Osoba kąpiąca psa  nakładająca szampon na niego

Jak często kąpać psa i jak robić to prawidłowo? Wszystko o kąpieli

Higiena i pielęgnacja to ważne obszary życia psa. Czy można myć psa szamponem? Czym kąpać psa? Sprawdź, jak powinna przebiegać kąpiel!

W przypadku psa dbanie o higienę jest równie ważne, co w przypadku człowieka. Obowiązek ten spoczywa oczywiście na właścicielu czworonoga. Trzeba jednak wiedzieć, że mycie psa rządzi się zupełnie innymi prawami. Jednym z największych wyzwań może być samo zachęcenie czworonoga do kąpieli. W jaki sposób to zrobić? Jak często kąpać psa? Jak wygląda sam proces mycia? Na te oraz inne pytania odpowie poniższy artykuł!

Czy można kąpać szczeniaka?

Oczywiście, że tak. Szczeniaka jak najbardziej można kąpać, ale jednocześnie należy przestrzegać kilku prostych zasad, które zapewnią mu bezpieczeństwo. Trzeba pamiętać, że dla malucha będą to pierwsze zetknięcia z kąpielą, dlatego też trzeba od początku zadbać, aby kojarzyła się mu ona dobrze. Kiedy więc można wykąpać szczeniaka pierwszy raz?

Pierwszą kąpiel psa warto przeprowadzić, kiedy szczeniak ukończy 3. miesiąc życia. Co jednak bardzo ważne – powinno mieć to miejsce po zakończeniu cyklu podstawowych szczepień. Dlaczego to takie ważne? Trzeba pamiętać, że młode psy mają niższą odporność, która wzrasta wraz ze szczepieniami. Wcześniejsza kąpiel może ją obniżyć i narazić psiaka na złapanie infekcji.

Para myjąca psa w ogrodzie

Jak przyzwyczaić psa do kąpieli?

Jest bardzo dużo psów, które nie mają najmniejszego problemu z kontaktem z wodą. Trzeba jednak pamiętać, że kąpiel w wannie lub pod prysznicem jest dla czworonoga dosyć specyficzną sytuacją. Proces ten może wymagać od właściciela czasu, cierpliwości oraz odpowiedniego podejścia. Wszystko to po to, aby zbudować u psa pozytywne skojarzenia z łazienką i wodą. Jak oswoić swojego pupila z kąpielą?

1. Oswojenie psa z łazienką. Pierwszym etapem jest zapoznanie swojego psa z pomieszczeniem, w którym będzie kąpany. Naszym zadaniem jest sprawić, aby pupil poczuł się bezpiecznie w wannie czy brodziku. Na początek warto przyprowadzić go do łazienki, aby po prostu w niej poprzebywał. W wannie można umieścić smaczki, co może zachęcić psa do wejścia do niej. Dzięki temu zbudujemy skojarzenie, że nie jest to miejsce, w którym czeka go coś nieprzyjemnego.

2. Zabezpieczenie wanny. Należy wiedzieć, że wanna lub brodzik wymagają przygotowania do kąpieli. Warto je wyposażyć w matę antypoślizgową. Zapobiegnie to rozjeżdżaniu się łap i zwiększy poczucie stabilności. To bardzo ważne w przypadku psów, które czują się niespokojnie na śliskiej powierzchni. Świetnym pomysłem może być także wynagradzanie psa smakołykami za spokojne podejście.

3. Oswajanie z wodą. Jeżeli pies poczuje się swobodnie w wannie, można włączyć do całego procesu wodę. W tym celu warto zacząć od delikatnego strumienia wody, aby pozwolić psiakowi się z nim oswoić. Dobrym pomysłem na początek będzie zmoczenie tylko łap lub boków, aby nie wywoływać zbędnego stresu. Cały czas należy nagradzać psa za spokojne zachowanie, a kiedy zaczyna być zestresowany, zmniejszyć ciśnienie wody.

