Jakie wrotki kupić dla początkującego? Jak wybrać dobry model?

Wrotki dla początkujących - jakie wrotki kupić aby komfortowo na nich jeździć?

Wrotki to popularny sprzęt sportowy służący często do jazdy rekreacyjnej. Jak wybrać jednak pierwsze wrotki, które dobrze się sprawdzą

Jazda na wrotkach to naprawdę ciekawy sposób na aktywne spędzanie swojego wolnego czasu. Na samym początku przygody spore znaczenie ma jednak wybór odpowiednich wrotek przeznaczonych dla osób początkujących, dzięki którym nauka jazdy będzie szybka i przyjemna.

Jakie wrotki kupić dla początkującego? Jak wybrać dobry model?

Dlaczego warto jeździć na wrotkach?

Istnieje wiele powodów, które sprawiają, że po prostu warto jeździć na wrotkach. Przede wszystkim ten rodzaj aktywności fizycznej jest dla nas bardzo zdrowy. Angażuje on prawie całe ciało i nie jest obciążający dla stawów, co docenią szczególnie osoby walczące z nadwagą. W trakcie jazdy na wrotkach przede wszystkim pracują mięśnie nóg, pośladków, pleców, ramion, a także brzucha.

Oprócz tego wrotki pozwalają na szybkie spalanie kalorii, dzięki stanowią świetne uzupełnienie treningów fitness. Regularna jazda na nich może także pozytywnie wpłynąć na poprawę krążenia, a także dotlenienia organizmu. W ten sposób rośnie jego wydolność, a układ krwionośny, w tym serce jest bardziej wytrzymały. Kolejne rzeczy, na które wrotki mają pozytywny wpływ to także zmysł równowagi, a także koordynacja ruchowa, która jest wymagana do komfortowej jazdy.

Budowa wrotek - trucki, kółka, hamulec

To, w jaki sposób zbudowane są wrotki, nie jest zbytnio skomplikowane. Pod pewnymi względami można znaleźć tu podobieństwa na przykład do deskorolek. Przede wszystkim w przeciwieństwie do jednośladowych rolek, wrotki są dwuśladowe, czyli zawierają pary kółek, przez co nie można ich przechylać. Podstawę naturalnie stanowi but, który wkładamy, gdy tylko chcemy pojeździć. Do buta przykręcany jest tak zwany plate. Ten element najczęściej wykonuje się z nylonu bądź z aluminium w zależności od tego, jakie jest przeznaczenie wrotek. 

Do samego plate'a mocuje się wszystko, co najważniejsze we wrotkach. Najpierw przykręcane są trucki. Pod tym względem wrotki są więc dość podobne do deskorolek. Do takich trucków montuje się następnie kółka wraz z łożyskami. Podobnie jak właśnie w deskorolkach, kółka są poliuretanowe, a łożyska wybiera się względem standardu łożysk ABEC określającej to, jak dobrze wykonane jest łożysko pod względem efektywności i szybkości obrotu. 

Kółka mają też określone parametry. Mowa tu o twardości, która jest naprawdę ważna, gdyż determinuje to, jakie zastosowania będą mogły mieć wrotki. Skala twardości wyrażana jest poprzez liczbę i dodaną do niej literę A. Najczęściej korzysta się z kółek do wrotek o twardości od 78A do 103A. 

Im wyższa liczba, tym twardsze koła są przymocowane do wrotek. Jest to dość ważne w stosunku do tego, na jakiej powierzchni jeździmy. Miękkie kółka są przeznaczone na asfalt i zapewniają dobrą przyczepność. Kółka o średniej twardości dobrze sprawdzają się na dość gładkim betonie, a na drewniany parkiet są przeznaczone te najtwardsze. Wyjątkiem są te przeznaczone na roller derby. Tam wykorzystywane są tak zwane kółka hybrydowe, które stanowią idealną mieszankę przyczepności oraz szybkości, czyli dwóch parametrów niezwykle istotnych podczas uprawiania tego sportu. 

Wszystkie elementy przymocowane do buta lub plate'a są tam po to, by dobrze amortyzować nierówności i zapewniać stabilność wrotkarzowi, a także umożliwiać jak najbardziej komfortowe manewry. 

Całość konstrukcji dopełnia tak zwany stoper. Jest to po prostu hamulec montowany w przedniej części. Ma formę sporego koła wykonanego z materiału odpornego na ścieranie. W ten sposób, by zahamować na wrotkach, wystarczy jedną stopę przechylić tak, by stoper zaczął dotykać podłoża, tym samym generując tarcie, które spowolni wrotkarza. 

