Unselected
Osoba obcinająca psa nożyczkami

Jak obcinać psa? Poradnik strzyżenia psa w domu

Strzyżenie czworonoga to cykliczny element pielęgnacji. Jak obcinać sierść psa? Jaką techniką strzyc psa? Prezentujemy nasz poradnik!

Unselected

W przypadku psa sierść pełni kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim odpowiada za termoregulację. Trzeba jednak zauważyć, że jej odpowiednia pielęgnacja ma bezpośrednie przełożenie na higienę oraz estetykę. Bardzo ważne w tym kontekście jest między innymi regularne strzyżenie. Jak ogolić psa? Jak ostrzyc psa maszynką w domu? Odpowiedź na te oraz inne pytania znajdziesz w naszym artykule!

Unselected

Jakie psy trzeba strzyc?

Na początek należy sobie uświadomić, że nie wszystkie psy wymagają strzyżenia. Decyzja o przycinaniu włosa okrywowego zależy głównie od typu włosa i rasy. Czworonogi z podszerstkiem (czyli takie, które posiadają dwie warstwy sierści), nie powinny być strzyżone. Jest to spowodowane samą obecnością podszerstka, który chroni psa przed zmianami temperatur i promieniami słonecznymi. Strzyżenie mogłoby w tym przypadku zaburzyć naturalne mechanizmy obronne. Z tego powodu nie powinno się obcinać takich ras jak na przykład: labrador, husky, owczarek niemiecki czy border collie.

Regularnego strzyżenia wymagają za to psy o sierści jednowarstwowej. Szczególnie mowa tutaj o rasach, które posiadają włosy rosnące w sposób ciągły. Wśród nich można wymienić między innymi: maltańczyki, shih tzu, pudle czy yorkshire terriery. Bez odpowiedniej pielęgnacji sierści, może się ona plątać i tworzyć kołtuny. Są one nie tylko nieestetyczne, ale także powodują dyskomfort u zwierzęcia. W przypadku tych psów strzyżenie pełni więc nie tylko funkcje estetyczne, ale także higieniczne.

Kobieta obcinająca psa maszynką
Unselected

Jak przyzwyczaić psa do strzyżenia?

Samodzielne strzyżenie psa w domu to dosyć poważne wyzwanie. Zwłaszcza w przypadku czworonogów, które nie są przyzwyczajone do nożyczek oraz maszynki do strzyżenia psów. W takim przypadku kluczem do sukcesu jest stopniowe oswajanie swojego pupila z nową sytuacją. Cały proces powinien przebiegać w atmosferze spokoju i zaufania. Jak uspokoić psa przed strzyżeniem? Oto kilka kroków, które warto wykonać!

1. Oswajanie czworonoga z dotykiem. Ten początkowy etap jest niesamowicie ważny. Trzeba być świadomym, że psy, które są regularnie dotykane i głaskane, łatwiej akceptują manipulowanie przy ich sierści. Warto także przeprowadzać symulację strzyżenia. Polega ona na delikatnym przesuwaniu dłoni wzdłuż ciała pupila, zwracając szczególną uwagę na łapy, brzuch i uszy, czyli najbardziej wrażliwe miejsca. Dzięki temu pies zacznie traktować tego typu dotyk jako coś naturalnego.

2. Zapoznanie psa z akcesoriami. Obowiązkowo należy to zrobić jeszcze przed rozpoczęciem strzyżenia. Pies powinien mieć możliwość zapoznać się z nożyczkami i maszynką. Warto pozwolić mu je spokojnie obwąchać. W przypadku maszynki dobrze jest włączyć ją na chwilę, aby zwierzak mógł oswoić się z jej dźwiękiem. Co jednak ważne – narzędzia nie powinny być jeszcze używane na sierści. Chodzi jedynie o zbudowanie pozytywnych skojarzeń.

3. Nagradzanie. Bardzo ważnym elementem budowania u czworonożnego przyjaciela pozytywnych skojarzeń jest regularne nagradzanie. Po każdym pozytywnie zakończonym etapie warto nagrodzić psa pochwałami i smakołykami. Głaskanie, ciepłe słowa oraz przysmaki to najlepszy sposób na wzmocnienie dobrego zachowania. Dzięki temu pupil zacznie kojarzyć strzyżenie z czymś przyjemnym.

4. Ćwiczenie cierpliwości. Mowa tutaj zarówno o cierpliwości naszej, jak i psa. Trzeba pamiętać, że proces przyzwyczajenia czworonoga do strzyżenia może trwać dni, a nawet tygodnie. Jeżeli psiak wykazuje niepokój, należy przerwać i wrócić do ćwiczeń później. Ważne również, aby nie zmuszać go do czegoś, co budzi w nim strach. Może to prowadzić do jeszcze większego stresu i w konsekwencji blokady emocjonalnej.