4. Dopasowanie temperatury. To bardzo ważna kwestia w kontekście przyzwyczajania psa do kąpieli. Woda powinna być zbliżona do temperatury ciała psa, która wynosi 37-39 stopni Celsjusza. Zbyt zimna lub zbyt gorąca woda może być po prostu dla psiaka niekomfortowa. Jeżeli temperatura jest przyjazna dla naszej skóry, również psu powinna ona odpowiadać.

5. Stopniowe przyzwyczajanie do zamoczenia. Ostatnim etapem jest przyzwyczajenie do kompleksowego spłukiwania całego psa wodą. Naszym zadaniem jest stopniowo zwilżać sierść psa, zaczynają od mniej wrażliwych miejsc – łap, karku czy boków. Jeżeli pies będzie zachowywał się spokojnie, można przejść do takich obszarów jak brzuch. Cały czas należy obserwować reakcję czworonoga i w razie potrzeby wracać do poprzednich etapów.

Czy psa można myć zwykłym szamponem?

Wielu właścicieli psów zastanawia się, czy można umyć czworonoga ludzkim szamponem. Warto więc rozwiać te wątpliwości i wyraźne zaznaczyć, że używanie zwykłego szamponu nie jest najlepszym pomysłem. Może się to odbić negatywnie na zdrowiu naszego pupila. Dlaczego ludzkie szampony mogą okazać się szkodliwe dla czworonogów? Powodów jest co najmniej kilka.

1. Różnica pH skóry psa i człowieka. Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, że skóra psa ma bardziej zasadowy odczyn pH niż ludzki odpowiednik. Skóra ludzka jest lekko kwaśna. Szampony przeznaczone dla ludzi są stworzone w taki sposób, aby współgrać z ludzkim pH. Z tego powodu stosowanie ich u psów może prowadzić do zaburzenia równowagi naturalnej bariery ochronnej skóry zwierzaka.
2. Ryzyko podrażnień i alergii. Warto być również świadomym, że ludzkie szampony często zawierają substancje zapachowe, barwniki oraz inne składniki chemiczne, które mogą być zbyt agresywne dla skóry psa i powodować problemy dermatologiczne. Użycie takiego produktu podczas mycia może skutkować podrażnieniami, zaczerwienieniami, świądem, a także łupieżem. Wtedy nieunikniona będzie wizyta u lekarza weterynarii.

3. Uszkodzenie sierści i mieszków włosowych. Trzeba być również świadomym, że zwykły szampon może osłabiać strukturę włosów psa i uszkadzać mieszki włosowe. Może to prowadzić do takich konsekwencji jak zahamowanie naturalnego wzrostu sierści, a nawet jej wypadanie. Oprócz tego długotrwałe stosowanie ludzkich kosmetyków wpływa negatywnie na kondycję sierści, czyniąc ją matową i łamliwą. Dlatego warto używać dedykowanych kosmetyków dla psów.

Osoba nakladajaca szampon na sierść psa

Szampon dla psa – niezbędny kosmetyk, aby go wykąpać

Podstawę higieny czworonoga powinien stanowić szampon dla psów. Wybór konkretnego produktu powinien być dostosowany do rodzaju sierści. Dla aktywnych psów z długą sierścią warto zakupić szampon o silniejszych właściwościach czyszczących. Taki produkt powinien skutecznie poradzić sobie z zabrudzeniami oraz ułatwić rozczesywanie szczotką dla psa. Warto również stawiać na szampony regeneracyjne, które pomagają utrzymać zdrową strukturę włosa.

Szampony dla psów są co do zasady bezzapachowe. Wynika to z faktu, iż zwierzęta mają węch o wiele bardziej wyczulony niż ludzie. Z tego powodu intensywne zapachy szamponów mogą psom przeszkadzać i tym samym wywoływać dyskomfort. Bezzapachowe kosmetyki to świetny wybór również dlatego, że nie maskują one naturalnego zapachu psa, co sprawia, że czuje się on bardziej komfortowo.

