Pies bawiący się frisbee jako początek nauki aportowania

Jak nauczyć psa aportować? Nauka aportowania przez zabawę z psem dummy

Nauka aportowania to rodzaj zabawy z psem, która pozwala zacieśniać więzi. Sprawdź, jak nauczyć psa aportować.

Aportowanie to jedna z najchętniej wybieranych, zarówno przez właścicieli, jak i czworonogów, forma wspólnej zabawy. Może uratować chwile nudy w domu czy nieco urozmaicić spacer po parku, dając psu mnóstwo frajdy. By jednak mogło tak być, trzeba najpierw nauczyć psiaka odpowiednich komend i zachowań. Jak to zrobić? Sprawdź, jak nauczyć psa przynosić piłkę, w jaki sposób zachęcać go do interakcji i jakich błędów nie popełniać. Trening dummy – naucz swojego psa aportowania!

Jak nauczyć psa aportować – czemu to służy?

Jak nauczyć psa komendy „przynieś”? Dla nas to zwykle pewna forma zabawy i treningu naszego pupila, ale warto na samym początku zrozumieć, że w większości przypadków psy aportowanie mają we krwi – hodowane były do przynoszenia upolowanej zwierzyny podczas różnych polowań i łowów. Niektóre rasy, zwłaszcza myśliwskie, będą więc bardziej skore do nauki tej komendy, choć instynktowna pogoń ca celem i przynoszenie go do stóp właściciela tkwi w instynkcie niemal każdego czworonoga. Rzecz jasna nie każdy pies jest urodzonym aporterem. W niektórych przypadkach trzeba po prostu uzbroić się w cierpliwość.

Czym więc jest aportowanie dla psa? To przede wszystkim forma świetnej zabawy, która pozwoli spożytkować nadmiar energii naszego pupila. To także sposób na zacieśnienie więzi między wami – wspólna zabawa, nagradzanie smakołykami i docenianie psiaka za postępy może Was do siebie zbliżyć. Trzeba jedynie mieć na uwadze, by nie stać się w psich oczach wyrzutnią do piłek – cały trening powinien bazować na Waszym kontakcie i wzajemnym porozumiewaniu się.

Dziewczynka trzymająca w ręku kijek pokazująca go psu

Jak nauczyć psa przynosić przedmioty? Początek treningu aportowania

Jak nauczyć szczeniaka aportować? Od czego w ogóle zacząć?

– Po pierwsze wybierz odpowiedni przedmiot do aportowania. Może to być na przykład piłeczka, ulubiona zabawka, frisbee lub dummy dla psa. Ważne, aby przedmiot z łatwością mieścił się w psim pysku. Na początek warto postawić na zabawki dla psa w wyrazistych kolorach, które bez kłopotu dadzą się dostrzec wśród zielonej trawy. Niektórzy do treningu aportowania wybierają patyki lub piłki do tenisa – nie jest to jednak dobry wybór. Patyki mogą pokaleczyć pysk psa, z kolei piłeczki tenisowe źle wpływają na szkliwo i mogą być toksyczne.

Zaopatrz się w ulubione przysmaki dla psa. Trening aportowania powinien polegać na pozytywnych skojarzeniach, dlatego nagradzaj psa smaczkiem, jeśli wykonuje właściwie Twoje polecenia. Dzięki temu chętniej będzie podchodził do nauki i nie zniechęci się, jak to może być w przypadku, gdy zaczniesz karać go za niewykonywanie komend.

Pozwól psu dobrze zaznajomić się z przedmiotem i skup na nim uwagę zwierzaka. Niech Twój czworonóg porządnie obwącha zabawkę, weźmie ją w pysk i zainteresuje się nią. Jeśli pies nie chce i nie wykazuje zainteresowania, możesz posmarować aport czymś smakowitym lub przywiązać go do linki i ciągnąć energicznie za sobą. To powinno zwrócić psią uwagę.

– W przypadku nieco niesfornych psiaków, które często lubią wybrać się na spacer bez zgody właściciela, do treningu z dummy pupil powinien być przypięty na długą linkę bądź smycz dla psa. To także pomoże w przypadku, gdy będziemy chcieli zasygnalizować psu, żeby przyniósł nam aport.

Kobieta dająca psu samkołyki w nagrodę

Nauka aportowania – krok po kroku

Gdy już wiemy, co może nam się przydać, pora przejść do praktycznych wskazówek, jak nauczyć psa komendy „aport”.

