Mężczyzna trzymający kij golfowy

Jak trzymać kij golfowy? Krótka lekcja golfa

Chwycić kij golfowy w poprawny sposób to wcale nie takie proste zadanie. Jak trzymać kij golfowy? Oto krótka lekcja golfa!

Golf to bardzo techniczna dyscyplina. Od opanowania odpowiedniej techniki uderzania zależy prędkość, z jaką poleci piłka oraz to czy finalnie znajdzie się ona w pobliżu dołka. Z tego powodu przed pierwszym wybraniem się na pole, warto zapoznać się z podstawową techniką trzymania kija golfowego i urządzić sobie trening. Wraz z nabywaniem doświadczenia będzie można modyfikować ją i dostosowywać do indywidualnych preferencji. Jak więc prawidłowo chwycić kij golfowy? Sprawdź nasze wskazówki!

Chwyt golfowy – ułożenie lewej i prawej dłoni

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z golfem, często nie zdają sobie sprawy, jak ogromne znaczenie ma prawidłowe ułożenie dłoni na kiju golfowym. Dbałość o szczegóły ma bezpośrednie przełożenie na siłę oraz precyzję uderzenia. Zarówno lewa, jak i prawa dłoń muszą być ustawione w konkretny sposób. Większość golfistów jest praworęcznych, więc poniższe instrukcje dotyczą właśnie nich. Jeżeli jednak jesteś leworęczny, wystarczy zamienić dłonie, a schemat pozostaje ten sam.

Mężczyzna prawidłowo trzymający kij golfowy

Lewa dłoń

Uchwyt kija golfowego powinien zostać złapany, rozpoczynając od lewej dłoni. Zagwarantuje to prawidłową pracę nadgarstków podczas uderzenia, zapobiegnie kontuzji, a także pozwoli nadać piłce odpowiednią prędkość. Szczególną uwagę należy zwrócić na przekrój położenia kija. Powinien on przechodzić przez środkową część palca wskazującego oraz dolną małego palca. Oznacza to, że kij powinien znajdować się pod lekkim kątem, a jego końcówka musi wychodzić poza dłoń.

Jak więc ułożyć lewą dłoń na kiju w poprawny sposób? Lewy kciuk powinien spoczywać na trzonku kija i być skierowany w dół. Jednocześnie powinien on się stykać ze zgiętym palcem wskazującym. Reszta palców oplata kij od dołu. Duże znaczenie ma również siła, z jaką trzymamy kij. Powinniśmy trzymać go stabilnie, ale nie za mocno. Założona rękawiczka zapewni nam pewny chwyt.

Prawa dłoń

Prawą dłoń należy umieścić nad lewą. Ona również trzyma kij w palcach i pod delikatnym kątem. Obie dłonie muszą do siebie przylegać. Kciuk lewej dłoni powinien być otoczony poduszką prawej dłoni. Bardzo ważne jest również to, aby dłonie do siebie przylegały, ponieważ potencjalne luzy mogą przełożyć się na przesunięcie się kija podczas wykonywania uderzenia.

Połączenie dwóch dłoni

Nieco uwagi należy również poświęcić łączeniu dłoni razem. Niezwykle istotne jest to, żeby kciuk stykał się z przedłużeniem palca wskazującego. Pomiędzy kciukami a palcami wskazującymi obu dłoni powinny pojawić się linie, które powinny być równoległe i celować w prawy bark. Oczywiście trzeba mieć wzgląd na cechy indywidualne i być świadomym, że u każdego to ułożenie będzie nieco inne.

Jak trzymać kij golfowy? Różne style ułożenia ręki

Opisana wyżej instrukcja przedstawia uniwersalny sposób trzymania kija. Jeśli dopiero zaczynasz grać w golfa, warto, żebyś zaczął właśnie od niego. Im większe jednak będziesz mieć doświadczenie, tym bardziej możesz modyfikować swój chwyt. Istnieje kilka popularnych sposobów, na które można złapać kija. Są to chwyty: baseballowy, nakładkowy oraz przeplatany. Różnią się one kilkoma szczegółami. Jakimi?

1. Chwyt baseballowy. To najbardziej podstawowy ze wszystkich chwytów, dlatego też sprawdzi się doskonale w przypadku osób początkujących. Polega on na położeniu jednej nogi nad drugą, bez zaplatania ze sobą palców. Wizualnie przypomina on sposób trzymania kija baseballowego i stąd właśnie wzięła się jego nazwa.

2. Chwyt nakładkowy. W tym przypadku również można na podstawie nazwy rozszyfrować, co jest cechą charakterystyczną tego chwytu. Dłonie ponownie spoczywają prawa na lewej, z tą różnicą, że mały palec prawej dłoni leży pomiędzy palcem wskazującym a środkowym dłoni lewej. Ten sposób trzymania kija jest praktykowany przez wielu czołowych golfistów świata.

3. Chwyt przeplatany. On również jest bardzo chętnie wykorzystywany przez profesjonalnych graczy golfa. Jest on podobny do poprzedniego, z tą różnicą, że mały palec prawej dłoni jest zapleciony z palcem wskazującym lewej dłoni. Takie ułożenie może wpłynąć pozytywnie na stabilność całego chwytu i tym samym skuteczniejsze uderzenie.

Graj w golfa razem z Decathlon. Oto elementy wyposażenia dobrego golfisty!

Bycie dobrym golfistą to coś, co wypracowuje się przez lata. Jednym z najważniejszych elementów skutecznej gry jest natomiast opanowanie techniki trzymania kija. Co jeszcze wpływa na dobre wyniki podczas rozgrywki? Na pewno warto zainwestować w wysokiej jakości sprzęt – kije oraz piłki golfowe. Szukasz akcesoriów golfowych, które nie zawiodą? Sprawdź ofertę Decathlon i wybierz coś dla siebie!

Przeczytaj także:

Podstawowe zasady gry w golfa dla początkujących

Podstawowe zasady gry w golfa dla początkujących

Sport, etykieta, sprzęt – jasno przedstawione podstawowe zasady gry w golfa, które sprawiają, że golf to sport pasjonujący i wymagający

Historia golfa – kiedy i jak narodziła się dyscyplina

Historia golfa – kiedy i jak narodziła się dyscyplina

Gdzie powstały pierwsze pola golfowe i czy golf w Polsce to ta sama dyscyplina sport, który uprawiany jest od setek lat w Szkocji

Rodzaje kijów do golfa - czy rodzaj kij golfowego ma znaczenie

Rodzaje kijów golfowych – co warto wiedzieć o kijach do golfa?

Rodzaje kijów golfowych, które zna każdy golfista, to wood, putter czy hybryda. Sprawdź, jaki zestaw kijów do golfa warto mieć w torbie golfisty.

Kobieta ubrana w strój i buty do golfa trzymająca kij golfowy

Jakie buty do golfa? Jak wybrać najlepsze buty golfowe?

Wybór obuwia do gry w golfa jest kluczowy dla komfortu gry. Jakie buty do golfa? Czym się kierować wybierając buty golfowe? Sprawdź!

kobieta i mężczyzna niosący kije do gry w golfa w torbach golfowych

Jaką torbę na kije golfowe wybrać? Najlepsze modele do golfa

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia golfisty jest torba golfowa, która pomieści w sobie wszystkie kije golfowe. Jaką torbę wybrać?