Kobieta ucząca się żonglować piłeczkami

Jak nauczyć się żonglować piłeczkami? Przydatne wskazówki

Chcesz nauczyć się żonglować trzema piłeczkami lub więcej? Początki mogą być trudne, jak każdy kolejny dzień nauki przyniesie efekty. Oto porady.

Żonglerka nie tylko wygląda imponująco, ale też potrafi rozwinąć koncentrację oraz mózg, a przy okazji również odstresować po ciężkim dniu. Chcesz opanować sztukę podrzucania piłeczkami? Sprawdź, jak nauczyć się żonglować!

Nauka żonglowania – od czego zacząć?

Zanim zaczniesz żonglować, na początek wybierz odpowiednie piłki. Powinny być miękkie i łatwe do chwycenia. Dobrym wyborem tych akcesoriów gimnastycznych będą takie, które są odpowiednio ciężkie, by można było nimi łatwo manipulować, zarazem na tyle małe, by nie zmęczyły dłoni. Na samym początku zacznij od jednej piłeczki i naucz się ją przerzucać z jednej ręki do drugiej. Skup się na wyrzucaniu jej do wysokości oczu i staraj się, aby tor lotu był w miarę prosty. Gdy piłka leci, dłonie muszą być otwarte i gotowe, by ją złapać. 

Ważne też, aby podczas wyrzucania piłeczki starać się to robić lekko po przekątnej, aby leciała z prawej ręki na lewą stronę i odwrotnie. Pomoże Ci to poprawić koordynację. Dodatkowo pamiętaj o utrzymywaniu płynnego i równomiernego ruchu. Poświęć na trening odpowiednią ilość czasu, minimum kilka minut dziennie.

Kobieta żonglująca kołami na piasku

Jak żonglować dwoma piłkami?

Żonglując dwoma piłeczkami, nauczyć się rytmu oraz koordynacji niezbędnej do rozszerzenia ich ilości. Jak to należy robić krok po kroku?

1. Weź po jednej piłce każdej ręki.
2. Rzuć jedną z ręki dominującej na wysokość oczu, kierując ją na drugą stronę.
3. Gdy osiągnie najwyższy pułap lotu, wyrzuć kolejną z przeciwnej ręki w przeciwnym kierunku.
4. Chwyć pierwszą, a następnie drugą.
5. Powtarzaj sekwencję, aż uzyskasz płynny ruch.
6. Staraj się, aby rzuty były równomierne i na tę samą wysokość.

Jak żonglować trzema piłkami?

Żonglowanie trzema akcesoriami jest najbardziej klasycznym rodzajem żonglowania, znanym jako kaskada. Wymaga on nieco praktyki, cierpliwości i koordynacji. Najważniejsze jest nauczenie się naprzemiennych rzutów i pewnego chwytu oraz zachowanie płynności i rytmu. Oto opis krok po kroku. Możesz z niego skorzystać, jeśli Twoją dominującą dłonią jest prawa.

1. Trzymaj dwie piłki w prawej ręce, a jedną lewej ręce.
2. Rzuć pierwszą w powietrze do góry z prawej dłoni na wysokość oczu, krzyżując ją w stronę drugiej ręki.
3. Gdy osiągnie najwyższą pozycję, zrób wyrzut z przeciwnej ręki w podobny sposób.
4. Teraz skoncentruj się na łapaniu – gdy pierwsza zacznie opadać, złap ją drugą ręką, czyli tą, która przed chwilą wykonała rzut. 
5. Gdy kolejna jest na najwyższym punkcie, rzuć trzecią, która pozostała. W tym momencie pierwsza piłka powinna być już w ręce, a druga piłka będzie lecieć.
6. Kontynuuj ten schemat – gdy jedna osiągnie najwyższy punkt, rzuć kolejną z ręki, która jest wolna.

Kobieta z dziewczynką rzucające kółkami do siebie

Żonglowanie czterema piłkami – jak wykonywać?

