Skoczek biorący udział w skokach narciarskich

Co to są skoki narciarskie?

Skoki narciarskie to dyscyplina sportowa rozgrywana na skoczni. Celem zawodnika jest oddanie jak najdłuższego skoku. Co to są skoki narciarskie?

Skoki narciarskie to niezwykle popularna w Polsce dyscyplina. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że to najchętniej oglądany w naszym kraju sport zimowy. Ze względu na ogromne sukcesy Adama Małysza, Kamila Stocha oraz Dawida Kubackiego, zgłasza on nawet swoją kandydaturę do miana sportu narodowego. Każdy z nas choć raz widział konkurs skoków narciarskich. Nie każdy jednak jest zapoznany z jego szczegółowymi zasadami. Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o tej fascynującej dyscyplinie!

Co to są skoki narciarskie? Krótka definicja

Zanim przejdziemy do szczegółów, warto zacząć od podstaw. Czym właściwie są skoki narciarskie? Jest to zimowa dyscyplina sportowa (choć może być również uprawiana latem), zaliczana do narciarstwa klasycznego. Jej głównym założeniem jest wykonanie jak najdłuższego skoku na nartach. Skoczek zasiada na belce startowej, odpycha się od niej i przyjmując pozycję najazdową, mknie w stronę progu.

Gdy zbliża się do niego, następuje odbicie, po którym zawodnik przyjmuje konkretną pozycję w locie (tak zwana pozycja V). Po zbliżeniu się do zeskoku następuje moment lądowania. Skok jest oceniany pod kątem odległości oraz stylu (estetyka lotu oraz lądowania). Zsumowane punkty składają się na ogólny wynik zawodnika. Poniżej bardziej szczegółowo opiszemy poszczególne elementy skoku.

Skoczek lecący w powietrzu

Z czego składa się skok narciarski?

Już z powyższego opisu wynika, że skok narciarski składa się z kilku oddzielnych faz. Każda z nich ma swoją charakterystykę, a jej prawidłowe wykonanie jest ważną częścią składową udanego skoku. Są one na tyle istotne, że szkoda zakończyć temat jedynie na ich wymienieniu. Warto napisać kilka dodatkowych słów, aby osoba niezaznajomiona z tym sportem mogła zrozumieć jego mechanikę. Co warto wiedzieć o częściach składowych skoku narciarskiego?

1. Faza najazdu. Rozpoczyna się ona od zajęcia miejsca na belce przez skoczka. Jednocześnie umieszcza on narty w specjalnych torach najazdowych. Jego zadaniem jest dynamiczne odepchnięcie się od belki, ale w taki sposób, aby nie stracić równowagi. Po opuszczeniu platformy zawodnik zjeżdża w dół rozbiegu, przyjmując aerodynamiczną pozycję. Ma ona na celu rozwinięcie jak największej prędkości, co jest kluczowe w kontekście oddania dalekiego skoku.

2. Faza odbicia. Na końcu rozbiegu znajduje się próg, czyli miejsce na podwyższeniu, gdzie kończy się rozbieg, a zaczyna zeskok. To punkt, w którym zawodnik musi się wybić, zmieniając sylwetkę na wyprostowaną. Żeby oddać daleki skok, trzeba dobrze „trafić w próg”. W praktyce oznacza to odbicie się w odpowiednim miejscu, z właściwą siłą oraz pod optymalnym kątem.

3. Faza lotu. Po wybiciu zawodnik przechodzi do fazy lotu. W tym celu ustawia on narty w „pozycji V”. Polega ona na rozstawieniu ich pod kątem na zewnątrz. Dzięki temu tworzy się pod nimi poduszka powietrzna, która pozwala odlecieć na większą odległość (zwłaszcza kiedy zawieje przedni wiatr). Zadaniem skoczka w locie jest starać się stabilnie prowadzić narty, opierając się ruchom powietrza.

4. Faza lądowania. W momencie, kiedy zawodnik zbliży się do zeskoku, przychodzi czas na lądowanie. Można je wykonać na dwa sposoby: na dwie nogi lub telemarkiem. Większość skoczków decyduje się na tę drugą opcję, ponieważ jest ona lepiej oceniana przez sędziów. Telemark polega na „wyrzuceniu” jednej nogi do przodu. Na koniec pozostaje utrzymanie równowagi i zatrzymanie się przy bandzie.

