Unselected
Mężczyzna czyszczący zęby psu

Czyszczenie zębów u psa – jak usuwać kamień nazębny?

Kamień nazębny to częsty problem u psów. Jak wygląda czyszczenie zębów u psa? Jak dbać o higienę jamy ustnej u pupila? Sprawdź!

Unselected

Mycie zębów to czynność, która raczej nie kojarzy się psami. Praktyka pokazuje, że wielu właścicieli czworonogów nawet nie jest świadomych, jak duże znaczenie dla zdrowia pupila ma regularne czyszczenie zębów. Do takich zabiegów pielęgnacyjnych trzeba się jednak dobrze przygotować. Mowa tutaj zarówno o zgromadzeniu konkretnych produktów, jak i współpracy z czworonożnym przyjacielem. Jak dbać o zęby psa? Wszystkiego, co powinieneś wiedzieć, dowiesz się z naszego poradnika!

Unselected

Czy psu myje się zęby?

To pytanie bardzo często przewija się wśród właścicieli czworonogów. Choć dla wielu może być to zaskoczeniem – psom zdecydowanie powinno się myć zęby, aby dbać o zdrowie ich jamy ustnej oraz zapobiegać rozwojowi chorób przyzębia. Trzeba być świadomym, że psy nie różnią się w tej kwestii od ludzi. U nich również na zębach osadza się płytka bakteryjna, która z czasem przekształca się w kamień nazębny. Jego rozwój może prowadzić do wielu dolegliwości.

Mycie psu zębów powinno stać się regularną częścią rutyny pielęgnacyjnej. W idealnym scenariuszu warto myć je raz dziennie, ale w porządku będzie również kilka razy w tygodniu. W tym celu należy skorzystać ze specjalnych past do zębów przeznaczonych dla psów. Mają one często smak atrakcyjny dla zwierzęcia, np. kurczaka lub wołowiny. Trzeba pamiętać, że ludzka pasta nie jest odpowiednia, ponieważ zawiera składniki, które mogą zaszkodzić psu.

Pani weterynarz czyszcząca zęby psu
Unselected

Czyszczenie zębów u psa – dlaczego jest tak ważne?

Regularne czyszczenie zębów u czworonogów to absolutna podstawa. Trzeba być świadomym, że wpływa ono nie tylko na stan jamy ustnej, ale i na zdrowie całego organizmu. Jak już wspomnieliśmy, brak mycia zębów u psów wpływa na odkładanie się płytki bakteryjnej, która powoduje rozwój kamienia nazębnego. Nagromadzony kamień może z kolei powodować zapalenie dziąseł, próchnicę, a nawet prowadzić do utraty zębów.

To jednak nie wszystko. Kamień nazębny i stany zapalne w jamie ustnej stają się siedliskiem bakterii, które mogą później dostać się do krwioobiegu i rozprzestrzenić na inne organy. Szczególnie zagrożonymi u psa narządami są serce, nerki oraz wątroba. Zalegające pomiędzy zębami resztki pokarmu sprzyjają rozwojowi bakterii i wirusów, co zwiększa ryzyko infekcji i chorób ogólnoustrojowych. Mogą to być między innymi problemy z układem pokarmowym lub oddechowym.

Unselected

Czy można myć psu zęby zwykłą pastą?

Każdy właściciel czworonoga musi wiedzieć, że ludzką pastą do zębów można wyrządzić krzywdę naszemu pupilowi. Zwykłe pasty do zębów zawierają substancje, które są szkodliwe dla czworonogów. Głównie mowa tutaj o fluorze i ksylitolu. Mogą one powodować u Twojego psa wymioty, biegunkę, a w skrajnych przypadkach napady padaczkowe, utratę przytomności, a nawet śmierć.

Warto również dodać, że ludzkie pasty do zębów mają zazwyczaj zapach mięty lub innych silnych aromatów. W większość przypadków są one drażniące dla psa, zwłaszcza wrażliwego. Nie można także zapominać, że pies nie wypluwa nadmiaru pasty. Jej cała zawartość trafia więc do jego żołądka, co bardzo radykalnie zwiększa ryzyko zatrucia.

