Ile razy w tygodniu ćwiczyć? Co na to wpływa?
Mawia się, że co za dużo, to niezdrowo. Ma to także zastosowanie w przypadku treningów na siłowni. Choć mogłoby wydawać się, że im częściej ćwiczymy, tym szybciej dostrzeżemy efekty i osiągniemy cel, rzeczywistość prezentuje się nieco inaczej. To prawda, by treningi niosły pożądane efekty, nie mogą być zbyt krótkie i powinno się je wykonywać regularnie, jednak zbyt częste wizyty na siłowni nie będą dobrym rozwiązaniem. Mięśnie potrzebują po wysiłku czasu na regenerację. Jeśli zbyt często stymulujemy je podczas treningu, krótka droga do przetrenowania, kontuzji i braku motywacji. Poza tym jeśli nie dajemy mięśniom odpocząć, efekty ćwiczeń będą słabo dostrzegalne, a przecież nie o to nam chodzi, prawda?
Jak często chodzić na siłownię? Na to pytanie trudno znaleźć jedną odpowiedź. Każdy organizm jest inny, a dopasowanie planu treningowego powinno być indywidualne. Jest jednak kilka czynników, które wpływają na to, jak często powinno się trenować.
– Styl życia – osoby pracujące ciężko fizycznie powinny wykonywać mniejszą liczbę treningów niż na przykład osoby prowadzące siedzący tryb życia.
– Wiek – osoby w wieku powyżej 40 lat powinny wykonywać mniej intensywne treningi w porównaniu do ludzi młodszych z uwagi na większą ilość czasu potrzebną na regenerację.
– Cel – inaczej będzie prezentował się plan treningowy osoby, która postanawia trenować rekreacyjnie dla poprawy swojego samopoczucia, niż osoby, która przygotowuje się do zawodów kulturystycznych czy wejścia na Mount Everest.
– Stopień wytrenowania – osoby początkujące, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia ze sportem, powinny wykonywać mniej treningów w tygodniu od osób, które są aktywne fizycznie. Oczywiście wraz ze wzrostem wydolności i sprawności można tę liczbę treningów zwiększać.
– Rodzaj ćwiczeń – inaczej prezentuje się plan treningowy dla osób, które chcą schudnąć niż dla tych, którzy za cel stawiają sobie budowę tkanki mięśniowej.
– Intensywność i objętość treningowa – czyli liczba serii i powtórzeń oraz wykorzystywane do treningu obciążenie; im są większe, tym więcej czasu mięśnie potrzebują czasu na odpoczynek, a tym samym zmniejsza się liczba tygodniowych sesji.