Skoczek lecący w powietrzu

Skoki narciarskie – zasady konkursu

Czas przejść do ogólnych zasad przebiegu konkursów w skokach narciarskich. Zawody mogą być przeprowadzane w dwóch formach: indywidualnej oraz drużynowej. Większość organizowanych konkursów ma jednak charakter indywidualny. Konkursy drużynowe stanowią jedynie niewielką część całego cyklu. Na jakich zasadach rozgrywane są oba konkursy?

Konkurs indywidualny

Większość zawodów w świecie skoków narciarskich to właśnie konkursy indywidualne. W dniu poprzedzającym z właściwe zawody odbywają się kwalifikacje. Na ogół startuje w nich około 60-70 skoczków. Ich zadaniem jest wyłonić 50 zawodników, którzy wystartują w pierwszej serii konkursu. Kolejność startu jest tworzona na zasadzie odwrócenia tabeli generalnej całego cyklu.

Na wynik skoczka składa się kilka czynników: odległość, noty oraz punkty za wiatr. Składają się one za łączną notę za skok. Do drugiej serii konkursu przechodzi 30 zawodników z najlepszymi wynikami. Łączna nota z dwóch skoków decyduje o ostatecznym miejscu w danych zawodach. Za zajęte miejsce zawodnicy otrzymują punkty do klasyfikacji generalnej.

Konkurs drużynowy

Zawody drużynowe opierają się na zasadzie rywalizacji ze sobą reprezentacji, które tworzą 4-osobowe drużyny. Trener wybiera czterech zawodników, którzy będą reprezentować dany kraj w „drużynówce”. Ze względu na małą liczbę reprezentacji, w przypadku tego rodzaju konkursu nie organizuje się kwalifikacji. Zawody drużynowe również składają się z dwóch serii.

W pierwszej rundzie każdy z czterech reprezentantów oddaje po jednym skoku. Na wynik drużyny składa się suma punktów ze wszystkich prób. Do drugiej odsłony awansuje osiem najlepszych drużyn. Ta przebiega na dokładnie takich samych zasadach jak pierwsza seria. Każdy ze skoczków oddaje po jednym skoku. Na miejsce w klasyfikacji końcowej składa się więc łącznie osiem skoków.

Skoczek lecący w powietrzu

Punktacja w skokach narciarskich

Jak już wspomnieliśmy, na ogólną ocenę skoku składają się punkty za odległość, noty za styl oraz bonifikata za wiatr/belkę startową. Pozornie wydaje się to prosta kalkulacja, ale w rzeczywistości każdy z tych elementów wymaga głębszego zrozumienia, bo opiera się na kilku różnych kryteriach. Aby lepiej zrozumieć przebieg konkursu, warto nieco zagłębić się w to zagadnienie.

Punkty za odległość

W skokach narciarskich chodzi głównie o dalekie loty, więc nic dziwnego, że punkty za odległość stanowią największą część noty. Za osiągnięcie punktu konstrukcyjnego zawodnik otrzymuje 60 punktów (w przypadku skoczni mamucich jest to 120 punktów). Za każdy metr poniżej lub powyżej wspomnianego punktu K, punkty są dodawane lub odejmowane. Konkretna liczba jest zależna od rozmiaru skoczni.

Na skoczniach o punkcie konstrukcyjnym K-90 lub K-95 liczba ta wynosi 2 punkty za metr. Na dużych skoczniach – K-120 lub K-125 – jest to 1,8 punktu, a na mamutach 1,2 punktu za każdy metr. A jak się liczy odległość w skokach narciarskich? Jest ona mierzona od progu skoczni aż do pięty tylnego buta skoczka. Wynik jest podawany z dokładnością do 0,5 metra.

Noty za styl

W skokach narciarskich noty za styl również odgrywają bardzo dużą rolę. W tym przypadku mamy do czynienia z czysto wizualną oceną skoku. Dotyczy to wszystkich faz skoku łącznie. Oceny dokonuje pięciu sędziów. Każdy z nich przyznaje za skok od 0 do 20 punktów. Co ważne – w celu zachowania obiektywności – najwyższa i najniższa nota są odrzucane. Pozostałe trzy są sumowane i dodawane do punktów za odległość.