Inną cechą szamponów dla czworonogów jest oparcie na naturalnym i łagodnym składzie. Zadaniem takich kosmetyków jest bycie delikatnym dla skóry psa. Mają więc one nawilżające i łagodzące składniki, pozbawione zbędnych substancji chemicznych, dzięki czemu są zdrowe dla skóry i sierści psa. Takie szampony zmniejszają ryzyko podrażnień i reakcji alergicznych, co jest ważne dla psów o wrażliwej skórze.

Czym umyć psa, gdy nie ma szamponu?

Czasem zdarza się sytuacja, że nie mamy pod ręką szamponu dla psa, a nasz pupil pilnie wymaga kąpieli. W takiej sytuacji można sięgnąć po alternatywne, łagodne środki, które bezpiecznie oczyszczą sierść psiaka. Ważne jest jednak, aby unikać produktów zawierających silne substancje chemiczne, które mogą podrażnić delikatną skórę czworonoga. Czym umyć psa? Oto domowe sposoby!

1. Mydło z oliwy lub szare mydło. Zarówno pierwszy, jak i drugi rodzaj mydła to delikatny środek, który może być użyty w przypadku braku szamponu dla psa. Takie mydła są bezpieczne dla naszego czworonoga. Należy jednak pamiętać o bardzo dokładnym spłukaniu. Resztki mydła, które zostaną na skórze, mogą przyczynić się do jej późniejszego podrażniania.

2. Mydło ziołowe. Ten rodzaj mydła również zasługuje na szczególną uwagę. Doskonale sprawdzą się tutaj produkty z pokrzywą. Są one delikatne dla skóry psa, a oprócz tego pokrzywa ma naturalne właściwości kojące i przeciwbakteryjne. Może być ona pomocna w przypadku łagodzenia podrażnień skóry. Mydła ziołowe są zazwyczaj bezpieczniejsze od zwykłych mydeł, jednak zawsze warto się upewnić czy skład jest naturalny.

3. Ocet jabłkowy. Można go wykorzystać jako środek wspomagający czyszczenie sierści psa. Posiada on właściwości, które poprawiają jej blask. W jaki sposób go używać? Wystarczy rozmieszać ocet jabłkowy z wodą w proporcjach 1:10 i zastosować go jako ostatnie płukanie po myciu. Ocet pomoże usunąć resztki mydła oraz doda blasku sierści, pozostawiając ją czystą i świeżą.

4. Soda oczyszczona i płatki owsiane. To dosyć niestandardowy, ale bardzo skuteczny sposób na umycie psa. Soda oczyszczona może być wykorzystana jako delikatny środek czyszczący. Szybko poradzi sobie ona z uporczywymi zabrudzeniami na sierści. Płatki owsiane mają z kolei właściwości kojące i są idealne dla psów z wrażliwą skórą. Można z nich przygotować pastę z wodą, delikatnie wmasować w skórę pupila, a na koniec spłukać.

Kąpiel psa – jak powinna wyglądać?

Jeżeli uda nam się skutecznie oswoić psa z sytuacją kąpielową, można przejść do samego mycia. Sam ten zabieg pielęgnacyjny również będzie wymagał od nas odpowiedniego przygotowania oraz cierpliwego podejścia. Nie wszystkie psy lubią kąpiele, więc zadbanie o komfort czworonoga powinno być dla nas priorytetem. Jak umyć psa? Oto instrukcja krok po kroku!

1. Przygotowania do kąpieli. Przed rozpoczęciem mycia trzeba zadbać o przygotowanie naszego pupila oraz konkretnych akcesoriów. Pierwszym krokiem powinno być dokładne wyczesanie sierści, aby usunąć ewentualne kołtuny. Dzięki temu rozprowadzenie wody i szamponu będzie o wiele łatwiejsze. Warto też rozłożyć matę antypoślizgową oraz przygotować szampon dla psów, ręcznik i smakołyki.

2. Wprowadzenie psa do wanny lub brodzika. Ważne, aby robić to spokojnie i bez pośpiechu. Jeżeli pies zdecyduje się wejść do wanny samodzielnie, warto nagrodzić go smakołykiem. Jeżeli jednak będzie potrzebował nieco więcej czasu, należy cierpliwie poczekać i zrezygnować z poganiania. Jeśli spodziewamy się, że czworonóg może nie być spokojny, dobrym pomysłem może być skorzystanie z asysty drugiej osoby.

