Dziewczynka w odzieży do piłki ręcznej skacząca z piłką do piłki ręcznej na boisku

Piłka ręczna – zasady. Co warto wiedzieć?

Poznanie zasad gry w piłkę ręczną jest kluczowe, aby w pełni doświadczyć tego sportu. Sprawdź przepisy obowiązujące zawodników.

Nie tylko piłka nożna i siatkówka wiodą prym wśród kibiców w Polsce.  Dla początkującego obserwatora zasady gry w piłkę ręczną mogą wydawać się nieco zawiłe. Postanowiliśmy więc rzucić odrobinę światła na podstawowe informacje dotyczące tego sportu.

Ile trwa mecz piłki ręcznej?

Zainteresowanie piłką ręczną w ostatnich latach rośnie. Ponadto jest uprawiana na całym świecie przez graczy w różnym wieku niezależnie od płci. Tym samym warto poznać ogólne zasady gry oraz ciekawostki związane z tym tematem.

Mecz podzielony jest na dwie części. Ile trwa połowa w piłce ręcznej? Według zasad jest to 30 minut. Między nimi ogłasza się również przerwy, podczas których zawodnicy mogą odpocząć i przedyskutować objętą taktykę. Warto pamiętać, że po każdej przerwie następuje zmiana stron, a każda z drużyn musi znajdować się na swojej połowie boiska. Gdy rozgrywający wyrzuci piłkę z centralnego punktu, oznacza to początek kolejnej połowy.

Mecz standardowo trwa równo 60 minut. Jednak jego długość może się różnić w zależności od wieku graczy. Przykładowo juniorzy uczestniczą w rozgrywce 50-minutowej.

Ile trwa przerwa w piłce ręcznej?

W piłce ręcznej zasady określają jedną standardową przerwę. Trwa ona 10 minut i ma pozwolić na konsultację zawodników. W tym czasie może dojść do zmiany poszczególnych graczy z osobami na ławce rezerwowej. Ponadto mają oni okazję poradzić się sztabu szkoleniowego odnośnie strategii działania w kolejnej połowie.

Ile osób gra w piłce ręcznej?

Na boisku mogą się znajdować dwie drużyny. Każda składa się maksymalnie z 7 zawodników wraz z bramkarzem. Minimalna liczba osób do rozpoczęcia meczu to 5. Każdy z nich musi zostać wpisany do specjalnego protokołu. Ponadto w trakcie meczu pojawiają się również gracze rezerwowi. Mogą się zmieniać bez ograniczeń, jednak mają do tego prawo tylko w strefie zmian własnych oraz wtedy, gdy inny członek zespołu opuści już boisko.

Każdy szczypiornista posiada swój indywidualny numer, który podany jest na jego koszulce. Strój bramkarza musi się różnić od pozostałych zawodników. Bramkarz może bronić bramki całym ciałem oraz może opuszczać swoje pole.

Zawodnicy w odzieży do piłki ręcznej omawiający  zasady gry w piłkę ręczną

10 zasad gry w piłkę ręczną

Aby dobrze grać w piłkę ręczną, trzeba przede wszystkim bardzo mocno pracować nad kondycją. Sport ten wymaga umiejętności szybkiego przemieszczania się, dobrej koordynacji pracy rąk i nóg oraz umiejętności szybkiej oceny sytuacji na boisku. Bardzo istotny jest też zasięg ramion, połączony z precyzją i siłą ataku. Na gracza czeka też wiele pułapek w postaci niedozwolonych ruchów.

Podstawowe zasady gry w piłkę ręczną wskazują zarówno na główne przepisy, sportowe zachowanie, jak i na niezbędny ubiór. Dowiedz się, jakie 10 aspektów ma duże znaczenie w tym sporcie.

1. Piłka ręczna to sport drużynowy, oparty na zasadach gry fair play.

2. Głównym celem gry jest zdobycie gola przez którąś z drużyn, który uznawany jest wtedy, gdy piłka całym swoim obwodem przekroczy linię bramkową.

3. Zwycięża drużyna, która zdobyła więcej bramek w trakcie rozgrywki.

4. Zasady gry w piłkę ręczną przewidują, że na boisku znajdują się dwa zespoły plus dwaj sędziowie boiskowi, wspierani przez sekretarza i mierzącego czas.

