiedzi wynikające z przepisów gry.

Pozycja spalona

Jest to miejsce zawodnika, które zajmuje on na połowie boiska nienależącej do jego drużyny, przy czym spełnione muszą być trzy dodatkowe warunki jednocześnie:

– Musi on znajdować się bliżej do linii bramkowej niż piłka;

– Bliżej linii bramkowej niż przedostatni obrońca;

– Musi mieć przynajmniej potencjalny wpływ na przebieg gry.

Czasem drugi z tych warunków przedstawia się jako bycie bliżej linii niż ostatni zawodnik i bramkarz, ale przepisy w żadnym punkcie nie wskazują, że jednym z oponentów konkretnie ma być bramkarz. Nie musi to być ostatni obrońca i bramkarz (choć tak jest najczęściej), ponieważ liczy się tylko liczba zawodników, nie ich pozycje na murawie.

Spełnienie warunków spalonego

Sam fakt znalezienia się na pozycji spalonej nie jest objęty sankcjami i zawodnik może w takim miejscu przebywać, ale z praktycznego punktu widzenia jest wtedy dla drużyny bezużyteczny, ponieważ potencjał spalonego zrealizuje się w każdej z trzech sytuacji:

– Kiedy zawodnik przyjmie lub rozegra piłkę;

– Kiedy ze swojej pozycji będzie przeszkadzał graczom drużyny przeciwnej;

– Jeśli wykorzysta swoje ustawienie do uzyskania przewagi na polu na przykład przez przechwycenie piłki odbitej od słupka lub poprzeczki.

Mężczyzna w odzieży piłkarskiej wykonujący rzut z autu piłką do piłki nożnej

Kiedy spalony nie będzie spalonym

Nawet jeśli spełnione zostaną trzy powyższe warunki, spalony nie zostanie odgwizdany, jeżeli zajdzie jedna z powyższych sytuacji:

– Jeśli zawodnik znajduje się na własnej połowie (wtedy może mieć do pokonania pustą połowę przeciwnika, a spalonego nie będzie);

– Jeśli otrzyma piłkę bezpośrednio spod własnej bramki, z rzutu rożnego albo z autu;

– Jeśli akcja jest cofana, a więc zawodnik zagrywający znajduje się bliżej linii końcowej niż ten na teoretycznym spalonym;

– Jeśli zawodnik znajduje się w jednej odległości z przedostatnim lub dwoma ostatnimi piłkarzami przeciwnika.

Nietrudno zauważyć, że z tej listy regularnie może zdarzać się w zasadzie tylko druga, czasem trzecia sytuacja, natomiast pierwsza i czwarta są raczej rzadkie. To upraszcza sędziowanie, ponieważ większość spalonych jest dość oczywista, tylko niektóre sytuacje budzą większe kontrowersje.

Co robić, aby nie dopuścić do spalonego?

Ochroną przed spalonym jest unikanie pozycji spalonej, choć nie zawsze jest to możliwe. Dlatego najbezpieczniej jest znajdować się na własnej stronie murawy albo w tej samej odległości od linii bramkowej przeciwnika do przedostatni zawodnik drugiej drużyny. Z drugiej strony – w ferworze gry łatwo o tym zapomnieć i wyrwać do przodu, a sędzia to z pewnością zauważy.

Warto pamiętać, że spalonego nie będzie w sytuacji, w której piłkarz sam wyminie wszystkich przeciwników i znajdzie się na drugiej połowie murawy sam na sam z bramkarzem. Wtedy może podać koledze z drużyny piłkę po linii lub do tyłu. Nie może jednak podać jej przed siebie.

Jakie są konsekwencje spalonego?

Konsekwencją spalonego jest rzut wolny dla drużyny przeciwnej. Rzut wolny wykonywany jest z miejsca, w którym doszło do spalonego. Może, ale nie musi, wpłynąć to na przebieg rozgrywki, a nawet zadecydować o wyniku całego spotkania. Spalony budzi więc ogromne emocje wśród fanów piłki oraz wśród samych zawodników.

Do spalonego nie dojdzie w kilku sytuacjach. Wtedy też przeciwnicy nie otrzymują rzutu wolnego. Ma to miejsce wtedy, kiedy piłkarz jest na pozycji spalonej, ale:

– Dokonuje rzutu z autu;
– Dokonuje rzutu rożnego;
– Dokonuje rzutu karnego.

Piłkarz w korkach piłkarskich przymierzający się do wykonania rzutu wolnego na boisku

Czym jest offside?

Jest w piłce nożnej takie zagranie, czy raczej taka zmiana ustawienia, którą nazywa się pułapką offside’ową. To coś, co można by nazwać wymuszeniem spalonego. Wykorzystuje się fakt, że jeśli zawodnicy obrony wybiegną do przodu, to zostawią bliżej linii bramkowej napastnika drużyny przeciwnej. Jeśli ten nie zauważy wybiegu (a często nie zauważa), to w chwili przyjęcia lub zagrania piłki zostanie ukarany właśnie za spalonego.

Taki manewr nie został w przepisach zakazany, bo choć na pierwszy rzut oka wydaje się raczej mało technicznym rozwiązaniem, to w praktyce zawiera już w swojej konstrukcji spore ryzyko. Jeśli drużyna, która ma się złapać w pułapkę ofsajdową, zauważy manewr przeciwników, może być w stanie zbudować korzystną sytuację, w której większość obrony będzie musiała cofać się na swoje pozycje.

Znajomość zasad dotyczących spalonego jest istotna zarówno dla graczy, jak i kibiców, ponieważ może ona znacząco wpływać na wynik meczu. Warto więc dokładnie zrozumieć, kiedy i dlaczego spalony jest odgwizdywany, co pozwoli dokładniej śledzić i interpretować przebieg rozgrywek. 

Znajdź na Decablog:

Przeczytaj także:

Drużyny piłkarskie grające w piłkę nożną podczas meczu na stadionie

Zasady piłki nożnej – jak grać w piłkę?

Poznaj zasady gry w piłkę nożną. Dowiedz się, ile trwa mecz w tej dyscyplinie, ilu zawodników liczy drużyna piłkarska, co to spalony i rzut karny.

piłka nożna na murawie

Ile trwa mecz piłki nożnej? Kiedy jest przerwa w meczu?

Ile trwa mecz piłki nożnej? Czym jest doliczony czas gry? Jak długo trwa połowa, a ile przerwa? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Kiedy jest rzut rożny w piłce nożnej? Co to takiego rzut karny?

Kiedy jest rzut rożny w piłce nożnej? Co to takiego rzut karny?

Rzut rożny to jeden z elementów gry w piłkę nożną. Kiedy jest rzut rożny "korner" i rzut karny? Wszystko, co musisz wiedzieć o stałych fragemtnach gry

Jak zostać trenerem piłkarskim? Kariera trenera piłki nożnej

Jak zostać trenerem piłkarskim?

Chcesz zostać trenerem piłkarskim? Dowiedz się, jak przejść ścieżkę trenerską i rozwijać młodych zawodników. Poznaj kursy trenerskie i koszty szkolenia.

Wojciech Szczęsny polski bramkarz łapiący piłkę podczas meczu

Ile zarabia bramkarz? Sprawdź, ile zarabia Wojciech Szczęsny

Ile zarabia bramkarz w klubie piłkarskim? Sprawdź, ile wynosi roczna pensja netto najlepiej zarabiającego bramkarza.