Dzieci siedzące w ochraniaczach na kolana

Jak zmierzyć rozmiar ochraniaczy na kolana?

Ochraniacze na kolana osłaniają tę część ciała, chroniąc ją przed urazami w wyniku upadku na rowerze, hulajnodze czy rolkach. Dobierz rozmiar.

Bezpieczeństwo podczas uprawiania takich sportów jak jazda na rowerze, rolkach, hulajnodze czy deskorolce, powinno być kluczowym aspektem nie tylko w przypadku dzieci, ale również dorosłych. Dlatego warto zaopatrzyć się w elementy, które zminimalizują ryzyko urazów spowodowanych upadkiem lub kolizją. Do podstawowych tego typu produktów należą ochraniacze na kolana. Żeby jednak dobrze spełniały one swoją funkcję, muszą być prawidłowo dopasowane. Jak zmierzyć ich rozmiar? Podpowiadamy.

Jak zmierzyć rozmiar ochraniaczy na kolana – sprawdzić obwody

Dobór nakolanników, należy rozpocząć od wykonania dokładnych pomiarów obwodów poszczególnych części nogi. Żeby więc precyzyjnie wyznaczyć takie wartości i dopasować idealny dla siebie model, trzeba podjąć następujące kroki:

przygotować się – najlepiej wziąć elastyczny centymetr krawiecki i odsłonić nogi, aby ewentualne ubrania nie wpłynęły na dokładność wyniku;

wymierzyć staw kolanowy – w tym celu należy lekko zgiąć nogę, pod kątem około 30 stopni, aby uzyskać najbardziej naturalny obwód stawu kolanowego w trakcie jego pracy. Trzeba sprawdzić najszersze miejsce, czyli nad rzepką. Centymetr nie powinien ani zbyt luźno, ani ciasno przylegać do skóry, lecz delikatnie opierać się na jej powierzchni;

zmierzyć udo i łydkę – najlepiej 10 cm nad kolanem oraz 10 cm poniżej niego. Warto pamiętać o tym, że niektóre modele ochraniaczy, szczególnie te bardziej zabudowane, mogą być wyposażone w dodatkowe paski stabilizujące, które znajdują się właśnie w tych partiach. Dlatego prawidłowy pomiar tych obszarów może nam pomóc w jak najlepszym dostosowaniu takiego produktu.

Po wymierzeniu kolana, uda i łydki, należy porównać te wyniki z tabelą rozmiarów producenta.

Mężczyzna zakładający ochraniacze na kolana

Ochraniacze na rower, rolki, hulajnogę – tabela rozmiarów

Ochrona kolan przed upadkami, a co za tym idzie, różnego rodzaju kontuzjami, stłuczeniami i otarciami, jest szczególnie istotna podczas uprawiania takich sportów jak jazda na rowerze, rolkach czy hulajnodze, ze względu na to, że każda z tych dyscyplin stwarza pewne zagrożenie dla stawów kolanowych. Dlatego tak istotne jest, by dobrać model dopasowany do charakteru naszej aktywności. 

Poza wersjami osłaniającymi kolana możemy nabyć również te, które mają chronić nadgarstek lub łokcie. Wówczas cały system elementów zabezpieczających poszczególne, najbardziej narażone na kontuzje cześci ciała, może zagwarantować nam wysoki stopień ochrony. W wielu sytuacjach, żeby jednak takie produkty były dobrze dobrane do naszych potrzeb, wzrostu i obwodów i nie wpływały negatywnie na komfort podczas aktywności, warto zwrócić uwagę na ich wymiary.

Poszczególni producenci mogą oferować podobne fasony w zupełnie innej rozmiarówce. Dlatego warto porównać swoje wyniki do tych, które znajdują się w tabeli. Zazwyczaj bazują one na pomiarach obwodu kolan, ud i łydek. Poszczególne wersje dostępne są zazwyczaj w rozmiarach oznaczonych literami XS, S, M, L, XL lub numerami. Do każdego z tych oznaczeń przypisane są konkretne zakresy podane w centymetrach.

Dziewczynka siedząca w ochraniaczach na kolana

Jak dobrać rozmiar ochraniaczy na kolana?

Zarówno w przypadku ochraniaczy na rower dla dzieci, jak i dorosłych, odpowiedni rozmiar takich elementów jest kluczowy, by zagwarantować komfort i swobodę ruchów, a jednocześnie jak najwyższy poziom ochrony. Na co warto zwrócić uwagę podczas ich doboru? Należy uwzględnić następujące kwestie:

rozmiar – powinien być on dopasowany poprzez porównanie zmierzonego obwodu kolana, uda i łydki z tabelą rozmiarów producenta. Dobrze jest też dostosować taki produkt do swojej budowy ciała;

system regulacji – osłony mogą być wyposażone w regulowane paski, które umożliwiają ich lepsze dostosowanie. Dlatego zwłaszcza wybierając wersję dla dzieci, warto postawić na te, które posiadają regulowane pasy ze względu na to, że maluchy szybko rosną i dzięki temu elementy te mogą służyć im nieco dłużej;

rodzaj aktywności – rozmiary tych zabezpieczeń powinny być dobrane również do dyscypliny sportu, w jakiej zamierzamy je wykorzystywać. Modele na rower mogą być cięższe i bardziej solidne, ale i zabudowane, niż te na rolki czy hulajnogę.