5. Każda drużyna składa się maksymalnie z 7 zawodników wraz z bramkarzem.

6. Bramkarz może przemieszczać się jedynie w obrębie pola bramkowego.

7. Członkowie jednej drużyny muszą zakładać jednolite stroje oraz mają obowiązek zrezygnować na czas gry z wszelkiej biżuterii, zegarków i innych elementów, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia przy bliskim kontakcie w rywalizacji dwóch osób.

8. Każda drużyna może mieć do dyspozycji dodatkowo sztab szkoleniowy składający się z maksymalnie 4 osób.

9. Sędziowie muszą posługiwać się określonym zestawem znaków sygnalizujących poszczególne wydarzenia w trakcie gry.

10. Sędziowie są odpowiedzialni za kontrolowanie przestrzegania zasad gry fair play oraz zakończenie meczu.

Warto zwrócić uwagę, że wielkość i waga piłki mogą się różnić w zależności od grupy wiekowej i płci zawodników.

Piłka ręczna zasady – przepisy, o których warto pamiętać

Zanim zaczniesz oglądać mecze piłki ręcznej lub podejmiesz się gry w gronie znajomych, musisz poznać jeszcze  kluczowe zasady obowiązujące każdego zawodnika:

– Zasada trzech sekund – gracz może mieć w posiadaniu piłkę jedynie 3 sekundy.

– Zasada jednego kontaktu – nie można przekładać piłki z ręki do ręki, musi ona wcześniej dotknąć podłoża lub trafić do innego zawodnika.

Zawodnik piłki ręcznej w stroju sportowym trzymający piłkę do piłki ręcznej

Przepisy piłki ręcznej dla atakujących i broniących

W trakcie gry drużyny na przemian wcielają się w rolę atakujących i broniących. Zadaniem pierwszych jest jak najszybsze zdobycie gola, natomiast drudzy muszą nie dopuścić do tego czynu, przejąć piłkę i wyprowadzić atak.

Broniący w sposób szczególny muszą uważać na zasady gry fair play. Dotyczy to przede wszystkim sposobów przerywania akcji i odbioru piłki przeciwnikowi. Zabronione jest między innymi:

– popychanie;

– ciągnięcie za koszulkę;

– wyrywanie piłki z rąk;

– wbieganie bądź wskakiwanie na przeciwnika;

– przeszkadzanie w trakcie rzutu wprowadzającego w grę.

Bezwzględną zasadą jest również absolutny zakaz wchodzenia w pole bramkowe. Obowiązuje on zawodników obu drużyn. Co ciekawe, atakujący może znajdować się w tym obszarze, ale… w powietrzu. Stąd w trakcie meczu można zaobserwować efektowne, bardzo trudne do obrony przez bramkarza, szybkie i niesamowicie widowiskowe ataki z wyskoku.

Ile kroków można zrobić w piłce ręcznej?

Odpowiedź jest bardzo prosta, zasady dokładnie mówią o maksymalnie trzech krokach. To wymusza bieg z kozłowaniem, a także liczne podania, co dodatkowo zwiększa dynamikę gry. Jeśli bramkarz wyjdzie ze swojego pola, to również staje się zawodnikiem ofensywnym i obowiązują go takie same przepisy w tej kwestii. Kroków natomiast nie liczy się, jeśli gracz w danym momencie piłkę:

– kozłuje;
– rzuca;
– popycha;
– łapie;
– uderza.

Warto zauważyć, że zawodnicy mogą dotykać piłki wszystkimi częściami ciała. Zabronione jest jedynie używania podudzia i stóp. Tym samym sędzia musi dokładnie przyglądać się akcjom w trakcie gry, gdyż każde takie nieregulaminowe dotknięcie wiąże się z zatrzymaniem rozgrywki. W większej liczbie osób takie kontrolowanie nie jest prostym zadaniem, zwykle zajmuje się tym więcej niż jeden człowiek. Ponadto podczas oficjalnych meczów korzysta się również z systemów monitorujących.

Błędy w piłce ręcznej – kiedy sędzia zatrzyma mecz?

Istnieje kilka sytuacji, w których trakcie zasady piłki ręcznej przewidują zatrzymanie gry. Dzieje się tak przede wszystkim w momencie popełnienia błędu. Wtedy sędzia przyznaje rzut wolny dla drużyny przeciwnej. Oprócz tego przerwa i wznowienie jest konieczne w momencie:

– faulu w ataku;

– błędu kozłowania;

– niezachowania zasady trzech metrów odległości w trakcie wznowienia;

– wyjścia piłki poza linię boczną.

