Ręka czesząca grzebieniem psa

Jak wyczesać psa? Poradnik czesania sierści swojego pupila

Systematyczne czesanie psa to podstawa pielęgnacji. Zwłaszcza jeżeli pupil należy do ras o długowłosej sierści. Jak często czesać psa? Podpowiadamy!

Czesanie to zabieg pielęgnacyjny, do którego psy podchodzą w różny sposób. Dla jednych jest to chwila relaksu, która kojarzy się z głaskaniem. W innych zaś powoduje negatywne skojarzenia i czworonóg automatycznie zaczyna stawiać opór. W tym drugim przypadku szczotkowanie będzie wymagało od nas cierpliwości i stopniowego oswajania. Jak dobrze wyczesać psa? Jak często wyczesywać psa? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego poradnika!

Dlaczego warto czesać psa?

Szczotkowanie psa to jeden z wielu obowiązków właściciela wobec swojego pupila. Czesanie jest zazwyczaj odbierane jako zabieg estetyczny, ale warto wiedzieć, że pełni on także funkcje zdrowotne. Niesie on za sobą bardzo dużo korzyści, z których powinien sobie zdawać sprawę każdy zatroskany opiekun. Dlaczego więc warto regularnie dbać o sierść naszego czworonoga?

1. Poprawa higieny i wyglądu sierści. Podstawowym zadaniem czesania jest usunięcie brudu, kurzu oraz innych zanieczyszczeń, które gromadzą się na sierści podczas spacerów. Regularne szczotkowanie poprawia wygląd futra, sprawiając, że staje się ona bardziej zadbana, gładka i lśniąca. Zabieg ten jest szczególnie ważny u długowłosych psów, gdzie łatwo o splątania i kołtuny.

2. Redukcja linienia. Wypadanie włosów to w przypadku psów całkowicie naturalny proces. Regularne czesanie pupila skutecznie pomaga w usunięciu martwej sierści. Dzięki temu nie osadzają się one na meblach i ubraniach. Systematyczne czesanie sprawia, że proces linienia staje się mniej uciążliwy dla właściciela czworonożnego przyjaciela, a oprócz tego sierść Twojego psa wygląda bardziej schludnie.

3. Wspieranie zdrowia skóry. Warto wiedzieć, że szczotkowanie to korzyści nie tylko dla sierści, ale także dla skóry czworonoga. Czesanie stymuluje krążenie krwi pod skórą pupila, co wpływa pozytywnie na ukrwienie i regenerację. Czynność ta wspiera także wydzielanie naturalnego sebum, które chroni skórę i sierść przed wysuszeniem. Dzięki temu możemy zapobiegać problemom dermatologicznym u swojego psa.

4. Wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych. To dosyć nieoczywista korzyść, ale jednak bardzo ważna. Czesząc psa, właściciel ma okazję dokładnie przyjrzeć się jego skórze i sierści. Dzięki temu ma on szansę szybciej dostrzec wszelkie niepokojące zmiany, takie jak guzki, podrażnienia, pasożyty (jak na przykład kleszcze) czy rany. Wczesne wykrycie tych problemów umożliwia błyskawiczną reakcję i ewentualne leczenie.

5. Redukcja stresu i budowanie więzi. W przypadku bardzo wielu psów czesanie ma działanie uspakajające i relaksujące. Jest to spowodowane faktem, że przypomina nieco głaskanie. Warto także zauważyć, że poświęcanie czasu na pielęgnację psa wzmacnia więź pomiędzy właścicielem a pupilem. Czas spędzony na czesaniu to dodatkowa okazja, aby okazać psu troskę i uwagę.

Kobieta trzymająca szczotkę z sierścią psa leżącego obok

Jak często czesać psa? Podział na rodzaje sierści

Czesanie to zabieg pielęgnacyjny, który powinien odbywać się regularnie. Każdy właściciel czworonoga powinien wiedzieć, że nie jest to jedynie kwestia estetyki. Wyczesywanie ma także ogromne znaczenie dla zdrowia skóry i sierści pupila. Częstotliwość czesania zależy głównie od rodzaju sierści. Więc co ile czesać psa? Aby się tego dowiedzieć, można skorzystać z poniższego podziału:

1. Psy z podszerstkiem. W ich przypadku pielęgnacja sierści powinna się odbywać 1-2 razy w tygodniu. Co jednak ważne, w okresach linienia częstotliwość może wzrastać nawet do konieczności codziennego wykonywania tego zabiegu. Jest to spowodowane faktem, że psy takie gubią bardzo dużo sierści. Gęsty podszerstek wymaga użycia specjalnych narzędzi, które pozwolą skutecznie usunąć martwy włos.