5. Zadbanie o komfort otoczenia. Nie mniej ważne jest znalezienie odpowiedniego miejsca do strzyżenia. Musi być ono spokojne oraz pozbawione głośnych dźwięków i zbędnych bodźców. Dobrze, aby było to w czasie, kiedy pies jest spokojny i wypoczęty, na przykład po spacerze. Zdecydowanie należy unikać wykonywania zabiegu w pośpiechu, gdyż zdenerwowanie właściciela może udzielić się czworonogowi.

Unselected

Strzyżenie psa w domu krok po kroku

Jeżeli pies przyzwyczaił się do sytuacji strzyżenia i nie stawia oporu, połowa sukcesu już za nami. Obcinanie sierści psu, który współpracuje, jest prostsze, niż można sobie wyobrazić. Oczywiście wcześniej trzeba się dobrze do tego przygotować. Warto również przeprowadzić cały zabieg uwzględniając konkretne kroki. Jak obciąć psa w domu?

1. Dokładna kąpiel. Pierwszym krokiem jest dokładne wyczyszczenie sierści psa. Najlepszym sposobem na jej umycie jest po prostu wykąpanie czworonoga. W tym celu należy użyć szamponu dla psów. W przypadku bardziej wymagającej sierści należy użyć także odżywki. Usunięcie brudu i nadmiaru sebum sprawi, że strzyżenie będzie bardziej precyzyjne. Ważne również, aby po kąpieli dokładnie spłukać futro z resztek kosmetyków.

2. Suszenie sierści. Należy pamiętać, że przed przystąpieniem do strzyżenia sierść psa musi być całkowicie sucha. Mokre futro może sklejać się i tym samym utrudniać przycinanie. W celu wysuszenia czworonoga najprościej jest użyć suszarki z niskim poziomem hałasu. Jednocześnie trzeba obserwować, jak pies reaguje na dźwięk. Delikatne wyczesywanie podczas suszenia pozwoli na lepsze rozprostowanie włosa.

3. Przygotowanie miejsca. Najlepiej jest ostrzyc pupila w miejscu, które można łatwo posprzątać. Może być to na przykład łazienka lub miejsce, gdzie podłoga złożona jest z płytek. Zdecydowanie należy wystrzegać się obcinania szaty psa na dywanie, ponieważ może być ona potem ciężka do usunięcia. Pies powinien mieć jednak zapewnione stabilne podłoże, aby czuł się bezpiecznie i komfortowo.

4. Strzyżenie. Czas przejść do sedna. Zabieg zaczynamy od większych partii ciała, takich jak grzbiet oraz boki. Następnie należy przejść do mniej dostępnych miejsc – łap, uszu oraz okolic pyska. Trzeba pamiętać, że należy strzyc z kierunkiem wzrostu włosa, co pozwoli uniknąć nierówności. A jak strzyc psa maszynką? W tym przypadku trzeba wybrać odpowiednią nasadkę, która zapewni bezpieczne przycinanie włosa do pożądanej długości sierści.

5. Rozczesywanie. Po zakończonym strzyżeniu należy dokładnie rozczesać psią sierść za pomocą szczotki dla psów. Dzięki temu mamy możliwość sprawdzić, czy nie pominęliśmy żadnego miejsca. W przypadku zauważenia ewentualnych nierówności możemy skorygować niedokładności. Wtedy mamy pewność, że efekt końcowy będzie estetyczny.

Unselected
Kobieta obcinająca psa nożyczkami

Jak obcinać sierść? Techniki strzyżenia psów

Istnieje wiele różnych technik strzyżenia psów. Trzeba wiedzieć, że nie każdą z nich jesteśmy w stanie zastosować podczas amatorskiego obcinania włosów w domu. Niektóre z nich wymagają profesjonalnej wiedzy oraz akcesoriów. Można się z nimi spotkać głównie w salonach fryzjerskich dla psów. Warto jednak zdawać sobie sprawę, jakie są najważniejsze techniki i kiedy je stosować.

Unselected

Strzyżenie na równo

Zacznijmy od jednej z najprostszych metod, którą można ostrzyc psa samodzielnie. Strzyżenie na równo polega na przycinaniu sierści do jednej długości za pomocą nożyczek lub maszynki do strzyżenia. Technika ta jest najczęściej stosowana w przypadku niektórych ras psów ozdobnych, takich jak wspomniane już wyżej maltańczyki, pudle czy shih tzu.

Przyjęcie tej metody pozwala nadać sierści schludny i elegancki wygląd, co jest kluczowe w przypadku wymienionych ras. Oprócz tego takie zabiegi przyczyniają się do utrzymania higieny i zmniejszenia ryzyka plątania się sierści. A najważniejszą zaletą jest oczywiście to, że tego typu strzyżenie można z powodzeniem przeprowadzić w warunkach domowych.