Unselected
Osoba pokazująca psu szczoteczkę z pastą

Czym myć psu zęby, czyli podstawy higieny jamy ustnej

Czym więc myć psu zęby? Aby zrobić to skutecznie konieczny będzie zakup produktów dostosowanych do potrzeb czworonoga. Podstawą powinna być pasta do zębów dla psów. Jej podstawowym zadaniem jest usunięcie płytki bakteryjnej i zapobiegnięcie powstawaniu kamienia nazębnego. Oprócz tego typu pasta odświeża oddech oraz chroni przed chorobami dziąseł i próchnicą. Co ważne – takie pasty są bezpieczne do połknięcia i mają smaki, które lubią psy.

Oprócz pasty do zębów dostępne są także inne preparaty wspomagające higienę jamy ustnej psa. Dobrym pomysłem może być również zakup sprayów na świeży oddech lub płynów do higieny jamy ustnej. Neutralizują one nieprzyjemny zapach, a także zapobiegają odkładaniu się płytki nazębnej. Taki płyn można dodać do wody pitnej psa, co jest bardzo praktycznym i sprytnym sposobem na dbanie o zdrowie jego jamy ustnej.

Unselected

Jak dbać o zęby psa? Wybór szczoteczki

Skuteczne użycie pasty do zębów wymaga jej dokładnego rozprowadzenia. Podobnie jak w przypadku ludzi, robi się to za pomocą szczoteczki. Przy wyborze tego akcesorium dla psa trzeba wziąć pod uwagę takie kryteria jak wielkość, kształt oraz materiał wykonania. Musi ona w końcu pasować do rozmiaru pyska naszego czworonoga. Szczoteczki do zębów dla psów możemy podzielić na dwie kategorie. Jakie?

Unselected

Klasyczne szczoteczki z włosiem lub wypustkami

Ten rodzaj szczoteczki przypomina tę stosowaną u ludzi. Ma ona postać plastikowego patyczka zakończonego miękkim włosiem lub gumowymi wypustkami. Takie modele mogą być jedno- lub dwugłowicowe, co pozwala na dokładne czyszczenie zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony zębów. Ten drugi model sprawdzi się w przypadku psów przyzwyczajonych do mycia zębów. Jeżeli czworonóg gwałtownie rusza głową w trakcie mycia, taka szczoteczka może powodować dyskomfort lub ból.

Unselected
Pies wąchający szczoteczkę do zębów

Szczoteczki w formie nakładek na palec

W przypadku psów, które dopiero uczą się mycia zębów, dobrą alternatywą mogą być szczoteczki-nakładki. Są one wykonane z miękkiego silikonu i idealnie dopasowują się do palca. Dzięki temu opiekun ma pełną kontrolę nad szczotkowaniem. To bardzo praktyczne rozwiązanie w przypadku psów, które bywają niecierpliwe. Nakładki takie mają zazwyczaj delikatne włoski lub wypustki, dzięki czemu można bardzo skutecznie usunąć wszelkie osady.

Unselected

Jak myć psu zęby? Instrukcja krok po kroku

Umycie psu zębów bywa czasem naprawdę dużym wyzwaniem. Choć jest to robione dla jego zdrowia, nieprzyzwyczajony czworonóg może reagować dosyć nerwowo. Zwłaszcza na początku. Z tego powodu niektóre pupile wymagają stopniowego przyzwyczajenia się do tej czynności. Co można zrobić, aby profesjonalne czyszczenie zębów psa przebiegało bez większych problemów? Oto instrukcja krok po kroku jak do tego podejść!