Ile punktów dostaje się w skokach narciarskich? Sędziowie oceniający styl są zobowiązani do respektowania kilku kryteriów. Za błędy popełnione w fazie lotu można odjąć maksymalnie 5 punktów. W tym przypadku ocenianie są: płynne przejście z wybicia do lotu, stabilna pozycja w powietrzu oraz odpowiedni moment podejścia do lądowania. Jeżeli chodzi o lądowanie, tutaj również można stracić 5 punktów. Dwa punkty są odejmowane z automatu za brak telemarku.

Największy wpływ na ocenę za styl ma jednak to, co ma miejsce po lądowaniu. Jest to tak zwana faza odjazdu. Jeżeli skoczek upadnie, oznacza to automatyczne odjęcie 7 punktów. Jeżeli skok zostanie podparty, skutkuje to utratą 4-5 punktów. Kłopoty z równowagą mogą zaś kosztować od 0,5 do 3 punktów. Wraz z minięciem „linii upadku” kończy się ocena skoczka.

Bonifikata za wiatr/ belkę startową

Ostatnią częścią składową wyniku skoczka są dwie bonifikaty: za wiatr oraz za belkę startową. Zacznijmy od pierwszej z nich. Rekompensaty za warunki wietrzne zostały wprowadzone w sezonie 2009/2010. Ich zadaniem jest zneutralizować wpływ warunków na uzyskiwaną odległość. W zależności od tego, czy wiatr podczas skoku był sprzyjający, czy przeszkadzający, punkty są odejmowane lub dodawane.

Razem z bonifikatami za wiatr, zostały wprowadzone rekompensaty za belkę startową. O co w nich chodzi? Platforma, z której startują zawodnicy, jest ruchoma. Można ją podnosić lub obniżać w zależności od warunków. Zmienia to jednak długość rozbiegu, który ma bezpośrednie przełożenie na odległość skoku. Z tego powodu każda zmiana rozbiegu w trakcie zawodów sprawia, że zawodnik otrzymuje dodatkowe punkty (rozbieg w dół) lub punkty są mu odejmowane (rozbieg w górę).

Skoczek lądujący na ziemi

Najważniejsze zawody w skokach narciarskich

W świecie skoków narciarskich istnieje kilka cyklów zawodów lub turniejów, które cieszą się szczególnym prestiżem. Za najważniejszy cykl konkursów uważa się oczywiście Puchar Świata, w ramach którego o Kryształową Kulę rywalizują najlepsi skoczkowie na ziemi. O jakich zawodach podstawowe pojęcie powinna mieć każda osoba interesująca się skokami narciarskimi?

Puchar Świata

To zdecydowanie najważniejszy cykl w świecie skoków narciarskich. Odbywa się on corocznie i trwa mniej więcej od końca listopada do końca marca. W jego skład wchodzi zmienna liczba konkursów. Na ogół jest ich około 30 – większość indywidualnych oraz kilka drużynowych. Za poszczególne miejsca w zawodach przyznawane są punkty, które składają się na klasyfikację generalną. Jej zwycięzca zdobywa Kryształową Kulę. Cyklem będącym o szczebel niżej jest Puchar Kontynentalny.

Turniej Czterech Skoczni

Dzierży on miano najbardziej prestiżowego turnieju w sezonie. TCS wchodzi w skład Pucharu Świata, ale jednocześnie stanowi oddzielą klasyfikację. Jak sama nazwa wskazuje, Turniej Czterech Skoczni jest rozgrywany w czterech lokacjach znajdujących się w Niemczech i Austrii: Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen, Innsbrucku oraz Bischofshofen. Na cztery konkursy składa się osiem skoków. Zawodnik, który zgromadzi na swoim koncie najwięcej punktów, zostaje jego zwycięzcą.

Raw Air

To stosunkowo nowy turniej w kalendarzu, jednak odznacza się on dużą wyjątkowością. Podobnie jak TCS wchodzi w skład Pucharu Świata. Zawody odbywają się na norweskich skoczniach w Oslo, Lillehammer, Trondheim oraz Vikersund. Mają one jednak niestandardową formułę. Zwycięzcą zostaje zawodnik, który uzbiera najwięcej punktów w konkursach indywidualnych, kwalifikacjach (zwanych prologami) i konkursach drużynowych. Łącznie daje to sumę z 16 skoków.

