dziewczyny w strojach gimnastycznych trenujące gimnastykę w plenerze

Gimnastyka — jak zacząć przygodę z tym sportem? Co daje gimnastyka artystyczna, poranna oraz akrobatyka?

Gimnastyka artystyczna to bardzo widowiska dyscyplina sportowa, która jest odmianą klasycznej gimnastyki. Jak zacząć ćwiczyć? Blog Decathlon.

Gimnastyka to jedna z najstarszych aktywności fizycznych, która znana była już w czasach starożytnych. Tego rodzaju ćwiczenia ruchowe mogą okazać się zbawienne, jeśli chodzi o naszą sprawność ruchową i koordynację (wpływając tym samym na wygląd sylwetki). Gimnastykę możemy uprawiać jako profesjonalną dyscyplinę sportową lub zupełnie amatorsko w domowym zaciszu. Jak zacząć swoją przygodę z tym sportem? Poniżej znajdziesz rodzaje, przykładowe ćwiczenia i figury gimnastyczne oraz dowiesz się, dlaczego warto zacząć ćwiczyć.

Gimnastyka — czym jest i dlaczego warto zacząć ćwiczyć?

Gimnastyka to pierwotna dyscyplina sportu, która z czasem zaczęła się rozwijać i dziś wyróżniamy jej różne poddyscypliny. Ta aktywność fizyczna już w czasach starożytnych przyczyniała się do rozwoju gatunku, a jej największy rozwój miał mieć między innymi w starożytnej Grecji.

Ćwiczenia ruchowe przeznaczone są dla każdego, niezależnie od wieku i płci, a ich prostota oraz dostępność sprawiają, że w domowych warunkach uprawiają ją nawet seniorzy. Do gimnastyki zalicza się wiele ćwiczeń, nie tylko pajacyki i przysiady. Mamy tu na myśli jogę, pilates, gimnastykę w wodzie, a nawet aktywności rozciągające. Oczywiście, każdy dostosowuje do swoich potrzeb rodzaj ruchu, który mu najbardziej odpowiada, dlatego właśnie cieszy się ona taką popularnością. Jak to mówią: w zdrowym ciele zdrowy duch. Ta forma aktywności przydaje się również u dzieci i młodzieży, które większość czasu spędzają w ławkach szkolnych, a w domu odpoczywają przed ekranem telewizora lub telefonu.

Dlaczego warto zapisać się na zajęcia, lub ćwiczyć w domu? Zalety gimnastyki:

- poprawia koordynację ruchową,

- ma pozytywny wpływ na kręgosłup,

- wzmacnia mięśnie (brzucha, ud i pośladków),

- poprawia elastyczność ciała,

- odstresowuje,

- pozwala pozbyć się negatywnych emocji,

- wzmacnia stawy i zwiększa gęstość kości,

- poprawia przepływ krwi, co ma zbawienny wpływ na układ krążenia,

- poprawia jakość snu.

Jak widzicie, warto rozpocząć ten rodzaj sportu, ponieważ już kilka minut ćwiczeń dziennie zmienia samopoczucie. Gimnastyka ogólnorozwojowa wpływa na poszczególne grupy mięśniowe, ale nie wymaga od nas intensywnych aktywności. Możesz wykonywać poszczególne sekwencje w swoim tempie, czy to na leżąco, czy siedząco.

chłopiec w odzieży gimnastycznej wykonujący ćwiczenia na drążkach treningowych

Gimnastyka artystyczna, sportowa i akrobatyka 

Gimnastyka artystyczna jest poddyscypliną gimnastyki, w której ćwiczenia gimnastyczne wykonywane są w postaci układów tanecznych oraz akrobatycznych, ze specjalnymi przyrządami: obręczami, wstążkami, maczugami oraz piłkami. Połączenie tańca i ćwiczeń jest bardzo widowiskowe, a wszechstronność zajęć sprawia, że zajęcia nie są monotonne. Jeśli Twoje dziecko nie jest zainteresowane aktywnym spędzaniem czasu, to zajęcia gimnastyki artystycznej dla dzieci mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Aktywność tą preferują dzieci, młodzież oraz dorosłe osoby, także nie istnieje optymalny wiek dla uprawiania tej aktywności, chociaż dzieci są najbardziej elastyczne i zwinne. 

Rodzaj zajęć uzależniony jest od stopnia zaawansowania, dlatego nie musisz się obawiać, że nie dasz sobie rady. Do głównych figur gimnastyki artystycznej zaliczamy:

- mostek,

- gwiazdę,

- przewroty w przód i w tył,

- wagę przodem,

- szpagat,

- stanie na rękach i głowie,

- gwiazdę (ze złączonymi nogami, na jednej ręce lub bez rąk).

