Kobieta jadąca na rowerze w kasku

Jak wyznaczyć i zaplanować trasę rowerową?

Planowanie trasy rowerowej powinno być przemyślane. Warto sprawdzić kilka rzeczy, by wybrać optymalną drogę. Jak wyznaczyć trasę? Oto poradnik!

Jaki jest sekret udanej rowerowej wycieczki? Pozytywne nastawienie, niezawodny sprzęt i dobrze rozplanowana droga. Jak ją wyznaczyć? Oto poradnik, który pomoże Ci, gdy zaczniesz ustalanie trasy rowerowej!

Zanim wyjedziesz z domu – wyznaczanie trasy rowerowej

Jak dobrze rozplanować trasę na rower, na przykład na single track? Najpierw musisz ustalić, jakie są Twoje możliwości kondycyjne i sprzętowe. To bardzo ważne – mądrze dobrana trasa to pewność, że dojedziesz bezpiecznie. Dla początkujących najlepsze będą trasy w mało zróżnicowanym terenie. Wybieraj te bardziej uczęszczane – w razie ewentualnych kłopotów ze sprzętem istnieje szansa, że spotkasz doświadczonych rowerzystów, którzy Ci pomogą. Jeśli nie jedziesz sam, musisz brać pod uwagę możliwości wszystkich uczestników. Inną trasą pojedziesz z zapalonymi riderami MTB, a inną na rodzinną wycieczkę z dziećmi

Mężczyzna jadący na wycieczkę rowerową z dzieckiem po wyznaczeniu trasy

Jak zaplanować trasę? Narzędzia do planowania tras

Tworzenie tras rowerowych zależy przede wszystkim od jednośladu, jakim się wybierasz. Najbardziej uniwersalny jest rower górski, który odnajdzie się praktycznie na każdej nawierzchni. Pod kątem uniwersalności dobrze wypada także trekkingowy, który ma szersze opony oraz zapewnia komfortową pozycję. W przypadku jazdy gravelem i crossem, leśne drogi mogą być mało przejezdną opcją, a po piaskach wręcz niemożliwą, podobnie jak na rowerze szosowym. Jadąc pod górę, przyda się rower elektryczny.

Wiesz już, jakim rowerem będziesz jechać? Teraz zaplanuj trasę rowerową. Można to zrobić na dwa sposoby, czyli cyfrowo lub analogowo. W przypadku tej drugiej wystarczy papierowa mapa. Z łatwością znajdziesz różne wydania z siecią tras rowerowych w Twojej okolicy. Sprawdzisz tam sporo informacji. Mapa zaprezentuje profil wysokościowy na danych odcinkach, a do tego będziesz mieć do niej dostęp offline, bez obaw o rozładowanie baterii.

Wyznaczanie trasy rowerowej: aplikacja

Wybierając cyfrową opcję, najlepiej jest zaopatrzyć się w zaawansowaną nawigację z obsługą map. Dzięki temu możesz rysować drogę w dedykowanej aplikacji i wrzucić ją do urządzenia. Planowanie tras można też przeprowadzić w Google Maps. Ma to sporo zalet. Przede wszystkim zapoznasz się z wszelkimi trudnościami trasy, będziesz mieć możliwość podejrzenia widoku w Street View, jak i będziesz mógł wybrać odcinki dopasowane do Twoich możliwości. Minusem jest na pewno brak funkcji zapisywania przygotowanych map, by wrzucić je do zewnętrznego urządzenia.

Aplikacje rowerowe z mapami, które warto sprawdzić, to także OSM (Open Street Map), Naviki, AllTrails czy Komoot. W tej ostatniej znajdziesz rodzaje dróg i nawierzchni każdego z odcinków trasy. Co więcej, przyda się nie tylko wtedy, gdy chcesz zaplanować wycieczkę rowerową, ale także piesze. Korzystając z tras dodanych przez użytkowników, możesz jednym kliknięciem wybrać optymalną trasę dla siebie. Dobry planer tras rowerowych ma także w zanadrzu gotowce z poziomem trudności trasy, opiniami od innych rowerzystów oraz dokładnymi, orientacyjnymi punktami na mapie. 

Co wziąć pod uwagę wybierając optymalną trasę?

Istnieje kilka kluczowych czynników, które są istotne, gdy chcesz wyszukać trasy dla siebie. Są to:

Rodzaj nawierzchni. Ma to wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Pamiętaj, by dopasować ją do roweru, jaki posiadasz.

Brak szlaków rowerowych. Tam, gdzie nie ma wyznaczonych ścieżek, warto zwrócić uwagę na alternatywne drogi, by omijać główne, bardziej ruchliwe.

Opcja trzymaj się dróg. Wiele aplikacji do swobodnego rysowania tras oferuje opcję „trzymaj się dróg". Pozwala to na rozplanowanie drogi, która zminimalizuje ryzyko jazdy w niebezpiecznych lub niedostosowanych do rowerów miejscach.

Czy warto wyznaczyć trasę w linii prostej? Choć może to wydawać się najprostszym rozwiązaniem, nie zawsze będzie najbezpieczniejszym lub najprzyjemniejszym wyborem. Warto ocenić, czy najkrótsza droga nie wiąże się z trudną nawierzchnią, czy trudnymi przewyższeniami, w przypadku tras poza miastem.

