Kontrola kombinezonu – co dokładnie jest mierzone?
Sama procedura sprawdzania kombinezonu zawodnika jest bardzo skomplikowana. Kontroler musi wykonać kilka pomiarów naraz, a kryteria bywają bardzo rygorystyczne. Złożoność przepisów bardzo często doprowadza do różnych kontrowersji oraz niekonsekwencji w ocenie. Z tego powodu regulamin właściwie co sezon jest aktualizowany.
Zanim przejdziemy do wymienienia konkretnych pomiarów, warto wyjaśnić kilka rzeczy. Po pierwsze: pomiar kombinezonu jest wykonywany po zewnętrznej stronie jego powierzchni. Po drugie: przed rozpoczęciem wykonywania pomiaru, kontroler musi upewnić się, że kombinezon jest ułożony płasko na powierzchni stołu. Strój jest mierzony w konkretnych punktach, a potem te same punkty są mierzone na ciele zawodnika. Co dokładnie jest mierzone?
1. Długość rękawa po wewnętrznej stronie. Ten pomiar jest wykonywany od przecięcia się szwów pod pachą do końca rękawa. Wynik nie może być większy niż długość ręki skoczka. A co w sytuacji, kiedy jest krótszy? W tym przypadku istnieje tolerancja wynosząca 4 cm.
2. Długość nogawki po wewnętrznej stronie. Wskaźnik ten możemy również nazwać pomiarem wysokości kroku. Mierzy się go od przecięcia szwów w kroku aż do końca nogawki. Rezultat pomiaru nie może być mniejszy niż zmierzona wcześniej wysokość kroku zawodnika.
3. Krok (pomiar pionowy). To nieco inny pomiar kroku. Jest on przeprowadzany od kroku do podłoża. Co ważne – przeprowadza się go, kiedy strój znajduje się na zawodniku. Musi mieć on również włożone buty z zaciągniętymi gumkami. Oprócz tego nogi muszą być wyprostowane, a stopy odwiedzione na szerokość 40 cm. Pomiar musi być nie mniejszy niż zmierzona wcześniej wysokość kroku.
4. Zamek. Kontroler zwraca również uwagę na zamek błyskawiczny, w który jest wyposażony kombinezon. Musi być on wszyty pionowo i centralnie w przedniej części kombinezonu. Określone jest także miejsce, gdzie powinien się znajdować. Obowiązkowo musi się on kończyć minimum 1,5 cm i maksymalnie 5 cm ponad mostkiem zawodnika. Powinien być on także zapięty. Od dolnej części zamka do szwu krocza powinno być minimum 10 cm.
5. Przepuszczalność powietrza. Według regulaminu kombinezon skoczka musi przepuszczać minimum 40 litrów powietrza na metr kwadratowy na sekundę. Oprócz tego maksymalna różnica w przepuszczalności materiału w poszczególnych miejscach wynosi 12 litrów.