Kobieta będąca instruktorem pływania na basenie

Jak zostać instruktorem pływania? Jak wygląda kurs instruktorski?

Wiele osób czuje powołanie do uczenia innych pływania. Jak zostać instruktorem? Sprawdź, jak wygląda kurs instruktora pływania!

Instruktor pływania to znakomity zawód dla wszystkich osób, które kochają sport, a zwłaszcza dla pływaków. Praca z dziećmi uczącymi się pływać pozwala na czynne uczestniczenie w procesie ich rozwoju, co może przyczynić się do zauważenia talentów wielu osób. Trzeba jednak wiedzieć, że droga do zostania trenerem pływania wiedzie przez odbycie kursu i zdobycie wymaganego certyfikatu. Zastanawiasz się nad zostaniem instruktorem pływania? Sprawdź, jak zrealizować te plany i czego spodziewać się po specjalnie dedykowanym temu zawodowi kursie!

Jak zostać instruktorem pływania? Wymagane kwalifikacje instruktora

Wiele osób, które trenują pływanie, w pewnym momencie wpada na pomysł, aby wnieść swoją pasję na wyższy poziom. Jest nim zdobycie uprawnień do zostania instruktorem pływania. Aby móc wykonywać ten zawód należy odbyć specjalny kurs i zdać egzamin instruktorski. Pozwoli on zdobyć certyfikat instruktorski i tym samym otrzymać legitymację poświadczającą uprawnienia zawodowe. W zależności od wybranego kursu mogą one obowiązywać na terenie całej Unii Europejskiej.

Czy każda osoba, która zgłosi się na kurs, może zostać trenerem pływania? Aby do niego przystąpić, trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze: trzeba mieć ukończone 18 lat. Wymagane jest również posiadanie wykształcenia średniego oraz zaświadczenia o niekaralności. W kontekście przyjęcia na kurs istotna jest także sprawność fizyczna i umiejętności pływackie kandydata. Po zakończeniu kursu oraz zdaniu egzaminu kursant otrzymuje legitymację. Jest ona wydawana przez rektora Polskiej Akademii Sportu.

Mężczyzna będący instruktorem pływania pływający na basenie

Jak wygląda kurs na instruktora pływania?

Przebieg kursu na instruktora pływania może różnić się w zależności od instytucji, która go organizuje. Co ciekawe, część z nich można odbyć online i zdobyte w ten sposób uprawnienia będą w pełni upoważniać do wykonywania zawodu. Zaleca się jednak wybieranie kursów, które obejmują również część praktyczną, aby mieć okazję zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. Przykładowy przebieg szkolenia przedstawiamy na podstawie kursu organizowanego przez Polską Akademię Sportu.

Część ogólna kursu

Kurs rozpoczyna się od części teoretycznej. Trwa ona 100 godzin lekcyjnych i odbywa się w formie online. Kursant otrzymuje dostęp do materiałów szkoleniowych na specjalnej platformie e-learningowej. Ta część kursu jest zakończona pisemnym egzaminem w formie opisowej. W przypadku niezaliczenia egzaminu w pierwszym terminie, osobie uczestniczącej w kursie przysługuje jedna, nieodpłatna poprawka.

W skład kursu wchodzą zagadnienia podstawowe i kierunkowe, które dotyczą różnych obszarów wiedzy. Wśród nich znajdują się między innymi:

– fizjologia człowieka;
– anatomia ogólna;
– anatomia czynnościowa aparatu ruchu;
– teoria sportu i treningu sportowego;
– teoria rekreacji ruchowej;
– metodyka wychowania fizycznego;
– żywienie i dietetyka;
– psychologia;
– pedagogika.

Trzeba wiedzieć, że istnieją sytuacje, w których kursant może uzyskać zwolnienie z tej części szkolenia. Dzieje się tak w momencie, gdy jest on:

– absolwentem studiów wyższych na kierunku „wychowanie fizyczne” lub „sport”;
– instruktorem innych dyscyplin sportu, który uprawnienia do wykonywania zawodu zdobył w latach 1997-2013;
– absolwentem części ogólnej instruktora sportu, który zdobył uprawnienia w latach 1997-2013;
– w momencie, kiedy zdał egzamin teoretyczny Polskiej Akademii Sportu wcześniej.

Mężczyzna robiący kurs na instruktora pływania

Część specjalistyczna kursu

Kolejnym etapem szkolenia jest część specjalistyczna. Obejmuje ona zarówno teorię, jak i praktykę i trwa 150 godzin lekcyjnych. Ta część kursu dzieli się na trzy wewnętrzne części, spośród których każda skupia się na nieco innych aspektach.