Punkt początkowy i końcowy. Wiele zależy od Ciebie, acz najwygodniejsze będzie definiowanie pętli, które zaczynają się i kończą dokładnie w tym samym miejscu. 

Kobieta i mężczyzna jadący na rowerach po zaplanowanej trasie

Obliczanie trasy rowerowej na mapie

Pomiar trasy rowerowej można przeprowadzić w różnych aplikacjach, takich jak Google Maps czy Komoot. Znajdziesz w nich opcje, które pozwalają poznać szacowany czas przejazdu i ilość kilometrów. Komoot dodatkowo oferuje możliwość obliczenia trasy, uwzględniając specyfikę nawierzchni i profil wysokościowy. Dzięki temu można łatwiej przygotować się do wysiłku, jak i ustalić odpowiednie tempo czy strategię jazdy. Taka aplikacja jak Mapy.cz z kolei podczas planowania bierze też pod uwagę typ roweru. 

Najpiękniejsze rowerowe trasy w Polsce

Masz już program do planowania trasy rowerowej, teraz warto wybrać się na wycieczkę. W Polsce masz mnóstwo opcji do wyboru, gdyż znajduje się tu mnóstwo malowniczo położonych tras. W naszym kraju mamy dobrze przygotowane ścieżki, które prowadzą po jego najpiękniejszych zakątkach. Na rowerze możesz przemierzyć pasma górskie i podziwiać dziką przyrodę w parkach narodowych, a także zwiedzać najważniejsze zabytki polskich miast. Jeśli zabierasz się za wyszukiwanie tras rowerowych, weź pod uwagę, takie jak:

2000 km trasy Green Velo. Największy tego typu projekt w Polsce. Trasa łączy 5 wschodnich województw, oferując lasy, jeziora i wiejskie klimaty.
Trasa R10. To 480 km ścieżek wzdłuż linii brzegowej Bałtyku – od Świnoujścia aż po Hel. Po drodze mamy dzikie plaże, latarnie morskie i klimatyczne zakątki z dala od miejsc odwiedzanych przez tysiące turystów.
Szwajcaria Kaszubska. To magiczne miejsce wśród dzikiej przyrody, a dalej są rekreacyjne szlaki przez Bory Tucholskie, czyli idealne trasy rowerowe dla dzieci.

Miejskie trasy to również znakomity pomysł na krótkie, jednodniowe wycieczki. Świetny przykład to 25 kilometrów gładkich ścieżek rowerowych z Krakowa do opactwa w Tyńcu. Rusz z Nowej Huty i, trzymając się Wisły, dojedziesz do centrum miasta. Będziesz mijać wawelskie wzgórze i wyjedziesz na malowniczo położoną trasę wybudowaną na wałach przeciwpowodziowych.

Jazda rowerem poprawia kondycję, wzmacnia organizm i pozwala zrzucić zbędne kilogramy. To również po prostu świetny sposób na aktywne spędzenie czasu i relaks. Do wyprawy rowerowej, krótszej i dłuższej, warto przygotować się wcześniej, aby uniknąć niespodzianek i móc cieszyć się pokonywanymi kilometrami. Pamiętaj, aby dokumentować każdą drogę!

Przed wycieczką rowerową warto sprawdzić ofertę Decathlon, gdzie znajdziesz duży wybór rowerów i akcesoriów rowerowych.

Jeśli szukasz większych wyzwań rowerowych, warto pomyśleć o wzięciu udziału w rajdach rowerowych dla amatorów, aby wyszukać takie wydarzenia w swojej okolicy, możesz skorzystać z wyszukiwarki Decathlon GO.

Przeczytaj także:

Kobieta i mężczyzna jadący na rowerach z męską ramą

Rower damski czy męski? Czym się różnią modele damskie i męskie?

Rower damski czy męski – który wybrać? Czym się różnią damskie i męskie modele jednośladów? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Kobieta transportuje rower pociągiem w specjalnym pokrowcu

Rower w pociągu. Zasady przewozu rowerów w polskich pociągach

Czy jadąc PKP z rowerem, musimy kupować bilet kolejowy dla swojego sprzętu? Poznaj zasady przewozu rowerów w pociągach!

Jak rozpiąć łańcuch rowerowy?

Jak rozpiąć łańcuch rowerowy?

Rower wymaga regularnego dbania. Czasem istnieje konieczność, aby skrócić łańcuch. Jak rozpiąć łańcuch rowerowy? Sprawdź w naszym poradniku!

Mężczyzna robiący renowację roweru

Renowacja roweru krok po kroku – jak odnowić stary rower?

Renowacja roweru to nie tylko malowanie ramy. By odnowić rower, warto zadbać o wymianę elementów. Pozwoli to dać staremu rowerowi nowe życie.

Ubezpieczenie roweru i rowerzysty – co musisz wiedzieć?

Ubezpieczenie roweru i rowerzysty – co musisz wiedzieć?

Ubezpieczenie rowerzysty i roweru jest istotnym dbaniem o bezpieczeństwo swoje, ale również innych uczestników ruchu. Co warto o nim wiedzieć?