Kobieta i mężczyzna w kaskach jeździeckich galopujący na koniach po plaży

Czy jazda konna jest niebezpieczna?

Jazda konna to aktywność fizyczna, którą można uznać za niebezpieczną. Jeździectwo wiąże się z ryzykiem upadku z konia. 

Upadki z konia zdarzają się każdemu, kto uprawia jeździectwo. Nie ma znaczenia, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym jeźdźcem. Konie to silne, ale i płochliwe zwierzęta, które nietrudno przestraszyć. Czy jazda konna jest bezpieczna? Jak ustrzec się przed upadkiem z konia?

Czy jazda konna to bezpieczny sport?

Każdy sport związany jest z pewnym ryzykiem. W przypadku jeździectwa ryzyko spowodowane jest faktem, że mamy do czynienia z żywym zwierzęciem i choćbyśmy byli najlepiej przygotowani, nie wszystko zależy od nas. Czy konie są niebezpieczne? Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć – dużo zależy od ich temperamentu, ale także sytuacji, w której się znajdą.

Trzeba jednak powiedzieć, że jazda konna to sport, w którym ryzyko upadku i urazów jest naprawdę wysokie. Naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego przeprowadzili badania na podstawie danych z National Trauma Data Bank, których wyniki jasno wskazały, że jeździectwo to najbardziej niebezpieczna aktywność.

Większość stajni szkoli swoje konie w taki sposób, aby ufnie podchodziły do człowieka, a przede wszystkim nie miały skłonności do agresywnych zachowań. Jednak osoby trenujące jeździectwo, muszą być przygotowane na sytuacje, w których:

– koń się spłoszy i spróbuje zrzucić jeźdźca z siodła;

– koń zachowa się agresywnie (na przykład poczuje ból szarpnięcia podczas czyszczenia sklejonej od błota sierści pod popręgiem, a więc będzie chciał ugryźć jeźdźca);

– koń będzie chciał się bronić przed najazdem innego konia i wykona niespodziewany ruch (na przykład wykona wyrzut tylnych kopyt w górę lub stanie dęba);

– koń się potknie albo przewróci;

– podczas jazdy w terenie natrafisz na gałęzie (szczególnie niebezpieczne na wysokości twarzy podczas galopu).

Wszystkie te sytuacje mogą spowodować upadek z konia. Jedną z podstaw nauki jazdy konnej jest nauka spadania, ale z różnych powodów można upaść nieumiejętnie (czasem nie ma możliwości odpowiednio szybkiej reakcji). Najlżejsze upadki spowodują tylko chwilową przerwę w jeździe, po której jeździec szybko wstanie i znów wskoczy w siodło. Najcięższe związane będą z dłuższym leczeniem.

Kobieta w toczku uprawiająca jazdę konną w terenie dbając o bezpieczeństwo

Przeciwwskazania do uprawiania jeździectwa

Z uwagi na urazowość jeżdżenia konno, istnieją pewne przeciwwskazania do uprawiania tego sportu. Jakie schorzenia do nich należą? Przede wszystkim wszelkiego rodzaju nieprawidłowości związane z kręgosłupem, takie jak wysoko zaawansowana skolioza, problemy z kręgami szyjnymi czy przepuklina. Do chorób, które stanowią przeciwwskazania, należą także te dotyczące oczu – przede wszystkim odklejanie się siatkówki i nadciśnienie w gałkach ocznych. Osoby z głęboką niepełnosprawnością umysłową, wodogłowiem i epilepsją również nie powinny podejmować się jazdy konnej.

Co w przypadku kobiet w ciąży? Przyjmuje się, że jeśli kobieta przed ciążą trenowała jeździectwo, jej stan nie stanowi przeciwwskazania do uprawiania tego sportu jeżeli tylko lekarz nie zadecydował inaczej. Warto jednak mieć na uwadze, że o upadek nadal jest łatwo, a to kobiecie ciężarnej i dziecku może naprawdę zaszkodzić. Dlatego też jeździectwo w ciąży jest odradzane, lecz nie zakazane.

Jak zabezpieczyć się na wypadek upadku z konia?

Podstawą jest odpowiedni strój do jazdy konnej oraz ochraniacze:

kask jeździecki – chroni głowę jeźdźca przed uderzeniami gałęzi oraz podczas upadków;

kamizelka ochronna – przejmuje dużą część siły uderzenia o ziemię;

sztylpy jeździeckie – chronią łydki przed obtarciami;

– odpowiednio dopasowana odzież jeździeckabryczesy z pełnym lejem zapewniają odpowiednią przyczepność do siodła, rękawiczki jeździeckie chronią dłonie przed otarciami, a dobrze dopasowane obuwie, na przykład sztyblety, z amortyzującą podeszwą chronią staw skokowy.

