Kobieta zjeżdżająca na nartach ze stoku na który dostała się wyciągiem krzesełkowym

Jak działa wyciąg krzesełkowy i jak z niego korzystać? Kompleksowy poradnik

Początkujący narciarze mogą korzystać z różnych rodzajów wyciągów narciarskich. Sprawdź, jak działa wyciąg krzesełkowy.

Wyciąg krzesełkowy nazywany również kanapowym to jeden z typów kolei, który wykorzystywany jest nie tylko przez narciarzy, ale również turystów pieszych. Dzięki temu, urządzenia takie użytkowane są praktycznie o każdej porze roku, umożliwiając transport turystów zarówno w górę, jak i dół stoku. Mimo że użytkowanie tego typu urządzeń wydaje się łatwiejsze niż innych rodzajów wyciągów narciarskich, to jednak wymaga przestrzegania pewnych zasad. Jak korzystać z wyciągu krzesełkowego i jak działa taki transport?

Podstawowe informacje o wyciągach narciarskich

Wchodzenie z nartami pod górę może być męczące. Dlatego na stokach montowane są specjalne platformy rozpędowe, za pomocą których można wjechać na stok. Obecnie wyciągi umożliwiają zarówno stojący, jak i siedzący tryb poruszania się. Wyposażone są w systemy, które ułatwiają wsiadanie i wysiadanie, dzięki czemu mogą z nich korzystać już nawet kilkuletnie dzieci. 

Znajomość wyciągów narciarskich pozwoli nam wybrać ten, który spełnia nasze potrzeby, ponieważ nierzadko na stokach możemy skorzystać nie tylko z krzesełkowych, ale również orczykowych i innych typów konstrukcji. Poszczególne modele umożliwiają jazdę we dwójkę lub pojedynczo, a także większą grupą osób. Czym się różnią? W zasadzie co wyciąg to nieco inna zasada działania.

Do najpopularniejszych wyciągów zalicza się:

wyciąg orczykowy – wyróżnia się uchwytem w kształcie litery T. Umożliwia poruszanie się narciarzom na stojąco;

wyciąg talerzowy – to specyficzny rodzaj wyciągu orczykowego, w którym gumowy lub plastikowy talerzyk podpiera narciarza;

wyciąg taśmowy – to taśma, która porusza się do góry;

kolej gondolowa – to system, w którym wagoniki wprzęgane są przy pomocy automatycznych sprzęgów do jednej z lin nośno-napędowych;

kolej linowa – wykorzystuje linę poruszaną przez napęd mechaniczny.

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest także kolej krzesełkowa.

Para z deskami snowboardowymi jadąca wyciągiem krzesełkowym na stok

Jak działa wyciąg krzesełkowy?

Wyciąg krzesełkowy służy do transportu turystów na strome i dłuższe dystanse niż na przykład wyciąg orczykowy, talerzowy czy taśmowy. W zależności od wielkości kanapy takim wyciągiem może jechać od dwóch do ośmiu osób. Dodatkowo podobnie jak w przypadku wyciągu orczykowego czy talerzykowego, narciarze, snowboardziści i turyści wsiadają i wysiadają z takiego urządzenia w ruchu.

Wyciąg krzesełkowy jest  kolejką linową, która składa się z przymocowanych do liny nośnej siedzisk. Te z kolei wyposażone są w poręcze zabezpieczające. Mimo że w Europie takie zabezpieczenie jest obowiązkowe, to niektórych regionach regionach świata wcale nie musi być. W odróżnieniu od wyciągów orczykowych, w których narty są prowadzone po ziemi, krzesełkowe modele unoszą się w powietrzu, często na wysokość kilku metrów.

Rodzaje wyciągów krzesełkowych

Do najpopularniejszych rodzajów wyciągów w Polsce należą wersje krzesełkowe. Wsiada się na nie na specjalnych stacjach. Dzięki nim nie tylko narciarze łatwiej i szybciej mogą dotrzeć na szczyt stoku, ale również turyści, którzy chcą podziwiać widoki. Podobnym rozwiązaniem do wyciągu krzesełkowego jest kolej gondolowa. Składa się ona z kilku gondoli przymocowanych do poruszającej się liny nośno-napędowej. Taka zamknięta gondola może pomieścić nawet kilka osób, a także sprzęt. Kolejki krzesełkowe można podzielić na dwa typy:

wyprzęgane – zwalniają na stacjach-terminalach i osiągają prędkość około 5 m/s;

niewyprzęgane – wyposażone są na dolnych stacjach w ruchome platformy rozpędowe, co powoduje mniejszą prędkość krzesła w stosunku do poruszającego się narciarza. Osiągają prędkość do około 2,8 m/s, jednak nowsze modele charakteryzują się lepszymi parametrami.