Rodzaje wrotek - tradycyjne, sportowe, figurowe czy rolki derby?

Wrotki przez lata stały się sprzętem sportowym, dla którego znaleziono całą masę zastosowań. Od dekad nie są to już tylko buty, do których przyczepiono cztery kółka w dwóch liniach, by jeździć rekreacyjnie. Dlatego powstała cała masa rodzajów wrotek.

Tradycyjne wrotki to oczywiście te, które są przeznaczone do jazdy rekreacyjnej. Mowa tu więc o dość prostych wrotkach, które zapewniają niezłą stabilność, są wyposażone w kółka miękkie i można z ich pomocą jeździć po chodnikach, ścieżkach rowerowych, różnych alejkach w parkach i tego typu miejscach. Jest to z reguły najlepszy model dla osób, które zaczynają przygodę z wrotkami. 

Drugi typ to wrotki sportowe. Te mają już kółka twarde, a ich podstawowe zastosowanie to naturalnie szybka jazda. Dzięki zastosowaniu tam odpowiednich kół i nie tylko są w stanie pozwalać na jazdę ze sporymi prędkościami. Do tego są bardziej zwrotne. Inny znak charakterystyczny to dość niski but w stosunku do innych rodzajów. 

Dość charakterystyczne są rolki derby. Wyróżnia je szeroki stoper, a także specjalne kółka, które mają na celu zapewnić sporą przyczepność, ale też umożliwić rozwijanie dużych prędkości na specjalnych boiskach do derby. 

Osoby, które chcą z kolei wykonywać różne akrobacje, mogą postawić na wrotki typu skatepark, które można wykorzystywać na różnych skatingowych rampach. Cztery koła zamontowane w modelach wrotek typu skatepark charakteryzuje też spora twardość. 

Twardość kółek jest też wysoka w ostatnim typie, czyli we wrotkach figurowych. Przez ich malutkie i twarde koła, łatwiejsze jest wykonywanie nawet dość skomplikowanych akrobacji.

Jakie wrotki kupić dla początkującego? Jak wybrać dobry model?

Wybór wrotek dedykowanych dla początkujących — na co zwracać uwagę?

Kupując pierwsze wrotki, bardzo ważne jest, by wybrać odpowiedni sprzęt, który pozwoli na wygodną naukę. Przede wszystkim trzeba wybrać wrotki, które będą komfortowe po założeniu. Z reguły na początku nie ma co zwracać uwagę na to, czy będzie można osiągać wyższe prędkości. To wymaga bowiem sporo wprawy. Lepiej skupić się na dobraniu odpowiedniego rozmiaru, a także właściwego rodzaju. 

Na początek z reguły polecane są rekreacyjne wrotki z twardym butem. Są one bardziej stabilne, dzięki czemu łatwiej jest zacząć jeździć, nie posiadając wcześniej sporego doświadczenia. Co do rozmiaru, to warto zapoznać się dobrze z rozmiarówką producenta. Z reguły warto wybrać wrotki o rozmiar większe, gdyż często buty są dość ciasne, więc w ten sposób zabezpieczymy się przed nieprzyjemnymi odciskami. Lepiej jest po prostu przymierzyć wrotki przed zakupem, by mieć pewność, że but jest dobrze dopasowany do stopy. 

Potrzebne ochraniacze do jazdy na wrotkach

Osoby, które interesuje zakup wrotek, powinny też pamiętać o potrzebnych akcesoriach. Mowa tu o kasku oraz ochraniaczach na wrotki, które będą stanowiły pewne zabezpieczenie w razie upadków. Bezpieczeństwo to w końcu podstawa przy poruszaniu się na czymkolwiek mającym kółka. 

Zobacz także

kobiety jeżdżące na wrotkach w kaskach

Krótka historia wrotek i rolek - kto je wynalazł?

Wrotki, a także pokrewne z nimi rolki są popularne zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Jaka jest historia wrotek? Jak powstała dyscyplina?

kobieta i dzieczynka siedzące na ziemi z wrotkami

 Rolki czy wrotki — co wybrać dla dorosłych i dla dzieci?

Jazda na rolkach lub wrotkach to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu ale co lepiej wybrać rolki czy wrotki? Od jakiej dyscypliny zacząć?