Gimnastyka artystyczna wymaga od zawodniczki i zawodnika dużo motywacji i dyscypliny. W zamian dostajemy zdrowy styl życia, gibkie i elastyczne ciało oraz doskonałą zwinność. 

Wyodrębniamy również inną odmianę gimnastyki, jaką jest gimnastyka sportowa — charakteryzuje się ona krótkimi sekwencjami na przyrządach, trwającymi maksymalnie 1.5 minuty. Podczas zawodów wykonuje się ćwiczenia w kilku konkurencjach, m.in. poręcze asymetryczne, drążki, ćwiczenia wolne i skoki. Trening podnosi wydolność całego ciała, rozgrzewa mięśnie i stawy oraz poprawia przepływ krwi. Zawodnicy gimnastyki sportowej zdobywają medale indywidualne lub grupowe, a żeby tego dokonać, muszą mieć naprawdę dobrą wydolność oddechową. Niestety również i w tym sporcie mogą zdarzyć się nieprzyjemne kontuzje. Czym różni się gimnastyka sportowa od artystycznej? Ta pierwsza większy nacisk kładzie na mięśnie oraz ich siłę, z kolei ta druga skupia się na poczuciu rytmu i kreatywności.

Z kolei akrobatyka to bardzo efektowny sport, który w 1952 roku został wyodrębniony jako samodzielna dyscyplina. Ćwiczenia akrobatyczne polegają na wykonywaniu figur, takich jak: przewroty, salta, skoki, szpagaty i mostki. Żeby móc wykonywać akrobacje należy się bardzo dobrze przygotować, a pomagają w tym treningi siłowe i sprawnościowe. Poprawnie wykonywane figury robią bardzo duże wrażenie, np. szpagat w powietrzu, który trzeba w pierwszej kolejności opanować na podłożu. Akrobacje powietrzne to zupełnie inny poziom zaawansowania i trzeba się liczyć z inną wysokością i pędem powietrza. Tego typu treningi podobnie, jak gimnastyka artystyczna — niosą ze sobą szereg korzyści. Zawodnik uczy się nie tylko występów publicznych, ale również wzmacnia pewność siebie i poprawia swoje zdolności motoryczne.

Jeśli pragniesz rozpocząć przygodę z akrobatyką, znajdź profesjonalny klub, w którym odbywają się takie zajęcia. W mniejszych miastach zajęcia z akrobatyki i gimnastyki artystycznej organizowane są często w tzw. Domach Kultury. 

Ćwiczenia w domu dla każdego

Znacie to uczucie, gdy po przebudzeniu czujecie się, jakby ktoś przywiązał Was do łóżka, a dodatkowo odczuwacie ból wszystkich mięśni? To częsty problem wielu osób, dlatego warto zacząć dzień od porannej rozgrzewki i poświęcić 10 minut dziennie na ćwiczenia. Trening w domu nie wymaga sprzętu ani drogich ubrań sportowych, ponieważ wystarczy tylko kawałek wolnej przestrzeni. Najlepiej sprawdza się metoda małych kroków — możesz zacząć od prostych aktywności, jeszcze w łóżku, np. rozciąganie całego ciała, aż do momentu, gdy poczujesz przyjemne uczucie rozluźnienia. 

Jak wykonać trening? Przykładowe ćwiczenia.

Pajacyki — chociaż kojarzą się głównie z dziećmi, to są świetnym ćwiczeniem na rozruch, angażującym mięśnie całego ciała i zwiększającym przepływ krwi. Unieś ręce do góry nad głowę, a potem podskakuj, rozkładając ręce i nogi do boku. 

Przysiady — potrafi je wykonać każdy. Angażują mięśnie ud i pośladków, a dodatkowo pozwalają spalić kalorie. Pamiętaj, żeby podczas schodzenia w dół napinać mięśnie brzucha.

Unoszenie tułowia — połóż się na brzuchu, podeprzyj na przedramionach i unoś tułów do góry, ściągając jednocześnie łopatki i napinając mięśnie grzbietu. Nie zapominaj o oddychaniu i odpowiedniej ilości powtórzeń. 

Skłony z dotykaniem podłoża rękami. 

Każda poranna gimnastyka powinna zostać zakończona odpoczynkiem i uspokojeniem oddechu. Wystarczy położyć się, np. na dywanie na plecach, zamknąć oczy i robić głębokie wdechy i wydechy. Dzięki temu poczujecie się zrelaksowani i gotowi na nadchodzący dzień. 

