Kobieta w odzieży zimowej z nartami w rękach i mężczyzna rozmawiajacy na stoku o tym czy warto kupić używane narty

Czy warto kupić używane narty?

Coraz bardziej popularne staje się kupno używanego sprzętu lub korzystanie z wypożyczalni. Czy warto kupić używane narty? Sprawdź!

Narty nowe czy używane? To dylemat, nad którym zastanawia się wiele osób stających przed wyzwaniem zakupu sprzętu narciarskiego. Za pierwszą opcją przemawia pewność co do jakości, natomiast za drugą spore oszczędności. Obie możliwości mają swoje plusy i minusy, które warto osobiście rozważyć. Jak kupić dobre używane narty? Między innymi o tym przeczytacie w naszym poradniku!

Czy warto kupić używane narty? Zalety i wady takiego rozwiązania

Zakup używanego sprzętu narciarskiego ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Rozwiązanie to może się okazać dla nas bardzo opłacalne i korzystne, ale trzeba wiedzieć, że posiada również swoje wady. Każdy powinien osobiście przeanalizować wszystkie „za i przeciw” i samodzielnie podjąć decyzję, która opcja odpowiada mu bardziej. Jakie są najważniejsze zalety i wady postawienia na używane narty?

Zalety zakupu nart używanych:

1. Oszczędność finansowa. To najbardziej oczywista korzyść płynąca z kupna używanego sprzętu. Takie narty mogą być nawet o 50% tańsze niż nowe modele. Z tego powodu zakup „desek” po poprzednim właścicielu może być doskonałym pomysłem dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jazdą lub po prostu nie chcą inwestować dużych kwot w sprzęt. Stawiając na używane narty, można przetestować kilka modeli bez nadwyrężania budżetu.

2. Ekologia i odpowiedzialność społeczna. Warto również zauważyć, że zakup używanego sprzętu wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju. Produkcja nowych nart nierozerwalnie wiąże się z wykorzystaniem zasobów naturalnych i generowaniem odpadów. Stawiając na używany sprzęt, zmniejszamy nasz negatywny wpływ na środowisko. Taka postawa to także wyraz odpowiedzialności społecznej, ponieważ redukujemy nadmierną konsumpcję poprzez promowanie dłuższego użytkowania produktów.

3. Możliwość zakupu sprzętu wyższej klasy. Używane narty to także ciekawa opcja dla osób, które chciałyby postawić na sprzęt wyższej klasy. Bardzo często nowe modele są poza ich zasięgiem cenowym, a przejęcie nart po innym właścicielu jest o wiele tańsze. Dzięki temu można korzystać z lepszych technologii i materiałów za ułamek ceny, co przekłada się na przyjemniejsze doświadczenia na stoku.

4. Dostępność unikalnych modeli. Stawianie na używane narty ma jeszcze jedną, nietypową zaletę. Warto wiedzieć, że na rynku wtórnym czasem można znaleźć starsze modele, które nie są już produkowane, a które mogą odpowiadać specyficznym wymaganiom początkujących, jak i doświadczonych fanów narciarstwa. Dotyczy to różnych rodzajów „desek” – od rekreacyjnych, przez biegowe, aż po te przeznaczone do freeride'u.

Wady zakupu nart używanych:

1. Mikropęknięcia w rdzeniu narty. Niestety używany sprzęt jest narażony na posiadanie mikropęknięć. Są to uszkodzenia, które często nie są widoczne gołym okiem, ale wpływają na trwałość i właściwości nart. Powstają one na skutek intensywnego użytkowania oraz uderzeń o twardą powierzchnię. Jeżeli na rdzeniu znajdują się mikropęknięcia, może to prowadzić do obniżenia sztywności narty, a także jej reagowania na sygnały od narciarza.

2. Rozwarstwienia pomiędzy krawędzią a boczną powierzchnią. To jeden z bardziej powszechnych problemów, który może, ale nie musi dotyczyć używanych nart. Rozwarstwienia wzdłuż krawędzi mogą wynikać z wielokrotnego serwisowania, złego klejenia lub uszkodzeń mechanicznych. Taki defekt może powodować zmniejszenie przyczepności krawędzi narty i tym samym utratę stabilności. Problem ten można wyłapać gołym okiem, dlatego też warto to sprawdzić przed zakupem nart.