Podczas jazdy spinaj tylko te mięśnie, które powinny być spięte i wpływają na Twoją przyczepność (głównie mięśnie nóg). Miednica powinna być rozluźniona, plecy wyprostowane, a łokcie powinny lekko przylegać do boków (ale nie mogą być kurczowo trzymane przy ciele). Nigdy nie wieszaj ciężaru swojego ciała na wodzy. Wodze służą tylko do wskazywania kierunku oraz zatrzymywania/zwalniania. Jeśli koń cały czas będzie czuł mocne napięcie wędzidła w pysku, zacznie wyrywać Ci wodze, co doprowadzi do niebezpiecznych sytuacji.

Jeśli już panujesz nad swoimi ruchami, a dłonie trzymasz pewnie, będziesz mógł jeździć z palcatem w ręce. To pomoc jeździecka, która pomaga w wymuszeniu na koniu wymaganych od niego zachowań (jeśli nie stosuje się do poleceń przekazywanych za pomocą nacisku łydki, prawidłowego dosiadu i poleceń głosowych). Nie obawiaj się, że znęcasz się nad zwierzęciem. Używanie bacika w odpowiedni sposób nie jest przemocą wobec konia. W większości przypadków wystarczy, że trzymasz bacik w dłoni, a koń od razu lepiej chodzi.

Kobieta w kasku i odzieży jeździeckiej wykonująca niebezpieczną jazdę konną

Jazda konna a bezpieczeństwo – porady, jak zachować się przy koniach

By uniknąć niebezpiecznych sytuacji w stajni czy w terenie, należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Podczas jazdy zawsze słuchaj się poleceń instruktora. Na hali i placu pamiętaj o zasadzie mijania się lewą ręką. Wchodząc na ujeżdżalnię, upewnij się, że możesz to bezpiecznie zrobić. Puknij palcatem w zamknięte drzwi wejściowe lub zawołaj głośno „uwaga”. Jeśli instruktor odpowie „można”, możesz otworzyć drzwi i wprowadzić konia.

Przed jazdą odpowiednio przygotuj konia do treningu. Dokładnie wyczesz jego sierść miękką szczotką, a kopyta wyczyść kopystką. Zwróć dokładnie uwagę na tak zwaną strzałkę w kopycie. Nie mogą tam zostać żadne kamienie ani inne zanieczyszczenia, które sprawią, że koń zacznie kuleć podczas jazdy, co również przełożyć się może na Twoje bezpieczeństwo. Nawiązanie przyjaznej relacji z koniem może wpłynąć na jego zaufanie do jeźdźca i odwrotnie, co także ma duży wpływ na zachowanie zwierzęcia podczas treningów.

W boksie zachowuj się spokojnie, a przed wejściem daj koniowi znać, że jesteś. Możesz zacmokać, zawołać go po imieniu – ważne, aby Twoje wejście nie było zaskoczeniem. Nie stawaj za zadem konia, a jeśli absolutnie musisz, to daj mu znać, że tam jesteś – możesz położyć rękę na zadzie podczas przechodzenia. Jeśli będziesz jeździć na koniu, którego nie znasz, zapytaj instruktora o jego standardowe zachowania przed rozpoczęciem czyszczenia.

Każda aktywność fizyczna niesie za sobą pewnego rodzaju ryzyko. w przypadku jazdy konnej jest ono znacznie wyższe. Bezpieczna jazda konna jest możliwa, wystarczy, że dobierzesz odpowiedni sprzęt ochronny i będziesz przestrzegać standardów bezpieczeństwa.

Przeczytaj także:

Kobieta w toczku jeździeckim wykonująca skok przez przeszkodę podczas jazdy konnej

Upadek z konia – jak spadać, by nie zrobić sobie krzywdy?

Upadek z konia – na to każdy jeździec musi być gotowy. Co zrobić w razie upadku z konia, by zminimalizować ryzyko potencjalnych urazów?

Dlaczego warto jeździć konna? Jakie są zalety tego sportu?

Dlaczego warto jeździć konno? Jakie są zalety tego sportu?

Dowiedz się jakie są zalety jazdy konnej. Jak wpływa ona na zdrowie fizyczne ale także psychiczne.

kobieta z dziewczynką siedzą na koniach bez siodła

Jazda konna na oklep - dlaczego warto jeździć bez siodła?

Na czym polega jazda na oklep? Jak jeździć bez siodła? Jakie są jej korzyści dla jeźdźca? Czy jazda konna na oklep jest zdrowa dla konia? Poradnik

osoby jadące konno

Jazda konna w ciąży - czy można jeździć konno z brzuszkiem

Czy można jeździć konno w ciąży? Jaki sport uprawiać w czasie ciąży? Co mówią eksperci na temat jazdy konnej w ciąży? Jeździectwo z brzuszkiem.

kobieta w kasku jeździeckim

Jak dobrać kask jeździecki do jazdy konnej?

Jaki kask jeździecki? Sprawdź, jak dobrać kask jeździecki i dopasować odpowiedni rozmiar dla jeźdźca konnego.