Alpiniści ze sprzętem i plecakiem lawinowym na plecach wspinający się pod górę

Czym jest i jak działa plecak lawinowy?

Zastanawiasz się, jak działa plecak lawinowy w przypadku zagrożenia? Dlaczego warto mieć ten sprzęt sportowy? Sprawdź, jaki plecak lawinowy wybrać.

Wybierając się w góry zimą, warto mieć świadomość, że to nie tylko wspaniała przygoda, ale też pewne ryzyko, z uwagi na zmieniające się warunki oraz zagrożenie lawinowe. Jak sobie poradzić? Wystarczy mieć plecak lawinowy. Sprawdź, jaki wybrać.

Plecak lawinowy – co to jest?

Plecak lawinowy, zwany też plecakiem ABS, jest specjalnym sprzętem zaprojektowanym, by zwiększyć szanse na przeżycie, jeśli w górach zejdzie lawina śnieżna. Często stosowany jest przez narciarzy, wspinaczy oraz amatorów jazdy na desce snowboardingowej. Taki plecak ma specjalny system, umożliwiający wystrzelenie dużej ilości sprężonego gazu w specjalne poduszki powietrzne. Dzięki temu, w razie zagrożenia, można uniknąć całkowitego zasypania, a do tego jest się też bardziej widocznym na powierzchni lawiny, dzięki czemu oddział ratunkowy może Cię łatwiej znaleźć. 

Rozwiązanie to zostało opracowane przez Petera Aschauera w latach 80. XX wieku. Pierwsze eksperymentalne modele były dość prymitywne i stosunkowo drogie. W latach 90. technologia zaczęła iść do przodu, dzięki czemu plecaki zaczęły być lżejsze, wygodniejsze i niezawodne. 

Alpinista kujący lód drugi patrzący na niego

Rodzaje systemów lawinowych

Na rynku dostępne są plecaki z różnymi systemami antylawinowymi.

Plecak lawinowy ABS – w razie porwania przez lawinę aktywuje poduszki powietrzne. Aby go uruchomić na stoku w przypadku zagrożenia, wystarczy pociągnąć za rączkę, która znajduje się na ramieniu plecaka. Jest to system o skuteczności na poziomie 97%. Dzięki nadmuchanym poduszkom można utrzymać się na powierzchni lawiny.

Mammut Snowpulse – w tym wypadku aktywacja odbywa się przez mechaniczne uruchamianie głównej butli cięgłem. Innowacją w tym systemie jest użycie sprężonego powietrza w butli oraz ułożenie tak, aby osoba znajdowała się na plecach, twarzą do góry. 

JetForce – daje możliwość wielokrotnego uruchomienia w trakcie jednej wyprawy. Po upływie 3 minut od napełnienia uruchamia się wentylator, który działa w odwrotnym kierunku, ściągając powietrze z balonu. W razie zasypania na zimowej wyprawie pozwala to stworzyć otwartą przestrzeń, dzięki czemu można przez dłuższy czas oddychać.

Alpiniści idący po śniegu przypięci do siebie linką

Jak działa plecak lawinowy?

Plecak z poduszką powietrzną w razie wystąpienia lawiny, jak już było wspomniane, pomoże Ci utrzymać się na powierzchni. Po aktywacji systemu gaz wypuszczany jest pod dużym ciśnieniem do airbagów, umieszczonych w głównej komorze plecaka. W ciągu 3-5 sekund zwiększają one swoje gabaryty, dzięki czemu użytkownik unika ryzyka głębokiego pogrzebania pod warstwami fali lawinowej. Jest to możliwe z uwagi na to, że poduszki są lżejsze niż masy śniegu. Często są jaskrawego koloru lub neonowego, dzięki czemu szanse na to, że ktoś szybko udzieli Ci pomocy na górskiej wycieczce, rosną.

Kiedy należy uruchomić taki plecak? Należy to zrobić natychmiast, gdy zauważysz pierwsze oznaki lawiny. Odraczając tę decyzję nawet o kilka sekund, może spotkać Cię tragedia. Pamiętaj, aby plecak z systemem ABS był założony prawidłowo. Powinien dobrze przylegać do ciała. Warto zapoznać się także z zasadą działania detektora lawinowego, który emituje falę radiową odbieraną przez detektory innych osób. W sytuacji lawinowej powinien on być ustawiony na wysyłanie sygnału, a potem na tryb wyszukiwania. 

