Uczestniczka maratonu biegnąca w odzieży do biegania w mieście

Jak przygotować się do maratonu? Czy plan treningowy wystarczy?

Przygotowanie do maratonu to kluczowy element, który musi przejść każdy biegacz, który chce wystartować. Poznaj nasze wskazówki na pierwszy maraton.

Zaczynasz biegać i w Twojej głowie powoli kiełkuje myśl: a może by przebiec maraton? Królewski dystans jest marzeniem wielu. Jednak do tego wyzwania należy się przygotować, chociażby od zera. Ile to trwa? Co jest potrzebne, aby osiągnąć swój cel?

Przygotowanie do maratonu od zera

Zastanawiasz się, jak przygotować się do maratonu? Twoja mobilizacja będzie musiała być znacznie większa, jeśli planujesz zaczynać od zera. Bieganie dla początkujących nie jest trudne, natomiast w sytuacji, gdy od razu nastawiasz się na królewski dystans, musisz bardzo dobrze zadbać o swój organizm.

Absolutną podstawą są treningi. Jeśli nigdy dotąd nie biegałeś, zacznij od slow joggingu. To technika biegania, która polega na niewysiłkowym, ale efektywnym poruszaniu się na długich dystansach. Za każdym razem zaczynaj od rozgrzewki. Stwórz z tego swoją rutynę, postaraj się przede wszystkim, aby podejmować się aktywności fizycznej przez minimum godzinę w ciągu dnia. Nie zapominaj o rozciąganiu mięśni także po skończonych ćwiczeniach.

Przygotowanie od zera do maratonu zacznij od krótkich i lekkich spacerów. Nawet jeśli czujesz, że twój organizm może więcej i szybciej, na razie odpuść. Z czasem zwiększaj dystans treningów oraz ich intensywność. Na początku nie liczy się czas, a pokonana odległość i zbudowanie wysokiej wytrzymałości. W momencie, w którym będziesz w stanie w bezpieczny sposób przebiec 42 km, możesz myśleć o starcie w zawodach.

Mężczyzna w odzieży do biegania przygotowujący się do maratonu biegając po drodze asfaltowej

Maraton dla początkujących – podstawowe informacje

Maraton dla początkujących to duże wyzwanie. Konieczna jest dobra kondycja oraz determinacja nie do złamania. Zanim jednak ruszysz na trasę, musisz się odpowiednio przygotować. Królewskiego dystansu nie robi się z dnia na dzień. Tym samym przygotuj sobie listę rzeczy do zrobienia. Powinno się na niej znaleźć między innymi:

– sprawdzenie swojego stanu zdrowia u lekarza (podstawowe badania krwi i organizmu);

– wybór odpowiednich butów do biegania;

– regularne, dopasowane do własnych możliwości treningi;

– wybór i stosowanie odpowiedniej diety;

– wybór i sprawdzenie na treningach żeli energetycznych do biegania;

– kupienie stroju do biegania na start.

Ile trwa przygotowanie do maratonu?

Powyższe elementy to podstawa przygotowania się do maratonu. Jeśli po sprawdzeniu, czy nie posiadasz przeciwwskazań do intensywnych treningów, będziesz konsekwentnie ćwiczyć i hartować organizm, to po roku lub dwóch możesz pewnie wystartować w maratonie. Wszystko zależy od kondycji, samopoczucia i zdrowia. Czasem zdarza się, że już po pół roku codziennych treningów dana osoba czuje się gotowa. To możliwe, natomiast najczęściej nie ma to odzwierciedlenia w rzeczywistości. 

Przygotowanie do maratonu w miesiąc – czy to możliwe?

Są osoby, które potrafią bez większego przygotowania przebiec maraton. Jednak nie powinno się tak robić. Ceną za takie wyzwanie bez długofalowych treningów są urazy przeciążeniowe, kontuzje, a nawet zwykłe, ale bolesne otarcia. Wystarczy czasem nawet wybrać nieprzetestowany wcześniej strój czy izotoniki, aby się o tym przekonać na tak wyczerpującym dystansie.

Maraton bez przygotowania to szaleństwo – powie tak każdy, kto przynajmniej kilka razy wybrał się na dłuższy trening. 

Kobieta i mężczyzna w odziezy do biegania sprawdzający swoje wyniki podczas treningu do maratonu

Ile biegać przed maratonem, aby osiągnąć dobry wynik?

Przebiegnięcie pierwszego maratonu to jedno z wyzwań. Polega na wytrenowaniu swojego organizmu do tego stopnia, aby był w stanie podjąć wysiłek pokonania 42 kilometrów za jednym razem. Jeśli jednak stawiasz sobie nieco ambitniejsze cele i chcesz pokonać ten dystans na czas, to musisz zacząć nowy rodzaj treningów. Poza wytrzymałością na długich trasach warto pracować również nad wynikami. Każdy trening musi mieć dokładnie mierzony czas. Swoją siłę możesz wzmacniać także w domu, przykładowo wykonując o poranku rozmaite ćwiczenia. Takie przygotowanie może potrwać nawet do roku lub dwóch, wiele zależy od Twoich indywidualnych predyspozycji oraz zdeterminowania.

