Grafika przedstawiająca zbudowane igloo

Jak zbudować iglo? Kreatywna zabawa dla dzieci

Jak zbudować igloo z dziećmi? Wystarczy mieć trochę czasu na tę zabawę w śniegu, a także lubić takie działania. Sprawdź, jak zbudować igloo.

Igloo to konstrukcja, która stosowana była tradycyjnie przez Inuitów w Arktyce, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by w mroźne, zimowe dni, wznieść podobny obiekt w swoim ogrodzie lub innym bezpiecznym miejscu. Takie działanie może być ciekawą formą zabawy, która zachęci dzieci do aktywności na świeżym powietrzu. Mimo że jego budowa może wydawać się skomplikowanym procesem, to jednak stosując odpowiednią technikę, da się je wykonać w dość prosty sposób. Jak zbudować igloo? Podpowiadamy.

Jak wygląda iglo?

Igloo to okrągła lub owalna konstrukcja składająca się ze śnieżnych bloczków, która swoją formą przypomina kopułę. Dzięki temu jest odporna na silny wiatr i bardzo stabilna. Jej ściany buduje się z ciętego śniegu, który jest doskonałym izolatorem. Dlatego w takim wnętrzu, nawet w bardzo niskich temperaturach nie jest aż tak zimno. Nie bez powodu obiekt ten ma okrągłą lub owalną podstawę i lekko zaokrągloną górę, ponieważ taki kształt sprzyja odprowadzaniu śniegu i wiatru. Zazwyczaj wysokość takiej budowli wynosi od 1,5 do 2,5 m, dzięki czemu można w niej stać lub klęczeć. Wejście jest niskie ze względu na to, że otwór musi być jak najmniejszy, by chronił przed zimnym wiatrem.

We wnętrzu tej tradycyjnej konstrukcji wykorzystywanej od wieków przez ludy zamieszkujące rejony arktyczne, zazwyczaj można było znaleźć futra zwierzęce lub inne naturalne materiały. Z kolei w szczycie znajduje się mały otwór wentylacyjny, którego celem jest umożliwienie cyrkulacji powietrza, a także odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Zbudowanie profesjonalnego igloo, może być niemałym wyzwaniem. Warto jednak spróbować wznieść nieco mniejszą konstrukcję, która posłuży maluchom do zabawy.

Chłopiec w czapce i rękawiczach budujący igloo

Jak zbudować iglo?

Budowanie igloo może być fascynującym projektem i wspaniałą zabawą nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Wymaga ono jednak przygotowania odpowiedniej strategii, a także narzędzi. Jak krok po kroku wykonać taką konstrukcję?

Wybór lokalizacji

Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym zbudujemy igloo. Idealna lokalizacja musi spełniać kilka kryteriów. Przede wszystkim, najlepiej jeżeli znajduje się w niej twardy, mocno ubity śnieg lub lód, co pomoże w uzyskaniu stabilności takiej budowli. Dobrze, jeżeli teren taki jest osłonięty przed wiatrem, a więc znajduje się na przykład w dolinie czy w pobliżu skał. Upewnijmy się także, czy w wyznaczonym miejscu będzie dostępna wystarczająca ilość śniegu potrzebna do budowy. Znalezienie odpowiedniego miejsca i wyznaczenia kształtu oraz wielkości naszego igloo możemy powierzyć dziecku.

Zebranie materiałów

Następnie należy zebrać niezbędne do budowy igloo materiały. Mowa tutaj nie tylko o narzędziach, takich jak łopata, nóż czy piła lub miarka, ale także śniegu. Najlepszy jest ten mokry, który łatwo formuje się w bloki. Wznosząc taką konstrukcję, unikajmy stosowania świeżego i puszystego puchu ze względu na to, że jest on znacznie trudniejszy do formowania i nie jest tak stabilny jak mokry opad.

Formowanie bloków śnieżnych

Działanie takie należy zacząć od wycięcia bloków śnieżnych. Najlepiej, jeżeli ich wymiary będą miały około 60 × 30 × 20 cm. W tym celu wykorzystajmy łopatę lub inne narzędzie do cięcia. Ważne jest, by takie elementy były twarde i aby stworzyć z nich prostokątny kształt, ponieważ ułatwi nam to ich układanie.

Mężczyzna budujący iglo

Budowanie bazy

Ważnym krokiem jest stworzenie bazy, czyli pierwszego rzędu bloków w formie okręgu. Muszą być one dobrze osadzone i stabilne, ponieważ to na nich będzie spoczywała cała konstrukcja takiego obiektu. Dlatego, aby upewnić się, że nadamy mu właściwy kształt, możemy zacząć od narysowania okręgu na ziemi, aby przy okazji określić również średnicę igloo.

Układanie ścian

Przy układaniu kolejnych bloków, musimy działanie to przeprowadzać w taki sposób, by były one lekko nachylone do środka. Dzięki temu uda nam się stworzyć efekt kopuły. Nachylenie brył podczas układania ścian to jednak nie wszystko, ponieważ miejsca między nimi powinny być wypełnione drobnym śniegiem, aby zwiększyć izolację i stabilność konstrukcji. Kontynuujmy ich układanie, aż do momentu kiedy osiągną pożądaną wysokość, czyli od 1,5 do 2 m.

Stworzenie kopuły

Kiedy dotrzemy już do szczytu, wówczas wykonajmy jeden większy blok, a także kilka mniejszych i wykorzystajmy je do zamknięcia konstrukcji. Dobrze jest jednak zostawić mały otwór wentylacyjny podczas tworzenia kopuły, aby zagwarantować cyrkulację powietrza w takim obiekcie. Upewnijmy się także, że wszystkie bloki na górze są dobrze dopasowane, aby nie wpadły do środka.