1. Oswajanie psa z dotykaniem pyska i zębów. Zanim w ogóle przejdziemy do prób umycia psu zębów, należy oswoić go z dotykaniem pyska. Najlepiej jest to robić podczas wspólnych zabaw lub głaskania. Warto starać się delikatnie otwierać pupilowi pyszczek i delikatnie dotykać zębów. Jeżeli pies na początku reaguje niechętnie, nie należy działać wbrew jego woli. Trzeba dać mu się oswoić z tą czynnością we własnym tempie.

2. Wprowadzenie pasty do zębów. Gdy pies poczuje się komfortowo z otwieraniem pyska, można wprowadzić pastę do zębów. W początkowej fazie warto nakładać niewielką jej ilość na palec lub gazik, a następnie delikatnie rozsmarowywać po zębach i dziąsłach. Ma to na celu w kontrolowany sposób przyzwyczaić czworonoga do jej smaku oraz konsystencji.

3. Wprowadzenie szczoteczki. W momencie, kiedy psiak oswoi się już z pastą, można przejść do kolejnego etapu. Jest nim „zapoznanie go” z samą szczoteczką. Na początek warto, żeby ją obwąchał i polizał, aby poczuć, że nie stanowi ona zagrożenia. Dopiero w tym momencie można zacząć delikatnie szczotkować jego zęby. Na początek warto wykonywać jedynie krótkie ruchy, żeby nie wywołać w czworonogu zbędnego stresu.

4. Powolne zwiększanie czasu szczotkowania. Pies dobrze zniósł dotychczasowe etapy? W takim razie warto stopniowo zwiększać czas szczotkowania. Bardzo ważne, aby myć nie tylko zewnętrzną, ale także wewnętrzną stronę zębów. Pomimo dużego stopnia oswojenia nadal warto szczotkować zęby delikatnie, aby nie zniechęcić pupila do tej czynności.

5. Nagradzanie swojego psa za cierpliwość. Na koniec bardzo ważna rzecz. Po pomyślnym przejściu każdego etapu warto wynagradzać psa pochwałami lub smakołykami. Dzięki temu będzie kojarzył mycie zębów z czymś przyjemnym. Dzięki stworzeniu pozytywnych skojarzeń czworonóg będzie chętniej akceptował tę czynność w przyszłości.

Unselected

Gryzaki do czyszczenia zębów dla psa – czy to dobry pomysł?

Mycie zębów to podstawa dbania o zdrowie jamy ustnej u czworonogów. Istnieje jednak kilka rozwiązań, które mogą stanowić uzupełnienie tej misji. Takim czymś z całą pewnością jest gryzak, który dodatkowo pomaga dbać o stan zębów i dziąseł. Korzystanie z tego akcesorium niesie za sobą bardzo dużo korzyści dla psiaka. Dlaczego warto zainwestować w gryzak? Prezentujemy kilka powodów:

1. Wspieranie zdrowia jamy ustnej i zaspokajanie potrzeby gryzienia. W przypadku czworonogów warto stosować naturalne gryzaki, takie jak na przykład suszone kości. Dlaczego? Ponieważ pomagają one psom ścierać osad z zębów, a jednocześnie zaspokajają ich wrodzoną potrzebę gryzienia i żucia. Jest to szczególnie przydatne w przypadku młodych psów, gdyż zabawa gryzakiem przynosi im ulgę w bólu podczas wymiany uzębienia, masując przy tym dziąsła.

2. Korzyści emocjonalne i zmniejszenie stresu. Trzeba również zdawać sobie sprawę, że gryzaki pełnią też funkcję uspakajającą. Pomagają one psom rozładować stres i napięcie. Gryzienie to instynktowne psie zachowanie a gryzak pomaga w zaspokojeniu go w bezpieczny dla otoczenia sposób. Dzięki temu można zapobiec niszczeniu mebli lub obuwia. Zastosowanie tej zabawki może pomóc psu uspokoić się w stresujących sytuacjach.

Czym warto się kierować podczas wyboru gryzaka? Przede wszystkim powinien być on dopasowany do wielkości psa i jego wieku. Oprócz tego warto zwrócić uwagę czy materiały, z których został wykonany, są naturalne i bezpieczne dla naszego czworonoga. Jeżeli pies polubi się z gryzakiem, dbanie o zdrowie jamy ustnej Twojego psa stanie się o wiele prostsze.

