Psychiczne zalety jazdy konnej
Jazda konna jest sportem, który wpływa na ciało i umysł. Poza korzyściami fizycznymi ma także zbawienny wpływ na regulowanie emocji. Co możemy zawdzięczać jeździectwu?
– Zwiększenie pewności siebie – jeździec musi być spokojny i opanowany, więc powinien mieć zaufanie do własnych decyzji.
– Lepsze samopoczucie na co dzień – trening jeździecki to duża dawka endorfin. Jazda konna redukuje poziom stresu, pozytywnie wpływa na samopoczucie i pozwala się zrelaksować. Bliskość z naturą i zwierzęciem sprawia, że odcinamy się od codziennych spraw.
– Zwiększenie cierpliwości – koń wymaga odpowiedniego podejścia, nie da się na nim nic wymusić siłą, jeździec musi się z tym liczyć i wypracować ze zwierzęciem nić porozumienia. To także trening odpowiedzialności – pielęgnacja konia i stajni również należy do obowiązków jeźdźca.
– Umiejętność współpracy – podczas jazdy na hali konieczna jest dobra komunikacyjna z innymi jeźdźcami. Jeździectwo daje możliwość nawiązania nowych znajomości z osobami o podobnych zainteresowaniach, co może być początkiem pięknej przyjaźni na lata.
– Wyładowanie złych emocji – w pozytywny sposób można zmęczyć organizm i uwolnić się od napięcia.
Jeździectwo to oczywiście przyjemność i zabawa, ale nie tylko. Specjaliści mogą zalecać zajęcia z jazdy konnej osobom z zaburzeniami emocjonalnymi oraz na przykład w sytuacjach niedostosowania społecznego. Relaksacyjne ruchy, jakie odczuwamy podczas jazdy konnej, odprężają, uspokajają oraz powodują, że lepiej rozumiemy siebie i swoje ciało, a dzięki temu łatwiej nam współpracować z otoczeniem.
Również zajęcia z hipoterapii – formy rehabilitacji psychoruchowej, do której wykorzystuje się konie – są szeroko stosowane ze względu na pozytywne oddziaływanie na przykład w przypadku mózgowego porażenia dziecięcego, chorób mięśni, wad postawy, opóźnień psychoruchowych czy cukrzycy.