Pies starający się złapać frisbee

Jak nauczyć psa łapać frisbee?

Dysk frisbee to znakomita rozrywka dla naszego pupila. Jak nauczyć swojego psa łapać fisbee? Oto kilka praktycznych porad!

Wspólne zabawy z pupilem to bardzo ważny element budowania zdrowej relacji pomiędzy właścicielem a psem. Mogą one przybierać różną formę, a jednym z pomysłów jest nauka psa łapania frisbee. To jedna z zabaw, która sprawi wiele radości obu stronom. Chciałbyś nauczyć swojego czworonoga chwytać frisbee i dowiedzieć się, jakich błędów wystrzegać się podczas nauki? W takim razie zachęcamy do przeczytania naszego kompleksowego poradnika!

Jak nauczyć psa łapać frisbee? Poradnik krok po kroku

Niektóre rasy posiadają lepsze predyspozycje do łapania dysku, ze względu na swoje wrodzone umiejętności skakania czy instynkt łowiecki, jednak większość psów jest w stanie bez problemu nauczyć się łapania frisbee w zęby. Co naturalne – u jednych pupili ta nauka będzie przebiegać szybciej, a u innych wolniej. Aby była skuteczna, warto jednak zadbać o kilka elementów, które ułatwią ten proces. Oto cztery najważniejsze kroki.

Pies trzymający frisbee podczas zabawy

Zachęcenie psa do wspólnej zabawy

Pierwszym krokiem w całym procesie powinno być wzbudzenie w czworonogu motywacji do wspólnej zabawy. W tym przypadku z psami jest dokładnie tak samo, jak z ludźmi – bez zadbania o chęci, żadna aktywność nie będzie możliwa. Należy jednak sobie uświadomić bardzo ważną rzecz dotyczącą natury naszych pupili – dla czworonogów źródłem motywacji jest opiekun i to dla niego chcą się starać.

Budowanie w czworonogu naturalnej chęci do zabawy najlepiej robić na różne sposoby – poprzez zabawę w przeciąganie szarpaka, szukanie smaczków lub inne wspólne aktywności. Wszystko to ma na celu skojarzenie właściciela z dobrą zabawą. Wbrew pozorom jest to bardzo ważny krok, którego pominięcie znacznie utrudnia naukę nowych umiejętności.

Zainteresowanie psa frisbee

Jeżeli pies jest nauczony wspólnej zabawy, pora zapoznać go z frisbee. Zwierzę może na początku nie być zainteresowane zwykłym kawałkiem plastiku, jednak można go tego nauczyć. W tym celu właściciel powinien kłaść frisbee w otoczeniu czworonoga. Ważne jednak, aby robić to w sposób naturalny, ponieważ na podstawienie psu dysku pod nos lub tym bardziej wkładanie mu go do pyska, zareaguje on negatywnie.

Czworonoga należy stopniowo oswajać z obecnością plastikowego talerza. Dobrym pomysłem będzie włączanie dysku do wspólnych zabaw. Można nim na przykład zastąpić szarpaka, próbować z nim uciekać lub pozwolić psu go sobie zabrać. Za każdą taką rzecz warto psa chwalić. Po pewnym czasie trwania tego typu działań czworonóg w sposób naturalny oswoi się z nową zabawką i będzie można przejść do kolejnego kroku.

Pies leżący obok frisbee po skończonej zabawie

Łapanie frisbee w zęby

Następnie należy nauczyć czworonoga komendy „łap”. Nauka może przebiegać na kilka różnych sposobów. Jeszcze przed włączeniem do zabawy frisbee, pupilowi można rzucać smaczki lub piłkę. Bardzo ważne jest nagradzanie psa za każde złapanie. Będzie on wtedy wiedział, że jest to działanie pożądane, które uszczęśliwia jego właściciela. To znakomite przygotowanie do zabawy z frisbee.

W pewnym momencie do zabawy trzeba będzie włączyć plastikowy dysk. Na początek powinno mieć to formę wodzenia nim przed psem, prowokowania oraz szybkie ruszanie frisbee. Warto przy tym imitować naturalny lot frisbee, co nauczy psa śledzenia dysku. Kiedy pupil chwyci frisbee w zęby, należy mu go oddać. Jeżeli będzie on już w pełni zapoznany z podstawowymi zasadami zabawy, można rozpocząć rzucanie.

Na początek należy rzucać dysk na niewielką odległość. Należy to robić w stronę psa, ale delikatnie, żeby go nie uderzyć. Rzut musi być obowiązkowo połączony z komendą „łap”, a gdy zwierzę złapie frisbee, nie należy mu go zabierać. Z czasem można śmiało rzucać na większe odległości. Co jednak ważne – jeżeli pies sobie nie radzi, trzeba nieco zmniejszyć stopień trudności. Pomoże to uniknąć zniechęcenia.

