Pies siedzący w transporterze czekający na przewóz samochodem

Jak przewozić psa w samochodzie? Aktualne przepisy przewozu zwierząt w aucie

Zastanawiasz się, jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie? Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo pupila podczas transportu.

Planujesz wakacyjną wycieczkę ze swoim czworonogiem? Wybieracie się na miejsce waszego odpoczynku samochodem? Na pewno podróż będzie ciekawa, przyjemna i pełna wspólnych przygód, jednak czy wiesz, w jaki sposób bezpiecznie przewieźć autem Twojego pupila? Sprawdź, jak przewozić psa w aucie i z jakimi przepisami wiąże się przewożenie psa w samochodzie. 

Jak przewozić psa w samochodzie? Przepisy

Każdy świadomy właściciel czworonoga chciałby zapewnić mu bezpieczeństwo i komfort podczas podróży autem. Nawet jeśli zwierzak przyzwyczajony jest do niewielkich przestrzeni, samochód może sprawiać mu duży dyskomfort, dlatego trzeba zadbać o jego wygodę odpowiednio wcześniej. Nie jest to tylko kwestia bezpieczeństwa pupila, ale także nas samych oraz... naszego portfela! Dlaczego?

Mimo tego, że przepisy nie określają wprost zasad transportu psa w samochodzie (inaczej jest na przykład w przypadku transportu zwierząt za granicę czy publicznymi środkami transportu jak na przykład pociąg, czy komunikacja miejska), można dostać karę za nieprawidłowe przewożenie psa w samochodzie – mandat. W przypadku transportu zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy związanych z bezpieczeństwem na drodze, a mianowicie prawa o ruchu drogowym oraz ustawy o ochronie zwierząt. Jeśli więc patrol, który nas zatrzyma, stwierdzi, że sposób, w jaki wieziemy psiaka, przyczynia się do używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim, możemy dostać mandat w wysokości od 20 do 500 złotych!

Zabrania się także transportu zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres. Jest to czyn rozumiany jako znęcanie się nad zwierzętami, za który może spotkać nas kara grzywny, ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności do 2 lat. Nie jest to więc błahy temat i warto zadbać o bezpieczeństwo zarówno czworonożnego przyjaciela, jak i swoje.

Kobieta zakładająca smycz psu po wyjściu z samochodu

Dlaczego właściwe przewożenie psa jest tak ważne?

Poza faktem, że nieprawidłowe wożenie psiaka w aucie może skutkować konsekwencjami prawnymi w skrajnych przypadkach, jest też wiele innych powodów, dla których warto zadbać o komfort czworonoga podczas podróży:

nie jesteś w stanie w stu procentach przewidzieć zachowania swojego zwierzaka. Choć traktujesz go z pewnością jak członka swojej rodziny, to zwierzę, którym często może kierować instynkt. W sytuacji stresowej, jaką dla wielu pupili jest jazda autem, może wydarzyć się coś niespodziewanego, co w przypadku niezabezpieczenia czworonoga może skończyć się naprawdę niebezpiecznie (na przykład zestresowany pies zacznie szarpać rękaw kierowcy). Dlatego należy przewozić zwierzaki odpowiednio odizolowane od kierowcy,

mawia się, że wypadki chodzą po ludziach, ale zwierzęta również mogą na tym ucierpieć. Jeśli nie zastanowisz się nad tym, jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie i pozostawisz go luzem, podczas gwałtownego hamowania, kolizji lub wypadku może stać mu się krzywda,

dobrze zabezpieczony pupil w jasno wyznaczonej przestrzeni, którą zdążył wcześniej poznać, jest po prostu mniej zestresowany i lepiej znosi podróż, co przekłada się także na samopoczucie właściciela.

Transport psa w samochodzie – jak podróżować?

Pora przejść do działania, czyli praktycznych porad, które pomogą Ci wybrać najlepszą metodę podróżowania dla Ciebie i Twojego pupila. Wbrew pozorom, nie powinniśmy przewozić psa na kolanach – jest to niebezpieczne. Sprawdź, jak możesz zapewnić wszystkim bezpieczeństwo. Ile kosztuje transport zwierząt? Wybierz idealną dla siebie i swoich możliwości metodę.