Zimowe igrzyska olimpijskie oraz mistrzostwa świata

Dla każdego skoczka narciarskiego ogromnym zaszczytem jest zdobyć medal igrzysk olimpijskich lub mistrzostw świata. Pierwsza ze wspomnianych imprez odbywa się co cztery lata, natomiast światowy czempionat co dwa. Zarówno program igrzysk olimpijskich, jak i mistrzostw świata przewiduje dwa konkursy indywidualne (na skoczni normalnej oraz dużej), a także konkurs drużynowy. Dla młodych zawodników istnieją również mistrzostwa świata juniorów.

Mistrzostwa świata w lotach

Klasyczne mistrzostwa świata nigdy nie są rozgrywane na skoczniach mamucich. Im dedykowany jest specjalny czempionat nazywany mistrzostwami świata w lotach narciarskich. Mamuty to skocznie, gdzie oddaje się skoki przekraczające 200 metrów. Obecny oficjalny rekord świata w długości skoku narciarskiego wynosi 253,5 metra i należy do Stefana Krafta. Ta impreza również odbywa się co dwa lata. Mają one dosyć specyficzny przebieg, ponieważ składają się na nie cztery serie. Oprócz tego oddzielnie są rozgrywane zawody drużynowe.

Skoczek lecący w powietrzu

Letnie Grand Prix

Choć skoki narciarskie to sport zimowy, może być on uprawiany również latem. Niektóre skocznie pokryte są tak zwanym igielitem, który pozwala na użytkowanie obiektu, na którym nie ma śniegu. Z tych możliwości korzysta Letnie Grand Prix, czyli cykl zawodów rozgrywanych w okresie letnio-jesiennym. Jest on oczywiście mniej prestiżowy i mniej liczny w konkursy niż Puchar Świata. Pozwala jednak zawodnikom na rywalizację poza sezonem zimowym.

Najpopularniejsi polscy skoczkowie narciarscy

Popularność skoków narciarskich w Polsce nie wzięła się znikąd. Fakt, że tak wiele osób chętnie śledzi zmagania skoczków wynika z tego, że nasza ziemia wydała na świat wielu wspaniałych zawodników. To właśnie oni przyczynili się do popularyzacji tej dyscypliny w naszym kraju, osiągając międzynarodowe sukcesy. Które nazwiska nie powinny być obce każdemu fanowi skoków narciarskich?

1. Adam Małysz. Nie sposób zacząć tutaj od kogokolwiek innego. To absolutna legenda polskich skoków narciarskich oraz ogólnie sportu w naszym kraju. Na początku XXI wieku jego sukcesy zapoczątkowały tak zwaną Małyszomanię, czyli ogromny boom na śledzenie skoków. Wśród sukcesów Adama Małysza należy wymienić cztery medale olimpijskie, sześć medali mistrzostw świata oraz cztery Kryształowe Kule. Karierę zakończył on po sezonie 2010/2011, posiadając na swoim koncie 39. tryumfów w zawodach Pucharu Świata.

2. Kamil Stoch. Uważany jest on za bezpośredniego następcę Adama Małysza. Największe sukcesy zaczął odnosić po zakończeniu kariery przez Orła z Wisły. Na ten moment posiada on trzy tytuły mistrza olimpijskiego, sześć medali mistrzostw świata (w tym dwa indywidualne), a także dwie Kryształowe Kule. Na ten moment może się on pochwalić 39. indywidualnymi zwycięstwami w konkursach Pucharu Świata. Kariera Kamila wciąż trwa, więc przed nim jeszcze wiele szans, aby poprawić swoje statystyki.

3. Dawid Kubacki. To kolejny skoczek, którego kariera nadal trwa. Co ciekawe, na większe sukcesy w karierze Dawida przyszło nieco poczekać. Swoją listę indywidualnych trofeów otworzył w 2019 roku, kiedy został indywidualnym mistrzem świata. W światowym czempionacie w 2023 roku dołożył brąz. To również brązowy medalista Igrzysk w Pekinie w 2022 roku. Oprócz tego wygrywał on raz Turniej Czterech Skoczni oraz czterokrotnie Letnie Grand Prix. Na swoim koncie ma na ten moment 11 tryumfów w konkursach indywidualnych Pucharu Świata. Jak dalej potoczy się jego kariera?