Do porannej gimnastyki warto zachęcić także dzieci.

kobieta ćwicząca w odzieży sportowej na macie

Dlaczego warto uprawiać gimnastykę poranną? Zalety

Ćwiczenia wykonywane z samego rana nadają się nie tylko dla dorosłych, ale również dzieci. Nie masz czasu na treningi poza domem? Wykonuj ćwiczenia w swoim zaciszu. Dlaczego warto wdrożyć do codzienności gimnastykę poranną? Zalet jest sporo. 

- Poranne ćwiczenia pobudzają organizm i przyspieszają metabolizm, co ma duże znaczenie szczególnie u dzieci mających problemy z nadwagą.

- Większa motywacja i energia na nadchodzący dzień.

- Podczas gimnastyki porannej wydzielają się endorfiny, które poprawiają nastrój.

- Ćwiczenia wpływają na postawę całego ciała. W przypadku dzieci mogą pomóc w skorygowaniu wad postawy, np. koślawienie stóp.

- Poprawa koncentracji w pracy, w szkole. 

Ćwiczenia o poranku mogą wykonywać już dwuletnie dzieci, trzeba je tylko do tego odpowiednio zachęcić. Najlepszy przykład dajemy my sami, ponieważ dziecko obserwuje zachowania rodziców, a potem je naśladuje. Dlatego możecie wspólnie rozpocząć dzień krótkim treningiem.

Co będzie potrzebne do uprawiania gimnastyki? Odzież, akcesoria

Odpowiedni strój sportowy to nieodzowny element gimnastyki, który powinien dawać uczucie komfortu. Niezależnie od tego, czy uprawiacie gimnastykę w domu, czy klubie sportowym, warto zaopatrzyć się w odpowiednią odzież. Amatorzy nie muszą inwestować dużych pieniędzy w strój, ponieważ zazwyczaj wystarczają zwykłe legginsy, krótkie spodenki oraz bawełniana koszulka. Oczywiście istotne jest również właściwe obuwie, w którym noga będzie miała dobry zakres ruchu oraz zabezpieczenie. Jednak w warunkach domowych, nie zawsze jest ono konieczne. Pamiętaj, że ubranie nie powinno krępować naszych ruchów — w innym wypadku trening będzie katorgą, a nie przyjemnością. Powinno być również wykonane z oddychających materiałów, które będą odprowadzać wilgoć z organizmu, co powoduje, że nie będziemy czuć na ciele klejących się ubrań.

Jakie akcesoria się przydadzą? Na pewno warto zaopatrzyć się w matę do ćwiczeń, która odizoluje nas od twardej podłogi, dzięki czemu nawet zwykłe rozciąganie będzie przyjemniejsze. Osoby, które chcą zwiększyć intensywność ćwiczeń, mogą zaopatrzyć się również w specjalne gumy treningowe, która stawiają opór i natężają pracę mięśni. Z kolei dla profesjonalistów uprawiających gimnastykę artystyczną konieczne będą: wstążki, skakanki oraz specjalne stroje treningowe.

W ofercie sklepu Decathlon znajdziecie najpotrzebniejsze rzeczy do uprawiania gimnastyki 

Przeczytaj także

dziewczynka wykonująca ćwiczenie gimnastyczne w odzieży sportowej

Gimnastyka podstawowa — co to za dyscyplina?

Gimnastyka podstawowa to ćwiczenia ruchowe przeznaczone głównie dla dzieci i młodzieży. Dowiedz się jakie są rodzaje tej dyscypliny

dziewczyna w stroju gimnastycznym wykonująca figurę gimnastyczną  na plaży

Akrobatyka dla początkujących - jak zacząć uprawiać?

Akrobatyka to gimnastyka, która zawiera taneczne układy i figury, angażujące mięśnie całego ciała. Sprawdź jak zacząć treningi gimnastyczne!

dzieci w odzieży sportowej unoszące piłkę gimnastyczną

Poranna gimnastyka dla dzieci - jakie ćwiczenia na początek dnia?

Warto zachęcić dzieci do porannych ćwiczeń, ponieważ gimnastyka przed śniadaniem poprawia samopoczucie i wpływa pozytywnie na koncentrację.

Kobieta w odzieży sportowej wykonująca gimnastykę poranną na macie do ćwiczeń

Gimnastyka poranna – poranne ćwiczenia na pobudzenie

By dobrze zacząć dzień i się przebudzić, warto wykonać gimnastykę poranną. Poznaj wpływ porannych ćwiczeń na pobudzenie i sprawdź zestaw ćwiczeń.