Grupa osób ćwicząca jogę skupiająca się na prawidłowym oddechu

Jak oddychać podczas ćwiczeń? Prawidłowe oddychanie podczas treningu

Prawidłowe oddychanie podczas treningu jest kluczem do sukcesu. Jak oddychać podczas ćwiczeń? Sprawdź, jak wykonywać oddech!

Mogłoby się wydawać, że w oddychaniu nie ma niczego skomplikowanego. W końcu to czynność automatyczna, którą każdy z nas ma doskonale opanowaną. Trzeba jednak wiedzieć, że o tyle, co nie sprawia ona trudności podczas wykonywania codziennych obowiązków, to jest nie lada sztuką podczas uprawiania sportu. W trakcie wysiłku organizm ma większe zapotrzebowanie na tlen, który należy mu umiejętnie dostarczyć. Dlaczego oddychanie podczas treningu jest tak bardzo ważne? W jaki sposób dostosować technikę oddechu do podejmowanej aktywności? Tego wszystkiego możesz się dowiedzieć, czytając nasz poniższy poradnik treningowy!

Dlaczego prawidłowe oddychanie podczas treningu jest tak ważne?

Oddychanie to czynność automatyczna, o której zupełnie nie myślimy podczas wykonywania codziennych obowiązków. Nieco inaczej sytuacja wygląda podczas uprawiania aktywności fizycznej, kiedy to oddech staje się czymś niezwykle istotnym. Prawidłowe oddychanie to podstawa udanego treningu. Podczas wysiłku fizycznego organizm zgłasza zwiększone zapotrzebowanie na tlen.

Prawidłowy sposób oddychania zapewnia dostarczenie do mięśni odpowiedniej ilości tlenu. Ma to bezpośrednie przełożenie na poprawę wydolności. Kontrolowanie oddechu pozwala zachować równowagę wewnętrzną organizmu. Sam wydech natomiast zwiększa siłę mięśni. Podczas wydechu organizm pozbywa się dwutlenku węgla. Jego zbyt duże nagromadzenie może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi, co jest skutkiem niepożądanym.

Kobieta uprawiająca jogging skupiająca się na prawidłowym oddychaniu

Jak prawidłowo oddychać podczas ćwiczeń?

Czas na odrobinę teorii dotyczącej prawidłowego sposobu oddychania w trakcie ćwiczeń. Im bardziej intensywny trening, tym większe zapotrzebowanie na tlen ma organizm. Dostarczanie go w odpowiedniej ilości to naprawdę duże wyzwanie. Największym błędem, jaki można popełnić, jest wstrzymywanie oddechu. Trzeba wiedzieć, że może mieć ono naprawdę negatywne skutki zdrowotne, takie jak wzrost tętna, zawroty głowy lub nawet omdlenie. Jak więc powinien wyglądać prawidłowy sposób oddychania?

Wdech i wydech

Prawidłowe oddychanie podczas treningu opiera się na wykonywaniu wdechu przez nos oraz wydechu przez usta. Nabierając w ten sposób powietrze, dbamy o to, że zostanie ono ogrzane oraz oczyszczone z zanieczyszczeń. Dzięki działaniu błony śluzowej minimalizujemy ryzyko złapania infekcji. Ważne jest również wiedzieć, że w trakcie wdechu zwiększa się napięcie mięśni, a w podczas wydechu zmniejsza. Oznacza to, że najbardziej intensywny wysiłek powinien odbywać się podczas wydechu.

Mężczyzna skupiający się na prawidłowym oddychaniu podczas ćwiczeń jogi

Codzienne oddychanie nie wymaga skupiania się na nim. Dzieje się to automatycznie. Podczas ćwiczeń fizycznych częstotliwość oddechu wzrasta, a to oznacza, że musimy poświęcić uwagę jego kontroli. Podczas treningu musimy zwrócić szczególną uwagę na rytm oddechu. Jego kontrolowanie można określić jako zachowywanie proporcji pomiędzy wdechem i wydechem, a także panowanie nad intensywnością nabierania powietrza.

Nauka oddychania podczas ćwiczeń wymaga treningu i cierpliwości. Z czasem jednak nabyte umiejętności staną się automatyczne. Trzeba jednak wiedzieć, że rytm oddechu bywa zmienny (zależy od intensywności wykonywanego ćwiczenia). Wykonywanie niektórych ćwiczeń siłowych będzie wymagało zastosowania tak zwanego manewru Valsalvy.

Ćwiczenia oddechowe, czyli jak nauczyć się oddychania podczas treningu?

Na początek proces oddychania podczas treningu może wydawać się trudnym zadaniem. Wszystko można jednak wypracować poprzez praktykowanie różnych ćwiczeń. Wszystkie one są nakierowane na wydłużenie wdechu, co wiąże się z dostarczeniem większej ilości tlenu do płuc.