Unselected

Trymowanie to technika wykorzystywana w przypadku czworonogów posiadających podszerstek. Polega ona na usuwaniu martwego podszerstka z wykorzystaniem specjalnych narzędzi, takich jak nożyce trymerskie, kamienie trymerskie czy furminatory. Samodzielne wykorzystanie tej metody wymaga wiedzy oraz precyzji, dlatego też lepiej oddać pracę w ręce profesjonalnego groomera, czyli psiego fryzjera.

Psy z podszerstkiem wymagają regularnego trymowania. Zabieg ten pełni kilka różnych funkcji. Jego podstawowym zadaniem jest zminimalizowanie linienia. Trymowanie pozwala także poprawić termoregulację psa. Systematyczne powtarzanie zabiegu skutkuje również utrzymaniem zdrowej struktury sierści naszego pupila.

Unselected

Karczowanie

Nazwa tej techniki raczej nie przywodzi na myśl sposobu strzyżenia psa. Skojarzenia, które budzi, są jednak jak najbardziej adekwatne. Metoda ta opiera się na nierównomiernym skracaniu sierści, co nadaje psu naturalny i lekko „dziki” wygląd. Jest ona najczęściej wykorzystywana w przypadku ras myśliwskich oraz wykonujących różne zadania w terenie jak na przykład spaniele czy terriery.

Technika ta bywa dosyć czasochłonna, ale jest konieczna w przypadku czworonogów, które muszą zachować ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Mowa tutaj między innymi o deszczu czy chłodzie. Karczowanie ułatwia pielęgnację psa w terenie, pozwala zachować praktyczne właściwości sierści w trudnych warunkach, a także nadaje futrze naturalnego efektu.

Unselected
Pies patrzący przed siebie

Czy obcinać psa na lato?

Odpowiedź na to pytanie głównie zależy od rasy psa i jego sierści, a także trybu życia. Skrócenie zwierzęciu sierści przed nadejściem upalnych dni może przynieść mu ulgę, ale do sprawy trzeba podejść z rozwagą. Trzeba być świadomym, że zbyt krótkie strzyżenie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Trzeba pamiętać, że sierść chroni nie tylko przed przegrzaniem, ale także promieniowaniem UV. Jeżeli pozbawimy psa tej bariery, może to prowadzić do podrażnień psiej skóry, a nawet poparzeń.

Szczególną uwagę należy zwrócić na psy bezwłose, takie jak na przykład grzywacze chińskie. Ich skóra jest wyjątkowo wrażliwa na działanie promieni słonecznych. W przypadku tego typu ras, przed spacerem w słoneczny dzień, dobrze jest zabezpieczyć ich skórę kremem z filtrem. Brak sierści sprawia, że nadmierna ekspozycja na słońce nie jest wskazana.

Unselected

Samodzielne strzyżenie psa z Decathlon!

Obcinanie włosów czworonogowi można z powodzeniem przeprowadzić w domu. Oczywiście trzeba posiadać wiedzę jak ostrzyc psa samemu, a także umiejętności manualne. Wszystkich właścicieli czworonożnych przyjaciół zachęcamy do sprawdzenia oferty Decathlon. Znajdziesz u nas maszynki, które pozwolą Ci przeprowadzić strzyżenie psów krok po kroku. Dzięki nim zadbasz o komfort pupila oraz swój własny!

Unselected

Przeczytaj także:

Pies biegnący z zabawką w pysku

Zabawki dla psów małych i dużych – jakie wybrać?

Czworonogi kochają wytrzymałe gryzaki, szarpaki, piłki oraz pluszaki. Jakie zabawki interaktywne wybrać dla pupila? Sprawdź najlepsze zabawki dla psa!

Właściciel psa podający miskę psu

Jaka miska dla psa? Rodzaje misek i jak je wybrać?

Wybór odpowiedniej miski na karmę jest ważny dla komfortu czworonoga. Jaka miska dla psa? Jak wybrać model o odpowiedniej pojemności? Sprawdź!

Mężczyzna zakładający psu antyszczekacz

Czy antyszczekacz działa? Skuteczny sposób, aby uciszyć psa

Szczekający pies to duży problem. Jest jednak skuteczny sposób, aby go uciszyć. Pomysłem jest obroża antyszczekowa. Czy antyszczekacz działa?

Pies na psim fitnessie biegający między pachołkami

Psi fitness, czyli fitness dla psów – jak zrobić trening dla pieska?

Czym jest psi fitness? To ćwiczenia dla każdego psa, także dla Twojego pupila! Sprawdź, jak wygląda fitness dla piesków i jak go wykonywać.

Pies bawiący się frisbee jako początek nauki aportowania

Jak nauczyć psa aportować? Aport dummy

Nauka aportowania to rodzaj zabawy z psem, która pozwala zacieśniać więzi. Sprawdź, jak nauczyć psa aportować.