2. Psy szorstkowłose. W ich przypadku zalecenia są bardzo podobne. Aby utrzymać ich sierść w dobrej kondycji oraz zapobiec nadmiernemu gubieniu włosów, wystarczy czesać 1-2 razy w tygodniu.

3. Psy krótkowłose. Czworonogi o krótkiej sierści również można szczotkować z częstotliwością 1-2 razy na tydzień. Istnieją jednak rasy psów, które dosyć intensywnie gubią sierść. Są to między innymi labradory i jamniki. W ich przypadku dobrym pomysłem będzie użycie gumowego zgrzebła, które skutecznie ją usunie.

4. Psy długowłose i gładkowłose. Jeżeli jesteś właścicielem czworonoga jednej z tych dwóch ras, codzienne czesanie jest nieuniknione. Zaniedbanie tej czynności bardzo szybko doprowadzi do tworzenia się kołtunów. Nagromadzone w ten sposób splątania będą potem trudne do rozczesania, a sama procedura może być bardzo bolesna dla psa.

Jak wyczesać psa? Poradnik codziennej pielęgnacji

Regularne szczotkowanie czworonoga warto traktować jak okazję do budowania więzi z pupilem. Do tej czynności warto przyzwyczajać psa już od wieku szczenięcego, kiedy jest otwarty na nowe doświadczenia. Pomimo że młode psy nie gubią dużo sierści i szczotkowanie nie jest tak ważne, to dobrze jest je z tym oswajać już od najmłodszych lat.

Na początek znakomicie sprawdzi się szczotka dla psa z miękkim włosiem. Przed rozpoczęciem czesania warto dać szczeniakowi obwąchać ją, aby się z nią oswoił. Pierwsze sesje szczotkowania powinny być krótkie i delikatne, a po zakończonym zabiegu warto nagrodzić psa smakołykami. Dzięki temu zbudujemy w nim pozytywne skojarzenia z czynnością czesania.

Samo szczotkowanie powinno opierać się na łagodnych, długich ruchach. Należy zaczynać od głowy i kierować się w stronę ogona. Warto, aby jednocześnie drugą ręką głaskać psa. Dzięki temu zabieg będzie dla czworonoga przyjemniejszy i bardziej relaksujący. Co ważne – technikę czesania trzeba dostosować do typu sierści. W przypadku psów z długą sierścią należy zwracać uwagę na kołtuny. Psy krótkowłose wystarczy przeczesać delikatnie w kierunku wzrostu włosa.

Kobieta czesząca grzebykiem pyszczek psa

Jak wyczesać psa, który tego nie lubi?

Warto być świadomym, że czesanie psa to nie zawsze łatwe i przyjemne zadanie. To czynność, która narzuca bliski kontakt, więc wymaga zaufania ze strony zwierzęcia. Jeżeli pies reaguje nerwowo na widok szczotki, to znak, że trzeba go oswajać z tym zabiegiem stopniowo. Aby to zrobić, warto podjąć kilka konkretnych działań. Jak skutecznie oswoić czworonożnego przyjaciela z czesaniem?

1. Przygotowanie pupila do szczotkowania. Jeżeli pies nie lubi czesania, warto wykorzystywać momenty, kiedy jest spokojniejszy. Wówczas należy go poprowadzić na miejsce czesania, a następnie nagrodzić przysmakiem dla psów za dobre zachowanie. Dobrym pomysłem może być trzymanie go na smyczy, aby zapobiec potencjalnej ucieczce. Warto jednak unikać przy tym wszystkim zamieszania, żeby nie wzbudzać u czworonoga stresu.

