Skoczek w kombinezonie narciarskim lecący w powietrzu

Tajemnice kombinezonu skoczka narciarskiego. Wyjaśniamy zasady

Kombinezon skoczka narciarskiego to częsty obiekt dyskusji. Za strój zdarzają się dyskwalifikacje zawodników. Co warto wiedzieć o stroju skoczka?

W skokach narciarskich coraz większe znaczenie mają nowinki technologiczne. Umiejętności i forma danego zawodnika nadal są kluczowe, ale sprzęt również ma ogromny wpływ na końcowy rezultat. Jednym z elementów wyposażenia, w przypadku którego trwa prawdziwy „wyścig technologiczny”, jest kombinezon. Kombinezon skoczka narciarskiego – z czego jest stworzony? Jakie dotyczą go przepisy? O tym wszystkim możecie przeczytać w poniższym artykule! 

Ubranie skoczka narciarskiego – krótka historia

Historia strojów noszonych przez skoczków narciarskich jest tak samo długa, jak sama historia dyscypliny. Na samym początku istnienia tego sportu ubiór był dowolny – skoczkowie skakali w normalnych spodniach oraz grubych kurtkach. Po Igrzyskach Olimpijskich w Grenoble w 1968 roku wprowadzono elastyczne stroje, ale tak naprawdę na poważnie temat kombinezonów zaistniał w latach 70. XX wieku.

Wtedy to austriaccy skoczkowie jako pierwsi zaczęli eksperymentować z kombinezonami, co zaczęło im dawać przewagę nad innymi. Od tego czasu rozpoczął się „wyścig zbrojeń” pomiędzy reprezentacjami, które prześcigały się w pomysłach na udoskonalenie stroju. To wszystko sprawiło, że na początku lat 90. XX wieku Międzynarodowa Federacja Narciarska postanowiła wprowadzić regulacje dotyczące kombinezonów.

Skoczek narciarski w locie

Kontrola kombinezonów w świecie skoków narciarskich – co jest sprawdzane?

Kombinezony to najczęściej kontrolowany element wyposażenia skoczka. FIS (Międzynarodowa Federacja Narciarska) zatrudnia kontrolerów, których zadaniem jest sprawdzanie sprzętu zawodników podczas każdych oficjalnych zawodów. Kontrolerzy działają według ściśle określonych kryteriów, które podlegają częstym zmianom i aktualizacjom. Jak dokładnie wygląda proces kontroli stroju?

Podczas konkursu skoczkowie mogą być kontrolowani w dwóch miejscach: na górze skoczni oraz na dole. Każdy zawodnik sprawdzany jest tuż przed wejściem na belkę startową. W przypadku kombinezonu jest tam kontrolowana wysokość kroku oraz kołnierzyk (musi on przylegać do szyi). Jeżeli kontroler zgłasza nieprawidłowości, zawodnik jest automatycznie dyskwalifikowany.

Druga kontrola może nastąpić po oddaniu skoku, ale wcale nie musi. Zawodnicy są wybierani do niej w sposób losowy. Jest to jednak zdecydowanie bardziej szczegółowa kontrola. Dotyczy ona różnego rodzaju sprzętu narciarskiego, ale w przypadku kombinezonów skupia się na ich objętości oraz przepuszczalności powietrza. I ponownie – jeżeli kontrola wykaże nieprawidłowości, skoczek jest dyskwalifikowany. Co ważne w tym przypadku – kontroler znajdujący się na dole ma obowiązek sprawdzić zawodników zajmujących miejsca TOP 6 w konkursie.

Kontrola kombinezonu – co dokładnie jest mierzone?

Sama procedura sprawdzania kombinezonu zawodnika jest bardzo skomplikowana. Kontroler musi wykonać kilka pomiarów naraz, a kryteria bywają bardzo rygorystyczne. Złożoność przepisów bardzo często doprowadza do różnych kontrowersji oraz niekonsekwencji w ocenie. Z tego powodu regulamin właściwie co sezon jest aktualizowany.

Zanim przejdziemy do wymienienia konkretnych pomiarów, warto wyjaśnić kilka rzeczy. Po pierwsze: pomiar kombinezonu jest wykonywany po zewnętrznej stronie jego powierzchni. Po drugie: przed rozpoczęciem wykonywania pomiaru, kontroler musi upewnić się, że kombinezon jest ułożony płasko na powierzchni stołu. Strój jest mierzony w konkretnych punktach, a potem te same punkty są mierzone na ciele zawodnika. Co dokładnie jest mierzone?

1. Długość rękawa po wewnętrznej stronie. Ten pomiar jest wykonywany od przecięcia się szwów pod pachą do końca rękawa. Wynik nie może być większy niż długość ręki skoczka. A co w sytuacji, kiedy jest krótszy? W tym przypadku istnieje tolerancja wynosząca 4 cm.

2. Długość nogawki po wewnętrznej stronie. Wskaźnik ten możemy również nazwać pomiarem wysokości kroku. Mierzy się go od przecięcia szwów w kroku aż do końca nogawki. Rezultat pomiaru nie może być mniejszy niż zmierzona wcześniej wysokość kroku zawodnika.