Oddawanie dysku

Na koniec pozostaje jeszcze nauczenie czworonoga oddawania frisbee. W przypadku niektórych psów jest to dosyć dużym problemem. Trzeba jednak pamiętać, że próby zabierania pupilowi dysku na siłę przyniosą odwrotny skutek. Pies traktuje frisbee jak zdobyte trofeum. Nie chce go zostawić, ponieważ rozumie to jako odebranie mu nagrody. Zadaniem właściciela jest więc przekonać psa, że oddanie dysku nie oznacza końca zabawy, a jej kontynuację.

Istnieje na to pewien skuteczny sposób. Wymaga on zaopatrzenia się w dwa dyski. W momencie, kiedy rzuci się frisbee, należy zacząć biec za psem. W momencie, kiedy je złapie, trzeba odwrócić się i zacząć przed nim uciekać. Pies powinien zacząć biec za nami. W momencie, kiedy się zbliży, rzucamy drugie frisbee. Pobiegnie on za nim, wypuszczając z pyska złapany chwilę wcześniej dysk.

W ten sposób możemy nauczyć psa, że nie chcemy mu zabrać frisbee. Po pewnym czasie sam zacznie przynosić nam dysk. Każde takie zachowanie należy nagradzać. W momencie, kiedy czworonóg będzie ganiony za nieoddawanie frisbee, jeszcze bardziej się do tego zniechęci. Nie można jednak zapominać, że cały proces nauki może trwać dosyć długo i należy wykazać się cierpliwością.

Frisbee dla psa – najczęściej popełniane błędy w treningu 

Zanim rozpoczniesz naukę zabawy z frisbee wraz ze swoim pupilem, warto zapoznać się z najczęściej popełnianymi błędami, które często mają bezpośrednie przełożenie na brak sukcesów. A te niestety zdarzają się dosyć często. Czego się więc wystrzegać?

Niepowodzenia mogą być spowodowane między innymi zbyt szybkim wprowadzaniem trudnych technik. Właściciel powinien dać swojemu pupilowi czas na opanowanie podstawowych zasad zabawy z dyskiem oraz nabycia umiejętności. Zbyt duże wymagania mogą skutkować zniechęceniem czworonoga. Innym błędem jest brak doceniania psiaka. Powinien być on chwalony za sukcesy oraz nieganiony za niepowodzenia. Tylko wtedy będzie miał on motywację do dalszych prób.

Za brakiem postępów może stać także zły dobór frisbee. Musi być ono dobrane do rozmiarów i rasy psa. Mniejsi pupile mogą sobie nie poradzić z dużymi i ciężkimi dyskami, a to może prowadzić do zniechęcenia. Dobór odpowiedniego frisbee dla psa jest więc kluczowy. Problemem może być także brak regularnych treningów. Aby nabyć konkretną umiejętność, pupil potrzebuje regularnej praktyki. Tylko wtedy pies może nauczyć się zabawy.

Nie ulega jednak wątpliwości, że nauka łapania frisbee czy uprawianie sportu z psem w innej formie, jest warte praktykowania i może sprawić wiele radości zarówno czworonogowi, jak i właścicielowi. Jeśli chcesz dokonać zakupu dysku lub innych akcesoriów treningowych dla psa i pochwalić się znajomym umiejętnościami pupila, sprawdź ofertę dostępną w naszym sklepie internetowym Decathlon!

Przeczytaj także:

grupa osób grających frisbee

Jak rzucać frisbee? Poradnik dla początkujących

Frisbee to świetny sposób na spędzanie czasu z przyjaciółmi. Sprawdź, jak rzucać frisbee? Czym jest forehand i backhand w grze plastikowym krążkiem.

Kobieta z psem podczas uprawiania dogtrekkingu

Dogtrekking – co należy wiedzieć o tej aktywności?

Dowiedz się, czym jest dogtrekking. Poznaj, jak działa na organizm psów i kotów oraz dowiedz się jak uprawiać dogtrekking, aby pupil był zadowolony.

osoba stojąca w lesie  w butach do biegania po lesie

Wiosenne wędrówki w lesie – jak przygotować się na spacer?

Leśne wędrówki to doskonały pomysł na spędzanie wolnego, wiosennego czasu. Podczas spacerów można obserwować pierwsze oznaki wiosny.

mężczyźni uprawiający bushcraft

Co to jest bushcraft i czym się różni od survivalu?

Bushcraft i survival to pojęcia, które często używa się jako synonimy. Jest to błąd. Co to jest bushcraft? Tego dowiecie się z powyższego artykułu!

 Jaka latarka dla myśliwego? Podstawowe narzędzie na polowanie

Jaka latarka dla myśliwego? Podstawowe narzędzie na polowanie

Jakie są najlepsze latarki dla myśliwych? Jakie Myśliwskie latarki ręczne wybrać? Które pomogą znaleźć zwierzynę po zmroku?