4. Piotr Żyła. Tego skoczka nie trzeba przedstawiać nawet osobom, które nie śledzą świata skoków narciarskich. Słynie on nie tylko z dużych sukcesów osiąganych na arenie międzynarodowej, ale także barwnej osobowości. Trzeba jednak przede wszystkim zauważyć, że jest to dwukrotny indywidualny mistrz świata. Ta sztuka udała mu się w 2021 oraz 2023 roku. Może się on także pochwalić drugim miejscem w Turnieju Czterech Skoczni. W Pucharze Świata odniósł on na razie dwa zwycięstwa.

Jak zostać skoczkiem narciarskim?

Jeżeli Twoją pociechę ciągnie do uprawiania skoków narciarskich, pierwsze co warto zrobić to zapisać ją do klubu sportowego z sekcją skoków. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ tego typu kluby funkcjonują jedynie w pobliżu skoczni, a tych jest w Polsce niewiele. Najlepiej mieszkać w okolicach takich ośrodków jak Zakopane czy Wisła. W praktyce możliwość taka ogranicza się jedynie do osób, które mieszkają w pobliżu gór. Trzeba pamiętać, że treningi odbywają się kilka razy w tygodniu i maluch musi na nie dotrzeć.

Co dokładnie czeka dziecka po zapisaniu go do klubu? Tam trafi pod opiekę profesjonalnego trenera. Na początek przeprowadzi on rozmowę z rodzicem oraz wykona testy sprawnościowe. Samo wdrażanie w trening skoków przebiega stopniowo. Na początku będzie to imitacja skakania. Potem przyjdzie czas na trening na małej skoczni narciarskiej, zaczynając od zjeżdżania z zeskoku. Maluch jest dalej oswajany z kolejnymi fazami, co pozwala mu zdecydować, czy jest to sport dla niego.

Kiedy jest najlepszy czas, aby zacząć trenować skoki narciarskie? Przyjmuje się, że jest to wiek 6-8 lat. To optymalny czas, aby zacząć się rozwijać w tej dyscyplinie. Warto być jednak świadomym, że dziecko już wcześniej powinno być nauczone jazdy na nartach. Jest to warunek konieczny, aby zacząć trenować. Jeżeli jednak tak jest, reszta powinna pójść już z górki. Można zacząć treningi i bić kolejne osobiste rekordy! Szeroki wybór sprzętu narciarskiego znajdziesz w ofercie Decathlon.

Przeczytaj także:

Skoki narciarskie – zasady, punktacja, punkty za belkę

Skoki narciarskie – zasady, punktacja, punkty za belkę

Skoki narciarskie – punktacja sędziów, zasady przyznawania not, punkty za odległość, jakie noty może otrzymać skoczek podczas konkursu.

Kobieta i mężczyzna w kaskach i z kijkami jadący na nartorolkach

Nartorolki czyli jak przedłużyć bieganie na nartach latem

Bieganie na nartach latem? Nic prostszego – nartorolki spowodują, że latem również możesz uprawiać narciarstwo biegowe. Sprawdź!

kobieta i mężczyzna w strojach narciarskich na nartach biegowych

Narciarstwo biegowe - jak zacząć uprawiać ten sport?

Narty biegowe, jak zacząć tę niezwykłą przygodę z narciarstwem biegowym? Poradnik dla początkujących, który pozwoli ci wejść w narciarskie szaleństwo!

narciarz w odzieży i goglach narciarskich uprawiający narciarstwo pozatrasowe

Narciarstwo pozatrasowe - na co uważać na trasach poza stokiem?

Freeride, czyli narciarstwo poza trasami, to sport ekstremalny. Na co uważać podczas takiej jazdy na nartach? Oto wskazówki dla narciarzy.

Mężczyzna zjeżdżający ze stoku na nartach

Na czym polega narciarstwo alpejskie? Konkurencje i zasady

Na czym polega narciarstwo alpejskie? Dowiedz się, jak je uprawiać, co jest do tego potrzebne i jakie są najważniejsze zawody tej dyscypliny sportu.