Przepustowość kolejek to od 800 do nawet ponad 5000 osób na godzinę. Dlatego tak istotne jest, by wiedzieć, w jaki sposób korzystać z takich urządzeń, aby zagwarantować bezpieczeństwo sobie i innym użytkownikom.

Wyciąg krzesełkowy – jak wsiadać na nartach lub na desce?

Przygotowanie do jazdy wyciągiem krzesełkowym należy rozpocząć, już stojąc i czekając w kolejce. Pamiętajmy, że korzystanie z wyciągów narciarskich wymaga od każdej osoby, również dzieci i początkujących narciarzy przestrzegania pewnych zasad określonych w regulaminie. Dlatego niezależnie od tego czy wsiadamy na wyciąg taśmowy, orczykowy, talerzowy czy krzesełkowy, powinniśmy dbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Dlatego będąc już w kolejce należy czekać cierpliwie i nie przepychać się.

Jeśli mamy jakiekolwiek obawy związane ze wsiadaniem na wyciąg krzesełkowy, możemy poprosić o pomoc obsługę. Jak jednak krok po kroku wsiąść na kolej krzesełkową?

– Narciarze muszą przełożyć kijki narciarskie do jednej ręki.

– Snowboardziści powinni wypiąć się z tylnego wiązania.

– Zarówno narciarze, jak i snowboardziści powinni przejść do punktu wsiadania.

– Osoba, która znajdzie się w odpowiedniej pozycji, powinna spojrzeć do tyłu na krzesełko i wsiadając pomóc sobie wolną ręką.

– Jeżeli mamy ze sobą jakieś dodatkowy sprzęt, na przykład torebkę lub plecak narciarski, najlepiej umieścić je na klatce piersiowej.

– Wsiadając, należy zwrócić uwagę również na to, by paski plecaka lub elementy odzieży gdzieś się nie zaplątały.

– Należy ustawić narty w kierunku jazdy oparte na podstawce i nie machać nogami w powietrzu. Deskę snowboardową należy zahaczyć w miejscu na stopy od zewnętrznej lub wewnętrznej strony, zależnie od komfortu. 

Wiele osób, które wjeżdża na stok, obawia się opuszczania poręczy na wyciągu krzesełkowym. W niektórych przypadkach trzeba zrobić to ręcznie wraz ze współpasażerami lub jeżeli podróżujemy sami, wówczas samodzielnie. Istnieją również wyciągi krzesełkowe, gdzie to obsługa opuszcza poręcze, a także modele, w których działanie takie przeprowadzane jest automatycznie. W takim przypadku opuszczanie poręczy poprzedza sygnał dźwiękowy.

Mężczyzna jeżdżący na nartach za plecami ma włączony wyciąg krzesełkowy

Jazda wyciągiem krzesełkowym – o czym pamiętać?

Podczas jazdy należy zachować spokój i siedzieć tak, aby nie poruszać kanapą. Nie należy kołysać się ani w przód, ani w tył, by nie spowodować chwiania się wyciągu. Nie wolno również zeskakiwać z wyciągu w trakcie jazdy, nawet jeżeli w danym momencie gondola znajduje się nisko nad ziemią. Surowo zabronione są również inne działania, takie jak na przykład wyrzucanie śmieci podczas jazdy czy palenie papierosów. Podróżując wyciągiem krzesełkowym, pamiętajmy, by mocno trzymać sprzęt narciarski i zabezpieczyć go w taki sposób, aby niczego nie upuścić.

Zdarzają się sytuacje kiedy wyciąg krzesełkowy zatrzyma się w trakcie jazdy. Wówczas należy zachować spokój. Dodatkowo jeżeli podróżujemy z dziećmi lub pasażerami, którzy na przykład mają lęk wysokości, warto ich uspokoić. W takim wypadku należy stosować się do poleceń obsługi i nie działać na własną rękę.