1. Ćwiczenia, wykłady oraz warsztaty (72 godziny lekcyjne). Ta część obejmuje bardziej szczegółowe omówienie specjalistycznych zagadnień teoretycznych, takich jak technika pływania, zaawansowane style czy sposoby nauczania pływania. Kończy się ona egzaminem i podobnie jak w przypadku części teoretycznej, kursantowi przysługuje jedna nieodpłatna poprawka.

2. Samokształcenie (48 godzin lekcyjnych). W trakcie tej części osoba uczestnicząca w kursie ma za zadanie samodzielne przyswojenie wiedzy ze wskazanej literatury specjalistycznej, a także wypełnienie konkretnych zadań. Wśród nich mogą znajdować się takie jak między innymi opracowanie regulaminu zawodów sportowych, czy zaplanowanie obozu sportowego.

3. Praktyki zawodowe (30 godzin lekcyjnych). Na koniec kursant ma obowiązek odbycia praktyk zawodowych w wybranym przez siebie miejscu. Mogą być one realizowane w trakcie kursu instruktora lub do 3 miesięcy po nim. W ich ramach należy obserwować pracę innych instruktorów, a także prowadzić konkretne fragmenty zajęć. W trakcie praktyk opiekun wypełnia dzienniczek, który staje się podstawą do wydania licencji instruktora pływania zaświadczającej o ukończeniu kursu.

Jakie są obowiązki instruktora pływania?

W trakcie szkolenia kursant zostaje zapoznany z podstawowym zakresem obowiązków instruktora pływania. Wbrew pozorom osoba zatrudniona na tym stanowisku spełnia zdecydowanie więcej zadań niż tylko prowadzenie zajęć. Co więc jeszcze zalicza się do jej obowiązków?

– prowadzenie zajęć pływackich;
– zapoznanie podopiecznych z wiedzą teoretyczną na temat pływania;
– dobór ćwiczeń adekwatnych do kategorii wiekowej i umiejętności podopiecznych;
– wspomaganie rozwoju grup szczególnie uzdolnionych;
– tworzenie planów treningowych;
– dbanie o przestrzeganie regulaminu pływalni;
– dbanie o posiadany przez pływalnię sprzęt pływacki;
– podnoszenie własnych kompetencji.

Jak zostać instruktorem pływania? Podsumowanie

Trener pływania to wymarzona praca dla wielu pasjonatów tego sportu. Trzeba jednak wiedzieć, że do zostania instruktorem pływania konieczne jest odbycie specjalnego kursu. W zależności od ośrodka dydaktycznego może mieć on różny przebieg. Niektóre z nich opierają się wyłącznie na zajęciach online. Warto jednak zdecydować się na taki, który uwzględnia zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Po zdaniu wymaganych egzaminów oraz zaliczeniu praktyk, kursant otrzymuje legitymację potwierdzającą zdobyte kompetencje zawodowe i może szukać pracy jako trener pływania.

Przeczytaj także:

osoby w strojach kąpielowych, czepkach i płetwach pływające w basenie

Sposoby na trening szybkościowy w pływaniu

Uwielbiasz pływanie? Trening szybkościowy może być idealnym wyborem dla Ciebie! Sprawdź, jak zacząć trenować i zwiększyć szybkość w basenie.

kobieta w czepku i zaciskiem na nos do pływania synchronicznego

Pływanie synchroniczne - co to jest, jakie są zasady?

Dowiedz się więcej na temat pływania synchronicznego ⭐ Co to jest i jakie są zasady tego sportu? Zobacz na czym polega taniec synchroniczny

osoby pływają z bojką asekuracyjną open water

Jak pływać w morzu? Nauka i bezpieczne pływanie w morzu

Przygotowaliśmy podstawowe informacje na temat bezpiecznego pływania w morzu. Dowiedz się, jak pływać w morzu i jaki sprzęt wybrać.

kobiety siedzące na brzegu basenu w strojach kąpielowych i w czepkach

Co zabrać na basen kryty? Lista rzeczy na basen, które warto zabrać.

Pływanie to jeden z najchętniej uprawianych sportów. Sprawdź, co warto zabrać ze sobą na basen. Oto lista rzeczy, które spakować na pływalnię!

Jak zostać trenerem piłkarskim? Kariera trenera piłki nożnej

Jak zostać trenerem piłkarskim?

Chcesz zostać trenerem piłkarskim? Dowiedz się, jak przejść ścieżkę trenerską i rozwijać młodych zawodników. Poznaj kursy trenerskie i koszty szkolenia.