3. Uszkodzenia na ślizgach. Zakup używanej narty niesie za sobą duże ryzyko rys oraz ubytków na ślizgach. Ten element narty ma bezpośredni kontakt ze śniegiem. Potencjalne uszkodzenia mogą wpływać na prowadzenie nart poprzez zwiększanie oporu i tym samym zmniejszenie prędkości. Może to także pogarszać kontrolę nad nartami. Trzeba również pamiętać, że naprawa ślizgów jest dosyć droga.

4. Utrata elastyczności i sztywności narty. Trzeba pamiętać, że narty z biegiem czasu tracą swoje pierwotne właściwości. Za sposób prowadzenia „desek” oraz reakcję na obciążenia odpowiada elastyczność, sprężystość i sztywność konstrukcji. Sprzęt, który utracił swoje właściwości, staje się mniej przewidywalny, co może utrudniać jazdę. Nie można zapominać, że wybór zbyt zużytych nart może wpływać na komfort i bezpieczeństwo na stoku.

Narty opierające się o stół w warsztacie

Używane narty – na co zwrócić uwagę?

Warto pamiętać, że wymienione wyżej wady mogą, ale nie muszą występować w przypadku używanych nart. Modele przejmowane po kimś wcale nie muszą być zużyte, a wręcz swoją jakością przypominają nowe. Aby uchronić się przed kupnem zużytej pary nart, warto jednak przed zakupem zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych czynników. Jak wybrać narty używane i czym się kierować?

1. Rok produkcji. To jedna z pierwszych informacji, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem nart. Im nowsze narty, tym lepiej dla nas. Każdy dodatkowy rok użytkowania może się przekładać na zmęczenie materiału, a więc i jego osłabienie. Oprócz tego długo używane narty mogą być także w złym stanie technicznym. Z tego powodu, decydując się na zakup używanych nart, warto wybierać jak najmłodsze modele.

2. Krawędzie. Mamy tutaj na myśli metalowe okucia ślizgu. One również powinny zwrócić naszą uwagę podczas rozważania konkretnego modelu. Jeżeli są one delikatnie pokryte rdzą – nie ma problemu. To naturalne zjawisko po latach użytkowania sprzętu. Jeżeli jednak są one całkowicie zardzewiałe oraz zauważamy na nich ubytki, to znak, że narty nie nadają się do dalszego eksploatowania.

3. Odkształcenia. Bardzo ważna zasada dotyczy tego, aby nie kupować nart z odkształceniami. Na szczęście istnieje sposób, aby sprawdzić, czy konkretna para je posiada. Wystarczy przyłożyć do siebie narty ślizgami i ścisnąć ze sobą w okolicy wiązań. Tym sposobem sprawdzimy, czy żadna z nart nie odstaje. Dobre narty nie przylegają do siebie w części środkowej.

4. Ślizgi. To spodnia część nart, która jest wykonana z metalu. Jej również warto się przyjrzeć nieco bardziej szczegółowo. Używany model na 100% będzie posiadał zadrapania i rysy. Tym, co powinno nas zaniepokoić, jest obecność wybrzuszeń, wgłębień oraz bardzo głębokich rys. Są to czynniki, które powinny całkowicie wykluczyć nasze rozważania nad zakupem.

5. Wiązania narciarskie. Są one następnym elementem, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. W ich przypadku sprawa jest dosyć prosta. Akceptowalne wiązania nie powinny mieć uszkodzeń, pęknięć oraz śladów naprawy. Dobrze jest także sprawdzić ich solidność oraz stopień przykręcenia. Warto stawiać na wiązania metalowe, ponieważ są bardziej wytrzymałe niż wersje plastikowe.

6. Buty. Czy warto kupić używane buty narciarskie? To zależy. Najpierw trzeba im się dokładnie przyjrzeć. Podobnie jak w przypadku wiązań nie powinny one posiadać uszkodzeń, pęknięć oraz nosić śladów naprawy. Dodatkowo należy sprawdzić, czy nie mają one przetarć, ponieważ w innym wypadku mogą przemiękać. Obowiązkowo należy także sprawdzić, czy stopa jest dobrze dopasowana do danego modelu.

Narciarz zjeżdżający z górki na nartach

Kiedy najlepiej kupić sprzęt narciarski?

