Czy jazda konna to bezpieczny sport?
Każdy sport związany jest z pewnym ryzykiem. W przypadku jeździectwa ryzyko spowodowane jest faktem, że mamy do czynienia z żywym zwierzęciem i choćbyśmy byli najlepiej przygotowani, nie wszystko zależy od nas. Czy konie są niebezpieczne? Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć – dużo zależy od ich temperamentu, ale także sytuacji, w której się znajdą.
Trzeba jednak powiedzieć, że jazda konna to sport, w którym ryzyko upadku i urazów jest naprawdę wysokie. Naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego przeprowadzili badania na podstawie danych z National Trauma Data Bank, których wyniki jasno wskazały, że jeździectwo to najbardziej niebezpieczna aktywność.
Większość stajni szkoli swoje konie w taki sposób, aby ufnie podchodziły do człowieka, a przede wszystkim nie miały skłonności do agresywnych zachowań. Jednak osoby trenujące jeździectwo, muszą być przygotowane na sytuacje, w których:
– koń się spłoszy i spróbuje zrzucić jeźdźca z siodła;
– koń zachowa się agresywnie (na przykład poczuje ból szarpnięcia podczas czyszczenia sklejonej od błota sierści pod popręgiem, a więc będzie chciał ugryźć jeźdźca);
– koń będzie chciał się bronić przed najazdem innego konia i wykona niespodziewany ruch (na przykład wykona wyrzut tylnych kopyt w górę lub stanie dęba);
– koń się potknie albo przewróci;
– podczas jazdy w terenie natrafisz na gałęzie (szczególnie niebezpieczne na wysokości twarzy podczas galopu).
Wszystkie te sytuacje mogą spowodować upadek z konia. Jedną z podstaw nauki jazdy konnej jest nauka spadania, ale z różnych powodów można upaść nieumiejętnie (czasem nie ma możliwości odpowiednio szybkiej reakcji). Najlżejsze upadki spowodują tylko chwilową przerwę w jeździe, po której jeździec szybko wstanie i znów wskoczy w siodło. Najcięższe związane będą z dłuższym leczeniem.