Narciarze idący z kijkami pod górę

Jak trzymać kijki narciarskie? Sprawdź, jak jeździć z kijkami

Jazda na nartach wymaga nauki. Ważne jest, by poprawnie trzymać kijki narciarskie, aby uniknąć kontuzji kciuka. Sprawdź, jak trzymać kijki narciarskie

Zwłaszcza początkujący narciarze często zastanawiają się, czy w trakcie zjazdu powinni korzystać z kijków narciarskich, czy zrezygnować z tych akcesoriów. Elementy te stanowią wsparcie dla narciarza i pomagają utrzymać równowagę w czasie jazdy. Dlatego chętnie korzystają z nich zarówno zaawansowani, jak i początkujący sportowcy. Żeby jednak móc bezpiecznie szusować po stoku, należy najpierw nauczyć się prawidłowego chwytu kijków narciarskich, ponieważ ma to duże znaczenie dla bezpiecznej i swobodnej jazdy. Jak trzymać kijki narciarskie? Przedstawiamy technikę prawidłowego chwytu i jazdy z kijami narciarskimi.

Co dają kijki narciarskie?

Kijki narciarskie nadają rytm i inicjują skręt. Poprawiają też balans i sylwetkę, dzięki czemu pozwalają lepiej kontrolować położenie. Są więc świetnym wsparciem dla narciarza i pomagają mu utrzymać równowagę podczas jazdy. Są chętnie stosowane zwłaszcza przez początkujące osoby, które mogą opierać się na kijkach, co ułatwia im utrzymanie kontroli nad nartami a także zachowanie stabilności.

Bardzo często jednak elementy te pomagają wykonywać techniczne ruchy, takie jak skręcanie czy prowadzenie. Właściwie zastosowane mogą wpływać nie tylko na kierunek, ale również prędkość i styl jazdy. Zmniejszają obciążenie nóg poprzez wykorzystanie siły ramion. Mogą być pomocne również w sytuacjach awaryjnych, kiedy może dojść do kolizji, jeśli szybko się nie zatrzymamy.

Narciarze idący z kijkami pod górę

Dlaczego ważne jest, by prawidłowo trzymać kije narciarskie podczas jazdy na nartach?

Prawidłowy chwyt kijów narciarskich jest niezwykle istotny, ponieważ pozwoli uniknąć Ci wielu urazów. Jednym z nich jest na przykład kciuk narciarza, który występuje u osób nieprawidłowo używających pasków w kijkach. Żeby uniknąć tego schorzenia, wystarczy tylko właściwie trzymać te akcesoria. Dodatkowo prawidłowo utrzymywane kijki narciarskie mogą poprawić jakość jazdy na nartach, a także przekładać się na właściwą technikę.

Jak nie należy trzymać kijków narciarskich?

Nie tylko osoby początkujące popełniają błędy i mają problem z wykorzystaniem prawidłowej techniki trzymania kijków, ponieważ kontuzje zdarzają się również u zaawansowanych narciarzy. Bardzo częstym błędem jest przełożenie ręki od góry, a następnie łapanie za rękojeść. W takiej sytuacji każda z części paska będzie przechodziła bezpośrednio pomiędzy kciukiem a drugim palcem, następnie obejmując nadgarstek. Jeśli w takiej sytuacji kijek zostanie wypuszczony, wówczas zawiśnie na kciuku. Jeżeli się zablokuje, wtedy podczas upadku pociągnie za rękę, co doprowadzi do kontuzji.

Prawidłowy chwyt kijka narciarskiego

Prawidłowa technika trzymania kijków narciarskich pozwala uniknąć kontuzji kciuka i wpływa na wygodę użytkowania tego elementu. Dlatego zwłaszcza początkujące osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z narciarstwem, powinny poznać metodę, która pozwala na założenie paska w taki sposób, by nie zgubić kijków, ale i uniknąć urazów. 

Jak więc poprawnie trzymać kijki narciarskie? Kluczowe jest, by przełożyć rękę od dołu łapiąc kijek, a następnie dociskając pasek do rękojeści. Dzięki temu paski będą odchodziły od górnej części elementu, a więc znajdą się między kijkiem i dłonią, a dopiero następnie obejmą nadgarstek. Korzystając z takiej techniki, nawet jeśli puści się kijek, nie narazi się kciuka na uraz, ponieważ cały ciężar kija będzie wisiał na nadgarstku.

Owinięcie wokół nadgarstka paska znajdującego się na końcu kijka pozwoli do minimum ograniczyć kontuzje kciuka. Następnie wystarczy tylko ustawić się w pozycji do zjazdu i odpychać naprzemiennie jednym i drugim kijkiem, trzymając narty równolegle do siebie. Jeśli masz problem z prawidłowym chwytem kijków narciarskich, możesz poprosić o pomoc bardziej doświadczonych amatorów sportów zimowych.

Przeczytaj także:

kobieta i mężczyzna w strojach narciarskich na nartach biegowych

Narciarstwo biegowe - jak zacząć uprawiać ten sport?

Narty biegowe, jak zacząć tę niezwykłą przygodę z narciarstwem biegowym? Poradnik dla początkujących, który pozwoli ci wejść w narciarskie szaleństwo!

mężczyzna trenujący narciarstwo biegowe w odzieży do narciarstwa biegowego

Styl klasyczny a styl łyżwowy w narciarstwie biegowym

Narciarstwo biegowe to sport, który zyskuje coraz większe grono zainteresowanych. Do wyboru mamy dwa: klasyczny i łyżwowy. Sprawdź różnice!

Mężczyzna zjeżdżający ze stoku na nartach

Na czym polega narciarstwo alpejskie? Konkurencje i zasady

Na czym polega narciarstwo alpejskie? Dowiedz się, jak je uprawiać, co jest do tego potrzebne i jakie są najważniejsze zawody tej dyscypliny sportu.

narciarz w odzieży i goglach narciarskich uprawiający narciarstwo pozatrasowe

Narciarstwo pozatrasowe - na co uważać na trasach poza stokiem?

Freeride, czyli narciarstwo poza trasami, to sport ekstremalny. Na co uważać podczas takiej jazdy na nartach? Oto wskazówki dla narciarzy.

torba na narty stojąca w szafce

Jak prawidłowo przechowywać narty i sprzęt narciarski po sezonie?

Sprawdź, jak odpowiednio zabezpieczyć i przechowywać narty poza sezonem narciarskim, aby sprzęt służył Ci przez wiele lat.