Postępy w zwiększeniu wydolności układu oddechowego można osiągnąć na bardzo różne sposoby. Jednym z pomysłów może być wzięcie głębokiego wdechu, a następnie odliczanie w tył w trakcie wydechu do momentu, aż zabraknie nam powietrza. Inną popularną techniką jest przyłożenie do ust papierowego woreczka ćwiczenie na nim wdechów i wykonywania wydechów. Doskonale sprawdzi się także napełnienie szklanki wodą, włożenie do niej słomki i dmuchanie.

Co daje prawidłowe oddychanie podczas ćwiczeń siłowych?

Wśród aktywności, podczas których oddychanie odgrywa kluczową rolę, należy zdecydowanie wymienić trening siłowy. Jak oddychać podczas ćwiczeń na siłowni? Obowiązuje tutaj zasada, która mówi, aby nabierać powietrza podczas rozciągania mięśni (faza ekscentryczna) oraz wydechu podczas spięcia mięśni (faza koncentryczna).

Nieco inne zasady obowiązują w trakcie ćwiczeń siłowych wielostawowych. Mowa tutaj o takich ćwiczeń jak między innymi martwy ciąg, przysiady ze sztangą lub wyciskanie. Ich charakterystyka opiera się na tym, że musimy posiadać pełną kontrolę nad ruchem podczas ich wykonywania. W takim przypadku nie należy stosować wyżej opisanego schematu, ponieważ może mieć on negatywne konsekwencje zdrowotne.

Co więc w zamian? W tym przypadku doskonale sprawdzi się zastosowanie tak zwanego manewru Valsalvy. Jest on oparty na wstrzymywaniu oddechu podczas przerw między powtórzeniami. Ten rodzaj oddechu pomoże w stabilizacji kręgosłupa, a także zwiększy napięcie w mięśniach stabilizujących. Warto być świadomym, że prawidłowe oddychanie przyczynia się do bardziej efektywnego treningu, a to oznacza, że może mieć ono niemały wpływ na kształtowanie się sylwetki.

Mężczyzna ćwiczący mięśnie brzucha skupiający się na swoim oddechu

Oddychanie w trakcie treningu brzucha – o czym pamiętać?

Kolejną formą aktywności, która wymaga specyficznego oddychania, jest trening brzucha. W jego trakcie warto stosować się do kilku podstawowych wskazówek. Jak oddychać podczas ćwiczeń brzucha? Po pierwsze, wdech powinien być płytki, natomiast wydech mocniejszy. Takie podejście sprawi, że w momencie największego napięcia mięśni ilość powietrza w płucach będzie niewielka. Dzięki temu zyskujemy lepsze spięcie mięśni brzucha.

W przypadku tego rodzaju treningu wdech powinien odbywać się przez nos, a wydech przez usta. Szybkość oddychania jest już kwestią indywidualną, jednak trzeba pamiętać, że im bardziej intensywny trening, tym szybszy oddech i jest to w pełni normalne. Wystarczy zastosować się do wyżej opisanych zaleceń, a można mieć pewność, że trening brzucha będzie efektywny.

Oddech podczas aktywności fizycznej 

Oddychanie to czynność, na której nie musimy się skupiać podczas podejmowania codziennych aktywności. Nieco inaczej sytuacja wygląda podczas uprawiania sportu, ponieważ organizm wykazuje wtedy większe zapotrzebowanie na tlen. Im bardziej intensywny wysiłek, tym więcej uwagi musimy poświęcić kontrolowaniu oddechu. Trzeba jednak wiedzieć, że istnieją różne techniki oddychania, w zależności od podejmowanej aktywności. Warto się ich nauczyć, aby zoptymalizować swój trening.

Przeczytaj także:

kobieta i mężczyzna biegnący w kamizelkach i butach do biegania w terenie

Prawidłowe oddychanie podczas biegania – na co zwracać uwagę?

Zależy Ci na tym, aby prawidłowo oddychać podczas biegania? Z tego tekstu dowiesz się, czym jest prawidłowy oddech i jak oddychać podczas biegu.

mężczyzna płynący w czepku i okularach pływackich

Oddychanie w pływaniu - jak robić wdech i wydech do wody

Jak wykonywać prawidłowe oddychanie w wodzie? Jak łapać oddech w trakcie pływania? Jak wykonywać wdech i wydech do wody? Zapraszamy do lektury

mężczyźni przygotowujący się do startu na bieżni w strojach i butach do biegania

Rozgrzewka przed bieganiem – jakie ćwiczenia na rozgrzanie?

Rozgrzewka przed bieganiem to kluczowy element treningu biegowego. Sprawdź, jak rozgrzać się przed bieganiem, by uniknąć kontuzji.

kobieta w stroju sportowym oddychająca w plenerze

Jak prawidłowo oddychać przeponą? Znaczenie oddychania przeponowego

Wiele osób lekceważy sposób oddychania. Jakie znaczenie ma dla zdrowia oddychanie przeponowe? Jak prawidłowo oddychać przeponą? Podpowiadamy!

mężczyźni biegnący w odzieży do biegania

Dlaczego warto uprawiać sport? Wpływ sportu na zdrowie

Aktywność fizyczna poprawia oddychanie, wzmacnia serce, wytrzymałość, układ immunologiczny, a nawet zwiększa średnią długość życia.