Mężczyzna uprawiający freeskiing z tyłu wyciąg krzesełkowy

Wyciąg krzesełkowy – jak zsiadać na nartach lub na desce?

Kiedy wyciąg krzesełkowy zbliża się do celu, warto odpowiednio przygotować się do zejścia. Należy upewnić się, czy trzymamy w jednym miejscu cały sprzęt. Zazwyczaj poręcze otwierają się automatycznie około 20 sekund przed momentem, kiedy należy wysiąść. Zdarzają się jednak kolejki, w których wciąż otwierane są one ręcznie. W takim przypadku obsługa lub światła sygnalizacyjne bądź też znaki będą nas informowały, kiedy możemy ją otworzyć. Takie działanie trzeba jednak uzgodnić ze wszystkimi innymi podróżującymi konkretnym wagonikiem narciarzami, by wszyscy byli na nie gotowi.

Kiedy znajdziemy się nad płaskim terenem, a drążek zabezpieczający zostanie zwolniony, wówczas odpychając się od kanapy rękami, powinniśmy zejść z wyciągu. W przypadku narciarzy warto od razu użyć kijka, aby złapać równowagę. Snowboardziści w tym momencie będą potrzebowali umiejętności jazdy z jedną nogą przymocowaną do deski. Inną opcją jest podróżowanie kolejką z przypiętymi obiema nogami. Jednak zwłaszcza kiedy w takim środku jest więcej osób, rozwiązanie to nie będzie zbyt komfortowe. Niektóre stacje umożliwiają jazdę z tym sprzętem w rękach, lecz w większości przypadków takie działanie jest zabronione.

Dopiero kiedy upewnimy się, że jesteśmy wystarczająco daleko od wyciągu i nie przeszkadzamy innym narciarzom, a także nie zostaniemy uderzeni, możemy wziąć kijki w obie ręce i rozpocząć zjazd.

Podsumowanie

Sporty takie jak jazda na nartach czy desce snowboardowej mogą dostarczyć wiele pozytywnych emocji. Wykorzystywane w ośrodkach narciarskich wyciągi wymagają jednak zachowania właściwego kierunku jazdy, a także odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Warto ich uczyć nie tylko początkujące osoby, ale również dzieci. Niezależnie od tego czy podróżujemy wyciągiem linowym czy orczykiem z uchwytami w kształcie odwróconej litery T bądź też krzesełkową wersją takiego urządzenia, warto już w kolejce do wyciągu ze względu na bezpieczeństwo swoje i innych przestrzegać powyższych zasad.

Przeczytaj także:

Mężczyzna w kasku i odzieży narciarskiej szusujący na nartach po wjechaniu na stok wyciągiem orczykowym

Wyciąg orczykowy – jak z niego korzystać?

Narciarski wyciąg orczykowy może nieco przerażać początkujących narciarzy. Sprawdź, jak z niego korzystać, wsiadać i wysiadać na nartach i desce?

Dziecko jeżdżące na nartach z instruktorem po nauce jak zakładać narty

Jak zakładać narty? Nauka jazdy na nartach.

Początkujący narciarz musi skompletować sprzęt do jazdy na nartach u nauczyć się zapinać narty. Sprawdź, jak zakładać narty.

Mężczyzna korzystający w pełni z wyjazdu na narty z wykupionym ubezpieczeniem narciarskim

Ubezpieczenie narciarskie – udany wyjazd na narty i snowboard

Ubezpieczenie na narty to nasza ochrona podczas wyjazdu. Ubezpieczenie narciarskie może pokryć ewentualne koszty leczenia. Co warto wiedzieć?

kobieta i mężczyzna zjeżdżają ze stoku na deskach snowboardowych

Snowboard - którą nogę ustawić z przodu deski snowboardowej?

Goofy i regular to dwie możliwe postawy podczas jazdy na desce snowboardowej. Jak sprawdzić, którą nogę ustawić na przód snowboardu?

mężczyzna zjeżdżający ze stoku na desce snowboardowej

Narty czy snowboard – co jest łatwiejsze? Który sport wybrać? ⭐

Rozpocznij swoją przygodę ze sportami zimowymi! Sprawdź, snowboard czy narty? Która dyscyplina jest łatwiejsza i którą lepiej wybrać?