Kupując używane narty, warto wybrać do tego dobry moment. Najlepszym na to okresem jest czas bezpośrednio po zakończeniu sezonu narciarskiego. Na wiosnę sklepy stacjonarne i internetowe organizują wyprzedaże, aby zrobić miejsce na nowy asortyment. To dobry moment na odkupienie sprzętu z wypożyczalni lub serwisu, który jest znacznie tańszy, a dalej może być w dobrym stanie technicznym.

Dobrym czasem na zakup używanego sprzętu są także miesiące letnie. Jest to okres, kiedy w naturalny sposób spada zainteresowanie sportami zimowymi. Z tego powodu sprzedawcy często obniżają ceny, aby zachęcić zainteresowanych do zakupu. To również czas, kiedy na serwisach ogłoszeniowych pojawia się dużo ofert od osób prywatnych, którzy chcą pozbyć się zalegającego, niepotrzebnego sprzętu narciarskiego.

Im dalej w rok, tym robi się nieco gorzej. Jesień to czas, kiedy w sklepach narciarskich zaczyna się wzmożony ruch. To moment, kiedy narciarze zaczynają szykować się do sezonu i poszukują sprzętu. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim wzrost cen względem wiosny i lata. Warto jednak uczciwie dodać, że wybór używanych nart jest wtedy największy.

Zdecydowanie najmniej opłacalny jest zakup nart zimą. Wtedy popyt jest największy, a ceny najwyższe. Jeżeli zależy nam na oszczędnościach, warto unikać tego okresu, ponieważ zarówno nowy sprzęt, jak i używany jest po prostu drogi. Najlepszą strategią jest planowanie zakupów wtedy, kiedy rynek oferuje najlepsze warunki cenowe.

Jak kupić używane narty? Najlepiej w Decathlon!

Jesteś zainteresowany zakupem używanych nart? A może chcesz pozbyć się starego sprzętu? Niezależnie od tego, co Cię motywuje, idealnym rozwiązaniem będzie nasza usługa Decathlon 2nd Life. Swój używany sprzęt narciarski możesz sprzedać w sklepie Decathlon, a my go odnowimy i wystawimy do sprzedaży. Dzięki temu tysiące narciarzy ma możliwość nabyć używane akcesoria narciarskie w atrakcyjnych cenach!

Jeżeli natomiast planujesz wyjazd na narty i jednorazowo potrzebujesz sprzętu, wcale nie musisz go kupować. Odpowiedzią na Twoje potrzeby może być usługa Decathlon Rent! Jest to nasza autorska wypożyczalnia akcesoriów narciarskich. Procedura jest niezwykle prosta. Znajdź na naszej stronie interesujący Cię produkt, zarezerwuj i opłać, a następnie odbierz w wybranej wypożyczalni. Sprawdź, co mamy do zaoferowania!

Przeczytaj także:

Mężczyzna zjeżdżający na nartach

Narty i sprzęt narciarski – kupić czy wypożyczyć?

Wypożyczalnie sprzętu są dostępne dla narciarza przez cały sezon. Wypożyczyć narty czy może warto kupić własny sprzęt narciarski? Sprawdź!

Turyści wędrujący po szlaku na biegówkach

Biegówki a skitury – czym różnią się od siebie te rodzaje nart?

Narty biegowe a narty skiturowe różnią się pod kątem przeznaczenia do aktywności zimowych. Biegówki a skitury – czym się różnią? Sprawdź!

Narty carvingowe na śniegu

Narty carvingowe – co to znaczy?

Poszczególne rodzaje nart zjazdowych wyróżniają się inną funkcjonalnością na stoku. Sprawdź, czym są narty carvingowe i czy warto je wybrać.

Początkujący narciarze idący na stok narciarski w odzieży zimowej i nartami w rękach

Stoki narciarskie dla początkujących? Gdzie na narty?

Stoki narciarskie dla początkujących – czym powinny się charakteryzować? Gdzie pojechać na narty? Oto nasza lista ośrodków narciarskich oraz tras!

Przygotowanie nart do sezonu narty w maszynie do serwisu nart

Jak przygotować narty do sezonu?

U progu sezonu narciarskiego, trzeba zająć się nartami. Przygotowanie nart do sezonu – jak to zrobić samodzielnie? Sprawdź!