2. Krótkie sesje na początek. Celem pierwszych prób czesania nie powinno być skuteczne szczotkowanie, ale oswojenie psa z dotykiem szczotki. Można zacząć od krótkich, delikatnych sesji, które symulują czesanie, a następnie nagradzać czworonoga za zachowanie spokoju. Przyzwyczajenie psa do narzędzi, które stosujemy, pozwoli mu stopniowo zaakceptować nowy rytuał.

3. Rozplątywanie kołtunów i delikatne czesanie. Gdy pies zacznie lepiej tolerować szczotkę, można spróbować ostrożnie rozplątywać drobne kołtuny rękami i bardzo delikatnie przechodzić szczotką po sierści. Ważne jednak, aby unikać przy tym szarpania. Takie podejście pomoże zminimalizować dyskomfort i zapobiegnie powstawaniu negatywnych skojarzeń.

4. Łączenie czesania z głaskaniem i nagradzaniem smaczkami. Jednym z naszych głównych celów powinno być zbudowanie w psiaku pozytywnych skojarzeń z czesaniem. Szczotkowanie musi być w oczach czworonoga przyjemnym doświadczeniem. Z tego powodu warto je połączyć z głaskaniem lub delikatnym masowaniem skóry. Pomocne w wytworzeniu pozytywnych skojarzeń jest również nagradzanie smakołykami.

5. Stopniowe zwiększanie długości sesji. W momencie, kiedy czworonóg zacznie się już czuć komfortowo podczas czesania, można zacząć stopniowo zwiększać czas szczotkowania. Powinno iść to również w parze z powiększaniem obszaru pielęgnowanej sierści. Każda sesja ma kończyć się pochwałą i nagrodą, co zwiększa szansę, że pies zaakceptuje szczotkę w przyszłości.

Czym czesać psa? Akcesoria do pielęgnacji psa w Decathlon

Szczotkowanie psa to czynność, która niesie za sobą wiele korzyści. To nie tylko dbałość o estetykę, ale także zdrowie czworonoga. Częstotliwość wykonywania tego zabiegu jest zależna głównie od rodzaju i długości sierści Twojego pupila. Do samego czesania warto podchodzić w sposób umiejętny, ponieważ nie każdy pies je lubi. Jeśli oporuje, dobrze jest podejść do sprawy cierpliwie i stopniowo oswajać go z regularnym rozczesywaniem.

W ofercie Decathlon znajdziesz akcesoria potrzebne do wykonania czesania. W naszym asortymencie dostępna jest zarówno szczotka, jak i grzebień dla psów. Rodzaj akcesorium warto dostosować do długości sierści i potrzeb swojego czworonożnego przyjaciela. Wysokiej jakości produkty sprawią, że czesanie będzie przyjemne jak nigdy wcześniej. Sprawdź, co mamy do zaoferowania!

Przeczytaj także:

Osoba kąpiąca psa  nakładająca szampon na niego

Jak często kąpać psa i jak robić to prawidłowo? Wszystko o kąpieli

Higiena i pielęgnacja to ważne obszary życia psa. Czy można myć psa szamponem? Czym kąpać psa? Sprawdź, jak powinna przebiegać kąpiel!

Mężczyzna gwiżdżący w gwizdek dla psa

Jak działa gwizdek dla psa? Jaki gwizdek na psa wybrać?

Zastanawiasz się, jak działa gwizdek dla psa? Sprawdź, jak nauczyć psa przywołania na gwizdek i ja ten gadżet sprawdzi się w tresurze?

Mężczyzna jadący na rowerze trzymający na smyczy psa

Jaka smycz dla psa? Sprawdź, jaką smycz wybrać

Smycz dla psa to obowiązkowy element wyposażenia pupila. Sprawdź, jaka smycz dla psa będzie odpowiednia, jaki rodzaj smyczy dla psa wybrać.

Pies siedzący w transporterze czekający na przewóz samochodem

Jak przewozić psa w samochodzie? Aktualne przepisy przewozu

Zastanawiasz się, jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie? Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo pupila podczas transportu.

Kobieta zastanawiająca się jakie legowisko dla psa kupić

Jakie legowisko dla psa wybrać? Sprawdź, jak wybrać legowisko

Legowisko dla psa to miejsce, w którym pupil może odpocząć. Sprawdź, jak wybrać idealne legowisko dla psa i dowiedz się, na co zwrócić uwagę.