Pokonanie maratonu w 5 czy 3 godziny to nie tylko kwestia wytrzymałości, ale i szybkości. Tę warto zwiększać, starając się pokonać swoje poprzednie wyniki, wspierając swój organizm między innymi napojami izotonicznymi i zbilansowaną dietą na co dzień. Nie ma jednej recepty na to, jak przebiec maraton w krótkim czasie. Za to na pewno drogą do sukcesu są regularne treningi. Te natomiast na początku warto wykonywać pod okiem doświadczonego weterana, który niejeden maratoński dystans pokonał. Ułoży on plan treningowy w sposób dopasowany do Twoich możliwości.

Przygotowanie do maratonu – plan treningowy na królewski dystans

Przebiegnięcie królewskiego dystansu jest kwestią wytrzymałości – to ciągły wysiłek przez około 4 godziny. Jak przygotować się do maratonu od zera? Najważniejszą rzeczą jest odpowiedni plan treningowy. Istnieje wiele czynników, które warto wziąć pod uwagę podczas układania takiej listy zadań na cały rok. Między innymi ustal:

– Czas, w jakim chcesz ukończyć bieg – każdy plan przygotowany jest pod określony wynik na mecie, może to być poniżej 3 godzin dla naprawdę doświadczonych biegaczy lub 4–5 godzin dla tych, którzy startują po raz pierwszy.

– Intensywność, czyli liczba treningów – plany przewidują aktywność od czterech do sześciu razy w tygodniu, jednak to Ty decydujesz, ile czasu możesz poświęcić.

– Poziom skomplikowania rozpiski – upewnij się, że rozumiesz wszystkie rodzaje treningów, skróty i oznaczenia, w przeciwnym wypadku nie będziesz w stanie zrealizować jego założeń.

– Jakie są Twoje możliwości – bądź rozsądny, weź pod uwagę to, jakie tempo utrzymujesz biegając obecnie, jakie są Twoje wyniki na dystansie 10 kilometrów i półmaratonu.

Mierz siły na zamiary i przygotuj się na ciężką pracę. Pamiętaj o długich, trwających minimum półtorej godziny trasach i treningach uzupełniających, takich jak pływanie, siłownia lub rower. Nie zapominaj także o regularnych spacerach.

Przygotowanie do maratonu wymaga odpowiedniego planu treningowego, który stopniowo buduje wytrzymałość i poprawia technikę biegu. Dobrym pomysłem jest zapisanie się na zajęcia biegowe, gdzie pod okiem doświadczonego trenera można doskonalić swoją formę i unikać błędów, które mogą prowadzić do kontuzji. Dzięki regularnym treningom w grupie łatwiej utrzymać motywację i przygotować się do długodystansowych wyzwań. Aby znaleźć odpowiednie zajęcia biegowe w swojej okolicy, skorzystaj z wyszukiwarki Decathlon GO, która pomoże Ci wybrać najlepsze opcje.

Każdy trening należy wykonywać sumiennie i trzymać się jego założeń. Nigdy nie rezygnuj z rozgrzewki przed oraz po. Szczególnie w trakcie długich interwałów pamiętaj o nawodnieniu i odżywianiu, zaś poza jednostkami biegowymi – o regeneracji. To od niej zależy w dużej mierze efekt końcowy i to, czy organizm podoła ciężkiemu wysiłkowi. Mając na uwadze powyższe rady, pamiętaj też, aby słuchać swojego organizmu. Jeśli czujesz się źle, nie obawiaj się o spadek formy, rezygnując z jednego treningu raz na dwa tygodnie.

Mężcyzna w kamizelce biegowej nawadniający swój organizm podczas przygotowań do maratonu

Ostatnie cztery tygodnie – trening na krótszych dystansach i nie tylko

To, że trening nie równa się startowi w zawodach, wie każdy biegacz. Niemożliwe jest odtworzenie warunków i emocji, jakie panują na oficjalnych trasach. Jak sobie z tym poradzić i jak wzbogacić plan treningowy? Z pomocą przychodzą starty kontrolne, czyli bieganie na różnych dystansach w trakcie drogi do maratonu. Podczas takich jednostek możesz przećwiczyć odżywianie i nawadnianie, dobór tempa, ubranie, taktykę, a nawet playlistę. Warto między innymi:

– 4 lub 5 tygodni przed maratonem wystartować w półmaratonie – to wyczerpujące wyzwanie dla organizmu, które stanowi duży bodziec oraz umożliwia zdobycie pierwszego doświadczenia;

– 3 lub 4 tygodnie przed maratonem pobiec “dychę” – czyli trasę o długości około 10 km, taki krótszy dystans dobrze działa na psychikę, będziesz mógł się “wyszaleć”, dać się ponieść nogom i pobiec szybko, a zarazem zdążysz się zregenerować na właściwy wyścig.

