Mężczyzna wyciskający sztangę na ławeczce do ćwiczeń

Jaka ławeczka do ćwiczeń będzie odpowiednia? Rodzaje i zalety ławek treningowych

Jaka ławeczka do ćwiczeń to dobry wybór na domową siłownię? Sprawdź, jaka ławka do ćwiczeń sprawdzi się jako siłowy sprzęt treningowy.

Rozpoczynasz przygodę z treningiem siłowym i zastanawiasz się, jaka ławeczka do ćwiczeń będzie dla Ciebie dobrym wyborem? W poniższym artykule przedstawiliśmy rodzaje ławek, a także zalety z korzystania z nich. Dowiedz się więcej i kup sprzęt do treningu siłowego!

Ławeczka do ćwiczeń – dla kogo się sprawdzi?

Na ławce do ćwiczeń jesteś w stanie wykonywać tak wiele ćwiczeń siłowych na różne partie mięśni, że jest to sprzęt odpowiedni praktycznie dla każdego. Co więcej, możesz go używać do niektórych ćwiczeń fitness czy crossfitowych. W efekcie regulowana ławka nie tylko jest podstawą na siłowni, ale również bardzo często jest wybierana jako pierwszy sprzęt do domowego pokoju ćwiczeń.

Zalety ćwiczeń na ławce treningowej

Zanim zdecydujesz, jaka ławka do wyciskania albo innych ćwiczeń sprawdzi się u Ciebie, przeanalizuj zalety tego rozwiązania. Dlaczego tak wiele osób, mając do wyboru skomplikowane maszyny, decyduje się jednak na ławeczkę? Oto kilka zalet, które wynikają z takiego treningu:

– wzmocnienie mięśni w różnych partiach dzięki możliwości wyboru odpowiedniej ławki, ale również właściwego zestawu ćwiczeń,
– poprawa koordynacji ruchowej,
– możliwość modelowania mięśni przy ćwiczeniach izolowanych,
– umożliwia ćwiczenia siłowe, które są świetnym sposobem na zrzucenie tkanki tłuszczowej w miejscach, z których schodzi ona trudno,
– dzięki treningowi, który jest w miarę prosty, poprawia się Twoje krążenie krwi oraz zmniejsza podatność na stres.

Zastanawiasz się, jaka ławka do ćwiczeń przyda Ci się w Twoim domu albo w ogóle wahasz się, czy to dobry wybór? Pamiętaj, że w profesjonalnej, ale i domowej siłowni ławeczka treningowa to sposób nie tylko na ćwiczenia siłowe. Sprawdzi się też na przykład przy crossficie. Zyskujesz więc mało skomplikowany sprzęt, który jednocześnie przydaje się przy różnych formach treningu.

Mężczyzna ćwiczący podnoszenie sztangi na ławce skośnej

Rodzaje ławek treningowych – sprawdź, jaka ławka będzie dobra do ćwiczeń w domu

Jeśli zastanawiasz się, jaka ławeczka do ćwiczeń w domu będzie adekwatnym wyborem, musisz najpierw znać rodzaje tego sprzętu. To ułatwi Ci podjęcie decyzji. Ile kosztuje ławeczka do ćwiczeń? Najtańsze są modele proste. Ich cena zaczyna się w sklepie sportowym od około 400 zł.

Ławka skośna, jedna z najprostszych i najczęściej spotykanych na siłowniach, również domowych, została przygotowana do treningu klatki piersiowej. Jak sama nazwa mówi, siedzisko jest w tym przypadku ustawione skośnie ku dołowi.

Mężczyzna wyciskający sztangę na ławce

Ławka regulowana

To ławki do ćwiczeń kupowane przez osoby, którym zależy na możliwości trenowania kilku partii mięśni bez konieczności wymiany sprzętu. Ławka regulowana nie zastępuje innych ławek, ale dzięki regulowanemu siedzisku jesteś w stanie ćwiczyć na niej zarówno mięśnie pośladków, jak i całych pleców, klatki piersiowej czy brzucha.

Ławka rzymska

Ta ławka ma specyficzną budowę, dzięki której jest odpowiednia do treningów mięśni przy łopatkach oraz w dolnej części kręgosłupa. Wszystko z uwagi na specyficzną zmianę w układzie siedziska, która pozwala zachować kąt 45 stopni między stopami a udami i miednicą. 

Ławka do wiosłowania

Ławki do wiosłowania należą do najbardziej zaawansowanych konstrukcyjnie sprzętów wśród ławek do ćwiczeń, ustępując pod względem złożoności jedynie modelom wielofunkcyjnym. Wynika to przede wszystkim z faktu, że mają one dodatkowe akcesoria, które umożliwiają wykonywanie wiosłowania, na przykład specjalne szyny albo linki. Służą głównie do treningu mięśni grzbietu.

Modlitewnik, czyli ławka Scotta

Modlitewnik wykorzystywany jest przede wszystkim do treningu mięśni rąk, głównie tricepsów i bicepsów. Ma specjalne siedzisko, a także dodatkowe miejsce na oparcie ramion. W ten sposób możesz wykonywać specyficzny ruch w łokciach, który jest jednocześnie izolowany od reszty ciała.

Kobieta ćwicząca wyciskanie hantlami na ławce

Ławka do brzuszków

Ten sprzęt przypomina ławkę skośną z uwagi na pochylone siedzisko. Ławka do brzuszków, jak sama nazwa mówi, przygotowana jest z myślą o ćwiczeniu mięśni brzucha w różnych pozycjach. Z tego powodu dodatkowym akcesorium w jej przypadku jest specjalny uchwyt, na którym możesz oprzeć stopy.