Kobieta wypuszczająca psa z transportera z bagażniku samochodowego

Akcesoria do przewozu zwierząt

Pierwszym pytaniem, które się nasuwa, jest: w czym przewozić psa? Dużo zależy od rozmiarów psa i jego potrzeb. Warto przewozić pupila w wygodnych akcesoriach, które nie będą narażać psa na niebezpieczeństwo. Otóż możliwości jest tak naprawdę kilka:

pasy bezpieczeństwa i szelki dla psa – to jeden z prostszych sposobów. Wystarczy włożyć psu szelki, posadzić go na tylnej kanapie i odpowiednio zamocować je do pasów w aucie. Dzięki temu pupil nie będzie niekontrolowanie przemieszczał się po wnętrzu samochodu,

transporter dla psa – to także częsty wybór, zwłaszcza dla właścicieli małych i średnich psów. Jeśli zastanawiasz się, jak przewozić szczeniaka w samochodzie, transporter świetnie się do tego nada. Mogą być wykonane z różnych materiałów, wszystkie jednak powinny mieć możliwość przypięcia pasami. Co ważne, siateczkowe ściany zwiększają komfort pupila dzięki możliwości obserwowania otoczenia,

kratka do bagażnika – jak przewozić dużego psa w samochodzie? W tym przypadku najlepszym wyjściem może okazać się bagażnik. Wówczas warto zamontować właśnie kratę pomiędzy bagażnikiem a częścią pasażerską, co odizoluje psa od kierowcy. Najlepiej w tej sytuacji sprawdzą się samochody typu kombi, które zapewnią przestrzeń psu w bagażniku,

klatka – zwykle wybierana przez właścicieli większych i średnich psów. Zapewnia solidną konstrukcję i wystarczającą przestrzeń dla psiaka,

mata ochronna – duże psy można także przewozić wewnątrz samochodu. Maty to do tego świetne rozwiązanie. Rozkłada się ją zwykle na tylnych siedzeniach, aby zabezpieczyć tapicerkę przed zabrudzeniem czy zadrapaniem. To także świetny sposób na wydzielenie psu jego własnej przestrzeni w aucie. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, musisz użyć także szelek i wpiąć je do pasów w samochodzie. Maty to bardzo często największy komfort psa,

psi fotelik – umiejscawia się go na kanapie samochodu i wpina się w blokadę pasów. To rozwiązanie także pozwala zwierzęciu poczuć się bezpieczniej.

Jak przygotować pupila do podróży?

Akcesoria do przewożenia to jednak nie wszystko, co warto zapewnić czworonogowi dla jego wygody i komfortu. Co jeszcze możesz zrobić?

Spróbuj przyzwyczaić psa do podróżowania. Niech ma wydzielone swoje własne miejsce w samochodzie, które będzie dla niego przyjazne i dobrze znane.

Pozwalaj mu zabierać ze sobą jego ulubioną zabawkę dla psa, bo to zwiększy jego komfort i odwróci uwagę od sytuacji, które mogą go stresować.

Zapewnij odpowiednią temperaturę wewnątrz – jazda w zbyt nagrzanym samochodzie nie jest przyjemna dla człowieka i dla zwierząt.

Zapewnij stały dostęp do wody, a przed podróżą nie przekarmiaj psa, by uniknąć złego samopoczucia czy mdłości.

Rób przerwy w trakcie jazdy. To pozwala lepiej znieść całą podróż.

Sposób transportu pupila zależy od indywidualnych potrzeb psa i jego właściciela. Zadbaj o jego wygodę i bezpieczeństwo, a z pewnością przekonasz się, że dla Ciebie to również będzie przyjemna podróż.

Przeczytaj także:

Kobieta zastanawiająca się jakie legowisko dla psa kupić

Jakie legowisko dla psa wybrać? Sprawdź, jak wybrać legowisko

Legowisko dla psa to miejsce, w którym pupil może odpocząć. Sprawdź, jak wybrać idealne legowisko dla psa i dowiedz się, na co zwrócić uwagę.

Kobieta mocująca psu szelki

Jakie szelki dla psa wybrać? Poznaj odpowiednie szelki dla psa

Jakie szelki dla psa wybrać? Który rodzaj szelek dla psa sprawdzi się na spacer z pupilem? Sprawdź szelki dla psa.

Mężczyzna idący na spacer z psem ubranym w obrożę

Jaka obroża dla psa? Jak dobrać obrożę dla psa?

Obroża dla psa to podstawowe akcesorium pupila. Jaka obroża dla psa sprawdzi się najlepiej? Jak dobrać obrożę dla psa dorosłego, a dla szczeniaka?

Pies starający się złapać frisbee

Jak nauczyć psa łapać frisbee?

Dysk frisbee to znakomita rozrywka dla naszego pupila. Jak nauczyć swojego psa łapać fisbee? Oto kilka praktycznych porad!

Kobieta mocująca psu szelki

Jak założyć szelki psu – instrukcja krok po kroku

Szelki to potrzebne akcesorium dla Twojego pupila. Sprawdź, jak założyć szelki dla psa i jak przyzwyczaić psa do szelek. Poznaj instrukcję krok po kroku