3. Krok (pomiar pionowy). To nieco inny pomiar kroku. Jest on przeprowadzany od kroku do podłoża. Co ważne – przeprowadza się go, kiedy strój znajduje się na zawodniku. Musi mieć on również włożone buty z zaciągniętymi gumkami. Oprócz tego nogi muszą być wyprostowane, a stopy odwiedzione na szerokość 40 cm. Pomiar musi być nie mniejszy niż zmierzona wcześniej wysokość kroku.

4. Zamek. Kontroler zwraca również uwagę na zamek błyskawiczny, w który jest wyposażony kombinezon. Musi być on wszyty pionowo i centralnie w przedniej części kombinezonu. Określone jest także miejsce, gdzie powinien się znajdować. Obowiązkowo musi się on kończyć minimum 1,5 cm i maksymalnie 5 cm ponad mostkiem zawodnika. Powinien być on także zapięty. Od dolnej części zamka do szwu krocza powinno być minimum 10 cm.

5. Przepuszczalność powietrza. Według regulaminu kombinezon skoczka musi przepuszczać minimum 40 litrów powietrza na metr kwadratowy na sekundę. Oprócz tego maksymalna różnica w przepuszczalności materiału w poszczególnych miejscach wynosi 12 litrów.

Skoczek lecący w powietrzu

Kombinezon skoczka narciarskiego – z jakiego materiału jest wykonany?

Kombinezony używane przez skoczków narciarskich mają budowę wielowarstwową. Dokładnie składają się one z pięciu warstw. Wewnętrzna i zewnętrzna powłoka stroju jest wykonana z lycry. W środku znajdują się jeszcze trzy warstwy, które są stworzone z gąbki i membrany. Materiały te występują naprzemiennie. Pomimo kilku powłok, kombinezon jest dosyć cienki, ponieważ jego grubość nie może przekraczać 5 mm.

Co ciekawe, do szycia kombinezonów nie można wykorzystywać zbyt dużej ilości nici. Przesadzenie z nią może negatywnie wpłynąć na aerodynamikę kombinezonu, a w przypadku tego elementu wyposażenia trzeba zadbać o każdy szczegół. Warto również wiedzieć, że kombinezony do skoków narciarskich stanowią towary deficytowe na rynku. Ich produkcją zajmują się jedynie dwie europejskie firmy.

Ile kosztuje strój skoczka narciarskiego?

Ze względu na zaawansowane wykonanie, kombinezon przeznaczony do skoków narciarskich nie jest tanim sprzętem. Ceny jednak nie są stałe, mogą się one różnić w poszczególnych krajach. W Polsce zakup pojedynczej sztuki kosztuje około 2000 złotych. Dla przykładu, w Austrii oraz Szwajcarii za tego typu strój trzeba będzie wydać około 500 euro.

Ze względu na inflację, ceny tego typu produktów nadal rosną. Uszycie kombinezonów dla całej kadry jest sporym wyzwaniem finansowym. Do tego dochodzi kwestia żywotności strojów narciarskich. Latem kombinezony mogą posłużyć dłużej. Sprawa komplikuje się jednak w sezonie zimowym, kiedy są one intensywnie eksploatowane. Podczas Pucharu Świata zawodnik zmienia kombinezon średnio co 2-3 weekendy. Sprawia to, że kwoty wydane na stroje przez cały sezon są ogromne.

Przeczytaj także:

Skoczek skaczący i biorący udział w skokach narciarskich

Skoki narciarskie – zasady, punktacja, punkty za belkę

Skoki narciarskie – punktacja sędziów, zasady przyznawania not, punkty za odległość, jakie noty może otrzymać skoczek podczas konkursu.

kobieta i mężczyzna w strojach narciarskich na nartach biegowych

Narciarstwo biegowe - jak zacząć uprawiać ten sport?

Narty biegowe, jak zacząć tę niezwykłą przygodę z narciarstwem biegowym? Poradnik dla początkujących, który pozwoli ci wejść w narciarskie szaleństwo!

mężczyzna trenujący narciarstwo biegowe w odzieży do narciarstwa biegowego

Styl klasyczny a styl łyżwowy w narciarstwie biegowym

Narciarstwo biegowe to sport, który zyskuje coraz większe grono zainteresowanych. Do wyboru mamy dwa: klasyczny i łyżwowy. Sprawdź różnice!

narciarz w odzieży i goglach narciarskich uprawiający narciarstwo pozatrasowe

Narciarstwo pozatrasowe - na co uważać na trasach poza stokiem?

Freeride, czyli narciarstwo poza trasami, to sport ekstremalny. Na co uważać podczas takiej jazdy na nartach? Oto wskazówki dla narciarzy.

Mężczyzna zjeżdżający ze stoku na nartach

Na czym polega narciarstwo alpejskie? Konkurencje i zasady

Na czym polega narciarstwo alpejskie? Dowiedz się, jak je uprawiać, co jest do tego potrzebne i jakie są najważniejsze zawody tej dyscypliny sportu.