Kąpiel psa – jak powinna wyglądać?
Jeżeli uda nam się skutecznie oswoić psa z sytuacją kąpielową, można przejść do samego mycia. Sam ten zabieg pielęgnacyjny również będzie wymagał od nas odpowiedniego przygotowania oraz cierpliwego podejścia. Nie wszystkie psy lubią kąpiele, więc zadbanie o komfort czworonoga powinno być dla nas priorytetem. Jak umyć psa? Oto instrukcja krok po kroku!
1. Przygotowania do kąpieli. Przed rozpoczęciem mycia trzeba zadbać o przygotowanie naszego pupila oraz konkretnych akcesoriów. Pierwszym krokiem powinno być dokładne wyczesanie sierści, aby usunąć ewentualne kołtuny. Dzięki temu rozprowadzenie wody i szamponu będzie o wiele łatwiejsze. Warto też rozłożyć matę antypoślizgową oraz przygotować szampon dla psów, ręcznik i smakołyki.
2. Wprowadzenie psa do wanny lub brodzika. Ważne, aby robić to spokojnie i bez pośpiechu. Jeżeli pies zdecyduje się wejść do wanny samodzielnie, warto nagrodzić go smakołykiem. Jeżeli jednak będzie potrzebował nieco więcej czasu, należy cierpliwie poczekać i zrezygnować z poganiania. Jeśli spodziewamy się, że czworonóg może nie być spokojny, dobrym pomysłem może być skorzystanie z asysty drugiej osoby.
3. Rozpoczęcie kąpieli. Na początek należy ustawić na letnią temperaturę wody i odkręcać ją stopniowo. To pozwoli psiakowi przyzwyczaić się do jej dźwięku. Polewanie warto rozpocząć od łap, przechodząc powoli w stronę zadu i grzbietu, a dopiero na końcu zwilżyć całe ciało psa. Należy unikać polewania głowy, a szczególnie okolic oczu i uszu, gdyż może to wywołać podrażnienia.
4. Nakładanie szamponu. To bardzo ważna część całego procesu. Szampon należy nałożyć na mokrą sierść, a następnie dokładnie wmasowywać go okrężnymi ruchami. Potem można go spłukać, aby usunąć największe zabrudzenia. Proces warto powtórzyć, zostawiając go na sierści od 5 do 15 minut. Pozwoli to zacząć działać substancjom aktywnym. Na koniec ponownie dokładne spłukanie, aby usunąć resztki kosmetyków.
5. Osuszenie psa. Ostatnim etapem jest wysuszenie psa miękkim, chłonnym ręcznikiem. Aby zrobić to skutecznie, warto dociskać materiał do sierści, ale jednocześnie unikać intensywnego pocierania. Może ono być drażniące dla skóry. Jeżeli psiak dobrze znosi suszarkę, można ją wykorzystać, ale warto użyć najniższego poziomu ciepła, aby zachować odpowiednią odległość od skóry Twojego pupila. Powinien on również wysychać w ciepłym miejscu.