Poza wymiarami warto zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów są wykonane nakolanniki. Najlepiej jeżeli jest to wysokiej jakości pianka EVA i ABS. Zapewniają one optymalną ochronę, są wytrzymałe, a jednocześnie przewiewne, dzięki czemu zapobiegają nadmiernemu poceniu się nawet podczas długotrwałego użytkowania.

Jak założyć ochraniacze na kolana?

Mimo że zakładanie nakolanników nie wydaje się skomplikowanym procesem, to aby zagwarantować sobie maksymalną ochronę w razie upadku i kontaktu z twardym podłożem, warto przestrzegać poniższych zasad:

właściwie dopasować ochraniacze – zanim je ubierzemy, sprawdźmy, czy ich rozmiar jest odpowiedni. Nie powinny nas uciskać, lecz ściśle przylegać do kolan. Jeśli są wyposażone w regulowane paski, należy dostosować je w taki sposób, aby nie były zbyt luźne;

zacząć wkładanie od zapięcia dolnego paska – element, który oplata łydkę, powinien być zamocowany jako pierwszy. Dzięki temu nakolannik nie będzie się przesuwał;

następnie przejść do górnego paska – oplatający udo nad kolanem pas, powinien dobrze przylegać, aby podczas upadku się nie przesunął;

skontrolować ruchomość stawów – po założeniu tych elementów, warto wykonać kilka ruchów kolanem, takich jak wyprost nóg, chodzenie czy przysiad. Dzięki temu, jeśli osłona ta będzie się przesuwała, spadała lub ograniczała nam ruchy, zanim zaczniemy aktywność, będziemy mogli poprawić jej położenie.

Kobieta w kasku zakładająca ochraniacze na kolana

Gdzie kupić ochraniacze na kolana?

Każda osoba, która chciałaby kupić specjalny nakolannik lub z powodu złego dopasowania czy zużycia, jest zmuszona do zmiany starego na nowy, może nabyć taki produkt w sklepach sportowych, takich jak Decathlon. Ich duży wybór znajdziemy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Udając się osobiście do placówki, możemy je przymierzyć i od razu sprawdzić, jak leżą i czy zapewniają nam wystarczający komfort i ochronę. Dodatkowo w takim miejscu istnieje opcja konsultacji ze sprzedawcą, który pomoże nam dobrać ich rozmiar i typ.

Kupowanie online z dostawą do domu z kolei to bardzo wygodna opcja, na którą decyduje się wielu użytkowników. Pamiętajmy jednak, by w takim przypadku zawsze sprawdzić tabelę rozmiarów i opinie klientów. Jeśli niewłaściwie dobierzemy taki produkt, we wskazanym terminie, będziemy mogli go zwrócić lub wymienić na inny.

Podsumowanie

Ochraniacze na kolana stanowią jeden z najważniejszych elementów, który świetnie sprawdzi się podczas uprawiania różnych sportów. Żeby jednak gwarantowały skuteczną ochronę, muszą być dobrze dopasowane pod względem rozmiaru, ale też specyfiki aktywności. Dlatego kluczowym krokiem jest precyzyjne zmierzenie kolana, łydki i uda, a następnie wykorzystanie tabeli producenta, by dobrać idealny model.

Przeczytaj także:

Zadowolone dziecko w kasku i ochraniaczach jadące na rowerze

Jakie ochraniacze na rower dla dziecka wybrać?

Zanim nasza pociecha zacznie jeździć, warto wyposażyć ją w kask rowerowy i inne akcesoria. Sprawdź, jakie ochraniacze na rower dla dziecka wybrać?

Jaki kask na rolki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jaki kask na rolki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Szukasz odpowiedniego kasku na rolki, jednak nie wiesz, na co zwracać uwagę? Jaki powinien być ten ochraniacz? Sprawdź, jaki kask na rolki wybrać!

Rower cargo - jaki wybrać? Czym jest rower towarowy?

Rower cargo - jaki wybrać? Czym jest rower towarowy?

Rowery towarowe cieszą się coraz większą popularnością. Są one częstą alternatywą dla drugiego samochodu. Jaki rower cargo wybrać? Podpowiadamy!

Mężczyzna ubrany w strój kolarski jadący na rowerze crossowym

Jakie wybrać opony do roweru crossowego?

Rowery crossowe i trekkingowe to najpopularniejsze typy jednośladów. Jakie wybrać opony do roweru crossowego? Sprawdź nasz poradnik rowerowy!

Mężczyzna skaczący na rowerze hardtailowym

Hardtail czy full suspension – który rower MTB wybrać?

Rowery przeznaczone do jazdy MTB mogą charakteryzować się niepełnym lub pełnym zawieszeniem. Hardtail czy full suspension – który rower MTB wybrać?