3. Rozpoczęcie kąpieli. Na początek należy ustawić na letnią temperaturę wody i odkręcać ją stopniowo. To pozwoli psiakowi przyzwyczaić się do jej dźwięku. Polewanie warto rozpocząć od łap, przechodząc powoli w stronę zadu i grzbietu, a dopiero na końcu zwilżyć całe ciało psa. Należy unikać polewania głowy, a szczególnie okolic oczu i uszu, gdyż może to wywołać podrażnienia.

4. Nakładanie szamponu. To bardzo ważna część całego procesu. Szampon należy nałożyć na mokrą sierść, a następnie dokładnie wmasowywać go okrężnymi ruchami. Potem można go spłukać, aby usunąć największe zabrudzenia. Proces warto powtórzyć, zostawiając go na sierści od 5 do 15 minut. Pozwoli to zacząć działać substancjom aktywnym. Na koniec ponownie dokładne spłukanie, aby usunąć resztki kosmetyków.

5. Osuszenie psa. Ostatnim etapem jest wysuszenie psa miękkim, chłonnym ręcznikiem. Aby zrobić to skutecznie, warto dociskać materiał do sierści, ale jednocześnie unikać intensywnego pocierania. Może ono być drażniące dla skóry. Jeżeli psiak dobrze znosi suszarkę, można ją wykorzystać, ale warto użyć najniższego poziomu ciepła, aby zachować odpowiednią odległość od skóry Twojego pupila. Powinien on również wysychać w ciepłym miejscu.

Kobieta spłukująca szlaufem szampon z psa na dworze

Kiedy można kąpać psa na dworze?

Warto pamiętać, że kąpiel naszego pupila może się odbyć również poza domem. To bardzo wygodne rozwiązanie, jeżeli mamy czworonoga o dużych rozmiarach lub wymaga on częstego mycia. Zanim jednak zdecydujemy się na kąpiel na zewnątrz, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Przede wszystkim jest to temperatura powietrza. W jakiej temperaturze kąpać psa?

Dla każdego czymś oczywistym powinno być, że kąpiele na zewnątrz można przeprowadzać tylko wtedy, kiedy jest ciepło. Najlepiej, aby była to temperatura przekraczająca 20 stopni Celsjusza. W chłodniejsze dni sierść psa może bardzo wolno wysychać. To z kolei zwiększa ryzyko przeziębienia, zwłaszcza u psów o krótkiej sierści lub pozbawionych gęstego podszerstka.

Uwagę warto również zwrócić na nasłonecznienie oraz ochronę przed wiatrem. W idealnym scenariuszu każda kąpiel na dworze powinna odbywać się w ciepły, słoneczny dzień bez silnego wiatru. Świecące słońce pomoże czworonogowi szybciej wyschnąć, a słaby wiatr zmniejszy ryzyko wychłodzenia. Jeżeli dzień jest bezwietrzny, można nawet wykąpać psa w nieco niższej temperaturze, ale należy podchodzić do tego z rozsądkiem.

Co ile kąpać psa?

Pytanie o częstotliwość kąpieli psa nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy ona od takich czynników jak: rasa, rodzaj sierści, tryb życia, warunki bytowe, stan zdrowia, a także od nieprzewidzianych sytuacji jak na przykład tarzanie się w błocie. Istnieją jednak pewne wskazówki, które pomogą rozeznać się nam w potrzebach naszego czworonoga. Więc co ile myć psa? Kiedy kąpać psa?

Dla jakich psów kąpiel raz w tygodniu?

