Czy warto kupić używane narty? Zalety i wady takiego rozwiązania
Zakup używanego sprzętu narciarskiego ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Rozwiązanie to może się okazać dla nas bardzo opłacalne i korzystne, ale trzeba wiedzieć, że posiada również swoje wady. Każdy powinien osobiście przeanalizować wszystkie „za i przeciw” i samodzielnie podjąć decyzję, która opcja odpowiada mu bardziej. Jakie są najważniejsze zalety i wady postawienia na używane narty?
Zalety zakupu nart używanych:
1. Oszczędność finansowa. To najbardziej oczywista korzyść płynąca z kupna używanego sprzętu. Takie narty mogą być nawet o 50% tańsze niż nowe modele. Z tego powodu zakup „desek” po poprzednim właścicielu może być doskonałym pomysłem dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jazdą lub po prostu nie chcą inwestować dużych kwot w sprzęt. Stawiając na używane narty, można przetestować kilka modeli bez nadwyrężania budżetu.
2. Ekologia i odpowiedzialność społeczna. Warto również zauważyć, że zakup używanego sprzętu wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju. Produkcja nowych nart nierozerwalnie wiąże się z wykorzystaniem zasobów naturalnych i generowaniem odpadów. Stawiając na używany sprzęt, zmniejszamy nasz negatywny wpływ na środowisko. Taka postawa to także wyraz odpowiedzialności społecznej, ponieważ redukujemy nadmierną konsumpcję poprzez promowanie dłuższego użytkowania produktów.
3. Możliwość zakupu sprzętu wyższej klasy. Używane narty to także ciekawa opcja dla osób, które chciałyby postawić na sprzęt wyższej klasy. Bardzo często nowe modele są poza ich zasięgiem cenowym, a przejęcie nart po innym właścicielu jest o wiele tańsze. Dzięki temu można korzystać z lepszych technologii i materiałów za ułamek ceny, co przekłada się na przyjemniejsze doświadczenia na stoku.
4. Dostępność unikalnych modeli. Stawianie na używane narty ma jeszcze jedną, nietypową zaletę. Warto wiedzieć, że na rynku wtórnym czasem można znaleźć starsze modele, które nie są już produkowane, a które mogą odpowiadać specyficznym wymaganiom początkujących, jak i doświadczonych fanów narciarstwa. Dotyczy to różnych rodzajów „desek” – od rekreacyjnych, przez biegowe, aż po te przeznaczone do freeride'u.
Wady zakupu nart używanych:
1. Mikropęknięcia w rdzeniu narty. Niestety używany sprzęt jest narażony na posiadanie mikropęknięć. Są to uszkodzenia, które często nie są widoczne gołym okiem, ale wpływają na trwałość i właściwości nart. Powstają one na skutek intensywnego użytkowania oraz uderzeń o twardą powierzchnię. Jeżeli na rdzeniu znajdują się mikropęknięcia, może to prowadzić do obniżenia sztywności narty, a także jej reagowania na sygnały od narciarza.
2. Rozwarstwienia pomiędzy krawędzią a boczną powierzchnią. To jeden z bardziej powszechnych problemów, który może, ale nie musi dotyczyć używanych nart. Rozwarstwienia wzdłuż krawędzi mogą wynikać z wielokrotnego serwisowania, złego klejenia lub uszkodzeń mechanicznych. Taki defekt może powodować zmniejszenie przyczepności krawędzi narty i tym samym utratę stabilności. Problem ten można wyłapać gołym okiem, dlatego też warto to sprawdzić przed zakupem nart.
3. Uszkodzenia na ślizgach. Zakup używanej narty niesie za sobą duże ryzyko rys oraz ubytków na ślizgach. Ten element narty ma bezpośredni kontakt ze śniegiem. Potencjalne uszkodzenia mogą wpływać na prowadzenie nart poprzez zwiększanie oporu i tym samym zmniejszenie prędkości. Może to także pogarszać kontrolę nad nartami. Trzeba również pamiętać, że naprawa ślizgów jest dosyć droga.
4. Utrata elastyczności i sztywności narty. Trzeba pamiętać, że narty z biegiem czasu tracą swoje pierwotne właściwości. Za sposób prowadzenia „desek” oraz reakcję na obciążenia odpowiada elastyczność, sprężystość i sztywność konstrukcji. Sprzęt, który utracił swoje właściwości, staje się mniej przewidywalny, co może utrudniać jazdę. Nie można zapominać, że wybór zbyt zużytych nart może wpływać na komfort i bezpieczeństwo na stoku.