Strzyżenie psa w domu krok po kroku
Jeżeli pies przyzwyczaił się do sytuacji strzyżenia i nie stawia oporu, połowa sukcesu już za nami. Obcinanie sierści psu, który współpracuje, jest prostsze, niż można sobie wyobrazić. Oczywiście wcześniej trzeba się dobrze do tego przygotować. Warto również przeprowadzić cały zabieg uwzględniając konkretne kroki. Jak obciąć psa w domu?
1. Dokładna kąpiel. Pierwszym krokiem jest dokładne wyczyszczenie sierści psa. Najlepszym sposobem na jej umycie jest po prostu wykąpanie czworonoga. W tym celu należy użyć szamponu dla psów. W przypadku bardziej wymagającej sierści należy użyć także odżywki. Usunięcie brudu i nadmiaru sebum sprawi, że strzyżenie będzie bardziej precyzyjne. Ważne również, aby po kąpieli dokładnie spłukać futro z resztek kosmetyków.
2. Suszenie sierści. Należy pamiętać, że przed przystąpieniem do strzyżenia sierść psa musi być całkowicie sucha. Mokre futro może sklejać się i tym samym utrudniać przycinanie. W celu wysuszenia czworonoga najprościej jest użyć suszarki z niskim poziomem hałasu. Jednocześnie trzeba obserwować, jak pies reaguje na dźwięk. Delikatne wyczesywanie podczas suszenia pozwoli na lepsze rozprostowanie włosa.
3. Przygotowanie miejsca. Najlepiej jest ostrzyc pupila w miejscu, które można łatwo posprzątać. Może być to na przykład łazienka lub miejsce, gdzie podłoga złożona jest z płytek. Zdecydowanie należy wystrzegać się obcinania szaty psa na dywanie, ponieważ może być ona potem ciężka do usunięcia. Pies powinien mieć jednak zapewnione stabilne podłoże, aby czuł się bezpiecznie i komfortowo.
4. Strzyżenie. Czas przejść do sedna. Zabieg zaczynamy od większych partii ciała, takich jak grzbiet oraz boki. Następnie należy przejść do mniej dostępnych miejsc – łap, uszu oraz okolic pyska. Trzeba pamiętać, że należy strzyc z kierunkiem wzrostu włosa, co pozwoli uniknąć nierówności. A jak strzyc psa maszynką? W tym przypadku trzeba wybrać odpowiednią nasadkę, która zapewni bezpieczne przycinanie włosa do pożądanej długości sierści.
5. Rozczesywanie. Po zakończonym strzyżeniu należy dokładnie rozczesać psią sierść za pomocą szczotki dla psów. Dzięki temu mamy możliwość sprawdzić, czy nie pominęliśmy żadnego miejsca. W przypadku zauważenia ewentualnych nierówności możemy skorygować niedokładności. Wtedy mamy pewność, że efekt końcowy będzie estetyczny.