Jaki plecak lawinowy wybrać?

Jeśli interesuje Cię lawinowy plecak na ekstremalne sytuacje lawinowe, czy to podczas narciarstwa, czy wycieczki, pamiętaj, aby zwrócić uwagę na kilka kwestii, które warto poznać wcześniej:

System poduszek powietrznych – naboje gazowe są lekkie kompaktowe i proste w obsłudze, acz po użyciu wymagają wymiany lub uzupełnienia w certyfikowanych punktach. Z kolei elektryczne systemy, takie jak JetForce, są zasilane akumulatorem, co wymaga ładowania. Wybór zależy od tego, jak często planujesz korzystać z plecaka i czy dostęp do wymiany nabój jest łatwy w miejscu, gdzie podróżujesz.

Pojemność plecaka – małe, około 20-30 litrów, sprawdzą się na jednodniowe wyprawy, gdy te większe, 30-40 litrowe będą optymalne dla większości turystów i narciarzy, którzy potrzebują miejsca na dodatkową odzież, prowiant czy akcesoria takie jak czekan. Największe, powyżej 40 litrów to dobry wybór dla alpinistów, wspinaczy lodowych czy osób na długich wyprawach w miejscach, gdzie jest zagrożenie lawiną.

Wygoda – upewnij się, że plecak dobrze przylega do pleców, ma regulowane pasy biodrowe i piersiowe, a także czy odpowiada długości Twojego tułowia. Plecaki lawinowe mogą ważyć więcej niż tradycyjne, dlatego warto znaleźć model, który Cię nie przeciąży podczas wyprawy.

Dodatkowe elementy – dobry lawinowy plecak powinien mieć zintegrowany gwizdek ratunkowy, wzmocnienia na plecach oraz pasach biodrowych, oraz być odporny na warunki atmosferyczne.

Na koniec warto zaznaczyć, że lawinowy plecak jest używany jako ostateczny środek w przypadku zagrożenia lawiną. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, należy być dobrze przygotowanym. Niezbędne będą odpowiednie szkolenia, ocena warunków lawinowych i śniegowych oraz umiejętność korzystania z lawinowego ABC, czyli takich narzędzi ratunkowych jak detektor, sonda i łopata. Ważna jest także umiejętność pracy w grupie. Plecak zapewni Ci dodatkową warstwę ochrony, jednak nawet jeśli będziesz w niego wyposażony, nie jest to gwarancja bezpieczeństwa, a raczej jej element.

Przeczytaj także:

Kobieta w kasku wspinaczkowym wbijająca czekan w lód podczas wspinaczki lodowej

Wspinaczka lodowa – czym jest i jak się do niej przygotować?

Wspinaczka lodowa wymaga odpowiedniego przygotowania. Czym dokładnie jest i jak zacząć się wspinać po lodzie? Oto wskazówki.

Kobieta wspinająca się na Mont Blanc

Wejście na Mont Blanc – wszystko o wyprawie na Mont Blanc

Wspinaczka tradowa, inaczej zwana wspinaniem na własnej asekuracji, wymaga odpowiedniego przygotowania. Na czym polega? Oto wskazówki.

Mężczyzna wspinający się w Himalajach

Wspinaczka tradowa – na czym polega? Czy jest bezpieczna?

Wspinaczka tradowa, inaczej zwana wspinaniem na własnej asekuracji, wymaga odpowiedniego przygotowania. Na czym polega? Oto wskazówki.

Kobieta w kasku wspinaczkowym i uprzęży uprawiająca wspinaczkę hakową

Co to jest wspinaczka hakowa? Czy to aktywność dla każdego?

Wspinaczka hakowa to wymagająca aktywność. Jak się do niej przygotować? Jaki sprzęt skompletować? Tutaj znajdziesz wskazówki.

Kobieta w kasku wspinaczkowym wspinająca się po skale trzymając linę wspinaczkową

Wspinaczka wielowyciągowa – czym jest i jak zacząć?

Czym jest wspinaczka wielowyciągowa? Jak się do niej przygotować i jaki sprzęt należy mieć, by się wspinać? Oto wskazówki dla wspinaczy.