Historia piłki ręcznej - jak powstała dyscyplina?

Historia piłki ręcznej - jak powstała dyscyplina?

Ma on ciekawą i długą historię, którą warto poznać. Dowiedz się kto i kiedy wymyślił tą dyscyplinę sportową. Wejdź na Decablog i przeczytja więcej!

Piłka ręczna jest dość znana w naszym kraju. Cały czas cieszy się także rosnącym zainteresowaniem a wiele młodych osób nie tylko śledzi mecze szczypiornistów, ale także trenuje ten sport. Ma on ciekawą i długą historię, którą warto poznać. Sprawdźmy więc kto wymyślił piłkę ręczną i kiedy miało to miejsce.

Kiedy powstała piłka ręczna?

Dokładana odpowiedź na pytanie kto wymyślił piłkę ręczną i kiedy to było, nie do końca jest tak prosta, jakby mogłoby się to wydawać. Wszak odkrywanie kart historii nie zawsze jest łatwe. A do tego wiele rzeczy na temat przeszłości bazuje nie tylko na faktach, ale i na licznych przypuszczeniach. W przypadku piłki ręcznej, źródeł powstania tego sportu możemy dopatrywać się już w starożytności, gdzie ludzie szukali rozrywki podobnie, jak i my teraz.

Już w starożytnej Grecji rozgrywały się urania. Polegały one na tym, że jeden z zawodników wybijał wysoko piłkę a drugi musiał ja złapać w podskoku, zanim dotknął stopami ziemi. Starożytni grali także w trigon, gdzie trzy osoby rzucały do siebie piłkę, przerzucając ją wcześniej z ręki do ręki. Popularny był także aporrhaksis, gdzie jeden zawodnik rzucał piłkę skośnie nad ziemią a drugi łapał ją, gdy ta się odbiła – i odrzucał.

Także starożytny Rzym miał swoją grę z piłką – herpastum, w którą grali legioniści rzymscy. Gra ta jest uważana za prototyp rugby, bowiem brały w niej udział dwa zespoły, które próbowały odebrać sobie piłkę, przestrzegając określonych zasad. Czy Rzymianie posiłkowali się grami z Grecji – nie wiadomo do końca. Wiadomo jednak, że gry te mogą być „prototypem” współczesnych rozgrywek.

Najbardziej podobną grą do współczesnej piłki ręcznej jest fangabllspiel, który był praktykowany w średniowiecznych Niemczech. Podobne gry w tej epoce rozgrywali także inni mieszkańcy Europy, jak na przykład francuzi. Gry z użyciem piłki pojawiały się więc w różnych krajach, gdzie każdy grał według pewnych, przyjętych zasad.

Kto wymyślił piłkę ręczną – wiek XIX

Na początku XIX wieku istniały gry, które jeszcze bardziej przypominały współczesną piłkę ręczną. Na ówczesnych terenach Czechach i Słowacji była to hazena, którą opracowali nauczyciele wychowania fizycznego a w którą grały przed wojną głównie kobiety. Sport ten uprawiano także w Jugosławii a mistrzostwa świata w tej dyscyplinie odbyły się w Londynie. W Polsce grę tą nazywano jordanką. Hazena dopiero po wojnie zaczęła być zastępowana przez klasyczną piłkę ręczna. W bardzo podobny sport grali także w XIX wieku Duńczycy, obecni Ukraińcy, Niemcy, Urugwajczycy czy Irlandczycy.

Jednak dopiero pod koniec XIX wieku powstała piłka ręczna, którą znamy dzisiaj. Zawdzięczamy to Duńczykowi, który w 1898 spisał reguły i zasady piłki ręcznej a następnie opublikował je w 1906 roku. Był to Holger Nielsen. To właśnie jemu zawdzięczamy zasadę maksymalnego czasu, jaki można trzymać piłkę i zakaz biegania z nią po boisku.

Dowiedz się ile trwa mecz we współczesnej piłce ręcznej, a także jakie są wymiary i wyposażenie boiska w meczu szczypiornistów.

Następną osobą, która wydała kolejne zasady obowiązujące w grze w piłkę ręczną, był Max Heiser. Opublikował je w roku 1917. W jego założeniu gra ta powinna być przeznaczona głównie dla kobiet a dla mężczyzn powinien pozostać tradycyjny football. To właśnie rok 1917 przyjmuje się jako datę narodzin piłki ręcznej.

Dwa lata później, czyli w roku 1919, zasady gry kolejny raz zostały rozwinięte, tak aby sport ten stał się bardziej atrakcyjny dla mężczyzn. I tak od roku 1938 rozgrywane są mistrzostwa świata drużyn męskich, a od roku 1957 – damskich. Pierwszy natomiast, oficjalny mecz piłki ręcznej, odbył się w roku 1925 pomiędzy drużynami z Niemiec i Austrii.

Historia piłki ręcznej - jak powstała dyscyplina?

Piłka ręczna w historii Polski

Według jednej z teorii piłka ręczna w Polsce sięga roku 1918. W Szczypiornie koło Kalisza internowani byli wówczas członkowie III brygady Legionów Polskich, którzy mieli podpatrzyć zasady gry u niemieckich wartowników. Według tej historii powstał szczypiorniak, czyli polska piłka ręczna. Nie ma na to jednak żadnych dowodów. Możliwe jest także, że ktoś z naszych wojaków podpatrzył tę grę w innych krajach (podczas wojskowych wędrówek) i zaadaptował ją w Polsce.

W piłkę ręczna grali także żołnierze batalionu Pogranicznego, którzy zajęli obóz w Szczypiornie. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i przyłączeniu Śląska do granic naszego kraju, piłka ręczna zaczęła rozwijać się w większych miastach: Warszawie, Poznaniu, Krakowie czy Łodzi. W 1928 roku powstał natomiast Polski Związek Gier Sportowych, który zrzeszał siatkówkę, koszykówkę i piłkę ręczną, która towarzyszy nam po dziś dzień i jest reprezentowana przez naszych zawodników podczas licznych mistrzostw.

Zobacz także

mężczyźni w strojach sportowych grający w piłkę ręczną

Historia piłki ręcznej – jak powstała ta dyscyplina?

Zastanawiasz się, jak powstała piłka ręczna? Kiedy zaczęto uprawiać tę dyscyplinę? Oto historia piłki ręcznej, którą warto poznać!

Jaką piłkę do piłki ręcznej wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jaką piłkę do piłki ręcznej wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając piłkę do gry w ręczną? Sprawdź i porównaj piłki dla zawodowców i amatorów.

Dziewczynka w odzieży do piłki ręcznej skacząca z piłką do piłki ręcznej na boisku

Zasady gry w piłkę ręczną – wszystko co musisz wiedzieć

Poznanie zasad gry w piłkę ręczną jest kluczowe, aby w pełni doświadczyć tego sportu. Sprawdź przepisy obowiązujące zawodników.