Oprócz powyższych dość często zachodzi również konieczność wznowienia rozgrywki przez bramkarza. Dzieje się tak przykładowo wtedy, gdy jedna z drużyn strzeli gola. W futbolu rozpoczęcie następuje ze środka boiska, natomiast w piłce ręcznej powinnością tą zajmuje się bramkarz. W trakcie gry może on również wprowadzić piłkę ponownie poza obszar pola bramkowego w momencie skutecznej obrony lub przechwytu.

W tym sporcie istotne jest również, aby żaden z zawodników nie przekroczył linii pola bramkowego. W przypadku, gdy będzie to atakujący, piłkę przejmuje bramkarz i wprowadza ją na boisko. Natomiast jeśli zrobi to obrońca, sędzia ogłasza rzut karny.

Zawodnicy piłki ręcznej omawiający błędy popełnione podczas meczu stojąc w szatni

Jakie są kartki w piłce ręcznej?

W piłce nożnej rozróżnia się kartkę żółtą i czerwoną. W ręcznej jest dokładnie tak samo. Z tą różnicą, że dochodzi tu jeszcze jeden element pośredni, polegający na dwuminutowej karze wykluczenia. Zawodnik ukarany musi zejść z boiska, a jego drużyna gra przez 120 sekund w osłabieniu. Po tym czasie można wrócić do boju w komplecie. Dopiero czerwona kartka powoduje pełną dyskwalifikację sportowca. To oznacza, że zawodnik musi opuścić boisko. Ma to istotny wpływ na przebieg meczu, bo siły przeciwnika znacząco wzrastają zarówno w ataku, jak i obronie.

Zawodnicy mogą zostać ukarani za niesportowe zachowania. Pierwszą karą jest upomnienie, czyli właśnie żółta kartka. Jeśli dany gracz zostanie wykluczony dwa razy, to za trzecim następuje już pełna dyskwalifikacja zasygnalizowana czerwoną kartką. Taki skutek ma również wyjątkowo agresywne zachowanie, które jest niebezpieczne dla pozostałych uczestników.

Piłka ręczna – punktacja

Na koniec musisz jeszcze tylko poznać sposób liczenia punktów. Nie jest to trudne. Za każdy gol, drużyna otrzymuje jeden punkt. Wygrany zespół jest obdarowany 2 punktami. Natomiast, jeśli dojdzie do remisu, każdy otrzymuje 1 punkt. Oznacza to tylko jedno. Twoja grupa musi zdobyć większą liczbę bramek niż drużyna przeciwna.

Znasz już najważniejsze zasady gry w piłkę ręczną. Tym samym możesz zacząć z pełnym entuzjazmem i odpowiednią wiedzą rozpocząć oglądanie reprezentantów Polski podczas ich rozgrywek.

Przeczytaj także:

Jaką piłkę do piłki ręcznej wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jaką piłkę do piłki ręcznej wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając piłkę do gry w ręczną? Sprawdź i porównaj piłki dla zawodowców i amatorów.

mężczyźni w strojach sportowych grający w piłkę ręczną

Historia piłki ręcznej – jak powstała ta dyscyplina?

Zastanawiasz się, jak powstała piłka ręczna? Kiedy zaczęto uprawiać tę dyscyplinę? Oto historia piłki ręcznej, którą warto poznać!

kobiety w odzieży do gry w piłkę ręczną stojące na boisku

Jak zacząć grać w piłkę ręczną? Co jest niezbędne?

Chcesz zacząć grać w piłkę ręczną? Nie wiesz jak się przygotować? Dowiedz się jakie znaczenie ma w piłce ręcznej kondycja i sprawność fizyczna.

Wymiary oraz wyposażenie boiska do piłki ręcznej

Wymiary oraz wyposażenie boiska do piłki ręcznej

Boisko do piłki ręcznej - jakie powinno mieć wymiary oraz jak powinno wyglądać? Dowiedz się więcej o wymiarach boiska i bramek do piłki ręcznej!

kobieta i mężczyzna kucający w skarpetach i butach do piłki ręcznej

Jak wybrać buty do piłki ręcznej? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jakie powinny być buty do piłki ręcznej? Na co zwrócić uwagę przy wyborze obuwia do piłki ręcznej? Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!