Dziewczynka wspinająca się na ściance wspinaczkowej

Jak zrobić ściankę wspinaczkową w domu? Zbuduj ściankę wspinaczkową w pokoju dziecięcym

Jak zrobić ściankę wspinaczkową? Co będzie do tego potrzebne? Jakie są zalety zbudowania ścianki wspinaczkowej w domu lub ogrodzie?

Twoje dziecko ma niespożyte pokłady energii i uwielbia wspinać się na wszystkie możliwe konstrukcje na placu zabaw? A może chadza na treningi wspinaczki skałkowej i chce doskonalić swoje umiejętności także w domu? Możesz mu w tym pomóc i samodzielnie stworzyć ściankę w jego pokoju. Sprawdź, jak zrobić ściankę wspinaczkową dla dziecka.

Jak zrobić ściankę wspinaczkową? To będzie potrzebne

Gdy zdecydujesz się na budowę własnej ścianki wspinaczkowej, na początku wybierz się na zakupy do sklepu budowlanego. Czego będziesz z niego potrzebować?

Drewniana sklejka – najlepiej dosyć gruba, by cała konstrukcja była mocna i wytrzymała. To właśnie sklejka stanie się podstawą domowej ścianki wspinaczkowej dla dzieci. Rozmiar dobierz do powierzchni, na jakiej chcesz umieścić ściankę.
Stalowe pręty i nakrętki – posłużą do przymocowania ścianki do ściany, na przykład w dziecięcym pokoju. Im więcej miejsc mocowania, tym bardziej stabilna konstrukcja.
Kotwy – mogą być chemiczne lub mosiężne. Pozwolą na jeszcze dokładniejsze umocowanie ścianki.
Gniazda – pozwolą na umieszczenie w sklejce chwytów,
Chwyty wspinaczkowe i śruby do nich – można kupić je w zestawach dopasowanych do poziomu trudności. Można postawić na kolorowe chwyty i układać z nich ścieżki o różnych stopniach trudności. Dobrym pomysłem będzie utworzenie w ściance większej liczby otworów na uchwyty, by móc zmieniać ich konfigurację i urozmaicać dziecku domową wspinaczkę.
Farba do drewna – najlepiej taka, która jest odporna na ścieranie.
Papier ścierny – posłuży do wyrównania struktury drewna po wycinaniu i nawiercaniu otworów.

Jeśli chodzi o narzędzia, to przydadzą się:

Wiertarka i wkrętarka – by nawiercić otwory w sklejce i zamontować ją do ściany,
Dobre wiertła do drewna – powinny być wytrzymałe i nie niszczyć sklejki,
Poziomica i miarka – by odpowiednio ustawić ściankę i dokładnie wymierzyć odległości pomiędzy chwytami,
Młotek – do wbijania gniazd na chwyty,
Wałek i inne akcesoria do malowania – aby uatrakcyjnić wizualnie ściankę.

Chłopiec wspinający się na domowej ściance

Jak zbudować ściankę wspinaczkową dla dzieci? Gdzie ją umieścić?

Gdy wszystkie materiały są już gotowe, czas przejść do działania. Jak zbudować ściankę wspinaczkową w pokoju?

1. Dotnij sklejkę do wybranego przez siebie rozmiaru (możesz także poprosić o to od razu w sklepie budowlanym).

2. Za pomocą metrówki wyznacz odpowiednie miejsca na chwyty, by je równomiernie rozmieścić. Powinny znajdować się mniej więcej około 20 centymetrów od siebie. Następnie wywierć w nich dziury, a całą sklejkę wyrównaj za pomocą papieru ściernego.

3. Pomaluj ściankę na wybrany kolor. Następnie przy pomocy młotka powbijaj w otwory gniazda od niepomalowanej strony. Pamiętaj, by pozostawić kilka otworów pustych – na nich będziesz mocować ściankę.

4. Przyłóż panel do ściany i zaznacz miejsca, w których będą mocowania. Następnie wywierć w ścianie dziury i umocuj metalowe pręty. Możesz użyć w tym momencie także kotwicy chemicznej, by wszystko trzymało się jeszcze mocniej.

5. Następnie przejdź do zamocowania płyty na ścianie. Dokręć nakrętki.

6. Na koniec najważniejsze, czyli mocowanie chwytów wspinaczkowych. Dokręć je odpowiednio wkrętarką w wybranych przez siebie miejscach. 