Prysznic raz w tygodniu jest wymagany w przypadku psów, które mają długą, jedwabną sierść. Jako przykłady można tutaj wymienić między innymi shih tzu, czy maltańczyki. Wynika to z faktu, że ich sierść bardzo szybko się brudzi, zbierając kurz oraz inne zanieczyszczenia. W przypadku takich psów zalecane jest dwukrotnie nałożyć szampon, aby dokładnie oczyścić sierść i skórę. Na koniec należy spłukać wodą oraz nałożyć odżywkę, aby zapobiec plątaniu się sierści.

Dla jakich czworonogów kąpiel raz w miesiącu?

W przypadku psów z krótką sierścią wystarczy kąpiel raz w miesiącu. Mowa tutaj o takich rasach jak labradory, mopsy, buldogi, czy amstaffy. Krótka sierść nie wymaga specjalnej pielęgnacji, ponieważ jest mniej podatna na plątanie się brudu. Comiesięczna kąpiel będzie optymalna także w przypadku psów domowych, które są mało aktywne. Jeżeli jednak pies spędza sporo czasu na zewnątrz, konieczny może być częstszy prysznic.

Mężczyzna wycierający ręcznikiem psa po kąpieli

Dla jakich psów kąpiel raz na kwartał?

Istnieją również rasy, dla których w pełni wystarczająca będzie kąpiel raz na kwartał. Są to czworonogi o szorstkowłosych sierściach, na przykład psy myśliwskie oraz inne duże rasy. Posiadają one podszerstek, który działa jak naturalna warstwa ochronna. Skutecznie chroni ona przed brudem. Ich kąpiel choć rzadka, to bywa jednak czasochłonna ze względu na konieczność dokładnego spłukania i suszenia.

Czym kąpać psa? Niezbędne produkty znajdziesz w ofercie Decathlon!

Dbanie o higienę czworonoga jest bardzo ważne dla jego zdrowia oraz komfortu. W zależności od rasy, wielkości oraz aktywności częstotliwość kąpieli może różnić się pomiędzy poszczególnymi pupilami. Niezwykle istotne jest jednak cierpliwe podejście do mycia, ponieważ nie dla każdego czworonożnego przyjaciela jest to przyjemna czynność. Nie można również zapominać o używaniu delikatnych kosmetyków przeznaczonych dla psów.

Wszystkich właścicieli psów, którzy chcieliby właściwie zadbać o ich higienę, zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu Decathlon. Znajdziecie w niej między innymi szampony dla czworonogów, które są dostosowane do ich potrzeb. Ułatwiają one rozczesywanie, a także odstraszają owady. Z całą pewnością sprawią one, że psiak będzie cieszył się higieną i zdrowiem!

Przeczytaj także:

Mężczyzna gwiżdżący w gwizdek dla psa

Jak działa gwizdek dla psa? Jaki gwizdek na psa wybrać?

Zastanawiasz się, jak działa gwizdek dla psa? Sprawdź, jak nauczyć psa przywołania na gwizdek i ja ten gadżet sprawdzi się w tresurze?

Mężczyzna jadący na rowerze trzymający na smyczy psa

Jaka smycz dla psa? Sprawdź, jaką smycz wybrać

Smycz dla psa to obowiązkowy element wyposażenia pupila. Sprawdź, jaka smycz dla psa będzie odpowiednia, jaki rodzaj smyczy dla psa wybrać.

Pies siedzący w transporterze czekający na przewóz samochodem

Jak przewozić psa w samochodzie? Aktualne przepisy przewozu

Zastanawiasz się, jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie? Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo pupila podczas transportu.

Kobieta zastanawiająca się jakie legowisko dla psa kupić

Jakie legowisko dla psa wybrać? Sprawdź, jak wybrać legowisko

Legowisko dla psa to miejsce, w którym pupil może odpocząć. Sprawdź, jak wybrać idealne legowisko dla psa i dowiedz się, na co zwrócić uwagę.

Mężczyzna idący na spacer z psem ubranym w obrożę

Jaka obroża dla psa? Jak dobrać obrożę dla psa?

Obroża dla psa to podstawowe akcesorium pupila. Jaka obroża dla psa sprawdzi się najlepiej? Jak dobrać obrożę dla psa dorosłego, a dla szczeniaka?