Wycinanie wejścia i okien

Na samym końcu uformujmy niski otwór wejściowy. Pamiętajmy, że nie może być on zbyt duży, ponieważ zależy nam na tym, by ograniczyć wnikanie do wnętrza zimnego powietrza. Wykorzystując dodatkowe bloki, możemy stworzyć również małe przejście. Zwróćmy uwagę jednak na to, czy jest ono dobrze uszczelnione, by ograniczyć ewentualne straty cieplne.

Chłopiec stojący w tunelu śnieżnym

Jak zrobić igloo – o czym warto pamiętać?

Wiele maluchów, kiedy zobaczy zimowy domek, chciałoby mieć taki w swoim ogrodzie. To marzenie można spełnić, mimo że wiele osób ma pewne obawy związane z działaniami, jakie należy wykonać w trakcie budowy. Igloo nie zawali się, jeśli zostanie zbudowane prawidłowo. Wykonując taki projekt, warto pamiętać o kilku następujących aspektach:

podłoże – niezależnie od tego, czy tworzymy niewielki zimowy dom dla dzieci, czy konstrukcję, której wysokość wynosi nawet 2 metry, powinniśmy zadbać o to, aby była ona wznoszona w odpowiednich warunkach. Unikajmy więc wyboru stromego i nierównego terenu;

bezpieczeństwo – po wykonaniu takiego obiektu musimy sprawdzić, czy jest on stabilny i nie zawali się;

temperatura – mokry śnieg, najlepszy do formowania bloków śnieżnych, występuje przy temperaturze w okolicach 0 stopni Celsjusza;

cierpliwość – godzina czy dwie to zazwyczaj za mało, by stworzyć taki obiekt.

Praca w grupie może przyspieszyć ten proces, jeśli każda osoba będzie miała przydzielone określone zadania.

Igloo dla dzieci

Budowanie igloo z dziećmi może być świetną zabawą. Jednak w takim przypadku powinniśmy dostosować ten proces do możliwości maluchów, a także zagwarantować im bezpieczeństwo. Dlatego wybierzmy prostą konstrukcję, mniejszą niż tradycyjne schronienie Inuitów. Wystarczy, że będzie to niewielka kopułowa struktura, w której smyki będą mogły się schronić i bawić. Zamiast igloo można zbudować też śnieżny fort, który nie wymaga tak precyzyjnego układania bloków oraz tworzenia kopuły.

Musimy również zagwarantować swoim pociechom bezpieczeństwo. Dlatego najlepiej jeżeli będą one na przykład pomagały w zbieraniu śniegu czy formowaniu prostych brył lub uszczelnianiu konstrukcji. Jednak za najważniejsze działania, takie jak wycinanie czy układanie bloków, powinni odpowiadać dorośli.

Na szczęście nie musimy trzymać się tradycyjnych zasad budowania igloo, jeśli jest to zabawa, którą danego dnia wybierzemy na przykład zamiast bitwy na śnieżki. Dzieci kreatywnie mogą pomalować bloki farbami w sprayu, dzięki czemu konstrukcja taka zyska oryginalny i kolorowy wygląd. Można w jej środku umieścić również elementy dekoracyjne, takie lampiony, girlandy czy inne ozdoby.

Niezależnie od tego czy budujemy igloo dla siebie, czy jako atrakcję dla dzieci, proces ten dostarcza mnóstwo radości i satysfakcji. Dlatego warto spróbować swoich sił w tworzeniu tego fascynującego, śnieżnego schronienia. Warto wcześniej sprawdzić ofertę Decathlon i uzupełnić garderobę o nieprzemakalne rękawiczki dziecięce, czapki czy komin dziecięcy.

Przeczytaj także:

Zadowolone dziecko z zabawy na śniegu robiące aniołka na śniegu

Pomysły na zimowe zabawy na śniegu z dziećmi

Zabawy na śniegu z dziećmi w zimowej aurze, to nie tylko lepienie bałwana czy sanki. Sprawdź, jakie są pomysły na zimowe zabawy ruchowe.

Gry i zabawy ruchowe dla dzieci w domu – jakie zabawy dla dzieci?

Gry i zabawy ruchowe dla dzieci w domu – jakie zabawy dla dzieci?

Poznaj zabawy ruchowe dla dzieci w każdym wieku. Wyścigi dla maluchów, zabawy z piłką, ćwiczenia ruchowe dla dzieci w wieku 2-6 lat.

rodzina podczas zabawy z dziećmi

Gry i zabawy ruchowe dla dzieci – zabawy dla dzieci

Zabawy ruchowe dla dzieci na świeżym powietrzu to bardzo rozwijająca aktywność. Maluchy lubią wyścigi i konkurencje, warto to wykorzystać.

Dzieci bawiące się na torze przeszkód w ogrodzie przygotowanym przez rodziców

Jak zrobić tor przeszkód dla dzieci w ogrodzie?

Zbudowanie toru przeszkód to jeden z pomysłów na zabawę z dzieckiem. Jak zrobić tor przeszkód dla dzieci w ogrodzie? Oto kilka pomysłów na zabawy!

chłopiec z ochraniaczami i piłką do siatkówki na boisku

Ćwiczenia ruchowe dla dzieci - ćwiczenia, zalety i zasady

Gry i zabawy ruchowe to sposób na zarażenie dziecka miłością do sportu. Jakie ćwiczenia ruchowe dla dzieci są dobre? Jakie zabawy dla dzieci wybrać?