Para ucząca się hamować na nartorolkach

Jak hamować na nartorolkach? Podstawy

Nartorolki to coraz popularniejszy sport wśród osób, które chcą zadbać o swoją kondycję. Jakie są techniki hamowania na nartorolkach? Podpowiadamy.

Nartorolki, czyli rolki do narciarstwa biegowego, to coraz popularniejszy sprzęt wśród miłośników sportów zimowych, pozwalający na treningi przez cały rok. Nauka jazdy na nartorolkach bywa jednak wymagająca, szczególnie jeśli chodzi o opanowanie techniki hamowania. Ze względu na brak naturalnego tarcia, jakie daje śnieg, kontrolowanie prędkości na twardych powierzchniach, na przykład asfalcie, wymaga stosowania specyficznych technik. Jak zatem skutecznie hamować na nartorolkach? Wyjaśniamy. 

Nartorolki – hamowanie techniką klasyczną

Jedną z najłatwiejszych technik hamowania terenowego jest pług, wykonywany w sposób podobny do hamowania na nartach. Aby go zastosować, należy obniżyć pozycję, zginając stawy skokowe, kolana i biodra, a dla lepszej równowagi rozłożyć ręce na boki. Nogi powinny być szeroko rozstawione, a ciężar ciała nieznacznie przesunięty do tyłu. Wypychamy pięty na zewnątrz, jednocześnie kontrolując, by nartorolki nie zjechały się do środka. Pomaga w tym lekkie krawędziowanie na wewnętrznych stronach kół, dzięki czemu unikamy poślizgu. To najbezpieczniejsza metoda, ponieważ cały czas obie nartorolki mają kontakt z podłożem, co sprawdza się nawet przy większych prędkościach. Jest to technika bardzo często stosowana przez osoby, dla których sport jest rekreacją. 

Kobieta w kasku i stroju sportowym ucząca się hamować na nartorolkach

Nartorolki – hamulec na śliskim podłożu

Czasem podczas treningu może nas zaskoczyć deszcz lub konieczność hamowania na powierzchni pokrytej piaskiem, zwłaszcza jeśli na naszej trasie znajduje się zjazd. Aby zmniejszyć prędkość, przyjmujemy pozycję niższą niż w przypadku klasycznego pługu, jak opisano wcześniej. Jest to sposób podobny do techniki łyżwowej. Na jednej nodze lekko się uginamy, a drugą wysuwamy do przodu, ustawiając nartorolkę pod kątem około 30 stopni do wewnątrz, na wewnętrznej krawędzi. Można wyprostować tę nogę. Ciężar ciała przenosimy na ugiętą nogę. Z powodu ograniczonej przyczepności przednia nartorolka wejdzie w poślizg, ale wytworzone tarcie między kołami a podłożem spowolni jazdę.

Mężczyzna w kasku i okularach przeciwsłonecznych jeżdżący na nartorolkach

Rolki terenowe – hamowanie na literę T

Ten sposób wymaga dużych umiejętności, jednak dobre opanowanie tej techniki zaprocentuje w jeździe w przyszłości. Aby zahamować, unosimy jedną nogę, ustawiamy ją pod kątem około 90 stopni do kierunku jazdy i delikatnie kładziemy na ziemi tylnego koła nartorolki wciąż poruszającej się nartorolki. Większość ciężaru ciała pozostaje na nartorolce, która jedzie. Nartorolka, którą wleczemy, stawia opór i powoduje wyhamowanie. Trzeba jednak uważać, aby poprzecznie ustawiona nartorolka nie dotknęła tylnego koła tej jadącej, ponieważ obrót koła może spowodować odepchnięcie nogi. Po odpowiednim opanowaniu tej techniki można z powodzeniem stosować ją także przy większych prędkościach. Jest nieco trudniejsza, jednak z czasem nawet początkujące osoby opanują tę technikę. 

Bezpieczeństwo nartorolkarza podczas hamowania

Nawet jeśli czujesz się pewnie na nartorolkach, nigdy nie rezygnuj z kasku oraz ochraniaczy na łokcie i kolana. Podczas nauki hamowania, zwłaszcza na bardziej wymagających trasach, ryzyko upadku jest większe. Odpowiednia ochrona pomoże zminimalizować skutki ewentualnych urazów. Hamowanie na nartorolkach wymaga nie tylko techniki, ale również siły mięśni nóg oraz koordynacji ruchowej. Regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg, brzucha i pleców pomogą w lepszej kontroli nad ciałem, co przekłada się na pewniejsze i bardziej efektywne hamowanie.

Opanowanie technik hamowania na nartorolkach to kluczowy element bezpiecznej i komfortowej jazdy. Pamiętaj, że niezależnie od wybranej metody, regularne ćwiczenia i odpowiednie przygotowanie fizyczne są niezbędne.

Przeczytaj także:

Kobieta i mężczyzna w kaskach i z kijkami jadący na nartorolkach

Nartorolki czyli jak przedłużyć bieganie na nartach latem

Bieganie na nartach latem? Nic prostszego – nartorolki spowodują, że latem również możesz uprawiać narciarstwo biegowe. Sprawdź!

Ciężarna kobieta rozmyślająca czy w ciąży można jeździć na nartach

Czy w ciąży można jeździć na nartach? Czy narty są bezpieczne?

Czy narty w ciąży to dobry pomysł? Czy jazda na nartach w ciąży jest bezpieczna? Dowiedz się więcej o sportach zimowych dla ciężarnych.

Początkujący narciarze idący na stok narciarski w odzieży zimowej i nartami w rękach

Stoki narciarskie dla początkujących? Gdzie na narty?

Stoki narciarskie dla początkujących – czym powinny się charakteryzować? Gdzie pojechać na narty? Oto nasza lista ośrodków narciarskich oraz tras!

Rodzina na stoku narciarskim spędzająca święta na nartach

Gdzie na narty w święta? Pomysły na świąteczny wyjazd narciarski

Święta Bożego Narodzenia lub Wielkanoc w ośrodku narciarskim? Czemu nie! Gdzie na narty w święta? Sprawdź, gdzie spędzić święta w górach!

Mężczyzna jeżdżący na nartach w popularnym ośrodku narciarskim w Gruzji

Gdzie na narty w Gruzji? Popularne ośrodki narciarskie

Gruzja to kraj, który nie kojarzy się z wyjazdem na narty. To błąd. Gdzie na narty w Gruzji? Opisujemy najpopularniejsze ośrodki narciarskie w Gruzji!