Certyfikat nurkowy - od kogo i co daje?
Na świecie działa wiele organizacji nurkowych, które wydają certyfikaty. Szczególnie popularne są Professional Association of Diving Instructors (PADI), Scuba School International (SSI) i National Association of Underwater Instructors (NAUI). Sprawdź, czy w Twojej okolicy działa centrum nurkowe, które stosuje jedną z tych certyfikacji. Co właściwie oznacza, że masz certyfikat? Wskazuje to, że umiesz odczytywać wskazania ciśnieniomierzy i głębokościomierzy, znasz doskonale wszystkie rozwiązania do nurkowania. Wiesz, jak wykonać poszczególne czynności, pływanie nie sprawia Ci problemów, nie masz przeciwwskazań zdrowotnych do tego sportu.
Licencje nurkowe dzieli się na kilka rodzajów, mianowicie:
rekreacyjne,
zawodowe - jeśli chcesz pracować w branży nurkowej,
techniczne - czyli bardziej wymagające, z większymi limitami niż w przypadku nurkowania rekreacyjnego,
komercyjne - kursant, który je uzyska, może wykonywać różne prace w wodzie, np. naprawy różnych elementów.
Największą organizacją zrzeszającą instruktorów nurkowania jest PADI, ale mniejszych i mniej znanych jest wiele. Każda może mieć inny program. Samo nurkowanie i jego nauka w zależności od organizacji mogą przebiegać podobnie, jednak nazewnictwo jest inne. W przypadku wspomnianego PADI i nurkowania rekreacyjnego możesz wybrać następujące programy:
PADI Odkryj Nurkowanie - w tym przypadku nie wyrabiasz certyfikatu nurkowego. Masz szansę wykonywać ćwiczenia pod okiem instruktora, spędzić z nim czas w wodzie.
PADI Open Water Diver - po ukończeniu otrzymasz licencję płetwonurka, która uprawnia do nurkowania na głębokość do 18 metrów. Kurs trwa 3 dni, a w tym musisz zdać egzamin teoretyczny. To pozwala Ci zdobyć kolejne specjalizacje.
PADI Advanced Open Water Diver - mając tę licencję, możesz nurkować na głębokość do 30 metrów. W czasie kursu przechodzisz przez 5 nurkowań tematycznych. Muszą to być nurkowanie nawigacyjne i nurkowanie głębokie, a pozostałe zależą od możliwości, jakie daje centrum nurkowe. Odwiedź je zatem albo sprawdź tę kwestię na stronie danej firmy. Jedną z opcji do wyboru jest Perfekcyjna Pływalność. Co opanujesz dzięki temu? Dowiesz się, co robić w akwenie, aby nie opadać na dno, ale też jednocześnie nie wynurzać się na powierzchnię.
PADI Rescue Diver - to już kurs dla bardziej doświadczonych nurków. W przypadku nurkowania do głębokości 30 m, ale nawet do mniejszej, w płytkiej wodzie wystąpić mogą różne problemy. Dzięki temu szkoleniu dowiesz się, jak reagować w sytuacjach awaryjnych. Będziesz wiedzieć, jak pomóc sobie i innym nurkom. Jeszcze lepiej poznasz sprzęt nurkowy.
PADI Master Scuba Diver - jeśli masz wszystkie poprzednie specjalizacje, to też posiadasz solidne podstawy, aby zdobyć ten najwyższy stopień rekreacyjny. Wymagane jest zdobycie 5 specjalizacji, musisz mieć za sobą co najmniej 50 nurkowań. Pamiętaj, że w dalszym ciągu mówimy o stopniach rekreacyjnych - nie zawodowych.