Mężczyzna pracujący jako alpinista przemysłowy

Jak zostać alpinistą przemysłowym? Kilka słów o alpinizmie przemysłowym

Czym jest alpinizm przemysłowy? Jak zdobyć uprawnienia do specjalistycznej pracy na wysokościach? Jakie są szkolenia na alpinistę przemysłowego?

Choć na pierwszy rzut oka alpinizm kojarzy się ze zdobywaniem szczytów wysokich gór, alpinizm przemysłowy jest jednak czymś o nieco odmiennym charakterze. Owszem, mamy tu do czynienia z dużą wysokością i specjalistycznym sprzętem linowym, jednak to nie w górach najczęściej spotkamy alpinistę przemysłowego. Sprawdź, na czym polega ten rodzaj alpinizmu i jak zostać alpinistą przemysłowym.

Czym jest alpinizm przemysłowy?

Mówimy – alpinizm, myślimy – góry! Zwykle jest to w mniejszym lub większym stopniu prawidłowe, jednak w przypadku alpinizmu przemysłowego sprawa wygląda nieco inaczej. Czym właściwie jest ten rodzaj alpinizmu?

Alpinizm przemysłowy to rodzaj prac wysokościowych wykorzystujących techniki linowe. Choć w polskim prawie budowlanym prace na wysokości określa się już czynności wykonywane na poziomie powyżej jednego metra, alpiniści pracują na znacznie wyższych wysokościach sięgających dziesiątek, a nawet setek metrów od ziemi. To praca wymagająca sprawności i siły fizycznej, wytrzymałości, ale także odwagi i wielu umiejętności.

Czy alpinizm przemysłowy ma coś wspólnego ze sportem i pasją? W wielu przypadkach na ten rodzaj zawodu decydują się miłośnicy górskiej wspinaczki i eksploracji najwyższych szczytów. Co więcej, techniki wykorzystywane w tym zawodzie wywodzą się z technik wspinaczkowych i jaskiniowych. To sposób na zarobek przy wykorzystaniu i ciągłym kształtowaniu umiejętności niezbędnych w górach. Mimo faktu, że praca alpinisty przemysłowego ma miejsce na wysokich budowlach czy wieżowcach, a nie skałach gór, dostarcza równie dużo adrenaliny i urozmaica codzienność.

Mężczyzna pracujący jako alpinista przemysłowy

Dziedziny alpinizmu przemysłowego – na czym polega praca alpinisty przemysłowego?

Usługi alpinistyczne wykorzystywane są w wielu dziedzinach, w których niezbędne jest posiłkowanie się technikami wspinaczkowymi. Nie we wszystkie miejsca da się dotrzeć za pomocą drabiny i w tej sytuacji z pomocą przychodzą uzbrojeni w umiejętności z zakresu dostępu linowego pracownicy wysokościowi. Jakie usługi mogą świadczyć?

– Mycie okien wieżowców, oczyszczanie elewacji i dachów wysokich budynków,
– Montaż banerów reklamowych na dużych wysokościach,
– Instalacja systemów przeciwpożarowych,
– Prace konserwatorskie i porządkowe na wysokościach,
– Prace na platformach wiertniczych,
– Prace w dziale energetyki takie jak na przykład instalacje słupów wysokiego napięcia, serwisowanie turbin wiatrowych,
– Prace przy wycince drzew.


Zawód alpinisty przemysłowego to praca wymagająca bardzo dużej sprawności i ostrożności. Nie da się ukryć, że wiąże się z nią spore niebezpieczeństwo upadku z wysokości, dlatego też roboty wysokościowe wymagają specjalnych umiejętności technicznych. Ile zatem można zarobić na stanowisku alpinisty przemysłowego? Zarobki w Polsce zaczynają się w granicach 4-5 tysięcy brutto, za granicą zaś można zarobić kilkukrotnie więcej w tym zawodzie.

Uprawnienia i szkolenia wysokościowe

Podstawowe pytanie brzmi: czy każdy może zostać alpinistą przemysłowym? By móc uprawiać ten zawód, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Najważniejszym z nich jest odbycie kursu uprawniającego do pracy na wysokościach. By do niego przystąpić, trzeba być osobą pełnoletnią z minimum podstawowym wykształceniem i brakiem przeciwwskazań zdrowotnych jak na przykład choroby neurologiczne i układu krążenia.

