Mężczyzna ćwiczący unoszenie sztangi na ławce do ćwiczęń

Jak zrobić ławkę do ćwiczeń w domu? Przykładowy projekt ławeczki

Jak zrobić ławkę do ćwiczeń samodzielnie? Oto projekt, dzięki któremu trening w domu będzie jeszcze łatwiejszy!

Kupić gotowy produkt czy samemu wykonać sprzęt do ćwiczeń? Jak zrobić ławkę do ćwiczeń, która będzie praktyczna i sprawdzi się do ćwiczeń ze sztangą? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, jak samodzielnie przygotować sprzęt do ćwiczeń.

Dlaczego warto zrobić własną ławeczkę do ćwiczeń? Zalety

Podstawową zaletą jest to, że zyskujesz miejsce do ćwiczeń. Możesz też dostosować sprzęt do ćwiczeń do swoich potrzeb. Oznacza to, że ławka do ćwiczeń może być odpowiednio większa albo mieć indywidualne ulepszenia, które uważasz, że przydadzą Ci się podczas treningu. To, czy faktycznie zaoszczędzisz, zależy od tego, czy masz wszystkie niezbędne narzędzia i ile zapłacisz za materiały. Jest to jednak możliwe. Chcesz wiedzieć, jak zrobić ławeczkę do ćwiczeń z drewna? Oto krótki poradnik, który dostosujesz do swoich potrzeb.

Mężczyzna składający ławkę do ćwiczeń

Jaki materiał będzie odpowiedni do zrobienia ławeczki do ćwiczeń?

Bardzo dobrym wyborem będzie drewno na przykład lite, niestety będzie ono droższe. Alternatywą mogą być płyty meblowe o odpowiedniej grubości, a także gruba sklejka. Dobrym gatunkami, z których warto korzystać, są dąb, jesion i buk. Sosna, choć często wykorzystywana i dość tania, będzie jednocześnie bardzo giętka, toteż może obniżać komfort treningu.

W przypadku przygotowania siedziska wybierz odpowiednie wypełnienie. Gąbka tapicerska o grubości przynajmniej 2 cm spełni swoje zadanie. Będzie umożliwiała wygodny trening. Cieńsze wypełnienie może być zwyczajnie niewygodne dla kręgosłupa. 

Potrzebujesz też właściwej tapicerki. Dobrze, aby była ona odporna na pot i łatwa w czyszczeniu. Świetnie sprawdzi się dobrej jakości ekoskóra. Pamiętaj tylko o konserwacji za pomocą przeznaczonych do tego środków – w innym przypadku zwyczajnie popęka z czasem i pod naporem ciała.

Mężczyzna wyciskający sztangę na ławce do ćwiczeń

Jak zrobić ławeczkę do ćwiczeń z drewna? Materiały

Przede wszystkim potrzebujesz odpowiedniej jakości drewna. Powinno być ono:

– twarde – świetnie sprawdzą się tutaj takie gatunki jak jesion, dąb czy buk,
– dobrze wysuszone – aby nie odkształcało się w trakcie użytkowania i nadawało do impregnacji,
– możliwie wolne od rozmaitych niedoskonałości na przykład sęków czy szczelin,
– o grubości minimalnie 18 mm, choć polecane jest drewno grubsze na przykład 25 mm.

Jak samemu zrobić ławeczkę do ćwiczeń? Pamiętaj, że choć jest to satysfakcjonujące, to prócz drewna potrzebujesz jeszcze innych narzędzi. Są to:

– impregnat do drewna,
– śruby, które będą miały długość dostosowaną do grubości desek,
– klej do drewna,
– tapicerka z wkładem do niej na przykład wytrzymałą gąbką odpowiedniej – grubości; pamiętaj, aby tapicerka była odporna na pot i wilgoć, a przy tym łatwa w czyszczeniu – sprawdzi się na przykład wysokiej jakości sztuczna skóra.

Z kolei do technicznego wykonania projektu potrzebne będą:

– ołówek,
– metrówka,
– kątownik,
– papier ścierny,
– piła do drewna,
– wiertarka,
– śrubokręt.

Wymiary, które warto znać

Aby projekt ławki do ćwiczeń był praktyczny, potrzebujesz odpowiednich wymiarów elementów. Oto kilka najważniejszych:

– ławka prosta powinna mieć optymalnie szerokość 30 cm i długość 120 cm, aby dorosła osoba mogła wykonać na niej ćwiczenia,
nóżki w ławce powinny mieć wysokość do 45 cm, choć poleca się przedział od 42 do 45 cm,

– łączna waga ławki i jej odporność na obciążenia – ławka nie powinna być lekka, czyli ważyć 20-30 kg; jednocześnie powinna wytrzymywać ciężar nawet 300 kg, co jest ważne podczas dobierania elementów łącznikowych.