Unselected
Zadowolony piesek w ubranku biegnący po trawie

Jak usuwać kamień nazębny, czyli sanacja jako niezbędny zabieg stomatologiczny

Regularne mycie zębów to czasem za mało, aby zapobiec odkładaniu się kamienia nazębnego. Ten problem prędzej czy później zaczyna dotyczyć większości psów. Absolutnie nie można go lekceważyć, ponieważ powstanie kamienia to nie tylko kwestia estetyki. Może on prowadzić do rozwoju różnych chorób zębów i dziąseł, a także powodować nieprzyjemny zapach z pyska naszego czworonoga.

Rozwiązaniem problemu kamienia jest zabieg dentystyczny zwany sanacją jamy ustnej. Zadaniem lekarza weterynarii jest usunięcie osadu i kamienia z powierzchni psich zębów, aby zapobiec dalszym problemom zdrowotnym. Choć jest to profilaktyczny zabieg, zęby nierzadko wymagają dodatkowego leczenia. Trzeba także wiedzieć, że wykonywany jest on pod narkozą, aby umożliwić weterynarzowi dokładne zbadanie jamy ustnej.

Unselected

Mycie zębów u psa – podstawa zachowania czystości jamy ustnej

Wbrew pozorom wielu właścicieli czworonogów nie zdaje sobie sprawy, jak ogromne znaczenie dla zdrowia psa ma zadbanie o higienę jamy ustnej. Regularne mycie zębów to nie tylko kwestia dobrej kondycji samego uzębienia, ale także całego organizmu psa. Zęby naszemu czworonogowi warto myć codziennie lub kilka dni w tygodniu. Wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie on się zmagał z różnymi dolegliwościami na tym tle.

Ważne jest również stosowanie odpowiednich produktów. Ludzka pasta do zębów nie sprawdzi się ze względu na szkodliwe dla psa składniki. W tym celu należy wykorzystać pasty na zęby i dziąsła przeznaczone dla czworonogów. Doskonałym dodatkiem będzie także gryzak, który pozwoli psu na samodzielne pozbywanie się kamienia nazębnego podczas sesji gryzienia. Połączenie tych wszystkich elementów jest gwarantem zdrowia dla naszego czworonożnego przyjaciela.

Unselected

Przeczytaj także:

Pies biegnący z zabawką w pysku

Zabawki dla psów małych i dużych – jakie wybrać?

Czworonogi kochają wytrzymałe gryzaki, szarpaki, piłki oraz pluszaki. Jakie zabawki interaktywne wybrać dla pupila? Sprawdź najlepsze zabawki dla psa!

Właściciel psa podający miskę psu

Jaka miska dla psa? Rodzaje misek i jak je wybrać?

Wybór odpowiedniej miski na karmę jest ważny dla komfortu czworonoga. Jaka miska dla psa? Jak wybrać model o odpowiedniej pojemności? Sprawdź!

Mężczyzna zakładający psu antyszczekacz

Czy antyszczekacz działa? Skuteczny sposób, aby uciszyć psa

Szczekający pies to duży problem. Jest jednak skuteczny sposób, aby go uciszyć. Pomysłem jest obroża antyszczekowa. Czy antyszczekacz działa?

Pies na psim fitnessie biegający między pachołkami

Psi fitness, czyli fitness dla psów – jak zrobić trening dla pieska?

Czym jest psi fitness? To ćwiczenia dla każdego psa, także dla Twojego pupila! Sprawdź, jak wygląda fitness dla piesków i jak go wykonywać.

Pies bawiący się frisbee jako początek nauki aportowania

Jak nauczyć psa aportować? Aport dummy

Nauka aportowania to rodzaj zabawy z psem, która pozwala zacieśniać więzi. Sprawdź, jak nauczyć psa aportować.