Mężczyzna wspinający się w uprzęży wspinaczkowej

Jak założyć uprząż wspinaczkową? Sprawdź, jak być bezpiecznym podczas wspinaczki

Uprząż to jeden z najważniejszych elementów sprzętu wspinaczkowego. Sprawdź, jak ją poprawnie założyć i wspinać się bezpiecznie.

Każdy miłośnik wspinaczki i wysokogórskich wypraw wie, jak ważne jest odpowiednie założenie i dopasowanie sprzętu wspinaczkowego. To właśnie w dużej mierze od niego zależy bezpieczeństwo wspinacza. Jak wygląda poprawne zakładanie uprzęży wspinaczkowej? O czym należy pamiętać?

Jak założyć uprząż wspinaczkową? Krok po kroku

Uprząż to obowiązkowe wyposażenie wspinaczy. To właśnie do niej za pomocą karabinka przypinana jest lina wspinaczkowa asekuracyjna. Odpowiednie dobranie rozmiaru i rodzaju uprzęży to bardzo ważny krok w przygotowywaniu się do pokonywania ścianek czy górskich skał. Możesz wybrać uprząż do wspinaczki sportowej lub górskiej, uprzęże w pełni regulowane, męskie lub damskie, z odpowiednią dla Twoich wymagań ilością szpejarek. Warto jednak mieć także świadomość, że równie ważne we wspinaniu się jest odpowiednie nałożenie uprzęży. Choć może wydawać się to proste, dobrze jest pamiętać o wszystkich ważnych etapach tej czynności. Oto one:

Kobieta z założoną uprzężą wspinaczkową

1. Poluzuj klamry w pasie biodrowym i pasach udowych

Na samym początku warto poluzować wszelkie możliwe klamry w uprzęży. Zwykle w uprzężach regulowanych znajdują się one w pasie biodrowym oraz na taśmach udowych. Dzięki temu działaniu sprawniej włożysz uprząż.

2. Wyprostuj taśmy i ułóż uprząż na podłodze

Gdy uda Ci się poluzować mocowania, koniecznie sprawdź, czy wszystkie taśmy są w odpowiednim położeniu. Często zdarza się, że taśmy, a najczęściej pętle udowe, skręcają się lub odwracają w nieodpowiednią stronę. Złap uprząż wspinaczkową za pas biodrowy w okolicach szpejarek przednich (do nich możesz przyczepiać ekspresy i karabinki wspinaczkowe z przyrządem asekuracyjnym), upewnij się, że wszystkie taśmy są nieposkręcane. Zwróć uwagę na paski z tyłu łączące pętle udowe z pasem biodrowym. Gdy wszystko wydaje się w porządku, ułóż uprząż na podłodze tak, by pętle udowe znajdowały się w środku, pas udowy na zewnątrz, a klamra regulacyjna z przodu.

3. Wejdź do uprzęży i podciągnij ją

Gdy uprząż leży odpowiednio ułożona na podłodze, wejdź do środka taśm udowych, chwytając za pas biodrowy, i podciągnij go do góry. Pas powinien znajdować się nad kolcami bioder, z kolei taśmy udowe powinny okalać Twoje uda.

4. Wyreguluj uprząż w pasie biodrowym i pętlach udowych

To bardzo istotny etap wkładania uprzęży. Dlaczego? Źle wyregulowana uprząż nie będzie spełniała swojego zadania i poza dyskomfortem podczas wspinaczki może także nie zapewnić Ci właściwej asekuracji. Gdy już będziesz mieć uprząż na sobie, dopasuj na początku za pomocą klamry pas biodrowy, a następnie wyreguluj do odpowiedniej wielkości pasy przy udach.

5. Sprawdź, czy uprząż jest prawidłowo dopasowana

By mieć pewność, że wszystko zostało odpowiednio zapięte, sprawdź regulację. W przypadku pasa biodrowego powinieneś być w stanie włożyć pomiędzy niego a swoje ciało dłoń ułożoną na płasko. Gdy dłoń się nie mieści, pas jest zbyt ścisły. Gdy jednak uda Ci się włożyć dłoń i dodatkowo obrócić ją wokół własnej osi, bądź włożyć między pas a ciało zaciśniętą pięść, to znak, że pas jest zapięty zbyt luźno. Następnie skontroluj pasy przy udach. Pod nie również powinieneś być w stanie wsunąć płaską dłoń.

Uprząż do wspinaczki – postaw na bezpieczną wspinaczkę

Bezpieczeństwo i zdrowie to coś, o co trzeba bezwzględnie dbać, nawet podczas uprawiania ukochanego hobby. Uprząż wspinaczkowa powinna być dobrana do warunków fizycznych wspinacza i przylegać do ciała. Nie zapomnij także o innych elementach wyposażenia wspinacza, jak na przykład dobre buty wspinaczkowe. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i wybierz odpowiedni sprzęt do wspinania.

Przeczytaj także:

Kobieta w kasku wspinaczkowym wspinająca się po skale z użyciem liny wspinaczkowej

Rodzaje wspinaczek – wspinaczka górska, skałkowa i sportowa

Wspinaczka to rodzaj sportowej aktywności. Jakie są rodzaje wspinaczki? Dla kogo wspinaczka górska, sportowa, skałkowa lub bouldering?

Osoba w uprzęży wspinaczkowej uprawiająca drytooling na suchej skale w zimie

Drytooling – zimowa wspinaczka w rakach. Jaki sprzęt do drytoolingu?

Drytooling to rodzaj wspinaczki zimowej. W tej dyscyplinie sportowej wykorzystuje się raki i czekan na skałach! Sprawdź, jak wspinać się w drytoolingu

osoby w odzieży i kaskach wspinaczkowych wędrujący po szczytach gór z uprzężami

Wspinaczka wysokogórska ⛰️ Jak rozpocząć przygodę?

Wspinaczka wysokogórska ➡️ dowiedz się wszystkiego na temat tego sportu ➡️ sprawdź informacje, niezbędny sprzęt i warunki wspinania się

Mężczyzna w stroju wspinaczkowym uprawiający wspinaczkę sportową

Wspinaczka sportowa – konkurencja w igrzyskach olimpijskich

Wspinaczka sportowa to dyscyplina igrzysk olimpijskich. Rywalizacja wspinaczkowa odbywa się w obiektach zamkniętych. Co powinieneś o niej wiedzieć?

mężczyzna w stroju alpinistycznym wspinający się po górach zimą

Jak się ubrać w wysokie góry? Oto strój alpinisty

Marzy ci się wspinaczka górska w Alpach? Sprawdź, jak się ubrać w wysokie góry. Strój w góry takie jak Alpy jest inny niż strój do chodzenia po górach