Gdy wszystko jest już gotowe, sprawdź jeszcze samodzielnie, czy ścianka jest wystarczająco wytrzymała i utrzyma ciężar Twojego dziecka. 

Gdzie można umieścić taką ściankę? Dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie jej w pokoju dziecka, może to być także każde inne pomieszczenie w mieszkaniu.
Jak zrobić ściankę wspinaczkową w ogrodzie? Dokładnie tak samo! Wystarczy jedynie użyć materiałów, które będą dodatkowo zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi. Możesz w ogródku zrobić dzieciom mały plac zabaw ze ścianką do wspinania w roli głównej.

Wspinaczka w domu – zasady bezpieczeństwa

Aby wspinaczka domowa była bezpieczna i wolna od ryzyka upadków oraz kontuzji, należy zwrócić szczególną uwagę na środki ostrożności. Po zbudowaniu ścianki wspinaczkowej, pierwszym krokiem powinno być dokładne sprawdzenie, czy wszystkie jej elementy są solidnie zamocowane.

Jeśli ścianka jest większa, warto rozważyć zastosowanie dodatkowych systemów asekuracyjnych, takich jak liny wspinaczkowe czy uprzęże. Dobrym rozwiązaniem jest także umieszczenie pod ścianką materaca, który zamortyzuje ewentualny upadek, chroniąc przed urazami.

Kluczowa jest również uwaga rodziców. By zapewnić dziecku bezpieczeństwo, warto nadzorować jego wspinaczkę i reagować w momencie utraty równowagi lub poślizgnięcia.

Zalety ścianki wspinaczkowej w domu

Choć samodzielne stworzenie ścianki w domu może pochłonąć nieco czasu, niesie także za sobą wiele korzyści. Oto kilka z nich:

Wspinanie się wpływa na zrównoważony rozwój dziecka i poprawia ogólną kondycję fizyczną. Dzięki dostępności do ścianki dziecko może w każdej chwili skorzystać z dobrodziejstw tego sportu.
To duża oszczędność czasu. Nie musisz dowozić pociechy na zajęcia na salce tak często, możecie zrobić sobie swój własny, wspólny trening w domu.
– Ścianka będzie zachętą dla dziecka do aktywności fizycznej i świetną formą zabawy.

Domowa ścianka do wspinania się to dobry pomysł zwłaszcza dla bardzo aktywnych dzieci. Pozwoli na aktywne spędzanie czasu, a także może zaangażować całą rodzinę do wspólnej zabawy. Po akcesoria wspinaczkowe zapraszamy do Decathlon.

Przeczytaj także:

chłopiec w stroju piłkarskim trzymający piłkę do piłki nożnej

Zajęcia sportowe dla dzieci - jakie wybrać?

Szukasz zajęć sportowych dla dzieci? Chcesz zachęcić dziecko do sportu? Sprawdź nasze propozycje aktywności i zadbaj o rozwój fizyczny pociechy.

dzieci siedzące  na piłce gimnastycznej

Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci, czyli uczysz się - ruszaj się!

Metody relaksacyjne przydają się nie tylko dorosłym. Poznaj ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci. Techniki relaksacyjne zwiększają skuteczność nauki

Ludzie rozpoczynający survival race wrocław biegnący na tor przeszkód

Survival Race Wrocław – poznaj wyjątkowy ekstremalny bieg!

Podejmij wyzwanie Survival Race Wrocław! To wyjątkowy bieg ekstremalny, który oferuje także Survival Race Kids, czyli bieg z przeszkodami dla dzieci!

chłopiec stojący na deskorolce

Jaką deskorolkę do 100 zł wybrać - fiszka, czy klasyczna deska

Jazda na deskorolce to aktywność bardzo popularna w miastach wśród dzieci i dorosłych. Sprawdź jaką deskorolkę do 100 zł wybrać dla początkującego

chłopiec z ochraniaczami i piłką do siatkówki na boisku

Ćwiczenia ruchowe dla dzieci - ćwiczenia, zalety i zasady

Gry i zabawy ruchowe to sposób na zarażenie dziecka miłością do sportu. Jakie ćwiczenia ruchowe dla dzieci są dobre? Jakie zabawy dla dzieci wybrać?