W Polsce najważniejszym stowarzyszeniem nadzorującym szkolenia pracowników wysokościowych jest ODTL, zaś międzynarodowym systemem szkoleń jest IRATA. Techniki linowe, które się w nich wykorzystuje, są do siebie bardzo podobne. Szkolenie IRATA obejmuje trzy stopnie:

Stażysta dostępu linowego – wykonuje prace zwykle pod nadzorem wyżej wykwalifikowanego pracownika,
Technik dostępu linowego – posiada pełną wiedzę, jest samodzielny, zna zasady budowy stanowisk, ratownictwa i tym podobne,
Specjalista dostępu linowego – jest osobą nadzorującą przebieg pracy, posiada pełną wiedzę i duże umiejętności.

Kurs technik linowych trwa około 4-5 dni, odbywa się w wyspecjalizowanej sali i kończy się egzaminem zarówno teoretycznym, jak i praktycznym. Ukończenie kursu i zdanie egzaminu uprawnia do prac odpowiadających określonemu poziomowi. Koszt kursu na każdym stopniu oscyluje w granicach 4 tysięcy złotych.

Jaki sprzęt jest potrzebny do pracy na wysokości?

Praca alpinisty przemysłowego jest często poważnym źródłem zagrożenia. Dlatego też niebywale ważne jest zadbanie o odpowiednie bezpieczeństwo pracy. By to zapewnić, konieczne jest wyposażenie się w specjalistyczny sprzęt oraz środki ochrony indywidualnej. Każdy alpinista powinien posiadać:

Kask wspinaczkowy – to element wyposażenia całkowicie niezbędny. Powinien spełniać wszelkie normy niezbędne do pracy na wysokościach,
Solidna uprząż wspinaczkowa – to ona zapewnia bezpieczną pracę podczas podwieszenia,
Odpowiednio wytrzymałe i certyfikowane liny oraz karabinki – muszą być odpowiednio wytrzymałe na różne warunki atmosferyczne oraz na kontakt ze środkami chemicznymi.
Przyrządy zjazdowe i służące do podchodzenia,
Odpowiednia odzież robocza – tutaj dobrze sprawdzi się bielizna termiczna, która zabezpieczy alpinistę w przypadku zmiennej temperatury. Warto wyposażyć się także w okulary zabezpieczające oczy i solidne rękawice, które ochronią dłonie.

Praca jako alpinista przemysłowy jest ekscytująca, ale i niebezpieczna. Ukończenie szkolenia i zdanie egzaminu praktycznego to dopiero początek, konieczne jest ciągłe podnoszenie umiejętności i potwierdzonych kwalifikacji. 

Przeczytaj także:

Kobieta w kasku wspinaczkowym wspinająca się po skale z użyciem liny wspinaczkowej

Rodzaje wspinaczek – wspinaczka górska, skałkowa i sportowa

Wspinaczka to rodzaj sportowej aktywności. Jakie są rodzaje wspinaczki? Dla kogo wspinaczka górska, sportowa, skałkowa lub bouldering?

Mężczyzna wspinający się w stylu alpejskim na szczyt

Styl alpejski – czym się charakteryzuje ten styl wspinaczkowy?

Wspinaczka w stylu alpejskim – na czym polega, czy jest dostępna dla każdego, jak się przygotować do takiej wspinaczki w górach?

Osoba w uprzęży wspinaczkowej uprawiająca drytooling na suchej skale w zimie

Drytooling – zimowa wspinaczka w rakach. Jaki sprzęt do drytoolingu?

Drytooling to rodzaj wspinaczki zimowej. W tej dyscyplinie sportowej wykorzystuje się raki i czekan na skałach! Sprawdź, jak wspinać się w drytoolingu

Kobieta w kasku wspinaczkowym wspinająca się po skale trzymając linę wspinaczkową

Wspinaczka wielowyciągowa – czym jest i jak zacząć?

Czym jest wspinaczka wielowyciągowa? Jak się do niej przygotować i jaki sprzęt należy mieć, by się wspinać? Oto wskazówki dla wspinaczy.

Mężczyzna w stroju wspinaczkowym uprawiający wspinaczkę sportową

Wspinaczka sportowa – konkurencja w igrzyskach olimpijskich

Wspinaczka sportowa to dyscyplina igrzysk olimpijskich. Rywalizacja wspinaczkowa odbywa się w obiektach zamkniętych. Co powinieneś o niej wiedzieć?