Mężczyzna w stroju siatkarskim pokazujący zawodnikom drużyny przeciwnej jak ścinać w siatkówce podczas meczu

Jak prawidłowo ścinać piłki? Technika ataku w siatkówce

Atak w siatkówce to główny sposób na zdobycie punktu. W jaki sposób prawidłowo ścinać piłki nad siatką? Oto technika uderzenia piłki!

Siatkówka cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Jest to spowodowane głównie sukcesami polskiej reprezentacji zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Z tego powodu wiele osób chce uprawiać ten sport bardziej na poważnie. Część natomiast traktuje go jako zwykłą rozrywkę podczas spotkań ze znajomymi. Ważnym elementem siatkówki jest mocny atak. W jaki sposób skutecznie ścinać? Oto kompleksowy poradnik omawiający podstawową technikę!

Jak ścinać w siatkówce? Prawidłowa technika

Oglądając mecz siatkówki, można odnieść wrażenie, że atakowanie jest banalnie proste. Najlepsi zawodnicy świata wykonują atak płynnie i bez żadnych trudności. Tak naprawdę jednak cała czynność składa się z kilku niezależnych faz, które trzeba wdrażać za pomocą cierpliwego treningu. Jak dobrze ścinać w siatkówce? Wystarczy opanować następujące kroki:

1. Rozbieg i naskok. Aby przygotować się do wybicia, należy zrobić rozbieg. Powinien być on swobodny, przyspieszający, składający się najczęściej z trzech kroków w rytmie „prawa-lewa”. Jest on zakończony naskokiem na dwie nogi. Odbicie musi nastąpić z prawej kończyny od pięty przez śródstopie. To bardzo ważne, aby miało ono odpowiednią moc.

2. Wyskok. To kolejna faza ataku. Aby wybić się wysoko w górę, konieczne jest wykorzystanie pracy ramion. Przy odbijaniu się ręce powinny być wygięte do tyłu, aby potem płynnie pójść w górę. Jednocześnie biodra i tułów powinny stworzyć napięty łuk. Aby przygotować się do uderzenia piłki do siatkówki, należy łokieć ręki atakującej przenieść za głowę.

3. Uderzenie. W momencie, kiedy znajdujemy się w najwyższym punkcie, należy przygotować się do uderzenia piłki. Powinno to nastąpić wyprostowanym ramieniem oraz naturalnie otwartą dłonią przy aktywnej pracy nadgarstka. Włącza się on do ruchu, gdy dłoń nakrywa piłkę. Nadgarstek jest tutaj kluczowy, ponieważ nadaje piłce rotację, umożliwiając nam precyzyjne uderzenie w miejsce, na którym nam zależy.

4. Lądowanie. Po skutecznie wykonanym ataku przychodzi czas na lądowanie. Trzeba pamiętać, że spadamy z dosyć dużej wysokości, dlatego też ważna jest amortyzacja. Aby odbyło się to bezpiecznie, należy wylądować na śródstopiu obu nóg. Ważne jest również, aby po lądowaniu przenieść ciężar ciała do tyłu. Mamy wtedy pewność, że nie zrobimy sobie krzywdy.

Drużyna odbierająca ściętą piłkę drużyny rywali podczas meczu kobiet w siatkówkę halową

Atak w siatkówce. Jak atakować, aby zdobyć punkt?

Samo opanowanie techniki ataku to tylko 50% sukcesu. Równie ważne jest świadome pokierowanie ścięciem w taki sposób, aby zakończyło się ono zdobyciem punktu. W siatkówce kluczowa jest umiejętność zaskoczenia przeciwnika. Dobrym na to sposobem może być zmiana kierunku ataku. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to tylko jedna z możliwych opcji. Tych jest zdecydowanie więcej.

Atak najlepiej jest skierować na najsłabiej bronioną strefę boiska. Wymaga to oczywiście dobrego obserwowania ustawienia przeciwnika, a także znajomości słabych punktów drużyny po drugiej stronie siatki. W momencie, kiedy rywale szykują się do bloku, należy celować pomiędzy palcami blokujących. W przypadku wysokiego bloku przeciwnika warto uderzać po palcach, celując w końcowe metry boiska.

W sytuacji, kiedy rywale nie zdecydują się na utworzenie bloku, warto uderzać w sam środek boiska. Jest to strefa, gdzie zawahanie się, kto ma bronić, spowoduje brak skutecznego przyjęcia. Warto również dodać, że piłka znajdująca się blisko antenki powinna zostać uderzona po prostej. Nie można jednak zapominać, że każda sytuacja jest inna i należy podejmować adekwatne decyzje, zamiast kierować się sztywnymi schematami.

Zawodniczki w strojach siatkarskich ustawione na boisku przygotowane do odbioru piłki od siatkarki wykonującej serwis podczas meczu siatkówki żeńskiej na hali sportowej

Trening kluczem do skutecznego ataku w piłce siatkowej

Siatkówka to bardzo techniczna gra. Atakowanie to z kolei jeden z najbardziej złożonych jej elementów. Jego opanowanie wymaga cierpliwego treningu. Możemy jednak zapewnić, że praktyka czyni mistrza. Godziny poświęcone na szlifowanie techniki sprawią, że siatkarz będzie wykonywał ścinanie automatycznie i będzie to atak skuteczny. W ofercie sklepu sportowego Decathlon znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do komfortowego ćwiczenia siatkówki i doskonalenia swoich umiejętności.

Przeczytaj także:

piłki do siatkówki

Ile trwa mecz siatkówki? Maksymalny czas gry i zasady meczu

Siatkówka nie ma maksymalnego czasu gry. Co do zasady, to, ile trwa mecz siatkówki, zależy od tego, czy jest konieczny tie-break.

kobiety z piłką siatkową

Co to jest libero w siatkówce? Jaka jest jego rola ?

Co to jest libero? To zawodnik grający na linii obrony. Sprawdź więcej informacji o libero. Siatkówka wprowadziła tę pozycję niedawno!

kobiety w odzieży siatkarskiej grające mecz na boisku

Siatkówka a punktacja. Jak liczymy punkty w siatkówce?

Za co zdobywa się punkty w siatkówce i do ilu punktów gra się jednego seta? Dowiedz się więcej na temat punktacji w siatkówce.

Siatkarze w strojach sportowych grający w siatkówkę

Wybite palce siatkarza? Co robić?

Siatkówka nie jest sportem kontaktowym, jednak nie oznacza to wcale, że zawodnicy uprawiający ten sport nie doznają kontuzji. Dowiedz się więcej!

osoba trzymająca piłkę do siatkówki

Challenge w siatkówce - czym jest i jak działa system challenge

Siatkówka to dynamiczna gra. Sędzia może nie dostrzec wszystkich akcji na boisku. Dlatego powstał system Challenge. Na czym polega?