1. Po pierwsze: jak nauczyć psa komendy „oddaj”, która jest równie ważna w aportowaniu? Jeśli udało Ci się skupić uwagę psa na zabawce, połóż ją przed nim. Gdy weźmie ją w pysk, nagródź go, a następnie postaraj się zabrać mu dummy, wypowiadając komendę „daj”. To ma na celu nauczyć psa oddawania zdobyczy bez szarpania i pogoni za nim.

2. Następnie rzuć aport i wydaj psu komendę. Gdy pobiegnie za przedmiotem, pochwal go. 

3. W momencie, gdy przedmiot znajdzie się w psim pyszczku, zachęć psa, by przyniósł Ci zdobycz. Jeśli do Ciebie podejdzie, daj mu smakołyk w zamian za aport.

4. Jeśli zabawka upadnie, zanim pies Ci ją przyniesie, nie nagradzaj go i zachęcaj do ponownego wzięcia do pyszczka. Podobnie jeśli pies będzie uciekał z aportem i nie będzie chciał go oddać.

Powtarzaj wszystko kilka razy tak, by pies zrozumiał, na czym polega zabawa i za jakie zachowania czekają go smakowite nagrody. Dzięki takim skojarzeniom łatwiej będzie uzyskać pożądane zachowania.

Najczęstsze błędy popełniane w treningu aportu dla psa

Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, jak nauczyć psa aportować piłkę bez ganiania go i wyrywania aportu dummy z pyszczka. Każdy psiak jest inny, ma inny charakter i temperament, dlatego sposób treningu trzeba dopasować do jego potrzeb oraz preferencji. Warto też unikać pewnych błędów, które dość często mogą się pojawić.

– Gdy pies będzie do Ciebie podchodził, ukucnij i bądź na jego wysokości.

– Nie podnoś głosu i nie denerwuj się, jeśli coś nie idzie po Twojej myśli – pies to wyczuje, może się zestresować i stracić zainteresowanie aportowaniem.

– Na początku rzucaj aport na niewielkie odległości, by pies spokojnie do niego podbiegł.

– Nagradzaj psa nawet wtedy, gdy przyniesie aport i położy u Twoich stóp. Z czasem zaczniesz precyzować, że zależy Ci na tym, by oddawał aport do ręki.

– Nie szarp się z psem i nie daj się namówić na pogoń za nim – oba te zachowania będą tylko prowokowały, wzbudzając w psu wolę rywalizacji, podobnie jak w przypadku zabawy szarpakiem.

– Bądź cierpliwy – jedne psy zrozumieją zasady szybciej, inne będą potrzebowały większego zachęcenia, to normalne. Ważne, byś się nie poddawał i nie zniechęcał.

Aportowanie na komendę do świetny rodzaj sportu z psem. Pupil pozna kilka podstawowych komend, wybawi się, a Ty będziesz mieć okazję na zacieśnienie więzi z psem.

Przeczytaj także:

Kobieta mocująca psu szelki

Jak założyć szelki psu – instrukcja krok po kroku

Szelki to potrzebne akcesorium dla Twojego pupila. Sprawdź, jak założyć szelki dla psa i jak przyzwyczaić psa do szelek. Poznaj instrukcję krok po kroku

Mężczyzna jadący na rowerze trzymający na smyczy psa

Jaka smycz dla psa? Sprawdź, jaką smycz wybrać

Smycz dla psa to obowiązkowy element wyposażenia pupila. Sprawdź, jaka smycz dla psa będzie odpowiednia, jaki rodzaj smyczy dla psa wybrać.

Kobieta mocująca psu szelki

Samodzielna tresura psa, szkolenie – jak zacząć tresować psa?

Jak zacząć tresurę psa? Jak efektywnie tresować psa, nauczyć go komend? Dowiedz się, jak zacząć szkolenie psa i zbudować silną więź z pupilem.

Mężczyzna gwiżdżący w gwizdek dla psa

Jak działa gwizdek dla psa? Jaki gwizdek na psa wybrać?

Zastanawiasz się, jak działa gwizdek dla psa? Sprawdź, jak nauczyć psa przywołania na gwizdek i ja ten gadżet sprawdzi się w tresurze?

Pies starający się złapać frisbee

Jak nauczyć psa łapać frisbee?

Dysk frisbee to znakomita rozrywka dla naszego pupila. Jak nauczyć swojego psa łapać fisbee? Oto kilka praktycznych porad!