Mężczyzna i kobieta uczący się wsiadać na kajak

Jak wsiadać do kajaka podczas spływu kajakowego?

Pierwszy spływ kajakowy wymaga opanowania techniki wsiadania, aby uniknąć wywrotki. Jak wsiadać do kajaka? Przedstawiamy praktyczne porady!

Upalne, letnie dni niezwykle mocno zachęcają do aktywnego wypoczynku. Można wtedy wybierać spośród wielu aktywności, sporo osób decyduje się na spływ kajakowy. Jest to znakomita okazja, aby zintegrować się z przyrodą i wyciszyć. Zaczynając swoją przygodę z kajakarstwem, trzeba jednak opanować podstawową technikę wsiadania. W innym wypadku próba ta może skończyć się upadkiem. Stworzyliśmy więc poradnik, jak prawidłowo wsiadać do kajaka.

Jak wsiadać do kajaka jednoosobowego?

Wejście do kajaka jednoosobowego może stanowić duże wyzwanie dla osób, które robią to pierwszy raz w życiu. Na początek należy ustawić kajak w odpowiedniej pozycji. W tym celu konieczne jest skierowanie dzioba naprzeciwko nurtu rzeki. Jedynie w pozycji dziobem pod prąd będzie możliwe bezproblemowe wejście do środka. Jak to zrobić? Istnieją na to dwa najpopularniejsze sposoby:

1. Metoda tradycyjna. Polega ona na wsiadaniu do kajaka z brzegu. Aby wykorzystać ten sposób, należy zwodować sprzęt, ustawić dziób kajaka przodem do nurtu rzeki, a następnie stanąć obok burty. Kolejnym krokiem jest kucnięcie w celu obniżenia środka ciężkości. Potem wystarczy jedynie włożyć jedną nogę do środka, usiąść stabilnie na siedzeniu i dołożyć drugą kończynę. W ten sposób powinniśmy bezpiecznie znaleźć się w środku kajaka.

2. Metoda z wykorzystaniem pomostu. Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na wsiadaniu z pomostu. Warto ją wykorzystać w momencie, kiedy mamy taką możliwość. W tym przypadku trzeba ustawiać wiosło do kajaka prostopadle do łódki i trzymać je za plecami. Następnie należy usiąść na skraju pomostu i powoli wsunąć nogi do kajaka. Kolejnym krokiem jest opuszczenie się rękami na siedzisko. Na koniec przekładamy wiosło do przodu i można wiosłować.

Rodzina ucząca się wsiadać na kajak

Alternatywne sposoby wsiadania do kajaka podczas spływu kajakowego

Dwie opisane powyżej metody wsiadania do kajaka są tymi najczęściej stosowanymi, co jednak nie oznacza, że jedynymi słusznymi. Wśród innych sposobów można wymienić wsiadanie z pomocą wiosła oraz ustawienie kajaka między nogami. Wybór konkretnej metody zależy od naszych preferencji i wygody. Na czym polegają te dwa sposoby?

1. Wsiadanie z pomocą wiosła. Okazuje się, że wiosło może okazać się bardzo przydatne podczas wsiadania. Aby go wykorzystać, należy oprzeć drążek o kokpit, a pióro o brzeg lub pomost. Następnie należy kucnąć, jednocześnie dociskając drążek wiosła do kokpitu jedną ręką, a drugą opierając pióro o brzeg. Pozwoli to ustabilizować pozycję kajaka, umożliwiając przeniesienie nóg do środka. Na koniec wystarczy przełożyć wiosło do przodu.

2. Ustawienie kajaka między nogami. Ten sposób sprawdzi się podczas wsiadania na płytkiej wodzie. W pierwszej kolejności należy ustawić kajak między nogami. W momencie, kiedy znajdziemy się dokładnie nad siedziskiem, należy przytrzymać wiosło za plecami w taki sposób, aby było ono oparte drążkiem o górną część kokpitu. Następnie powoli opuszczamy ciało na siedzisko i chowamy nogi do środka.

Pływanie kajakiem dwuosobowym – co warto wiedzieć o technice wsiadania?

Jeżeli planujesz wyprawę kajakiem z drugą osobą, mamy dobrą informację – wsiadanie do kajaka dwuosobowego jest prostsze niż do „jedynki”. Trzeba wiedzieć, że jako pierwsza powinna wsiąść osoba zasiadająca z tyłu. Pomoże to dodatkowo ustabilizować kajak. Co ważne, powinna to zrobić jeszcze na brzegu. Dopiero kiedy siedzi już ona w kajaku, można wypchnąć go na wodę.

Kiedy kajak znajdzie się już na rzece, należy ustawić go równolegle do brzegu. To moment, kiedy zasiadający z przodu kajakarz może dołączyć do swojego towarzysza. Ma on nieco ułatwione zadanie, ponieważ dociążenie kajaka z tyłu przekłada się na większą stabilność. Dodatkowo osoba z tyłu może zaprzeć się wiosłem o dno. Następnie procedura wygląda już podobnie – należy obniżyć swój środek ciężkości i wsiąść do kajaka przekładając najpierw jedną, a potem drugą nogę.

Wykorzystując opisane wyżej metody wsiadania, powinniśmy ograniczyć do minimum ryzyko, że kajak się wywróci. Nawet w sytuacji, kiedy jesteśmy początkującymi kajakarzami. Następnie pozostaje już tylko wiosłować i pokonywać kolejne wyzwania na trasie. W celu zaopatrzenia się w sprzęt na kajak, warto odwiedzić Decathlon. Można tam znaleźć szeroki wybór kajaków, kamizelek asekuracyjnych i wioseł.

Przeczytaj także:

kobieta i mężczyzna w kamizelkach asekuracyjnych  płynący kajakiem

Rodzaje kajaków. Jaki kajak wybrać?

Jaki kajak będzie dobry dla początkujących, a jaki przyda się osobom, które wiosłują od dawna? Poznaj rodzaje kajaków i dobierz odpowiedni dla siebie

rodzina w kamizelkach asekuracyjnych płynąca kajakiem

Kanadyjka czy kajak? Różnice między kajakiem a kanadyjką.

Czym różni się kajak od kanadyjki? Jaki sprzęt wybrać na długi spływ: tradycyjny kajak czy rodzinne kanu? Poznaj charakterystyczne elementy

Mężczyzna suszący kajak aby móc go potem przechować w pokrowcu

Jak bezpiecznie przechowywać kajak?

Kajak przechowuj w optymalnych warunkach w garażu, aby uniknąć uszkodzeń. Poznaj wskazówki, jak bezpiecznie przechowywać kajak polietylenowy.

Kobieta i mężczyzna w kamizelkach asekuracyjnych i odzieży kajakarskiej płynący kajakiem podczas spływu kajakowego

Co zabrać na kajaki? Jak się przygotować i co ubrać na spływ kajakowy?

Poradnik, dityczący tego co zabrać na spływ kajakowy. Co powinien mieć kajakarz? Podajemy ekwipunek na spływ jednodniowy i wielodniowy. Sprawdź listę.

Grupa osób pływająca kajakami dmuchanymi po rzece

Jaki kajak dmuchany czy sztywny wybrać? Rodzaje kajaków

Nie wiesz, jaki kajak wybrać? Jaki będzie odpowiedni dla początkujących? Kajak pneumatyczny czy sztywny? Oto porady, jaki kajak kupić.