Przygotowanie do pierwszego maratonu – o kontuzjach przed startem

Bieganie może być formą dbałości o zdrowie, ale każdy biegacz zarówno amator, jak i profesjonalista prędzej czy później padnie ofiarą jakiejś kontuzji. Pewne kontuzje są dla sportowców typowe, tym samym trudno nie trafić na nie w ciągu całej drogi do wyznaczonego celu. Ochrona przed większością kontuzji jest jednak bardzo prosta. Odpowiednia rozgrzewka, sesje stretchingu, prawidłowo rozłożone obciążenia treningowe, czasem tylko tyle trzeba, żeby bieganie dawało przyjemność bez dodatkowych problemów.

Jeśli już natomiast kontuzja się zdarzy, trzeba podjąć odpowiednie działania. W większości przypadków są to przeciążenia, a nie typowe urazy, więc ustępują samoczynnie. Warto wspierać ich regenerację okładami, maściami przeciwzapalnymi, masażem lub delikatną fizykoterapią. Podstawowa zasada profilaktyki czy rekonwalescencji to dać sobie czas.

Kobieta w butach i odzieży do biegania trenująca przed maratonem biegając w pochmurny dzień

Jak przygotować się do maratonu mentalnie?

Tak samo jak przygotowanie fizyczne, ważna jest też kwestia mentalna. Dbaj o to, jak przeżywasz przygotowania i sam start – myśl pozytywnie, wizualizuj, prowadź notatki lub rozmawiaj z bliskimi. Duża część wysiłku na trasie zależy od tego, co dzieje się w głowie. Na pewno nie brakuje Ci motywacji, ale musisz wiedzieć, że trudne momenty przyjdą. Tym samym warto być na nie gotowym. W ostatnim tygodniu przed startem nie panikuj. To czas na aktywny odpoczynek i pozytywne nastawienie. Jak możesz ułatwić sobie start? Naucz się koncentrować na wybranym celu, wizualizuj sobie każdy etap, przygotuj dobrą muzykę i pamiętaj, ile wysiłku już za Tobą. Skup się na tym, aby osiągnąć dobry wynik i dotrzeć do końca.

Jak trenować do maratonu – podsumowanie

Przydatne przy każdym starcie jest ograniczenie niewiadomych. Zrób wszystko, co możesz, aby przygotować się do biegu. Zaplanuj ubranie, kup wcześniej przetestowane żele, sprawdź profil, przebieg trasy i punkty odżywiania. Przygotuj rozpiskę tempa, jakie chciałbyś utrzymać. Przemyśl, jak dostaniesz się na start i jak wrócisz do domu po biegu oraz to, czy zostawisz coś w depozycie. Jeśli masz swoich wiernych kibiców, podziel się obowiązkami z nimi. Gdy będziesz już na trasie, zachowaj spokój i ciesz się tym wydarzeniem.

Przebiegnięcie linii mety i medal zawodów są wielkim osiągnięciem dla większości biegaczy. Warto dla takich chwil ciężko trenować. Nie daj się ponieść emocjom i stresowi, utrzymuj założone tempo, nawet jeśli czujesz, że stać Cię na więcej. Zanim jednak ten wielki dzień, pamiętaj, aby wcześniej się sprawdzić. Startuj w różnych zawodach i maratonach.

kobieta w trakcie biegu w maratonie

8 najtrudniejszych i ekstremalnych ultramaratonów

Odkryj 8 najtrudniejszych i ekstremalnych ultramaratonów na świecie, w tym mordercze biegi przez Dolinę Śmierci i Maraton Piasków!

Mężczyzna  w stroju do biegania podbiegający pod wzniesienie w celu zwiększenia pułapu tlenowego

Pułap tlenowy (vo2max) – jak zwiększyć wydolność?

Pułap tlenowy określa wydolność organizmu. To kluczowy parametr dla sportowców długodystansowych. Sprawdź, jak zwiększyć wskaźnik VO2max.

Sportowcy biorący udział w maratonie w butach treningowych

Jakie buty do maratonu wybrać? Charakterystyka butów startowych

Dobrze wybrane buty na maraton to klucz do sukcesu. Ułatwiają bieganie i pozwalają uniknąć wielu kontuzji. Dowiedz się jak wybrać buty do biegania.

mężczyzna biegnący w stroju i butach do biegania

Jak przebiec półmaraton? Jak przebiec ponad 21 km!

Przygotowujesz się do półmaratonu? Systematycznie zwiększaj dystans na treningach i zadbaj o regenerację mięśni. Dowiedz się, jak biec maraton!

uczestnicy maratonu biegnący w odzieży do biegania

Maraton - ile km ma królewski dystans?

Ile km ma maraton? Równo 42, 195 km. Skąd wzięła się ta nierówna liczba i co ona oznacza? Dowiedz się więcej o długości i historii maratonu.