Ławka wielofunkcyjna

Ławka wielofunkcyjna jest tak zbudowana, że łączy w sobie różne regulowane elementy. W efekcie może zastąpić kilka różnych sprzętów opisanych powyżej naraz. Jej minusem jest to, że czasami nie zachwyca jakością, a także jest porównywalnie większa i droższa. Zaletą ławki treningowej wielofunkcyjnej jest możliwość ćwiczenia na różne partie mięśni bez potrzeby posiadania wielu sprzętów.

Dodatkowe akcesoria do ławek do ćwiczeń – stojaki, wyciągi

Najczęstszym dodatkiem jest stojak na sztangi, który umożliwia wyciskanie na ławce prostej z zabezpieczeniem w postaci miejsca na odłożenie sztangi. Taka ławka pod sztangę może być jednym elementem albo składać się z kilku części, które samodzielnie skompletujesz. Innymi dodatkami często są rasy do ćwiczeń nóg czy specjalne wyciągi górne i dolne. 

Kobieta w odzieży sportowej wyciskająca sztangę na ławce prostej

Czego unikać i na co zwrócić uwagę w uzupełnianiu domowej siłowni

Rodzaje ławek treningowych to jedno. Jeśli wiesz, jaka ławeczka do ćwiczeń sprawdzi się i jaką wybrać dla siebie, to świetnie! Teraz przyszedł czas na wybór odpowiedniego modelu. Przy wyborze zwróć uwagę na:

kąt nachylenia w ławkach regulowanych – możliwości regulacji mogą być rozmaite, dlatego przeanalizuj, jakie przydadzą Ci się najbardziej,
stabilność – w przypadku ławki, zwłaszcza w pozycjach leżących, stabilne nóżki to podstawa,
maksymalnie obciążenie – tak zwana nośność sprawia, że ławka treningowa do ćwiczeń przyda się nie tylko dla osób z dużą masą, ale i ćwiczących z ciężarami nad mięśniami klatki piersiowej,
rozmiary i sposób montażu – jeśli nie masz miejsca na osobny pokój do ćwiczeń, prawdopodobnie będziesz składać ławkę, gdy nie trenujesz; zadbaj o to, aby montaż był łatwy, a ławka mieściła się w przestrzeni, którą możesz na nią chwilowo zagospodarować.

Gdy już stwierdzisz, jaka ławeczka do ćwiczeń będzie odpowiednia i nabędziesz taki model, pamiętaj o jego konserwacji. To podstawa, aby sprzęt sportowy był w dobrej kondycji, a przez to zapewniał Ci komfort i bezpieczeństwo. Zadbaj o sprawdzanie dokręcenia śrub, naoliw piszczące elementy i czyść tapicerkę po treningu.

Czego unikać przy wyborze ławki?

Wybór odpowiedniej ławki do ćwiczeń może być kluczowy dla efektywności treningu i komfortu użytkowania. Istnieje jednak kilka pułapek, których warto unikać, aby inwestycja w sprzęt była trafiona i spełniała nasze oczekiwania. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Oto kilka istotnych aspektów:

– nie wybieraj wielofunkcyjnego modelu, jeśli tak naprawdę nie wykonujesz ćwiczeń na wiele partii mięśni; taki sprzęt jest kosztowny i zajmie Ci wiele miejsca,
– unikaj oszczędzania kosztem wygody – dobry materiał obiciowy zapewni Ci komfort podczas ćwiczeń, zwłaszcza tych z obciążeniem,
– staraj się kupować modele cenionych marek z renomowanych sklepów sportowych, a nie ławki nieznanych producentów,
– zwracaj uwagę na budowę ławki – jeśli profile, z których jest wykonana, są bardzo cienkie i mają małą średnicę, ławka może nie wytrzymać zbyt długo.

Wiesz już, jaką ławkę do ćwiczeń kupić w momencie, gdy trenujesz konkretne dyscypliny. Pamiętaj, że dobór sprzętu treningowego to decyzja na lata. Nie oszczędzaj na jakości, ale też nie kupuj na wyrost.

Przeczytaj także:

Mężczyzna wyciskający sztangę na ławce skośnej

Wyciskanie sztangi na ławce skośnej dodatniej

Wyciskanie sztangi na ławce skośnej dodatniej to jedno z ćwiczeń na górną część ciała. Sprawdź, jak prawidłowo je wykonywać.

Mężczyzna wyciskający sztangę na ławce ujemnej

Wyciskanie sztangi na ławce ujemnej

Wyciskanie sztangi na ławce ujemnej to jedno z ćwiczeń na klatkę piersiową. Sprawdź, jak wykonywać je w prawidłowy sposób.

Mężczyzna leżący na ławce skośnej ćwiczący rozpiętki hantlami

Rozpiętki hantlami na ławce skośnej (Incline bench dumbbells chest fly

Rozpiętki hantlami na ławce skośnej to jeden z wariantów ćwiczenia na klatkę piersiową. Sprawdź, jak prawidłowo je wykonywać.

Kobieta w stroju sportowym wykonująca ćwiczenia ze sztangą

Ćwiczenia ze sztangą – jak je wykonywać?

Ćwiczenia ze sztangą, jak na przykład martwy ciąg czy wyciskanie na ławce, są bardzo efektywne. Sprawdź, jak robić trening ze sztangą.

Mężczyzna ćwiczący rozpiętki na ławce płaskiej

Rozpiętki na ławce płaskiej (dumbbels chest fly)

Rozpiętki na ławce płaskiej z hantlami to ćwiczenie, które można wykonywać na klatkę piersiową. Sprawdź, kto powinien je robić!