Pamiętaj, aby tylne nogi były dwie, ale przednia – jedna. W ten sposób będziesz mógł dobrze ustawić stopy podczas ćwiczeń. Przyda się też wspornik na środku, by konstrukcja była dostatecznie silna i nie wyginała się. Do wykonania nóg możesz użyć kantówek o średnicy 40 mm.

Ławka do ćwiczeń – instrukcja wykonania krok po kroku

Masz już wszystko, co jest potrzebne, aby stworzyć ławeczkę do ćwiczeń? Jak zrobić konstrukcję, aby była trwała i odporna na obciążenia? Oto instrukcja krok po kroku, o czym pamiętać i o co zadbać, a także od czego warto zacząć.

1. Rozrysuj projekt ławki, aby wiedzieć, jak dokładnie przyciąć elementy. Bierz pod uwagę zewnętrzne wymiary. Przykładowo, jeśli ławka ma mieć 45 cm wysokości, to musisz odjąć od tego grubość drewna na siedzisko (na przykład 2,5 cm) oraz szerokość kantówki na ramę (4 cm). W rzeczywistości nóżki powinieneś przyciąć na długość 38,5 cm. Żeby wiedzieć, jak zrobić ławeczkę do ćwiczeń, schemat trzeba przygotować według własnych preferencji.

2. Przygotuj drewno. Najpierw wyszlifuj je papierem ściernym o dużej gradacji, a potem dokończ szczegóły drobnym papierem. Następnie oczyść drewno z pyłu i zaimpregnuj.

3. Przykręć elementy i przygotuj w ten sposób ramę. Miejsca łączeń smaruj klejem i dociskaj, a po jego wyschnięciu wkręcaj śruby z nakrętkami prostopadle do drewna, czyli pod kątem prostym. Rób to od strony wewnętrznej i zachowuj odległość kilku centymetrów od krawędzi, aby przypadkiem nie rozszczepić drewna.

4. Po złożeniu ramy dokręć nogi, działając według tej samej zasady. Poczekaj, aż całość wyschnie.

5. Do deski, która będzie siedziskiem, przymocuj wypełnienie na przykład klejem – sprawdź najpierw, czy jest przeznaczony do tego typu materiałów, aby ich nie rozpuścił.

6. Rozciągnij materiał, który ma być tapicerką, na powierzchni wypełnienia i na krawędziach deski. Przymocuj go pod spodem siedziska za pomocą zszywek tapicerskich.

7. Przymocuj siedzisko do ramy.

Już wiesz, jak zrobić ławkę do ćwiczeń. Możesz przystosować instrukcję do własnych potrzeb, na przykład wybierając odpowiedni kolor impregnatu albo dodając podpory, aby uzyskać mocną ramę do dużego ciężaru. 

Przeczytaj także:

Mężczyzna wyciskający sztangę na ławeczce do ćwiczeń

Jaka ławeczka do ćwiczeń będzie odpowiednia? Ławki treningowe

Jaka ławeczka do ćwiczeń to dobry wybór na domową siłownię? Sprawdź, jaka ławka do ćwiczeń sprawdzi się jako siłowy sprzęt treningowy.

Mężczyzna leżący na ławce skośnej ćwiczący rozpiętki hantlami

Rozpiętki hantlami na ławce skośnej (Incline bench dumbbells chest fly

Rozpiętki hantlami na ławce skośnej to jeden z wariantów ćwiczenia na klatkę piersiową. Sprawdź, jak prawidłowo je wykonywać.

Mężczyzna ćwiczący rozpiętki na ławce płaskiej

Rozpiętki na ławce płaskiej (dumbbels chest fly)

Rozpiętki na ławce płaskiej z hantlami to ćwiczenie, które można wykonywać na klatkę piersiową. Sprawdź, kto powinien je robić!

Mężczyzna wyciskający sztangę na ławce ujemnej

Wyciskanie sztangi na ławce ujemnej

Wyciskanie sztangi na ławce ujemnej to jedno z ćwiczeń na klatkę piersiową. Sprawdź, jak wykonywać je w prawidłowy sposób.

Mężczyzna wyciskający sztangę na ławce skośnej

Wyciskanie sztangi na ławce skośnej dodatniej

Wyciskanie sztangi na ławce skośnej dodatniej to jedno z ćwiczeń na górną część ciała. Sprawdź, jak prawidłowo je wykonywać.