Przećwiczyłeś już poprzedni schemat i chcesz teraz się rozwinąć? Dobrym pomysłem będzie spróbowanie żonglowania czterema piłkami. Pamiętaj, że nie ma tutaj krzyżowania. Każda ręka ma parę akcesoriów i działa osobno. Obie muszą poruszać się równocześnie, ale niezależnie od siebie. Jak to zatem zrobić? Poznaj wskazówki.

1. Weź dwie piłki do każdej ręki.
2. Rzuć pierwszą z prawej ręki na wysokość oczu, tak aby utworzyła łuk i wróciła do niej.
3. Gdy pierwsza osiągnie najwyższą pozycję, rzuć drugą z tej samej ręki, tworząc równoległy łuk.
4. Powtarzaj ten ruch, ćwicząc jedną rękę, a potem drugą.
5. Kiedy opanujesz obie ręce, zacznij żonglować obydwoma jednocześnie.
6. Wyrzuć pierwszą piłkę z każdej ręki jednocześnie, po czym wyrzuć drugą piłkę z każdej ręki w chwili, gdy pierwsze osiągają najwyższą pozycję.
7. Kontynuuj wyrzucanie i łapanie.

Żonglowanie, a mózg

Żonglowanie piłeczkami to nie tylko świetna zabawa, ale także dobry sposób na odstresowanie się. Pomaga również trenować koncentrację i mózg, a tym samym osiągać lepsze wyniki w pracy oraz nauce. Zgodnie z doświadczeniem przeprowadzonym na Uniwersytecie w Ratyzbonie na 24 ochotnikach w wieku około 22 lat, osoby ćwiczące z trzema piłkami przez minimum minutę w ciągu dnia rozwinęły tkankę mózgową w ciągu trzech miesięcy. Wynika to z tego, że aby poznać nieznaną umiejętność, mózg tworzy nowe połączenia neuronowe. Oprócz tego żonglowanie rozwija koordynację oko-ręka, relaksuje i poszerza pole widzenia, a także poprawia wyobraźnię i logiczne myślenie.

Wiesz już, jak nauczyć się żonglować. Po treningach warto zaprosić grupę znajomych na pokaz i popisać się swoimi nowymi umiejętnościami. Jeśli szukasz czegoś dla swoich pociech, możesz zapisać je na specjalne zajęcia. Nauka żonglowania dla dzieci z pewnością pomoże im się dobrze rozwijać, a do tego osiągać coraz lepsze wyniki w nauce! Wiele akcesoriów, które pomagają w poprawie koncentracji znajdziesz w ofercie Decathlon.

Przeczytaj także:

Mężczyzna żonglujący piłką nożną

Jak nauczyć się żonglować piłką nożną? Wskazówki

Chcesz szybko nauczyć się żonglować piłką nożną? Początki nie są proste, jednak regularnie trenując, opanujesz żonglerkę. Sprawdź wskazówki!

dziewczyna w stroju gimnastycznym wykonująca figurę gimnastyczną  na plaży

Akrobatyka dla początkujących - jak zacząć uprawiać?

Akrobatyka to gimnastyka, która zawiera taneczne układy i figury, angażujące mięśnie całego ciała. Sprawdź jak zacząć treningi gimnastyczne!

dziewczyny w strojach gimnastycznych trenujące gimnastykę w plenerze

Gimnastyka - jak zacząć ćwiczyć? Korzyści płynące z gimnastyki.

Gimnastyka artystyczna to bardzo widowiska dyscyplina sportowa, która jest odmianą klasycznej gimnastyki. Jak zacząć ćwiczyć? Blog Decathlon.

Kobieta ćwicząca figury gimnastyki artystycznej w powietrzu

Czy gimnastyka artystyczna szkodzi zdrowiu? Zalety i wady sportu

Gimnastyka artystyczna to dynamiczna dyscyplina sportowa, której trenowanie ma ogromny wpływ na zdrowie. Co warto wiedzieć? Podpowiadamy.

Kobiety w strojach sportowych wykonujące ćwiczenia dla seniorów na macie

Ćwiczenia dla seniorów. Gimnastyka dla seniorów i nie tylko!

Jakie są skuteczne ćwiczenia dla seniorów? Czy to tylko gimnastyka? Jeśli jesteś osobą starszą, sprawdź możliwości!